shop.musicserver.cz
Composer Summit Prague 2023, Obecní dům, Praha, 18.4.2023

Composer Summit Prague umožnil Česku slyšet hudbu ze "Shreka" či "Prince z Persie"

Vydáno: 19.04.2023 14:29 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Soundsgate

Český národní symfonický orchestr si tentokrát vyšlápl na opravdovou lahůdku. Nastudování děl Harryho Gregsona-Williamse a Mychaela Danny vyústilo v povedenou oslavu pro všechny, kteří si občas rádi dopřejí hudbu beze slov. Rudolfinum bylo pro druhý ročník vyměněno za Obecní dům v Praze a i zde bylo plno.

Live: Composer Summit Prague 2023

místo: Obecní dům - Smetanova síň, Praha
datum: 18. dubna 2023

Už podruhé se pod záštitou společnosti Soundsgate Alexandra Smutného, toho času také člena skupiny Jelen, konal v Česku takzvaný Composer Summit Prague. To je v podstatě něco jako festival, jen je zaměřený převážně na filmovou hudbu a její skladatele. Ti se v průběhu několika dní v našem hlavním městě potkávají, schůzují, workshopují a vzájemně se obohacují v tom, jak dělat hudbu k filmům a seriálům ještě lepší, než jakou ji dnes známe.

Tentokrát se ke všemu tomu vzdělávání přidaly hned dva doprovodné koncerty, přičemž na tom, kde jsme byli přítomni, byla hlavním tahákem dvojice skladatelů známá po celém světě - Mychael Danna a hlavně Harry Gregson-Williams.

Nutno říct rovnou největší negativum večera. První zmíněný se na rozdíl od věhlasnějšího kolegy rozhodl nedoprovázet Český národní symfonický orchestr jako dirigent a za své sednutí si do lóže si nechal ještě zatleskat. To je přinejmenším podivné a nelze se divit divákům, kteří se mohli cítit oprávněně podvedeni. Přece jen - lístky na tuto akci nebyly z nejlevnějších, a jakkoliv byl náhradník Adam Klemens vynikající, tak při vší úctě k němu asi i on sám dobře ví, že na něj lidé primárně nepřišli.

I tak to byl ale pěkný večer. Gregson-Williams se nejprve s příchozími pozdravil v češtině a hned poté se vrátil do kouzelného světa Narnie. Zimní, pohádkové motivy s něžnými chorály doprovodilo sólo Guillauma Barrauda na jednu z mnoha píšťal, na něž si v průběhu představení postupně zahrál, a přechod do druhé ukázky z prvního dílu této ságy pročísl jen osamocený, zmatený potlesk jediného návštěvníka, který byl snad až příliš horlivý.

Suita "The Battle Of Beruna" byla o poznání temnější, připomínala naštvané bručení medvěda a vygradovala do osudového, epického finále. Škoda že se takového konce nedočkala samotná filmové série. Té ve své době nechyběly ambice ani vagón fantazie, jen ti diváci se nedostavili do kin v potřebném množství.

Jedenašedisátiletého skladatele vystřídal již zmíněný Adam Klemens a sám se ujal dirigování spíše poklidnější a nevzrušivé melodie ze snímku "Moneyball". K ní a samozřejmě i ke všem dalším kusům byly na projekci promítány jakési přepracované screenshoty z filmů v barvách, které jsou pro daný snímek dominantní. Jmenovaný spektákl tak byl převážně zelený a v těch načrtnutých siluetách bylo možné poznat rysy Brada Pitta či Jonaha Hilla, později hraná melancholická hudba s východními vlivy z nové předělávky původně animované "Mulan" byla pro změnu zase v odstínech červené.

Velmi podařená byla ukázka z "Marťana" s Mattem Damonem v hlavní roli. V tu chvíli se hudba, s nadsázkou řečeno, stala skoro vesmírnou a nekončící cinkání v ní symbolizovalo hvězdnou oblohu. Byla to hudba objevující, hudba nervózní, hudba toužící po dalším poznávání. Především ale i díky řadě neobvyklých aranžérských nápadů stála za poslech i sama o sobě, což nebývá pravidlem.

U nás nepříliš známý snímek "Bouřlivá svatba" Mychael Danna doprovodil melodiemi odkazujícími na Španělsko. Nechyběla tedy spousta dechových nástrojů a svižné tempo. K němu se orchestr vrátil hned po pauze, to když se na plátně poprvé a naposledy objevily i reálné záběry z filmu, a to konkrétně z druhého dílu příběhů o Bridget Jones.

Pro celý večer platilo, že kousky z dílny Mychaela Danny jsou ve srovnání s prací jeho kolegy nikoliv horší, ale spíše jen méně výrazné. Výjimkou z pravidla se ale stala snad na pět kusů rozdělená hudba k animáku "Dobrý dinosaurus" a teprve v ní její autor zazářil.

Dojemný úvod s tesknými houslemi přešel do dobrodružného šramlu symbolizujícího svižné pobíhání mladých dinosaurů lesem. Následně tóny zvážněly a znervózněly, na projekci se totiž objevili hladoví tyranosauři a jejich hrůzovláda a všudypřítomný strach byly z pódia cítit. Pak se přešlo do spíše tajemně znějící, objevitelské části a nakonec vše skončilo krásně klenutou melodií doprovázející pochod stáda dinosaurů vyprahlou planinou.

Gregson-Williams si vybral slabší chvilku u velkofilmu "Princ z Persie", který i přes své nemalé ambice a drahou výpravu v kinech propadl. A propadl i jeho nečekaně nudný soundtrack, té exotiky v něm bylo pramálo.

Stále ještě relativně nový animák "Frčíme!" doprovodila opět spíše melancholická a pomalá melodie, hned následující kompozice ze "Shreka" byl ale skutečný masterpiece. Vždyť je to jen animák od Dreamworks, řeknete si. Jenže je to právě on, ve kterém se jeho autorovi podařilo vystihnout celou řadu scén z brzy již pětidílné kolekce, a jako posluchač jste tak přesně věděli, zda se právě nacházíte v pohádkovém království, zda sledujete grotesku s oslíkem, přílet draka nebo zda se pomyslně někam nevkrádáte. Hodně se zde měnilo tempo i nástrojové obsazení. Není divu, že si takovou muzikantskou nádheru velká část sálu natáčela na mobil.

"Pí a jeho život" splnilo nároky na exoticky znějící orchestr, ukázka byla ale až příliš dlouhá. Oba skladatelé se nakonec ale na pódiu sešli a společně s orchestrem i pěveckým sborem poslali spolu s Elonem Muskem další kosmonauty do vesmíru ve velkolepém finále.

Muzikantsky tomu koncertu samozřejmě není co vytýkat. Pokud tam byly nějaké chyby, jsou si jich vědomi maximálně sami protagonisté, protože směrem k publiku žádný slyšitelný nepatřičný zvuk nešel. Fanoušek tvorby obou skladatelů by pak jistě ještě našel snímky, jejichž melodie by večer ještě vylepšily. Například "Team America: Světovej policajt" byl ve své době pro mnohé tou vůbec nejvtipnější komedií vůbec a i v něm se postaral o hudební doprovod právě Harry Gregson-Williams. Za poslech by mohly stát také ukázky z "Armageddonu", ze "Slepičího úletu", z "Telefonní budky" či ze snímku "Království nebeské", což on sám svého času označil za jednu ze svých nejtěžších prací.

Tak třeba někdy příště. Třetí ročník pro rok 2024 už byl totiž po zásluze potvrzen.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Serj Tankian - A.F. Day 8/10
Video: Serj Tankian se v syrové písni "A.F. Day" vrací ke kořenům Zpěvák System Of A Down a v současnosti také mnohostranný umělec a aktivista Serj Tankian plánuje během letošního podzimu vydat pod svým jménem nové EP "Foundations", na které právě poutá singlem "A.F. Day". Ten napsal v pradávných... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2024 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Poly Noir - K mýmu ohni nesedej 7/10
Video: Temná country Polyho z Insanie se představuje komiksovým klipem "K mýmu ohni nesedej" Dark-country projekt frontmana Insanie Polyho nazvaný Poly Noir dostává konkrétnější kontury s prvním singlem - a rovnou titulním. Skladba "K mýmu ohni nesedej" totiž pojmenovala celé album, které by na značce Smile Music mělo vyjít... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 14:30 v sekci Audio / Video | Video
Jan Váňa -  A na Jordán dopadla tma 8/10
Recenze: Jan Váňa předkládá na úsporném debutu "A na Jordán dopadla tma" sbírku zamlžených zrcadel pocitů a situací Písničkářství má na domácí scéně hluboce zapuštěné kořeny. Dříve byl jeho představitel často jinotajným mluvčím, který metaforami kličkoval mezi tím, co režim dovolil. Doba se změnila, sdělení postavené na textu ale... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2024 08:00 v sekci Recenze
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: "Assassin's Creed", "Star Wars", "Ted Lasso", "Iron Man 2", ale i "Bořek stavitel". Obecní dům zaplnili skladatelé filmových melodií (19.04.2024 22:19)
- Fotogalerie: Andrea Bocelli v O2 areně rozezněl svůj tenor i rozzářil oči (18.05.2022 09:01)
- Nové desky 26/2021 - od Laury Mvuly přes Vince Mendozu s ČNSO po The Quireboys (06.07.2021 19:14)
- Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares (16.01.2019 19:26)
- Kompletní soundtrack "Tři oříšky pro Popelku" vychází v nové úpravě se symfonickým orchestrem (20.12.2018 15:13)
- Nové desky 50/2018 - od Bruce Springsteena přes UDG po Paula Van Dyka (20.12.2018 07:07)
- José Carreras se představí v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem (01.12.2018 19:46)
- Český národní symfonický orchestr odehraje živě hudbu k promítání druhého "Harryho Pottera" (26.09.2017 15:10)
- Český národní symfonický orchestr zahajuje pětadvacátou sezónu (10.09.2017 09:20)
- ČNSO oslaví státní svátek koncertem na Václavském náměstí "Ať žije republika!" (26.10.2016 17:19)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Queen Adele Kabát Sia Taylor Swift Bono Imagine Dragons Dua Lipa Rush Rammstein Mirai Beyoncé AC/DC Lady Gaga Liam Gallagher Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu