shop.musicserver.cz
Divokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024

"Zapalte pod kotlem a ať se dostaneme do varu!" Divokej Bill završil oslavy 25 let ve vyprodané O2 areně

Vydáno: 20.01.2024 21:39 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Jaroslav Noska

Kapela Divokej Bill v loňském roce vysadila festivaly a městské slavnosti - čtvrtstoletí svojí existence oslavila během letní sezóny 25 samostatnými venkovními koncerty napříč republikou. Oslavy vyvrcholily v pátek v O2 areně, kam se muzikanti vrátili po pětiletce. Vystačili si sami, se svými písněmi a humorem.

Live: Divokej Bill

místo: O2 arena, Praha
datum: 19. ledna 2024
setlist:Běžící pás, Lásko, Pecka, Divokej Bill, Archa, Svět, Dávno, Dolsin, Magistrála, Všema deseti, Kořala, Síť, Vstávej, Temný král, Karavana mraků, Bazilišek, Unisono, Juarez, Svatá pravda, Malování, Žoldák, Na tý louce zelený, Alkohol, Nostalgie, Tsunami, Lahůdky, Batalion, Čmelák, Plakala, Stromy, Znamení, Pocit, Rozárka

Pro úvalskou formaci Divokej Bill jsou jednoznačně charakteristické housličky, banjo a tahací harmonika. Právě ty dělají typický sound, rozpoznatelný po prvních taktech. Páteční večer byl příjemnou tečkou za úspěšným rokem: skupina po šesti letech vydala osmou řadovku "Bazilišek" (kritiky opomíjenou, za mě ovšem vůbec není špatná). Z té zazněla šestice kousků, a ze třicetipoložkového setlistu tak tvořila pětinu.

Divokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024
© Jaroslav Noska
Pánové seznam songů v jeho středu trochu proměnili, a tak nebyl na chlup stejný jako v pražské Troji, kde jsem byla na konci června. Dokonce pár písní přidali - hráli přes dvě a půl hodiny. Před půlrokem jim předskakovali Siluety a Tereza Balonová. Nyní vsadili jen na sebe a svoje skladby, které jsme si všichni rádi připomněli.

Krom vlastních hitovek zazněla "Karavana mraků", jediná převzatá věc, kterou si Billové vzali do parády v rámci koncertu na počest Karla Kryla a jeho nedožitých sedmdesátin. Aranže přetvořili s úctou k autorovi a na pomoc si vzali čtecí zařízení. V jistých pasážích bojovali s textem a prý by to neradi zkonili.

Samotný úvod potrápily technické problémy - na osmi velkoplošných obrazovkách se zasekl obraz i zvuk, a nemohlo se tak přehrát počáteční intro. Počet osm měl své opodstatnění: přesně tolik členů je v kapele. Byl to rozpačitý začátek, trapas. I když to máte sebevíc vyzkoušené a předtím vše šlape, zkrátka se to stane.

Vystoupení se tak odpálilo bez projekce hláškou "Zapalte pod kotlem a ať se dostaneme do varu" z písně "Kotle" a pak už to jelo jak na "Běžícím pásu" (otvírák z nové studiovky). Po tomto songu se zvuk naštěstí usadil a vše bylo slyšet krásně.

Ještě zpět k obrazovkám: ty krásně mapovaly dění na jevišti, občas na nich běžely animace ve stylu obalu jejich nové desky. Bylo to propracované a vkusné.

Divokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024
© Hana Bukáčková
Zatímco v Troji převzali od vedení Supraphonu zlatou desku, nyní z rukou Michala Máky vyfasovali platinovou. Máka nepřišel sám, hostem a objevitelem skupiny byl uznávaný publicista Jaroslav Špulák, který shrnul jejich kariéru. Zavzpomínal, jak se s nimi seznámil v roce 1998 na koncertě v Čelákovicích. Pro mě to bylo poutavé povídání, ale pro mnohé, méně zainteresované mohla Jardova promluva působit jako poněkud dlouhá.

Líbilo se mi, jak při prvním rozhovoru frontman Vašek Bláha prozradil, podle jakého klíče si vybírá lidi do kapely - že dá přednost těm, co skáčou na pódiu, není tedy pro něj důležité, jak hrají… (samozřejmě že jsou semknutí a dobře jim to funguje). Dále ocenil, že všichni umějí počkat na parťáka, který si prochází blbým životním obdobím. Na závěr vyzvedl kvalitu jejich songů včetně těch nových.

Divokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024
© Jaroslav Noska
Jak ten čas letí! Jako by to bylo včera, co jim vyšel debut "Propustka do pekel", z nějž jsou hity "Plakala" nebo "Rozárka". V pátek zazněly i "Archa", "Žoldák", "Lásko" i skladba, po které se pojmenovali.

Boom udělaly až pecky "Znamení", "Pocit", "Síť" či "Malování" - ani ty nechyběly. "Plakala" nejdříve v rapové zrychlené verzi, poté přešla do klasického kabátku. Spousta fanoušků si k Divokým Billovi našla cestu právě díky této písni, která na přelomu milénia díky nezvyklé textové vyřídilce přiletěla do mainstreamu jako raketa.

Na "Juareze" nasadil frontman sombréro a prohodil pár vět typu "Muchas gracias". Když přišla na řadu "Tsunami", doprovodila ji samozřejmě mexická vlna. (Proč se vlastně říká mexická? :-) ) Mnohými nenáviděnou zábavovou a plesovou vodrhovačku "Čmelák" věnoval Bláha manželce Stáni.

Následoval snad i zbytečný seznam narozeninových gratulací, které místy nevhodně okomentoval Štěpán, ale ten je svými průpovídkami kapitola sama pro sebe, že? Někomu to sedne, někomu ne. "Vstávej" patřilo Bláhovým dětem. A když jsme u těch dětí, při závěrečné "Rozárce" vypomohly pěveckými výkony právě ratolesti členů sestavy. Do "Baziliška" přispěl svou malou do mlýna trumpetista Jakub, syn baskytaristy Jurdy.

Divokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024
© Jaroslav Noska
Ze začátku se přeříkávali a zamotávali do toho, co povídají, jako kdyby byli svázáni trémou - oni, takový matadoři, kteří jsou na pódiu za ty roky jako doma! I kytaru si po třech prvních skladbách musel zpěvák přeladit - prý se mu tím, kolik došlo lidí, rozehřála a přeladila. "Holka, klid," uklidňoval ji.

Jako desátý zazněl song "Všemi deseti", který má tuto číslovku rovnou v názvu. Před "Magistrálou" vzkázal Bláha, že vznikla dříve, teď ať jdou Rusové však-vy-víte-kam…

V předchozím roku měli koncertů jak šafránu, a i když v Praze vystupovali relativně nedávno, jejich fanoušci byli řádně namlsáni. V létě měl Vašek sádru, tak to bylo sedící vystoupení, teď si to vynahradil a chodil k lidem.

Divokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024
© Jaroslav Noska
Program byl oddělen předtočenými tematickými spoty, svůj prostor dostalo i akustické, nostalgické pásmo - vzpomínky na kořeny. Na konci pustili nepodařený začátek, který blbnul, a odhalení, kdy si sundali masku baziliška. Maskot se ve dvou exemplářích objevil na scéně nebo se procházel mezi lidmi, se kterými se často fotili. Bazilišek jim zůstal v krvi, na podzim si mimochodem jednoho adoptovali v pražské zoo.

Ti chlapi téměř nestárnou, vypadají stejně. Přesvědčit jsme se o tom mohli díky starým fotografiím, které před písní "Nostalgie" běžely na plátně. Větší časový odskok byl před "Stromy", to se ukázali na snímcích z dětství, ze kterých se pak postupně proměnili do současné podoby.

ivokej Bill, O2 arena, Praha, 19.1.2024
© Jaroslav Noska
V perexu stojí, že hudebníci si toho večera vystačili sami. Není to ale tak úplně pravda. Jako mezinárodní host vystoupili Drum Bun (modří vědí) - převlečení Billové vydávající se za Rumuny. Akusticky přehráli trojici kousků "Žoldák", "Na tý louce zelený" a "Alkohol". Pamatuji si, jak si z nás takto vystřelili před pěti lety, když předskakovali sami sobě. Už jsem si říkala, že by si nepřipravili něco podobného… a ono jo. S tím rozdílem, že už každý věděl, která bije.

Divokej Bill má oslavy za sebou, tak hurá do další éry. Energie mají Úvalští stále na rozdávání, důkazem budiž i novinky "Lahůdky" či "Temný král". Během téměř tříhodinového vstoupení předvedli, že jejich hlavní um je ve skládání písní, které umějí časem zlidovět. Co song, to hit. Byl to zkrátka plnotučný koncert, vyprodaný právem, vydřený léty hraní. V závěru se na obrazovkách objevilo jedno velké "DĚKUJEME". A my taky děkujeme - za to, že jste...

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má ale také žánrově fluidní... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Depeche Mode, O2 arena, Praha, 22.2.2024
Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili Depeche Mode na prvním ze dvou letošních českých halových koncertů precizně odehráli průřez svou bohatou diskografií, zklamali ale odfláknutou vizuální show. Snad i proto byla atmosféra v hale o trošku chladnější, než by se dalo... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 14:13 v sekci Naživo
Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině
Top 10: Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině Jennifer Lopez vždy seděla na dvou židlích - zpívala i hrála. Ani v oblasti hudby, kde je známá dynamickými vystoupeními a spojováním žánrů, nezůstala pouze u angličtiny. Nyní se zaměříme na zpěvaččiny nejlepší skladby ve... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
Tokhi - My Mother Told Me
Video: Premiéra: Tokhi po bubenické řeži přichází s vlastní úpravou hitu ze seriálu "Vikingové" V závěru loňského roku vydal Tokhi, bubenický mág a guru projektu Groove Army, předělávku "Valhala čeká nás". Místo tradičních paliček se chopil mikrofonu a kultovní hit přetextoval a přearanžoval. Nyní na tento počin navazuje... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2024 18:18 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem (21.09.2023 18:00)
- Naživo: Divokej Bill v Praze oslavil novou desku a čtvrt století na scéně (30.06.2023 15:25)
- Fotogalerie: Divokej Bill slaví čtvrt století! V pražské Troji pokřtil desku a roztančil dav (29.06.2023 12:59)
- Rozhovory: Divokej Bill - Teď už víme, kde je sever (26.06.2023 16:10)
- Naživo: Divokej Bill v Dačicích rozeskákal publikum a bavil (10.06.2023 11:04)
- Video: Divokej Bill se ve vzpomínkovém klipu "Nostalgie" ohlíží za svou kariérou (24.05.2023 15:58)
- Nové desky 18/2023 - od Eda Sheerana přes Divokýho Billa po The Smashing Pumpkins (10.05.2023 20:15)
- Recenze: "Bazilišek" může být klíčovou deskou v kariéře Divokýho Billa (09.05.2023 16:30)
- Divokej Bill vyjíždí na jubilejní turné podpořen novou deskou "Bazilišek" (06.05.2023 16:07)
- Video: Z Divokýho Billa se stal "Temný král" (07.12.2022 14:25)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Dua Lipa Kanye West Karel Gott Viktor Sheen Depeche Mode Madonna Taylor Swift Lucie Vondráčková Ty Dolla $ign BTS Ed Sheeran Lady Gaga Billie Eilish AC/DC Queen Michal Prokop
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu