shop.musicserver.cz
Xindl X, Pavel Čadek, O2 universum, Praha, 5.5.2022

Xindl X odehrál v O2 universu svůj nejambicióznější koncert

Vydáno: 06.05.2022 11:36 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

"Hurá, koncert!" Nadvakrát překládané a nakonec bohužel i zde nevyprodané vystoupení Xindla X se konečně uskutečnilo. Pokles zájmu návštěvníků v nejisté pandemické době s rostoucí inflací je téma, které by si zasloužilo hlubší rozbor. Radši si ale řekněme, jak se zadařilo.

Live: Xindl X

místo: O2 universum, Praha
datum: 5. května 2022
setlist: Chemie, V blbým věku, Dřevo, Žáby v hrnci, Lovec perel, SebeLoveSong, Mýval, Na vodě, Tady a teď, Alenka, Růžový brejle, Terapie, Hollywood, V lese, Anděl, Jsem boží, Maraton, Volnoběh, Byznys, Něco je ve vzduchu, Popelka, Cudzinka v tvojej zemi
Titulní fotografie je pouze ilustrační, na koncertě jsme neměli fotografa. Pokud pro nás chcete fotit, ozvěte se na honza@musicserver.cz.

" 'Něco je ve vzduchu' patří k nejdojemnějším a nejtrefnějším skladbám na dnes už trochu vytěžené téma covidu," psal jsem v srpnu loňského roku o vesměs povedeném koncertě, který Xindl X uspořádal v Ledárnách Braník. A pořád to platí.

Ondřeje Ládka známe jako jednoho z našich nejlepších textařů. Dokáže tepat a kritizovat lecjaké nectnosti nás samotných, ale jen málokdy se mu podaří napsat písničku, kterou opravdu chytne za srdce. Toto je jedna z nich. V O2 universu k ní ale vedla ještě dlouhá cesta.

Nejprve se zhruba ve dvaceti minutách představil Pavel Čadek. A i když je jeho tvorba docela vtipná, nějak si ho neumím představit, jak strhává svou tvorbou davy jako třeba v poslední době Pokáč. Ne že bych mu to nepřál, jen je to celé tak nějak obyčejné. A i když si u toho drnká na cello, je jeho vystoupení spíše stand-up komedií než hudebním zážitkem. Možná by pomohlo, kdyby začal doopravdy zpívat.

To hlavní hvězda odstartovala rovnou těžkým kalibrem - "Chemií", jedním ze svých největších a nejlepších hitů. Písničkář se navíc dostal do komfortní zóny v tom smylu, že už má tolik hitů, že nemůže v jeden večer zahrát všechny. Chyběly tak například "Dysgrafik", "Nejlepší kuchař", "Láska v housce", "Barbína", "Casio" a další. Ničemu to ale nevadilo.

Mám-li být zcela upřímný, v posledních letech mě Xindlovy koncerty ani jeho tvorba nebavily už tolik jako v době vydání jeho prvních dvou desek. Texty se zjednodušily a aranže zjemnily, aby více odpovídaly rádiovému formátu, jeho promluvy na vystoupeních mezi skladbami stály leckdy spíše na chlastu a občasných vulgarismech. A i když vícekrát změnil složení doprovodné kapely, bylo to hudebně pořád tak nějak stejné. Nemusíte s tím souhlasit, ale v mých očích se z toho trochu vytratila ta umělecká stránka. Proto mám obrovskou radost z toho, že přinejmenším v O2 universu se k ní zase vrátil. A dokonce uměl i dojmout.

Tohle byl totiž výborný večer. Nejen že se muzikantovi povedlo vybrat vesměs dobrý setlist, ale hlavně ho dramaturgicky vystavěl tak, aby postupně gradoval. Takže třeba ještě v úvodu jste si ještě někdy kolem "V blbým věku" a "Dřeva" mohli říkat, že produkčně je to docela bída. A podivovat se nad tím, že se vytáhl jen s pěknými animovanými projekcemi Ondřeje Pfeiffera, na kterých ale on sám nebyl, takže lidé na opačné straně sálu z něj moc neměli. Nebo že světelný park je spíše decentní a že jestli tohle mělo být původně v O2 areně, tak je možná ještě dobře, že se tak nestalo.

Jenže pak to začalo. "Žáby v hrnci" zazněly v doprovodu Pavla Čadka na cello a to zdaleka nebyl poslední host. V rychlejším "SebeLoveSongu" ožil i Xindl, v "Mývalovi" se dočkal prvního potlesku už uprostřed songu. To když do něj s kapelou vložil úryvek "Purple Rain" od Prince. Stejně jako v létě v Ledárnách i tady to mělo sílu. "Tady a teď" poprvé doprovodilo asi šest sboristů z Maranatha Gospel Choir. A to byla přesně ta umělečtější stránka, která mi tak chyběla. A pak už se to stupňovalo.

"Alenka" je dojemná písnička sama o sobě. Skladba o závislosti na sociálních sítích a honbě za nedostižnou dokonalostí učarovala nejednomu posluchači a od svého vzniku patří k ozdobám písničkářova repertoáru. V O2 universu se k ní ale přidaly ještě sboristky a navíc i Tereza Mašková. Že je to skvělá zpěvačka, víme už ze SuperStar, a tady tu píseň pozvedla ještě o level výš. Bylo to tak silné, že by to klidně mohlo být finále celého vystoupení. Nádhera.

O pár chvil později si Ládek pozval na pódium Pokáče a společně zahráli "V lese", ale ještě předtím hlavně taky "Hollywood". I kvůli této skladbě jsem se kdysi stal Xindlovým příznivcem a je velmi dobře, že ji do programu zase zařadil. Klidně by ji mohl hrát častěji, protože přesně takovéto kousky mu před lety pomohly ke slávě a i po letech jsou mnohem hodnotnější, než ty doprovodné songy k seriálům, kde se refrén opakuje do zblbnutí.

"Jsem boží" pokračovalo s postupným přidáváním dalších sboristů a sboristek, tentokrát se seřadili na schodištích ochozů haly. Píseň "Maraton" odezněla se skvěle zpívající sbormistryní, k tomu byla zahrána naživo vůbec poprvé. A když už jste si mysleli, že není co dalšího přidávat, objevila se zbývající část sboru ve skladbě "Volnoběh" dokonce ještě nad pódiem, respektive za reproduktory.

A to pořád ještě nebylo všechno. V "Byznysu" Xindl ukázal, že kdyby chtěl, může zpívat i metal. Pak se všichni dosavadní hosté seřadili na pódiu a pokřtili novou desku "Terapie". A hned nato ukončili všichni společně základní hrací dobu ve velkém finále - tedy už zmiňovanou "Něco je ve vzduchu". A dojetí se u mnohých dostavilo i podruhé. To vám byla taková krása, že to ani nejde popsat. A hlavně byste takový velkolepý finiš po americku od Ondřeje Ládka určitě nečekali.

V přídavku se ještě představil poslední host - Mirka Miškechová. "Cudzinka v tvojej zemi" už ale ani nebyla nutná, protože i bez toho by to vystoupení bylo jako celek perfektní. Celý report jsem tentokrát psal v první osobě, protože si myslím, že osobnější přístup se právě k této akci hodí lépe. Xindla X jsem poprvé naživo viděl, když se premiérově představil na festivalu Rock for People v jednom z hangárů, což mohl být rok 2009. A od té doby ještě mnohokrát. Víckrát, než dokážu spočítat. Snad mě to tedy opravňuje k tomu tady bezpečně prohlásit, že právě 5. května 2022 v O2 universu odehrál svůj nejlepší koncert kariéry. Jen tak dál.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vypsaná fixa - Kusy radosti 8/10
Recenze: Vypsaná fixa zase rozdává "Kusy radosti" Vypsaná fixa je už zase punková. Desáté album zachytilo kapelu ze San Piega v nové sestavě - definitivně ji opustil basák Mejn a místo něj nastoupil Kryštof Mašek. Zůstalo naopak producentské duo Dušan Neuwerth a Ondřej Ježek, se... čtěte zde
Vydáno: 25.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Tool, O2 arena, Praha, 23.5.2022
Naživo: Magičtí Tool v O2 areně hypnotizovali, omamovali i nekompromisně drtili Covidový koncertní půst je, zdá se, u konce. Po klubech se otevřely i velké haly a koncertů opravdu velkých jmen je tolik, že jeden málem neví kam dřív skočit. V pondělí to vyhráli Tool, američtí prog-metaloví mystici, kteří... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 15:12 v sekci Naživo
0
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Xindl X v "Terapii" radí, jak před mudrlanty zůstat sám sebou (02.04.2022 08:59)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (5-1) (31.01.2022 20:00)
- Video: "Už za pár dní" budou Vánoce, oznamují v duetu Pokáč s Nikol Štíbrovou (07.12.2021 12:15)
- Video: Tomáš Klus spojil síly s Pokáčem, Kateřinou Marií Tichou a dalšími pro dobrou věc a jsou z toho "Papírový lodě" (23.11.2021 13:37)
- Video: Xindl X ukazuje, že je nejen výtečný písničkář, ale i "Lovec perel" (13.11.2021 12:17)
- Video: Pavel Čadek je v "Asi máš mě ráda" sám. A přitom pětkrát (11.11.2021 07:45)
- Nové desky 43/2021 - od Eda Sheerana přes Black Veil Brides po Xindla X (04.11.2021 08:00)
- Rozhovory: Xindl X - Šlo mi o to, aby album bylo zároveň pestré i kompaktní (26.10.2021 08:00)
- Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím (18.10.2021 13:44)
- Fotogalerie: Český mejdan s Impulsem nabídl show se vším všudy (17.10.2021 19:16)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Madonna Adele Ed Sheeran BTS Slash Queen Michal Prokop Dua Lipa The Beatles Viktor Sheen Abba Pink Floyd Avril Lavigne Vojtaano Jack White Rammstein The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu