Legenda evropského jazzu Arild Andersen se vrací v kvartetu plném hvězd

Legenda evropského jazzu Arild Andersen se vrací v kvartetu plném hvězd

Vydáno: 17.03.2022 15:52 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: P&J Music
Nejenže v osobě geniálního skladatele a kontrabasisty Arilda Andersena přijíždí skutečná stálice, dlouhodobá opora stylotvorného labelu ECM, ale jden ze spolutvůrců originální podoby evropského jazzu přiveze ve svojí kapele tři hvězdy dnešní norské scény. Sehrané kvarteto čtyř potenciálních kapelníků vystoupí 31. března v sále pražské Novoměstské radnice.

Bez přehánění, životopis Arilda Andersena (*27. října 1945, Strømmen, Norsko) je zároveň odrazem dějin moderního evropského jazzu. Kariéru zahájil Andersen už na samém začátku 60. let, trochu překvapivě jako kytarista Riverside Swing Group v letech 1961 až 1963. Tradicionalismus i kytaru ovšem záhy opustil. Přes členství v triu Roye Hellvina a opakovaná vítězství v kategorii nejlepší basista prestižního norského časopisu Jazznytt se zařadil nejen mezi skandinávskou muzikantskou elitu, ale coby člen Jan Garbarek Quartet (v letech 1967 až 1973) také mezi skutečné novátory. Vždyť právě tehdy se rodila představa o náladotvorném skandinávském jazzu, originálně využívajícím prvky severského folklóru i klasicizující postupy.

Jako chápavý sideman se Andersen prosadil v projektech Dona Cherryho (hrál s ním na důležitém titulu world jazzové fúze "Eternal Rhythm", 1968), Terje Rypdala, George Russella, Boba Stensona či Billa Frisella, se kterým natočili krásná dueta kytary a kontrabasu na desku "In Line" (1982).

Andersen se ovšem nespokojil s rolí sidemana. V roce 1975 publikoval kapelnický debut "Clouds In My Head" na kultovním labelu ECM, u kterého byl ostatně dobře zaveden už od jeho počátků, kdy zde vydával coby člen sestavy Jana Garbarka. Od té doby má na kontě více než dvě desítky alb pod svým jménem. Na jeho deskách figurovali mistři jako Ralph Towner, Alphonse Mouzon, Bill Frisell či John Abercrombie. V roce 1983 basista založil, např. spolu s Nilsem Petterem Molværem, a až do rozpadu v roce 1991 vedl významnou kapelu Masqualero. Díky několika koncertům v Československu zanechala výraznou stopu i v paměti zdejších posluchačů. S o více než generaci mladším pianistou a skladatelem Helgem Lienem spolupracoval Andersen na zdařilém albu "The Rose Window" (2016). Lienův lyrický, vypravěčský styl si s tím Andersonovým výtečně rozuměl a je dobře, že spolupráce pokračuje.

Helge Lien (*23. dubna 1975, Moelv, Norsko), absolvent Norské hudební akademie, přitom sám patří k žádaným sólistům. Jako leader či spolukapelník má na kontě dvě desítky alb, včetně brilantní spolupráce s houslistou Adamem Bałdychem na desce "Bridges" (2015). U nás se Lien již v začátcích svojí zářné kariéry představil sólovým recitálem v rámci Mezinárodního festivalu jazzového piana v roce 2000.

Saxofonista Marius Neset (*2. ledna 1985, Os, Norsko), na Copenhagen Rhythmic Music Conservatory žák, později spoluhráč Djanga Batese, dnes patří k nejžádanějším akvizicím významného labelu ACT Music. Zkušenosti sbíral také hraním s Adamem Bałdychem, Larsem Danielssonem nebo Danielem Herskedalem. Jako leader debutoval albem "GoldenXplosion" (2011, na britské značce Edition). Cítí se skvěle jak v komorních sestavách, tak i při spolupráci s Danish Radio Big Bandem, kterému se stal sólistou na albu "Tributes" (2020). Také Neset už se v Česku opakovaně a s úspěchem představil s vlastní skupinou.

Jméno Håkon Mjåset Johansen (*1. srpna 1975, Trondheim, Norsko) možná není samo o sobě tak známé. Ale pokud připomeneme, že invenční bubeník a skladatel sbíral vavříny jako zakládající člen kapel Urban Connection, Come Shine a Motif, bude řada příznivců skandinávské hudby ihned doma. Jako sideman pracoval Johansen například s Janem Garbarkem nebo Buggem Wesseltoftem. Coby člen Trondheim Jazz Orchestra si zahrál i s Chickem Coreou.

Koncert proběhne v rámci řady Jazz Meets World.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tři sestry a Trautenberk, O2 arena, Praha, 20.12.2025
Naživo: Čtyři hodiny piva, hitů a sojčího vývaru - Tři sestry a Trautenberk slavili v O2 areně Své čtyřicetiny a patnáctiny kapely pojaly ve velkém - pivo teklo proudem a došlo na zásadní hity. Trautenberk pokřtil novou desku a Tři sestry se vytáhly s hosty od bývalých členů až po sportovní esa Báru Špotákovou a Tomáše... čtěte zde
Vydáno: 22.12.2025 09:00 v sekci Naživo
Story - Takzvaná duša 9/10
Recenze: Známá jména slouží Story jako ukazatele kvality. Album "Takzvaná duša" ale stojí hlavně na písních samotných Svět je plný příběhů. Jeden takový nenápadně píše i Marian Zima se svým projektem Story. Na druhou desku "Takzvaná duše" muzikant opět přizval ke spolupráci známá jména česko-slovenské scény a nabídl jim silný autorský... čtěte zde
Vydáno: 22.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Kateřina Marie Tichá - Budu tu 9/10
Video: Videoklip "Budu tu" připomíná výjimečný koncert Kateřiny Marie Tiché v O2 universu Na konci listopadu uzavřela Kateřina Marie Tichá se svojí kapelou Bandjeez kapitolu skvělého alba "Plamen", které jí vyneslo ocenění v Cenách Anděl v kategorii Sólová interpretka. Definitivní tečku za touto érou nyní ještě dělá... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2025 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Sám doma In Concert, O2 universum, Praha, 20.12.2025
Naživo: Kevin bavil i rozděloval. Představení "Sám doma in Concert" v O2 universu přineslo nevídané spojení filmu s orchestrem "Harry, jdu do baráku!" zvolal Marv a publikum se od srdce zasmálo. Právě interakce s diváky okolo měla být jedním z hlavních taháků večera ve vyprodaném O2 universu, v němž se Prague Pop Orchestra rozhodl doprovodit legendární... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2025 14:34 v sekci Naživo
Helena Vondráčková - Best of The Best 2 (2LP) 8/10
Recenze: I na druhém vinylovém výběru "Best of The Best" vsadila Helena Vondráčková na pestrost a vizuální propracovanost Karel Gott v sukních. Tak by se dala charakterizovat stopa Heleny Vondráčkové v domácím popu. Přes šedesát let trvající a stále nekončící kariéra vygenerovala desítky velkých hitů, ke kterým se stále vyplatí vracet, i solidní... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2025 08:00 v sekci Recenze

ALBUM TÝDNE 51/2025

Story
Takzvaná duša

Svět je plný příběhů. Jeden takový nenápadně píše i Marian Zima se svým projektem Story. Na druhou desku "Takzvaná duše" muzikant opět přizval ke spolupráci známá jména česko-slovenské scény a nabídl jim silný autorský materiál. Jak se mu tentokrát vedlo v týmu s Prokopem, Lipou nebo Chodúrem?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Coldplay Madonna Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe