Poprvé v českém překladu vycházejí první dva díly <i>blackmetalové encyklopedie</i> Dayala Pattersona

Poprvé v českém překladu vycházejí první dva díly blackmetalové encyklopedie Dayala Pattersona

Vydáno: 17.05.2021 07:59 v sekci Novinky - Jiří V. Matýsek | foto: MetalGate
V péči vydavatelství MetalGate vyjdou na konci května první dva díly ze čtyřdílné série publikací Dayala Pattersona, které se zabývají fenoménem black metalu. Knihy "Black Metal: Evoluce kultu" a "Black Metal: Předehra ke kultu" vyjdou v českém jazyce vůbec poprvé.

Dayal Patterson je britský hudební publicista, který má na svém kontě vedle "Black Metalu" také biografii řeckých metalistů Rotting Christ "Non Serviam". Černému žánru se věnuje skutečně důkladně. Dle jeho slov se jedná o myšlenkově nejprovokativnější, nejinspirativnější a nejživotnější odnož celého heavy metalu. "Je to nesmrtelná bestie mnoha tváří, konzervativní a zároveň novátorská, nesporně tělesná, a přesto někdy hluboce přemýšlivá. Díky svébytným, filozofickým, duchovním, kulturním a uměleckým kvalitám mohl black metal překonat i své vlastní, pozornost poutající rozpory a stát se jednou z nejdůležitějších forem moderní hudby," uvádí v předmluvě knihy "Black Metal: Evoluce kultu".

Právě tato část série je podrobnou sondou do historie žánru. Vrací se k samotným kořenům, ale mapuje i novodobou scénu. Vedle dnes již klasických jmen jako Mayhem, Burzum nebo Darkthrone autor věnuje podstatný prostor i spíše thrashovým inspiracím stylu v podání Kreator, své místo ale mají i regionální scény včetně té české zastoupené legendou Master's Hammer.

Druhý díl, rozsahem poněkud kratší "Black Metal: Předehra ke kultu", shrnuje rozhovory, které Patterson v průběhu let pořídil s muzikanty. Zaznějí tak autentické výpovědi členů kapel jako Mayhem, Gorgoroth, Marduk, Impaled Nazarene nebo Enthroned.

Pattersonovo dílo bývá obecně považováno za zásadní čtení pro všechny fanoušky stylu. Knihy v českém překladu vycházejí ve svébytné grafické úpravě a obsahují mnoho dobových fotografií.


  • Dík za tip (Doktor Slovo, 19.05.2021 08:06) Reagovat

    Jdu prohledat.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rockerovo ohlédnutí: Máchnutí foťákem za rokem 2025 v podání Tomáše Rozkovce (27.01.2026 18:00)
- Vánoční tsunami přivleklo do line-upu Brutal Assaultu Cradle of Filth, Katatonii, Petrurbator i Sólstafir (19.12.2025 11:27)
- Nové desky 47/2025 - od Jessie J přes Kensington po Master's Hammer (03.12.2025 13:37)
- Recenze: Master's Hammer tančí na "Maldorör Disco" groteskní tanec mezi svou vlastní minulostí a přítomností (02.12.2025 15:30)
- Festival Brutal Assault rozšiřuje soupisku o Primus, Body Count či Wardrunu (28.11.2025 10:31)
- Audio: Mayhem zvou ve "Weep For Nothing" do spárů hypnotické temnoty a otevírají bránu nového alba (08.11.2025 12:24)
- Nové desky 40/2025 - od Jacoba Colliera přes Vladimíra Mišíka po Khalida (15.10.2025 15:00)
- Master's Hammer se probouzejí z hibernace. Po sedmi letech ticha připravili nové album "Maldorör Disco" (30.09.2025 19:02)
- Brutal Assault ohlašuje zástup kapel pro nadcházející ročník. V jeho čele stojí Sisters Of Mercy nebo Marduk (30.09.2025 13:45)
- Naživo: Brutal Assault 2025 počtvrté aneb Rozloučení s metalovým maratonem s Opeth a Karnivool (16.08.2025 13:45)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Hraczki Lady Gaga Ewa Farna Madonna The Cure
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe