Dayal Patterson - Black Metal: Evoluce kultu

Kniha "Black Metal: Evoluce kultu" Dayala Pattersona je podrobnou cestou do nitra temnoty

Vydáno: 09.10.2021 08:30 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz

Jestli má nějaký metalový subžánr kontroverzní pověst, je to bezpochyby black metal. Na druhou stranu, na rozdíl od jiných, již poněkud zacyklených podtypů je také tím, který se neustále vyvíjí a inovuje. Obě stránky stylu zevrubně analyzuje Dayal Patterson ve své knize "Black Metal: Evoluce kultu".

8/10

Dayal Patterson - Black Metal: Evoluce kultu

Vydáno: 31.5.2021

Vydavatel: MetalGate

Bichle o více než 450 stranách vyšla letos díky vydavatelství MetalGate. Tento dříve výhradně hudební label se v poslední době pouští i do literárních vod a s Pattersonovou knihou se mu povedl skutečně chvályhodný krok. Těžko totiž najít na trhu - a na tom českém obzvláště - publikaci, která by se do studia nejtemnějšího metalového světa pustila s takovou grácií. "Evoluce kultu" vyšla jako brožovaný špalek v měkkých deskách (tvrdá vazba by jí určitě slušela více, ale chápu, že by to vyžadovalo zvýšené náklady), v podařené grafické úpravě a s bohatou barevnou obrazovou přílohou.

Dayal Patterson, britský hudební novinář, je ve svém vyprávění velmi pečlivý. Příběh black metalu vypráví od jeho počátků v osmdesátých letech přes vzestup klíčové norské scény v devadesátkách až k téměř současným post-blackovým a avantgardním přístupům k žánru. Nevyhýbá se kontroverzím, ono by to bez příběhu o vraždách, vypalování kostelů a inklinaci některých hudebníků k poněkud extrémnějším názorům a pohledům na svět tak úplně nešlo.

Výsledkem je komplexní obraz, který stojí hlavně na rozhovorech s přímými účastníky dění. A to je největší klad knihy: Patterson dává prostor těm, kteří stylem skutečně žili a tvořili ho. Zříká se hodnoticího soudu, sám sebe nechává spíše v pozadí, ať si čtenář udělá názor sám. Jako autor je patrný zpravidla pouze při stručném hodnocení jednotlivých alb, dělá to ale natolik dobře, že doslova nutí k poslechu. A to je přesně to, co by dobrá kniha o muzice měla dělat. Chvályhodně si nestaví geografické hranice, a výsledný text tak jasně ukazuje, že black metal zdaleka není jen severní Evropa, ale že své temné kořeny už stihl zapustit do celého světa.

Rozhovorový apendix

Společně s knihou "Black Metal: Evoluce kultu", na kterou by v dalších letech měly navázat překlady dalších jejích částí, vyšel i její druhý (přesněji jedenapůltý) díl "Black Metal: Předehra ke kultu". Ve shodné grafické úpravě, ale v menším formátu přináší sérii rozhovorů s muzikanty. Celkový obraz díla se tak rozšiřuje, protože ne všechno se do první části vešlo.

Česká verze téhle blackmetalové encyklopedie se bohužel neobešla bez některých překladatelských lapsů a neobratností, například ve skloňování jmen hudebníků vycházejících z latiny. Některé větné konstrukce nezapřou svůj původ v angličtině a v češtině trochu drhnou, jinde se - těžko říct, zda autor, nebo překladatel - nějak nedopočítali členů jedné kapely, mluví se o pěti, podle výčtu jmen jich je však očividně šest.

Z celkového pohledu jsou to ale jenom drobnosti, které čtení nijak zásadně nekazí. Kniha "Black Metal: Evoluce kultu" je zásadním titulem, který tu vážně chyběl. A za to patří vydavatelství MetalGate velká poklona. Informačně nabitá cihla přináší fundované čtení, které potěší každého metalistu, ať už jeho srdce bije pro jakýkoliv styl.

  • - (thornhill, 09.10.2021 17:48) Reagovat

    dobrá kniha,ktorá sa dobre číta a to black vobec nepočúvam

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lucie, O2 arena, Praha, 9.12.2025
Naživo: Hity, skvělá show i spousta hostů - Lucie oslavila 40 let i ve vyprodané O2 areně Lucie odehrála první ze dvou koncertů v pražské O2 areně. A Pražáci ve vyprodané hale potvrdili, že své Lucii rozumí. Kromě kapely se na pódiu představila řada hvězdných hostů: Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Petr Janda, Lenny... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 10:00 v sekci Naživo
Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli
Rozhovory: Jan Bendig - Každý příchod na pódium musí být velký, aby na něj lidi nezapomněli Po loňském koncertu v O2 universu se Jan Bendig příští rok vrátí na místo činu s ještě větší hudební i vizuální show, která by měla posunout laťku zase o kus výš. V rozhovoru prozrazuje, co chystá, co ho spojuje s Jiřinou... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Barbora Poláková a Štěpán Urban, La Fabrika, Praha, 5.12.2025
Naživo: Barbora Poláková a Štěpán Urban bodali jemností, ne jedem. "Sršně" pokřtili březovou mízou Hudební i životní dvojice Bára Poláková a Štěpán Urban ukázala, že jim to ladí i na pódiu. V pátek na Mikuláše v pražské La Fabrice pokřtili své společné debutové album "Sršeň" s kapelou za zády a koncert proměnili v... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 16:56 v sekci Naživo
Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími
Rozhovory: Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími Projekt Story se před čtyřmi lety vynořil z čistého nebe. Že se tu děje něco, co si pozornost zaslouží, stvrdila účast výkvětu slovenské scény. Nyní přišlo druhé album "Tazkvaná duša" a na seznam přibyl třeba Michal Prokop.... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kraftwerk, Stadthalle, Chemnitz, Německo, 6.12.2025
Naživo: Kraftwerk v Chemnitzu dokázali, že jejich elektronická estetika neztrácí nic ze své nadčasovosti Kraftwerk na své nekonečné tour, nyní s přívlastkem "Multimedia", prezentují svůj průkopnický přístup k elektronice. Zároveň potvrzují, že jejich tvůrčí odkaz je stále hmatatelný v několika sférách muziky. Ukázala to i... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 12:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Festival Brutal Assault rozšiřuje soupisku o Primus, Body Count či Wardrunu (28.11.2025 10:31)
- Brutal Assault ohlašuje zástup kapel pro nadcházející ročník. V jeho čele stojí Sisters Of Mercy nebo Marduk (30.09.2025 13:45)
- Naživo: Brutal Assault 2025 počtvrté aneb Rozloučení s metalovým maratonem s Opeth a Karnivool (16.08.2025 13:45)
- Naživo: Třetí den na Brutal Assaultu aneb blackové trio Gaerea, Mayhem a Dimmu Borgir (15.08.2025 10:30)
- Fotogalerie: Brutal Assault 2025 počtvrté: Od japonských lolitek až po legendy v čele s Opeth (15.08.2025 09:11)
- Naživo: Druhý den na Brutal Assaultu 2025: Klasický death metal, moderna, vzpomínky a... Gojira (13.08.2025 19:00)
- Fotogalerie: Brutal Assault 2025: Pátek v Pevnosti Josefov patřil temnému peklu (13.08.2025 17:52)
- Naživo: První den na Brutal Assault 2025: Thrashová nostalgie Kerryho Kinga, Mastodon za sklem i stále aktuální Ministry a Static X (12.08.2025 20:00)
- Fotogalerie: Brutal Assault 2025: Druhý den ve znamení Gojiry, konfet a hnědé laviny (12.08.2025 09:31)
- Fotogalerie: Brutal Assault 2025: Peklo v Josefově se první den otevřelo ve velkém stylu (11.08.2025 09:19)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Beyoncé Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe