The Smile - Wall of Eyes

Album "Wall of Eyes" od The Smile je experimentální, kosmické, ... vlastně všechno, jen ne nudné

Vydáno: 06.02.2024 08:00 v sekci Recenze - Kateřina Špaček | foto: XL Recordings

Thom Yorke se vždycky vzpouzel mainstreamu, do kterého umělce mnohdy tlačí hudební průmysl. A díky bohu za tu jeho rebelii a neochotu podlehnout stereotypu! Právě díky těmto vlastnostem se fanoušci mohou těšit z nové studiovky jeho skupiny The Smile "Wall of Eyes".

9/10

The Smile - Wall of Eyes

Vydáno: 26.1.2024
Celkový čas: 43:16

Skladby: Wall of Eyes, Teleharmonic, Read the Room, Under Our Pillows, Friend of a Friend, I Quit, Bending Hectic, You Know Me!

Vydavatel: XL

"Oblíbená deska Radiohead?" - "Ani jedna. Na mě jsou všechny až moc ku*evsky geniální." Takhle shrnul diskografii legendární kapely fiktivní Hank Moody. Ale jak si vedou The Smile?

I když v obou sestavách figuruje Thom Yorke po boku Jonnyho Greenwooda (a nezapomínejme ani na Toma Skinnera), každá je přece jen jiná. Zvuk Úsměvu není tak zasněný a melancholický, jako je tomu u zmiňovaných Radiohead. Je vlastně docela živý, fluidní, s příjemným nádechem jazzu, který slyšíte až kdesi v pozadí, který se vám však přesto místy nenápadně vrývá pod kůži.

Debut "A Light for Attracting Attention" přinesl skupině období hektického koncertování a ta té euforie využila a proměnila ji v inspiraci. Výsledkem je druhá řadovka. Trio některé songy z ní představilo fanouškům během svých živých vystoupení. Svým způsobem se jednalo o experiment - buď to zabere, nebo ne.

"Wall of Eyes" je sbírkou, kterou pohromadě drží právě emoce. Je stejně tak barevná a živá jako její obal. Ten pochází z dílny anglického umělce Stanleyho Donwooda. Ano, toho Stanleyho Donwooda, který od roku 1994 vytvořil veškerá vizuální díla nejen pro zmiňované Radiohead, ale i další Yorkovy projekty, včetně Atoms for Peace.

Po úvodní, titulní písni následuje "Teleharmonic". Ta je zprvu sice nenápadná, ovšem postupně získává formu něčeho kosmického. Yorke a Greenwood ze sebe znovu vydávají to nejlepší. To je velice dobře znát i na agresivně laděné "Read The Room", která dokonce zní, jako by ji stvořili Sonic Youth. Zuřivé kytary zde jsou kontrastem k pohádkovým syntezátorům, po třetí minutě však zůstanete hypnotizováni vydařeným psychedelickým sólem a zpěvákovým všemocným echem.

Kytarové vybrnkávání v každé skladbě působí jako formující se mraky během podzimního dopoledne. Najednou si uvědomíte, jak rychle plynou a spojují se v něco naprosto dokonalého. Vybroušeného. Jaká to hypnóza! Kdyby měly bájné Sirény koule, pak by tyhle postavy měly podobu Thoma Yorka a Jonnyho Greenwooda.

The Smile vystoupí v Praze

Britská trojice The Smile své nové album "Wall of Eyes" představí mimo jiné i v České republice. Ve středu 12. června 2024 zahraje v pražském Foru Karlín.

Příjemné basové linky vás doprovodí k "Bending Hectic", kterou The Smile poprvé představili 20. června 2023. A zatímco všechny ostatní kusy na desce mají stopáž kolem pěti minut, "Bending Hectic" se pomalu line k osmi minutám. Svým způsobem je stejně příjemná jako ne moc známá "Tom Tom's Room" od U2. Narozdíl od Irů však Yorke & spol. do své písně zapojili smyčce, které doprovázejí bouřící kytary.

Osmipoložkové album vrcholí songem "You Know Me". K úvodním klavírním tónům se postupně a nenápadně přidávají i další instrumenty a to včetně smyčců z London Contemporary Orchestra pod vedením Eloisy-Fleur Tho. Text, ve kterém se zpívá: "Keep your arms up son! | You don't scare me | Bone China teas, China tea | Old galaxies, galaxies | And a town that's under water | None of this is mine | And a town that's under water | None of this is mine | Is mine," patří rozhodně k těm nejhlubším na celé nahrávce.

"Wall of Eyes" je dynamické a rozhodně rozmanité dílo. Když už máte pocit, že je daná skladba poněkud utahaná, najednou jste vyvedeni (vytrženi) z omylu až agresivními tóny vybrnkávanými Greenwoodem a Yorkem. Jako by se tihle dva chtěli utkat v kytarovém duelu, a nakonec si spolu sedli a vytvořili něco, co dává smysl.

Prvotinu z dílny The Smile někteří označovali jako počin, který neurazí ani nenadchne. Její následovník je úplně jiný. Kosmický. Možná se dokonce sami sebe budete ptát: Vzniklo tohle vůbec na Zemi? Pokud máte smysl pro jedinečnost, zvláštnost, experimenty a další podivnosti, pak tohle album rozhodně oceníte.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea Hned dva členové slavných skupin se tento týden prezentují sólo. Tím prvním je kytarista Måneskin Thomas Raggi, tím druhým Tom Smith z Editors. K nim se připojili Zac Brown Band, Norka Anna Of The North, živáky Depeche Mode, Scorpions a... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
Lucie, O2 arena, Praha, 9.12.2025
Naživo: Hity, skvělá show i spousta hostů - Lucie oslavila 40 let i ve vyprodané O2 areně Lucie odehrála první ze dvou koncertů v pražské O2 areně. A Pražáci ve vyprodané hale potvrdili, že své Lucii rozumí. Kromě kapely se na pódiu představila řada hvězdných hostů: Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Petr Janda, Lenny... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 10:00 v sekci Naživo
Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli
Rozhovory: Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli Po loňském koncertu v O2 universu se Jan Bendig příští rok vrátí na místo činu s ještě větší hudební i vizuální show, která by měla posunout laťku zase o kus výš. V rozhovoru prozrazuje, co chystá, co ho spojuje s Jiřinou... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Barbora Poláková a Štěpán Urban, La Fabrika, Praha, 5.12.2025
Naživo: Barbora Poláková a Štěpán Urban bodali jemností, ne jedem. "Sršně" pokřtili březovou mízou Hudební i životní dvojice Bára Poláková a Štěpán Urban ukázala, že jim to ladí i na pódiu. V pátek na Mikuláše v pražské La Fabrice pokřtili své společné debutové album "Sršeň" s kapelou za zády a koncert proměnili v... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 16:56 v sekci Naživo
Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími
Rozhovory: Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími Projekt Story se před čtyřmi lety vynořil z čistého nebe. Že se tu děje něco, co si pozornost zaslouží, stvrdila účast výkvětu slovenské scény. Nyní přišlo druhé album "Tazkvaná duša" a na seznam přibyl třeba Michal Prokop.... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Dana Hájka (26.01.2025 12:00)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (40-31) (19.01.2025 08:00)
- Nové desky 40/2024 - od Coldplay přes Support Lesbiens po The Smile (10.10.2024 10:30)
- Recenze: The Smile jsou na třetím albu "Cutouts" velkolepě hraví (07.10.2024 00:00)
- Video: The Smile sázejí v klipu "Bodies Laughing" na psychedelickou podívanou (05.10.2024 16:22)
- Video: The Smile se ve svěží novince "Zero Sum" ženou v podstatě za ničím (30.08.2024 13:32)
- Video: The Smile v plíživé novince "Don't Get Me Started" sázejí na úzkostlivost (13.08.2024 17:17)
- Fotogalerie: The Smile zahráli pro zaplněné Forum Karlín (15.06.2024 08:42)
- Nové desky 4/2024 - od Jamese Arthura přes The Smile po Dymytry (31.01.2024 21:27)
- Video: The Smile se v klipu "Friend Of A Friend" vznášejí nad pestrobarevnou malovanou krajinou (11.01.2024 08:01)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Beyoncé Lady Gaga Madonna Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe