TOPlist
shop.musicserver.cz
Tereza Balonová - Půlnoc

Album "Půlnoc" zachycuje talentovanou Terezu Balonovou ve fázi hledání

Vydáno: 28.04.2022 12:00 v sekci Recenze - Josef Martínek | foto: Václav Ryba

Tereza Balonová dostala oproti mnohým kolegyním do vínku jednu velkou výhodu - je totiž také schopnou autorkou. Širší veřejnost ji poprvé zaznamenala už v jejích osmnácti letech a první plnohodnotná deska "Půlnoc" potvrzuje, že s ní český pop musí do budoucna počítat.

7/10

Tereza Balonová - Půlnoc

Vydáno: 25.3.2022
Celkový čas: 41 min

Skladby: Jsem, Sebastián, Neposloucháš, Po stopách, Kopretiny, Tak málo, Období slz, Zhasni den, Sama v peřinách, Půlnoc, Tolikrát

Vydavatel: SinglTon

Srovnání Terezy Balonové s Kateřinou Marií Tichou, která rovněž začínala po boku skupiny Jelen, se přímo nabízí. Také Terezina o něco zkušenější kamarádka si na vydání prvotiny pár let počkala - svůj rukopis pilovala tak dlouho, až ho nakonec úspěšně definovala na výtečné prvotině "Sami" z roku 2020, za kterou získala Anděla. Obě hudebnice si navíc na svých debutech autorsky vzájemně vypomohly - zatímco Balonová má na debutu své kolegyně hudební stopu, Tichá jí tuto laskavost v několika položkách oplatila svým slovním příspěvkem.

CD "Půlnoc" i ípíčko "Zhasni den" si můžete koupit na shopu musicserveru!

Příběh "Půlnoci" je však trochu jiný. Balonová totiž na rozdíl od své parťačky z vydavatelství SinglTon svůj charakteristický rukopis měla hned na začátku, tedy už když v oněch osmnácti předskakovala Jelenovi ve Foru Karlín. Nyní, jako jednadvacetiletá, se ho pouze snaží rozšířit a vtisknout mu modernější podobu.

Také proto se obklopila hned čtyřmi různými producenty. Zatímco ostřílený Martin Ledvina se už podepsal pod nejedním velkým popovým hitem, ODD a Johny Rainbow reprezentují mladý pohled na směřování mainstreamové hudby. Překvapením může být spolupráce s Milanem André Boronellem s přesahem do nezávislé scény.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že výsledná nahrávka nabízí pestrou směsici songů, v nichž se promítají jak folkové kořeny muzikantky, tak aktuální popové trendy. Balonové tento přístup velice svědčí v kouscích, jako je hravý singl "Jsem" s atmosférickými backvokály nebo úderným beatem podpořená titulní píseň. V takových chvílích dokáže jít s dobou, aniž by popírala svoje základy.

K silným momentům patří také skladba "Období slz", kterou přitom napsala v pouhých patnácti letech. Vyniká v ní její dovednost tvořit uvěřitelné písničky posluchačsky vstřícného střihu, které dýchají životem. To platí i u závěrečného kusu "Tolikrát", který ji zachycuje v poloze, v níž působí nejpřirozeněji - a její vydatný hlas tady srší emocemi. Díky chytlavému refrénu a energickému kytarovému motivu se rychle dostane pod kůži také potenciální hitovka "Po stopách".

Méně se naopak povedla nová, pop-rockovější verze pár let starého singlu "Zhasni den". V součtu s úpravou pro stejnojmenné EP z roku 2019 je to už její třetí podoba, přičemž zdaleka nejnosnější byla ta úplně původní, ryzí, bez externích produkčních zásahů.

Specifickou kategorii desky pak představují pomalejší tóny. Ať už jde o singlovou výpověď "Tak málo" nebo Milanem André Boronellem zprodukované kousky "Sebastián" a "Kopretiny", Balonová v nich má velmi příjemnou barvu hlasu a prezentuje v nich také pro ni samozřejmý interpretační cit a vkus. Zpívá velmi důvěryhodně, avšak chybí zde moment překvapení, snad i jakési vnitřní pnutí, které by dávalo důvod se k těmto táhlým melodiím častěji vracet.

Navzdory drobným výtkám však album "Půlnoc" zůstává sympatickým počinem, který znovu připomíná, co už pár let víme: Tereza Balonová je velkým příslibem do budoucích let. Ukazuje na něm hned několik možných směrů, kterými by se mohla jako zpěvačka i autorka ubírat. Teď už zbývá jen si některý z nich vybrat a rozvinout ho v něco mimořádného.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2025
Českým rádiím kralují osmdesátkové hity, Lady Gaga v digitálních singlech stíhá Calina se Sofianem Návrat osmdesátkových hitů do éteru v současném kabátku nebere konce. Loni se do popředí domácího žebříčku prosadilo několik remixů písní z této dekády, tentokrát se na vrchol dostali Fast Boy s předělávkou klasiky "Self... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 6/2025 - od The Lumineers přes Lacuna Coil po Manic Street Preachers
Nové desky 6/2025 - od The Lumineers přes Lacuna Coil po Manic Street Preachers V hudebních novinkách se tentokrát sešla pestrá směsice interpretů. Společnou desku vydali Drake a PartyNextDoor, tvrdší žánry zastupují Lacuna Coil, britskou rockovou scénu Manic Street Preachers, folk-rock The Lumineers, r'n'b Alessia... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2025 12:00 v sekci Novinky | Nové desky
Reverend Killjoy - The Outlaw’s Prayer 8/10
Recenze: Psanci z Reverend Killjoy střílí na debutu "Outlaw’s Prayer" proklatě přesnou municí Brňáci Reverend Killjoy o sobě dali vědět před rokem a půl podařeným EP "What Became of Reverend Killjoy?". Nyní konečně přichází plnokrevný debut "Outlaw’s Prayer", který přináší slušnou porci muziky nasycené atmosférou... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2025 08:00 v sekci Recenze
Chef'Special, Neon Dreams, Rock Café, Praha, 17.2.2025
Naživo: Chef'Special spolu s Neon Dreams dovezli stadionový program do Rock Café a málem ho zbourali Rozhodně platí, že Chef'Special už výborná vystoupení odehráli. To se ví a spoustu svědků uvedeného najdete takřka po celém světě. Že už ale v půlce února budeme mít kandidáta na koncert roku, s tím asi nepočítal vůbec... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2025 12:00 v sekci Naživo
Lacuna Coil - Sleepless Empire 7/10
Recenze: Na "Sleepless Empire" Lacuna Coil se střídají skvělé skladby s průměrnými Jedna z nejpopulárnějších italských metalových kapel Lacuna Coil si do svého katalogu nadělila jubilejní desáté studiové album "Sleepless Empire", na které fanoušci čekali dlouhých šest let. Povedlo se v posledních letech spíše... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (5-1) (24.01.2025 15:00)
- Nové desky 44/2024 - od The Cure přes Tylera, The Creatora po Willieho Nelsona (06.11.2024 13:00)
- Video: Jelen novinkou "Všudezdejší" děkují všem koutům republiky a oznamují bestofku (20.09.2024 09:05)
- Naživo: Poslední letošní Hrady CZ aneb Výlet mimozemšťana do jiného vesmíru (01.09.2024 20:14)
- Stoupající hvězdy Pam Rabbit a Kateřina Marie Tichá se začínají prosazovat v českých žebříčcích (04.07.2024 08:00)
- Video: Emotivní výpověď "Znova" Kateřiny Marie Tiché ozdobí film "Zápisník alkoholičky" s Terezou Rambou (03.07.2024 08:00)
- Naživo: Tereza Balonová v Lucerna Music Baru zářila jako hvězda, která hned tak nevyhasne (14.05.2024 21:27)
- Video: Jelen a Rybičky 48 radí: "Je lepší se opít" a jít spát (28.04.2024 10:30)
- Naživo: "Assassin's Creed", "Star Wars", "Ted Lasso", "Iron Man 2", ale i "Bořek stavitel". Obecní dům zaplnili skladatelé filmových melodií (19.04.2024 22:19)
- Jan Braun vydává své první EP "Růže". Pomohl mu Lipo (12.04.2024 12:04)

ALBUM TÝDNE 07/2025

Ludovico Einaudi
The Summer Portraits

Každá doba přináší nějakého hudebního génia, jehož tvorba se vám chtě nechtě vryje do paměti. Zatímco v období klasicismu to byl Mozart, o talentované skladatele není nouze ani v současné době. Pokud dáváte přednost minimalistickým dílům, neměl by vám uniknout Ludovico Einaudi.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
Pá 21.02.
35 let Indies (Fléda, Brno)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 23.02.
Cyndi Lauper (US) (O2 arena, Praha)
Čt 27.02.
Loreen (SWE) (Roxy, Praha)
Čt 27.02.
JJ Grey & Mofro (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.02.
Kiasmos (ISL) (SaSaZu, Praha)
Út 04.03.
Dean Lewis (AUS) (Forum Karlín, Praha)
Út 04.03.
Animals As Leaders (US) / Night Verses (US) (Roxy, Praha)
St 05.03.
Alex Warren (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Lady Gaga Lucie Vondráčková Madonna Kabát The Weeknd Viktor Sheen Mirai Taylor Swift Beyoncé Coldplay Pink Floyd Queen Vypsaná fiXa Linkin Park Avril Lavigne Karel Gott
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím