Sunnbrella - Heartworn

David Žbirka je na debutu projektu Sunnbrella "Heartworn" zasněně kytarový

Vydáno: 07.05.2023 08:30 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: Sunnbrella

David Žbirka je u nás známý především jako syn svého otce. Hudební fanoušci ale vědí, že se již dlouho věnuje hraní v různých kapelách, v Česku i v Británii, a že jeho domovským projektem je formace Sunnbrella. Jak dopadla debutová deska nazvaná "Heartworn"?

8/10

Sunnbrella - Heartworn

Vydáno: 24.2.2023
Celkový čas: 47:34

Skladby: Fever Dream, Wrong, Polyester, A Week Or So, Do This Alone, No More, Defend Urself, Dovetail, Heartworn, Ivy League, House Arrest, Patina XL

Vydavatel: Peekaboo Luv

Sunnbrella je sice v podstatě sólovým projektem Davida Žbirky, neznamená to ale, že by se na natáčení desky nepodíleli i další lidé. Kromě pěveckého doprovodu jeho přítelkyně Claire Peng byl tím nejdůležitějším Patrick James Fitzroy, s nímž společně produkovali i "Posledné veci" Mekyho Žbirky. Obě alba tak sice v jeden čas vznikala simultánně, je ale zřejmé, že jsou velmi rozdílná.

Mladý Žbirka do svého zamilovaného projektu otiskl svou lásku ke kytarám a zasněnému projevu, kde sice melodie hrají velmi důležitou roli, ale vokál, který je nese, už tolik ne.

Při poslechu "Heartworn" si nejde nevzpomenout na kytarovější podobu Owl City či nedávno debutující domácí projekt Dim Haze. Taková "Ivy League" by se zase neztratila třeba na nějaké studiovce Southpaw a vlastně celá nahrávka mě osobně nějak vrátila do období, kdy alternativnější části hudby v Česku vládl film "Samotáři" a jeho doprovodný soundtrack. To ale vůbec neznamená, že by Sunbrella někoho kopíroval, spíš celkovou atmosférou a náladou na výše zmíněné interprety odkazuje.

Z celé kolekce kromě jednoznačného dreampopovového vyznění sálá nejen obrovská láska k hudbě, ale i ke svobodě. Za potenciální rádiový hit by se snad dala označit jen výše zmíněná "Ivy League" či singl "Polyester", v mnoha dalších skladbách se však Žbirka nenechává vůbec ničím svazovat. Písničkovou část desky v klidu ukončí taneční instrumentálkou "Defend Urself", titulní "Heartworn" je v podstatě jen hudebně gradujícím popěvkem a závěrečná "Patina XL" se nedá nazvat téměř jinak než jako zvukově rozbité ambientní rozjímání.

Při tom všem však album nepůsobí nijak ostentativně alternativně, i při těch největších experimentech se stále velmi příjemně poslouchá. A na sluchátka je to ještě lepší zážitek.

Pokud od Sunnbrelly čekáte hitovky, jaké s takovým umem psal Davidův otec, samozřejmě narazíte. "Heartworn" je však i přesto výsostně muzikální deskou, kterou je radost poslouchat. Možná si s ním nebudete až tolik prozpěvovat, tímto debutem však Žbirka zcela jasně dokázal, že nemá jen producentské, ale i autorské vlohy. Už se těším, s čím přijde Sunbrella nebo prostě David Žbirka v nějaké jiné podobě příště.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2025
Buka dál dominuje albům i digitálním singlům, Mariah Carey i Wham! už se streamy letí nahoru Beze změn na vedoucích pozicích se obešlo aktuální vydání domácích žebříčků. Alvaro Soler a Marta Santos zůstali s "Lo Que Pasó, Pasó" v čele rádií, Buka opět kraluje hitparádě alb i přehledu digitálních singlů. V tom... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Žbirkovy hity v podání orchestru: "Symphonic Night" míří k fanouškům na CD i LP (02.09.2025 19:38)
- Miro Žbirka pohledem nové generace. Hlavní roli v milostném klipu "Z tej vône" ztvárnil Adam Mišík (24.02.2025 18:12)
- Na okraj: Český slavík jako okno do duše domácí populární hudby (30.11.2024 09:30)
- Nové desky 36/2024 - od Davida Gilmoura přes Paris Hilton po The Dead Daisies (11.09.2024 11:00)
- Hudba Mira Žbirky zazní v prosinci na Symphonic Night v O2 universu a už nyní na vinylech s alby z let 1992–2022 (20.03.2024 08:01)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (10-6) (29.01.2024 19:00)
- Vychází luxusní publikace o kariéře a životě Mira Žbirky "Memory Book - Roky a dni" (23.11.2023 15:56)
- Hudba v tisku: V knize "Katherine" popisuje Katka Žbirková život s milým hudebním bláznem (11.11.2023 09:00)
- Fotogalerie: To nejlepší přivezly první den na Metronome divoký holky. Vystoupila Aurora, Aiko, Tolstoys i Biig Piig. A taky Jamiroquai (23.06.2023 08:59)
- Ceny Anděl patřily posmrtně Mekymu Žbirkovi - získal čtyři sošky (17.04.2023 12:26)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe