shop.musicserver.cz
Tracy Chapman se po 35 letech vrátila do žebříčků. Může za to její překvapivé vystoupení na udílení Grammy

Tracy Chapman se po 35 letech vrátila do žebříčků. Může za to její překvapivé vystoupení na udílení Grammy

Vydáno: 16.02.2024 09:23 v sekci Novinky - Jiří V. Matýsek | foto: John Shearer / The Record Academy
V minulosti se už několikrát ukázalo, jaký může mít televizní či filmový produkt vliv na hudební žebříčky. Výrazný úspěch si v tomto ohledu může připsat seriálový fenomén "Stranger Things", který zařídil nečekaný comeback Kate Bush a který z "Master of Puppets" Metallicy opět udělal hit.

Tentokrát se něco podobného povedlo při letošním udílení Grammy Awards. Emotivní performance písničkářky Tracy Chapman, která po boku countryového zpěváka Lukea Combse zahrála svůj dávný hit "Fast Car", pořádně zamíchalo žebříčky.

Chapman byla na svém tvůrčím vrcholu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Tehdy si právě za svůj eponymní debut odnesla hned tři zlaté gramofonky a skladba "Fast Car" se v říjnu 1988 týden držela na šestém místě v žebříčku Billboard 100. Čtvrtou Cenu Grammy pak umělkyně získala za song "Give Me One Reason" z alba "New Beggining".

Zatím poslední desku vydala v roce 2008, poslední turné odjela o rok později. Od té doby se drží mimo světla reflektorů, zůstává ale činná v oblasti sociálního aktivismu.

Coververzi "Fast Car" vydal Luke Combs na své loňské studiovce "Gettin’ Old". To vedlo k tomu, že se Tracy Chapman stala první Afroameričankou, která se coby autorka dostala na první příčku žánrového žebříčku. Tím ale úspěch neskončil. Po jejich společném vystoupení se píseň po 35 letech vrátila zpět do žebříčku a usídlila se na 42. pozici. Může za to nárůst klasických prodejů o těžko uvěřitelných 8 000 %.

Počet přehrání na streamovacích službách se oproti minulému týdnu zdvojnásobil a zastavil se na počtu více než 6 milionů. Den po ceremoniálu se množství streamů "Fast Car" ztrojnásobilo. Výrazně narostly i ceny bazarových vinylů a CD této hudebnice.

Svět tak znovu objevil poněkud tajemnou muzikantku, která si pečlivě střeží své soukromí. A jak se ukazuje, její skladby nijak neztratily na aktuálnosti a tahle devětapadesátiletá dáma má stále co říct.

Rozhodně za to může její nečekaný návrat na pódiu. Její emotivní podání příběhu o pracující ženě, která se snaží vymanit ze začarovaného kruhu chudoby, má totiž mnohem větší sílu než to, které na své album, při vší úctě, zaznamenal její kolega Luke Combs...


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michal Skořepa (Pan Lynx) - Vesmír mi začal posílat správné věci. A přišel mi rys
Rozhovory: Michal Skořepa (Pan Lynx) - Vesmír mi začal posílat správné věci. A přišel mi rys Projekt Pan Lynx v pozitivním smyslu zarezonoval domácí hudební scénou. Skrývá se za ním Michal Skořepa, zkušený muzikant, který byl nepřehlédnutelný už ve své kapele Stroy. Jak s odstupem vnímá začátky Pana Lynxe a jaké plány... čtěte zde
Vydáno: 11.03.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
ADONXS - Kiss Kiss Goodbye 9/10
Video: Máme v Eurovizi šanci na finále? ADONXSova velkolepá píseň "Kiss Kiss Goodbye" navozuje husí kůži Devětašedesátý ročník pěvecké soutěže Eurovision Song Contest se nezadržitelně blíží, a v posledních dnech tak spousta soutěžících vypouští do světa své písně. Mezi ně patří také ADONXS, který ve švýcarské... čtěte zde
Vydáno: 10.03.2025 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Lady Gaga - Mayhem 9/10
Recenze: Senzační návrat na vrchol. S Lady Gaga budete na albu "Mayhem" tančit jako smyslů zbavení Pět let po předešlé studiovce "Chromatica" přišla Lady Gaga s deskou, kterou od ní snad už ani její nejvěrnější fanoušci nečekali. S naprostou lehkostí na ní sype z rukávu hit za hitem. Album "Mayhem" se hravě vyrovná... čtěte zde
Vydáno: 10.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Die el. Eleffant!? - Elephantology ?! (vinylová reedice 2024) 9/10
Recenze: Reedice jediného alba projektu Die el. Eleffant!? "Elephantology ?!" připomíná neprávem pozapomenutý devadesátkový klenot Devadesátky daly vzniknout kvantu muziky. Některá alba jsou skvělá dodnes, na jiná právem padá prach - a některá zůstala pod radarem naprosto neoprávněně. Čistě proto, že je překryla jiná. Příkladem poslední kategorie budiž... čtěte zde
Vydáno: 09.03.2025 14:30 v sekci Recenze
Diva Baara - Pod kůží 7/10
Recenze: Diva Baara na svém druhém albu "Pod kůží" střídá styly, udržuje si však kabaretní nádech Zpěvačka, textařka, skladatelka a hudebnice Bára Vaculíková, známá z projektů Yellow Sisters a Mateřská.com, vydala pod dalším alter egem Diva Baara svou druhou desku pojmenovanou "Pod kůží". Povedlo se jí navázat na povedený... čtěte zde
Vydáno: 09.03.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling (19.06.2024 12:15)
- Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy (28.03.2023 17:30)
- Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU (28.06.2022 16:30)
- Nové desky 46/2019 - od Simply Red přes Stinga po Blind Guardian (13.11.2019 06:41)
- Gaga a Pitbull kempují na britských jedničkách (06.06.2011 23:02)
- Recenze: Osmý světadíl jménem Budoucnost (11.12.2008 05:00)
- Nové desky pro 46. týden (09.11.2008 05:00)
- Tracy Chapman nám prorokuje světlou budoucnost (07.09.2008 09:31)
- Recenze: Odřená kytara hraje nejlépe (27.10.2005 05:00)
- Nové desky pro 37. týden (11.09.2005 05:00)

ALBUM TÝDNE 10/2025

Lady Gaga
Mayhem

Pět let po předešlé studiovce "Chromatica" přišla Lady Gaga s deskou, kterou od ní snad už ani její nejvěrnější fanoušci nečekali. S naprostou lehkostí na ní sype z rukávu hit za hitem. Album "Mayhem" se hravě vyrovná zpěvaččiným přelomovým a dodnes ikonickým počinům "The Fame (Monster)" a "Born This Way".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 11.03.
God Is An Astronaout (IRL) (MeetFactory, Praha)
Út 11.03.
Bloodywood (IN) (Roxy, Praha)
St 12.03.
Skunk Anansie (UK) (SaSaZu, Praha)
St 12.03.
Lenny Kravitz (US) (O2 arena, Praha)
So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Lady Gaga ADONXS Madonna Gaia Mesiah Lucie Vondráčková Taylor Swift Beyoncé Viktor Sheen Queen The Weeknd Kabát Coldplay Mirai Vypsaná fiXa Pink Floyd Hugo Toxxx
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe