Simply Red měli už od začátku štěstí. Už jejich první tři řadovky - "Picture Book" (1985), "Man and Woman" (1987) a "New Flame" (1989) - si vysloužily slova chvály od kritiků i pozitivní přijetí ze strany publika. Ale jejich skutečnou cestou na vrchol se stala až deska z roku 1991, příznačně nazvaná "Stars".
© Wikimedia Commons Až ta z kapely z průmyslového Manchesteru udělala skutečné hvězdy svého stylu, a to v celosvětovém měřítku: v domovské Velké Británii získala dvanáctkrát platinu, ve dvou následujících letech se stala nejprodávanější nahrávkou roku, což se naposledy podařilo rozlučkové kolekci "Bridge Over Troubled Water" od dvojice
Simon & Garfunkel. Až do dnešních dnů se tento počin pohybuje ve dvacítce nejprodávanějších alb na britských ostrovech. A konečně, hned několikrát se "Stars" objevilo v nejrůznějších žebříčcích nejlepších desek historie populární hudby. A jen tak na okraj - drží i druhou příčku v přehledu nejhorších nahrávek historie, který na základě hlasování popových hvězd, dýdžejů a novinářů zveřejnil v roce 1998 časopis Melody Maker.
Všechen ten úspěch ale samozřejmě není náhodou.
Simply Red měli již vybudované pozadí v podobě zmíněné výrazné trojice elpíček - a tedy i pochopitelně vysoká očekávání na hrbu -, ale hlavně dokázali svou čtvrtou řadovku naplnit výrazným materiálem. Deset skladeb na ploše jedenačtyřiceti minut je tak akorát, aby zbyl prostor na vatové vycpávky. Úvodnímu singlovému tandemu alba, songům "Something Got Me Started" a "Stars", se v rádiích a na obrazovkách televizí nešlo vyhnout - a v éteru znějí dodnes. Ale jenom hity podařené dílo nedělají. Funkující basou ozdobená temná "Freedom", reggae "Model", křehká, téměř
barová "For You Babies", … To jsou všechno výrazné kusy, které ze svého kouzla a v mnoha ohledech i nadčasovosti ztratily po třiceti letech od vydání jen málo.
Autorsky stojí za všemi písněmi frontman a do dnešních dnů vlastně jediný původní člen formace
Mick Hucknall. Jeho zpěv, poznávací znamení Simply Red, má v sobě oduševnělost a uvěřitelnost, prodchnuté nezbytnou dávkou mírného kýče a herectví barového zpěváka. Z nahrávky, vzniklé ve studiu Condulmer v Benátkách, je navíc cítit, že si texty i hudbu psal na tělo. Zná své možnosti i limity, ví, jak do skladeb dostat výraz. Mimochodem - na reedici "Stars" z roku 2008 se objevila čtveřice bonusových coverů jednoho z otců blues, Roberta Johnsona. Hucknall je nazpíval prakticky a cappella a vyloženě v nich září.
Na této studiovce zpěvákovi rozhodně pomáhá i její bohatá proaranžovanost a produkční hravost, jeden z moderních milníků stylu nazvaného blue-eyed soul. Výsledek má v sobě přístupnost na první dobrou, sám o sobě ale rozhodně není jednorozměrný nebo prvoplánový. Je to zkrátka kus dobře provedené práce, jenž si oprávněně zasloužil svou oblibu u posluchačů a ze
Simply Red udělal hvězdy. Nezbývá než si klást otázku, do jaké míry bylo použití titulu "Stars" věštecké a do jaké míry bylo jen výrazem zdravého sebevědomí.
Detaily vzniku kolekce "Stars" od Simply Red poodkrývá první část dokumentárního cyklu stanice BBC Slavná alba, který odvysílá ČT art v pátek 8.. ledna ve 21.45, případně si jej můžete pustit na iVysílání. V pátek 15. ledna bude následovat díl věnovaný desce "Nevermind" od grungeové legendy Nirvana.
Série článků vzniká ve spolupráci s Českou televizí.