Téměř na den přesně po třiceti letech od prvního vydání spatřuje světlo světa nyní speciální edice jedné z nejdůležitějších světových desek - "Dark Side Of The Moon" od Pink Floyd. Vychází znovu na vinylu a na CD, kde byla obohacena SACD kvalitou. Více o desce a nejedné kuriozitě ze zákulisí v recenzi.
Najít na celém světě někoho, kdo by nezareagoval na jméno nejproslavenější desky
Pink Floyd, by muselo dát celkem práci. Stejně tak předpokládat, že by jí nebyl kdokoli z rockových, popových, artovních, nebo třeba i folkových muzikantů ať otevřeně nebo podvědomě ovlivněn, by bylo jistě mylné. Desky "Dark Side Of The Moon", po boku s "Wish You Were Here", jsou zkrátka opravdickými milníky a pro další vývoj všech hlavních i vedlejších proudů v šoubyznysu i v "podzemích" měly a mají poměrně zásadní význam. Nyní přišel čas na znovuvydání první jmenované, ke svým třicátým narozeninám dostala dva bonusy, jednak hyperkvalitní zvukovou SACD podobu a 5.1 Surround Sound mix.
Žádné okázalé přebaly, přidané knihy s přehršlí informací, či vyplňování zbylého času desky dosud nevydanými či jinak raritními materiály. Pouze mírně graficky upravený booklet s texty a nejdůležitějšími daty, zbytek je, podepsán tvůrčí čtyřkou Gilmour, Waters, Mason, Wright, ukryt "uvnitř", pro lačné doplňujících informací i na
internetu. Rozhodnutí vydavatele vsadit na vylepšený obsah a ten použít i jako hlavní tržní "nálepku", bylo v tomto případě moudré a zaplaťpánbu (nebo raději rovnou jemu) za něj. Nakonec, může si být jist, že pokud se za posledních třicet let prodalo 34 miliónů (jen oficiálních, kdo ví, kolik pirátských "originálů" spatřilo světlo světa) desek a pokud se k prodeji váží i záznamy v Guinessově knize rekordů (mezi první dvoustovkou nejprodávanějších se udržela 591 týdnů), nemusí pak být pochyb o tom, že se jí dobře povede i dnes. Zvukové možnosti se rozšiřují a u tolik prokomponované a precizně zahrané hudby, jaká za "The Dark Side Of The Moon" vězí (až paradoxně vyznívá fakt, že materiál na ni vznikl za pouhých sedm týdnů), jistě nebudou s koupí váhat nejen hifisté. Zmíněná zvuková vylepšení jsou samozřejmě zaznamenatelná i bez SACD přehrávače, i z přihlouplých PC beden zní nahrávka nad očekávání plasticky - zejména u "ruchových" míst v úvodech a koncích skladeb je rozdíl ve zvukové bohatosti oproti původnímu originálu zřejmý.
"The Dark Side Of The Moon" od roku 1973 zasáhla do života mnohým. Kromě spokojeného vydavatele by se s poděkováním mohli přidat i vybraní filmoví tvůrci - část výdělku z alba se dostala na Floydy adorovanou produkci Monty Pythonů, konkrétně film "Svatý Grál", deska zpříjemnila život i nemalému množství Australanů, v roce 1990 se u nich v jistém rozhlasovém pořadu stala jednoznačným vítězem o "nejlepší desku k sexu". Pomohla, pomáhá a bude pomáhat ještě mnohým. V nové SACD kvalitě na sebe možná strhne více pozornosti, než by se mnohým Australanům mohlo hodit...