shop.musicserver.cz
Xindl X, Pavel Čadek, O2 universum, Praha, 5.5.2022

Xindl X odehrál v O2 universu svůj nejambicióznější koncert

Vydáno: 06.05.2022 11:36 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

"Hurá, koncert!" Nadvakrát překládané a nakonec bohužel i zde nevyprodané vystoupení Xindla X se konečně uskutečnilo. Pokles zájmu návštěvníků v nejisté pandemické době s rostoucí inflací je téma, které by si zasloužilo hlubší rozbor. Radši si ale řekněme, jak se zadařilo.

Live: Xindl X

místo: O2 universum, Praha
datum: 5. května 2022
setlist: Chemie, V blbým věku, Dřevo, Žáby v hrnci, Lovec perel, SebeLoveSong, Mýval, Na vodě, Tady a teď, Alenka, Růžový brejle, Terapie, Hollywood, V lese, Anděl, Jsem boží, Maraton, Volnoběh, Byznys, Něco je ve vzduchu, Popelka, Cudzinka v tvojej zemi
Titulní fotografie je pouze ilustrační, na koncertě jsme neměli fotografa. Pokud pro nás chcete fotit, ozvěte se na honza@musicserver.cz.

" 'Něco je ve vzduchu' patří k nejdojemnějším a nejtrefnějším skladbám na dnes už trochu vytěžené téma covidu," psal jsem v srpnu loňského roku o vesměs povedeném koncertě, který Xindl X uspořádal v Ledárnách Braník. A pořád to platí.

Ondřeje Ládka známe jako jednoho z našich nejlepších textařů. Dokáže tepat a kritizovat lecjaké nectnosti nás samotných, ale jen málokdy se mu podaří napsat písničku, kterou opravdu chytne za srdce. Toto je jedna z nich. V O2 universu k ní ale vedla ještě dlouhá cesta.

Nejprve se zhruba ve dvaceti minutách představil Pavel Čadek. A i když je jeho tvorba docela vtipná, nějak si ho neumím představit, jak strhává svou tvorbou davy jako třeba v poslední době Pokáč. Ne že bych mu to nepřál, jen je to celé tak nějak obyčejné. A i když si u toho drnká na cello, je jeho vystoupení spíše stand-up komedií než hudebním zážitkem. Možná by pomohlo, kdyby začal doopravdy zpívat.

To hlavní hvězda odstartovala rovnou těžkým kalibrem - "Chemií", jedním ze svých největších a nejlepších hitů. Písničkář se navíc dostal do komfortní zóny v tom smylu, že už má tolik hitů, že nemůže v jeden večer zahrát všechny. Chyběly tak například "Dysgrafik", "Nejlepší kuchař", "Láska v housce", "Barbína", "Casio" a další. Ničemu to ale nevadilo.

Mám-li být zcela upřímný, v posledních letech mě Xindlovy koncerty ani jeho tvorba nebavily už tolik jako v době vydání jeho prvních dvou desek. Texty se zjednodušily a aranže zjemnily, aby více odpovídaly rádiovému formátu, jeho promluvy na vystoupeních mezi skladbami stály leckdy spíše na chlastu a občasných vulgarismech. A i když vícekrát změnil složení doprovodné kapely, bylo to hudebně pořád tak nějak stejné. Nemusíte s tím souhlasit, ale v mých očích se z toho trochu vytratila ta umělecká stránka. Proto mám obrovskou radost z toho, že přinejmenším v O2 universu se k ní zase vrátil. A dokonce uměl i dojmout.

Tohle byl totiž výborný večer. Nejen že se muzikantovi povedlo vybrat vesměs dobrý setlist, ale hlavně ho dramaturgicky vystavěl tak, aby postupně gradoval. Takže třeba ještě v úvodu jste si ještě někdy kolem "V blbým věku" a "Dřeva" mohli říkat, že produkčně je to docela bída. A podivovat se nad tím, že se vytáhl jen s pěknými animovanými projekcemi Ondřeje Pfeiffera, na kterých ale on sám nebyl, takže lidé na opačné straně sálu z něj moc neměli. Nebo že světelný park je spíše decentní a že jestli tohle mělo být původně v O2 areně, tak je možná ještě dobře, že se tak nestalo.

Jenže pak to začalo. "Žáby v hrnci" zazněly v doprovodu Pavla Čadka na cello a to zdaleka nebyl poslední host. V rychlejším "SebeLoveSongu" ožil i Xindl, v "Mývalovi" se dočkal prvního potlesku už uprostřed songu. To když do něj s kapelou vložil úryvek "Purple Rain" od Prince. Stejně jako v létě v Ledárnách i tady to mělo sílu. "Tady a teď" poprvé doprovodilo asi šest sboristů z Maranatha Gospel Choir. A to byla přesně ta umělečtější stránka, která mi tak chyběla. A pak už se to stupňovalo.

"Alenka" je dojemná písnička sama o sobě. Skladba o závislosti na sociálních sítích a honbě za nedostižnou dokonalostí učarovala nejednomu posluchači a od svého vzniku patří k ozdobám písničkářova repertoáru. V O2 universu se k ní ale přidaly ještě sboristky a navíc i Tereza Mašková. Že je to skvělá zpěvačka, víme už ze SuperStar, a tady tu píseň pozvedla ještě o level výš. Bylo to tak silné, že by to klidně mohlo být finále celého vystoupení. Nádhera.

O pár chvil později si Ládek pozval na pódium Pokáče a společně zahráli "V lese", ale ještě předtím hlavně taky "Hollywood". I kvůli této skladbě jsem se kdysi stal Xindlovým příznivcem a je velmi dobře, že ji do programu zase zařadil. Klidně by ji mohl hrát častěji, protože přesně takovéto kousky mu před lety pomohly ke slávě a i po letech jsou mnohem hodnotnější, než ty doprovodné songy k seriálům, kde se refrén opakuje do zblbnutí.

"Jsem boží" pokračovalo s postupným přidáváním dalších sboristů a sboristek, tentokrát se seřadili na schodištích ochozů haly. Píseň "Maraton" odezněla se skvěle zpívající sbormistryní, k tomu byla zahrána naživo vůbec poprvé. A když už jste si mysleli, že není co dalšího přidávat, objevila se zbývající část sboru ve skladbě "Volnoběh" dokonce ještě nad pódiem, respektive za reproduktory.

A to pořád ještě nebylo všechno. V "Byznysu" Xindl ukázal, že kdyby chtěl, může zpívat i metal. Pak se všichni dosavadní hosté seřadili na pódiu a pokřtili novou desku "Terapie". A hned nato ukončili všichni společně základní hrací dobu ve velkém finále - tedy už zmiňovanou "Něco je ve vzduchu". A dojetí se u mnohých dostavilo i podruhé. To vám byla taková krása, že to ani nejde popsat. A hlavně byste takový velkolepý finiš po americku od Ondřeje Ládka určitě nečekali.

V přídavku se ještě představil poslední host - Mirka Miškechová. "Cudzinka v tvojej zemi" už ale ani nebyla nutná, protože i bez toho by to vystoupení bylo jako celek perfektní. Celý report jsem tentokrát psal v první osobě, protože si myslím, že osobnější přístup se právě k této akci hodí lépe. Xindla X jsem poprvé naživo viděl, když se premiérově představil na festivalu Rock for People v jednom z hangárů, což mohl být rok 2009. A od té doby ještě mnohokrát. Víckrát, než dokážu spočítat. Snad mě to tedy opravňuje k tomu tady bezpečně prohlásit, že právě 5. května 2022 v O2 universu odehrál svůj nejlepší koncert kariéry. Jen tak dál.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marcell & fiedlerski, Roxy, Praha, 28.2.2024
Naživo: Marcella & fiedlerskiho na křtu v Roxy podpořili i jejich rodiče Marcell & fiedlerski vydali koncem loňského roku společnou desku "Duše, která opustila tento svět, váží 21 gramů", na níž se vyrovnávali s úmrtím tatínka Ondry Fiedlera. Své únorové turné na podporu tohoto alba zakončili v klubu... čtěte zde
Vydáno: 29.02.2024 11:34 v sekci Naživo
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe
Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe Aktuálním hudebním novinkám vládnou rock a metal. Svorně je zajistili MGMT, kytarista Mötley Crüe Mick Mars, The Snuts, Amaranthe, Borknagar, Darkest Hour a Ace Frehley. Swingem konkurují pouze Rod Stewart a Jools Holland, folkem Hurray For... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 22:30 v sekci Novinky | Nové desky
WYFE - Do You Ever Wonder? 9/10
Recenze: "Do You Ever Wonder?" od WYFE je velká deska malé kapely Trojice (+ bubeník, jakého zrovna seženou) WYFE se na podzim roku 2021 blýskla povedeným debutem "Good Times". Na ten nyní navazuje po všech stránkách dotaženější, jen trochu kratší druhou studiovkou. Ta nese název "Do You Ever... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Kings Of Leon - Mustang 7/10
Video: Kings Of Leon ohlašují novou řadovku klipem k singlu "Mustang". Koukají v něm ze střechy Návrat skupiny Kings Of Leon začíná konečně získávat nějakou podobu. Rocková partička před pár dny ohlásila vydání deváté studiovky "Can We Please Have Fun". Nástupce alba "When You See Yourself" z roku 2021 vyjde 10. května u... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Katka Knechtová s Xindlem X zvou duetem "Si zabil, kámo" ke sledování seriálu "Policie Hvar" (13.02.2024 15:38)
- Video: Xindl X bojuje se "Slabou vůlí" poněkud slabou písní (31.01.2024 10:19)
- Video: Tereza Mašková vkusně připomíná vánoční megahit Ivety Bartošové "Tři oříšky" (12.12.2023 18:12)
- Rozhovory: Pokáč - Priority se přeházely. Není nutné přešlapovat a čekat na zásah shůry (28.11.2023 08:30)
- Audio: Xindl X nabádá, že "Alespoň jeden den" v roce bychom měli vypnout a užít si klidu s rodinou (25.11.2023 10:46)
- Naživo: Tereza Mašková svým výkonem okouzlila pražskou Lucernu (20.11.2023 17:00)
- Nové desky 44/2023 - od Cold War Kids přes Jung Kooka po Static-X (08.11.2023 21:30)
- Video: Pokáč laškuje s Gabrielou Laškovou "V peřinách" (03.11.2023 10:54)
- Recenze: Pokáčovo "Rodinné album" se prohlíží příjemně, chybí mu však moment překvapení (31.10.2023 15:00)
- Z Pavla Čadka bude na nové desce "Stepní vlk". A vyrazí na turné (24.10.2023 14:33)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Karel Gott Depeche Mode Humanist Dua Lipa Taylor Swift Kanye West Madonna Viktor Sheen Lucie Vondráčková Blackosh Lady Gaga Queen AC/DC Ed Sheeran Billie Eilish BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu