Album "Bečvou" od Tomáše Niesnera vychází na vinylu a bude pokřtěno nejen v Kabinetu MÚZ

Album "Bečvou" od Tomáše Niesnera vychází na vinylu a bude pokřtěno nejen v Kabinetu MÚZ

Vydáno: 01.02.2023 19:13 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Jan Vrba
Kabinet Records ve spolupráci se slovenským labelem Warm Winters Ltd. vydává 17. února tuzemský ambientní poklad. Album "Bečvou" od Tomáše Niesnera, které vyšlo v dubnu roku 2022 digitálně a na kazetě právě u Warm Winters Ltd., se tak dočká exkluzivní modré vinylové verze. Křest proběhne 15. března v brněnském Kabinetu MÚZ, kde bude speciálním hostem Adam Badí Donoval, který vede vydavatelství Warm Winters Ltd. a také zajistil master nahrávky. Další křty proběhnou 16. března v pražském Atriu na Žižkově a o den později v bratislavském prostoru LOM.

Bečvou
© Kabinet Records
O albu "Bečvou" se od vydání mluví doma i v zahraničí jen v superlativech. Ve výročním žebříčku magazínu Fullmoon v kategorii domácích desek roku 2022 se nahrávka umístila na pátém místě. Tomáš Niesner figuruje také v nominacích na album roku 2022, které zveřejnily Hudební ceny Vinyla a Ceny české hudební kritiky Apollo. Desky s environmentálním přesahem si všimli i v zahraničí. Konkrétně vyhlášený server The Quietus nebo kultovní magazín The Wire, v jehož žebříčku top 100 alb za rok 2022 se "Bečvou" objevilo.

Bečva je moravská řeka ležící ve východní části České republiky. V září 2020 způsobilo několik úniků chemikálií do řeky otravu a následnou smrt čtyřiceti tun živočichů volně žijících ve vodním toku. Bezprecedentní katastrofa. Bečva byla všudypřítomnou součástí mládí Tomáše Niesnera, který vyrůstal v Přerově a tato ekologická katastrofa ho hluboce zasáhla. Ve snaze lépe porozumět řece a inspirován knihou Wernera Herzoga "Of Walking in Ice" se Niesner vydal na cestu dlouhou více než sto km. Od pramene Bečvy k jejímu soutoku s řekou Moravou.

Album "Bečvou" je svým způsobem cestopisem a zvukovou kronikou této cesty. Skládá se z terénních nahrávek z břehů řeky a na rozdíl od mnoha Niesnerových předchozích nahrávek hraje nejen na kytaru, ale taky na citeru a modulární syntezátor. Kombuje prvky fingerstyle kytary, musique concrete a dronu, jako elementární tapisérii obklopujících textur, třpytivých kytarových motivů a vzletných zvuků syntezátorů. "Bečvou" v jednu chvíli připomíná meandrující improvizace East of the Valley Blues, v dalších připomíná extatické minimalistické kompozice Cateriny Barbieri a osciluje mezi náladami jako děs a naděje. "Bečvou" je dosud nejkomplexnější výpovědí Tomáše Niesnera, která fascinuje jak formou konceptu, tak provedením.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Výsledky XII. ročníku hudebních cen Vinyla: Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe (23.02.2023 11:35)
- Recenze: Duo Šimanský Niesner nabízí na albu "Všechno dobré" hlubší ponor do amerického kytarového primitivismu s českou stopou (29.10.2022 09:30)
- Jozef van Wissem rozezní v Kabinetu Múz svou magickou loutnu (06.10.2022 11:51)
- Loutna Jozefa van Wissema v neděli rozezní Kabinet Múz (02.10.2021 10:41)
- Kafka Band představí na předvánočních koncertech album "Amerika" (12.12.2019 15:13)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Hraczki Lady Gaga The Cure Ewa Farna Madonna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe