John Williams obdržel Řád britského impéria. Stal se tak královniným posledním rytířem

John Williams obdržel Řád britského impéria. Stal se tak královniným posledním rytířem

Vydáno: 27.09.2022 08:21 v sekci Novinky - Kateřina Špaček | foto: Jamie Trueblood
Johnu Williamsovi byl udělen rytířský titul, jedno z posledních čestných ocenění pro cizí státní příslušníky, které před svým úmrtím nachystala královna Alžběta II. Oblíbený skladatel se tak stal jejím posledním rytířem.

Devadesátiletý Williams je autorem hudby k bezpočtu filmů, včetně "Čelistí", "Supermana", "Jurského parku", "E.T." a "Indiana Jonese", a s 52 nominacemi na Oscara je nejčastěji nominovanou žijící osobností současnosti. Na svém kontě má těchto sošek pět a k tomu pětadvacet cen Grammy a sedm cen BAFTA.

Dlouhodobě je spjat právě s britskou hudební scénou, v Londýně natočil některé ze svých nejpopulárnějších filmových kompozic, vznikly zde mimo jiné kupříkladu motivy ke snímkům "Dobyvatelé ztracené archy" (1981) a "Hvězdné války: Nová naděje" (1977).

John Williams byl oceněn za své zásluhy o filmovou hudbu, a stal se jedním ze dvou posledních rytířů Jejího Veličenstva. Tím druhým je Robert Iger, bývalý generální ředitel společnosti Disney.

Čestná ocenění, jejichž seznam je uveden na vládních internetových stránkách, jsou udělována cizincům a občanům zemí Commonwealthu, kteří se mimořádně zasloužili o Velkou Británii. Titul sir nebo dame je však vyhrazen pouze britským státním příslušníkům.

Londýnský symfonický orchestr, který pod Williamsovou taktovkou nahrál původní soundtrack k "Nové naději", na svém twitteru neskrýval radost. "Taková úžasná zpráva, gratulujeme Johnu Williamsovi! Jaká čest být posledním rytířem královny Alžběty II.," stojí v příspěvku.

V posledních letech filmový maestro stále častěji spolupracuje s umělci z oblasti klasické hudby. Skládá hudbu pro smyčcové virtuosy jako Yo-Yo Ma a Anne-Sophie Mutter a s vídeňskými filharmoniky vytvořil album, které se stalo nejprodávanější orchestrální nahrávkou roku 2020. Do skladatelského důchodu se prý chystá, jakmile dokončí práci na připravovaném "Indiana Jonesovi 5".


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 27. týden 2025
Alex Warren si podmanil česká rádia, Ben Cristovao a Sofian Medjmedj opět vládnou albům Vítězové domácí albové hitparády a přehledu digitálních singlů se nemění - své vedení obhájili v prvním případě Ben Cristovao a Sofian Medjmedj s titulem "KHAOSAN", v tom druhém Yzomandias a PTK s remixem songu "KSN". Do čela... čtěte zde
Vydáno: 10.07.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hey Yendo a Rainer - Téma drog bereme jako prevenci. Nechceme podporovat jejich užívání
Rozhovory: Hey Yendo a Rainer - Téma drog bereme jako prevenci. Nechceme podporovat jejich užívání Dvojice Hey Yendo & Rainer albem "Jeden úsměv nestačí" plynule navazuje na svůj dva roky starý debut "Letenky do Psychedel" a loňské EP "Mindloops". Zatímco předchozí tvorba se točila kolem večírků a psychedelických seancí, novinka... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2025 15:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
Nové desky 26/2025 - od Keshy přes Dropkick Murphys po Kae Tempest
Nové desky 26/2025 - od Keshy přes Dropkick Murphys po Kae Tempest V období kolem našich dvou státních svátků, respektive v období Dne nezávislosti, vyšel pouhý zlomek běžného množství alb. Přesto by pár desek byla škoda minout. V první řadě je to první svobodné album Keshy, dále ceněná Kae... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2025 09:30 v sekci Novinky | Nové desky
Lynyrd Skynyrd, Simon McBride, O2 arena, Praha, 7.7.2025
Naživo: Lynyrd Skynyrd přivezli do Prahy hity, vzpomínky a ryzí rockovou show zahranou až příliš na jistotu Jižanský rock to měl v Česku vždycky dobré. Žlutý pes či Pumpa si s americkým odkazem poradili po svém a dokázali ho přirozeně zasadit do domácího vidění světa, The Cell se zase daří s autentickou angličtinou. Přesto si Praha... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2025 19:44 v sekci Naživo
Thot feat. Lenka Dusilová - Sleep Oddity (Silent) 9/10
Video: PREMIÉRA: Křehká "Sleep Oddity (Silent)" spojila síly Lenky Dusilové a art rockerů Thot Belgický artrockový kolektiv Thot se po zhruba roce od vydání dlouhohrající desky "Delta" znovu hlásí o slovo, tentokrát s kratším formátem - EP nazvaným "Sleep Oddity". To vrhá nové světlo právě na materiál z předchozího alba a... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2025 18:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Multimediální pocta legendárnímu skladateli "The Universe of John Williams" se představí opět v Praze (31.05.2025 19:04)
- Video: Galactic Empire vzdávají vtipnou poctu Indiana Jonesovi (07.07.2023 11:13)
- Nové desky 22/2022 - od Angel Olsen přes Post Malonea po Drive-By Truckers (08.06.2022 13:00)
- Nové desky 20/2022 - od Harryho Stylese přes Lykke Li po Melody Gardot (25.05.2022 16:05)
- Nové desky 9/2022 - od Stereophonics přes Dipla po Sabaton (09.03.2022 08:00)
- Naživo: Bachovy suity se prostřednictvím Yo-Yo My rozlétly po Vltavě (05.09.2021 19:14)
- Fotogalerie: Yo-Yo Ma s Bachem na Vltavě skvěle souzněl (05.09.2021 11:56)
- Nové desky 49/2020 - od Taylor Swift přes Malumu po Muse (15.12.2020 08:00)
- Nové desky 24/2020 - od Boba Dylana přes Whitesnake po Black Eyed Peas (24.06.2020 08:00)
- Nové desky 13/2020 - od Steva Aokiho přes All Time Low po Kurta Ellinga (07.04.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 27/2025

Marina
Princess of Power

Vypadá jako reklama na lak na vlasy, zní jako manifest hédonismu a přitom jde o jedno z nejosobnějších alb, jaké Marina doposud vydala. "Princess of Power" navazuje na linii popových návratů s poselstvím, ale místo dobyvačné agresivity sází na empatii, lesk a introspekci ve třpytivém kabátě.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 11.07.
Groove Brno (Brněnská přehrada, Brno)
Po 14.07.
St. Vincent (US) (Archa+, Praha)
St 16.07.
Colours of Ostrava (Areál Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 19.07.
Patti Smith (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 20.07.
Satchvai Band feat. Joe Satriani & Steve Vai (Forum Karlín, Praha)
Čt 24.07.
Benátská! s Impulsem (areálu Vesec, Liberec)
Út 29.07.
Už jsme doma (CZ) / Sleepytime Gorilla Museum (US) / Faun Fables (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 01.08.
Bryan Adams (CAN) (Park 360, Hradec Králové)
St 06.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Pá 08.08.
Krásný ztráty (Statek Všetice, Všetice)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Kabát P.B.Ch Beyoncé Ozzy Osbourne Madonna The K's Lady Gaga Charli XCX Miley Cyrus Adéla Zouharová Oasis Taylor Swift Linkin Park Marie Tilšarová Lorde Doctor Victor
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe