Tata Bojs - Jedna nula

"Jedna nula" od Tata Bojs je nejzábavnější motivační album v historii rock 'n' rollu

Vydáno: 30.11.2020 00:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: Salim Issa

Tata Bojs jsou ve formě. Natočili desku, která od začátku jede jak skvěle promazaný stroj. Zároveň pořád nabízí obrovskou nálož hravosti, ať už hudební, nebo jazykové. A navíc v sobě skrývá i silné poselství. Nahrávka "Jedna nula" se opravdu povedla a je to další z českých alb roku. Už asi páté.

10/10

Tata Bojs - Jedna nula

Vydáno: 27.11.2020
Celkový čas: 43:33

Skladby: Holka z plakátu, Minoritní, Velký třesk, part I, Zvony, Zavazadlo, Velký třesk, part II, Kraftwerk in Saint Tropez, Spolek holek, Tajemství (feat. Emma Smetana), 220 Travoltů, Vlasní brácha

Vydavatel: Supraphon

Tata Bojs jsou už dlouhá léta jistotou tuzemské scény. Jejich desky mají švih a vtip, nechybí jim nadhled a jsou prostě zábavné. Přesto pro ně už dlouho platí to, co zpívali na předchozí studiovce "A/B" v "Nadčasové": "Minulost je past." A tak často posluchači i kritika každý jejich nový počin docela vřele přijmou, ale pak nezapomenou připomenout, že nejlepší stejně bylo kultovní "Futuretro" (nebo, jak si myslejí ti alternativnější včetně mě, "Ukončete nás..."). Pokračujme ale spolu s "Nadčasovou" slovy: "Přítomnost je prezent." "Jedna nula" je znamenitý dárek, který sobě i posluchačům kapela dala. Dost možná totiž půjde o její (snad už fakt opravdu) nejlepší nahrávku.

Dokonale drží pohromadě. Písně do sebe zapadají jak mají, dramaturgie alba se prostě povedla. Přitom když skupina pustila do světa singl "Kraftwerk In Saint Tropez", zase se dost lidí shodlo na tom, že ten klip je milý a hezký, ale skladba je vlastně normální a průměrná. Jenže v kontextu celé kolekce stojí tenhle kousek na místě, kdy je potřeba ji odlehčit - po zábranských filozofujících úvahách přichází tak moc správně na řadu, že najednou pochopíte, že přesně něco takového bylo potřeba. Že tu má své opodstatněné místo.

Jak už z názvu vyplývá, jsou tématem novinky jedničky a nuly v různých kontextech. Ať už jde o digitální rozměr - Tata Bojs se dokonce sami nechali 3D scannerem zdigitalizovat (převést se tedy do jedniček a nul) a následně vytisknout na 3D tiskárně. Jak to dopadlo, můžete vidět na obalu. Další rozměr jména odkazuje k tomu, že jde o desátou řadovku. A pak je tu rozměr vlastně těsného vítězství - jedna : nula. A tak jsem si dovolil přistoupit na tu hru i v rámci hodnocení a píšu 10. (Ve skutečnosti bych dal o něco méně, od toho desítkového 10 bych odečetl dvojkových 10, ale pst.)

Tata Bojs jsou zase neuvěřitelně (nebo u nich vlastně standardně) hraví. Jejich texty přetékají nádhernými slogany, Mardošova hra s češtinou je parádní. Tentokrát je ale za tou hrou vždycky ještě něco navíc. Nějaké moudro, myšlenka, která zároveň zapadá do kontextu celku. Asi nejlíp to vystihuje nasamplovaná věta: "Snad nejdůležitějším úkolem, před kterým lidstvo stojí, je zjistit, odkud jsme přišli a jaký osud nás čeká." A tak v duchu tohoto prohlášení spojuje pražská formace na desce vědecké poznání s tím, na co ještě věda nemá odpověď. Zároveň tu řeší sociální problémy, současný stav společnosti a taky pocit osamocení.

Proto se snaží zahnat smutek a osamění naklonováním na vlas stejného vlasního (protože je z vlasu) bráchy ("Vlasní brácha"). Odpovídá po svém na stávající přehnaná genderová pravidla a hyperkorektnost, protože "Spolek holek neřeší gender, Spolek holek hrají na Fender" ("Spolek holek"). Na stav naší společnosti reaguje tak, že "odfláknutý život Čechů potřebuje novou střechu" ("Zvony"). A také v "Minoritní", neb "většina z nás se někdy ocitne v menšině" a taky "chceme žít v lepších poměrech, jedno, v jakejch je to poměrech".

Ještě silnější je ta rovina, v níž jako by se skupina obracela ke zmiňovanému osudu, a dokonce jako by snad přinesla zkušenosti s meditací nebo holotropním dýcháním. Zpívá věci jako: "Uprostřed prázdnoty poznej svý hodnoty," nebo: "Když budeš kvalitně dýchat vzduch, možná se i propojí tělo, duše, duch," ("Velký třesk I."). Ve druhém dílu téže skladby pak už hlavní prostor získává opakovaná mantra: "Za branou ti bude líp, tam můžeš všechno, tam můžeš jít. Čas slouží jenom tobě a je tam ticho jako v hrobě." Do stejné kategorie patří i "220 Travoltů", song o tom, "jaká je tu šance, že dnes zazní přesná definice tance". Tedy o tom, že ne vše se dá vědecky popsat a definovat nebo změřit. K tomu, aby se člověk mohl "dotknout hudby a sáhnout si na zvuk", žádnou definici nepotřebuje.

Deska "Jedna nula" nemá vyloženě slabé místo. Něco si můžete vzít z každé písně. V rozsahu recenze se nedá psát o všech, a tak ještě zmíním "Tajemství", jež je o tom, že "na povrchu někdy se věci i mění, ale uvnitř pořád zůstávají stejný". Nádherný, jakoby gainsbourgovský duet s francouzsky pějící Emmou Smetanou připomíná všechny ty pecky jako "Je t'aime moi non plus", "Lemon Incest" a mnoho dalších.

Tata Bojs s nadhledem a hravostí sobě vlastní popisují dnešní svět složený z jedniček a nul (každý chce být jedničkou a nikdo nulou), a vydávají tak své svědectví o roku 2020. Samovolně a neplánovaně tím vzniká i něco jako motivační album. Nejzábavnější motivační album v historii rock 'n' rollu. Člověk ho poslouchá a najednou si uvědomuje: "Jo, tady bych měl přibrzdit. A tady přidat. A tohle neřešit. A tohle řešit." Díky za to.

  • Jo, Tatabojs (Lukáš Ondrušek, 30.11.2020 08:58) Reagovat

    Kraftwerk in Saint Tropez mě vůbec neoslovila, a tak o to víc jsem byl napnutý, s čím TB přijdou. Musím uznat, album je opět svěží, chytlavé (pro někoho možná na druhý poslech), hrající si čeština v textech je neuvěřitelná! Pořád je co objevovat i po zhruba třicátém poslechu. Z alba zbožňuju Minoritní, Zvony, Tajemství, Velký třesk a nakonec i ten Kraftwerk in Saint Tropez. Z alb jsou moji favorité Futuretro, Nano album, A/B, Biorytmy, Smetana, Ležatá osmička a nyní Jedna nula. De facto od Futuretra všechny. :)

  • Mizerná dynamika (Marek, 30.11.2020 09:25) Reagovat

    Album může být sebelepší (což si tak úplně nemyslím), ale tou mizernou dynamikou jej úplně zabili. První varování přišlo v podobě pilotního singlu Zvony, který rval uši (DR3) a jehož poslech jsem zvládl absolvovat všehovšudy dvakrát. Já to prostě nechápu. V době, kdy si sám Supraphon začíná zakládat na technické kvalitě jeho starších nahrávek - viz přepisy studiových pásů bez novodobých remasteringových úprav, bych očekával obdobný přístup i u těch nových, pod kterými se podepíše. Tata Bojs mám rád (především pro jejich skvělé texty a hudbu) a o to víc mě mrzí, že si jejich tvorbu nemůžu náležitě vychutnat. Ba naopak dělají vše proto, aby mě jako posluchače ztratili.

    • Re: Mizerná dynamika (vanav, 30.11.2020 10:00) Reagovat

      Obávám se, že Tatabojs netuší, že nějaké DR vůbec existuje. DR3 má i Hi-Res verze?

      • Re: Mizerná dynamika (Marek, 30.11.2020 11:01) Reagovat

        Já bych je zase tak nepodceňoval :) Minimálně musí slyšet, že to zní jinak (než "snad" původně zamýšleli).
        Ano, bohužel. Na základě pár porovnání si myslím, že používají tentýž mastering nehledě na výsledný formát. Takže koupě Hi-Res verze alba v jejich případě naprosto postrádá smysl - v případě alba A/B je fakticky využito jenom 16 bitů z 24.

        • Re: Mizerná dynamika (vanav, 30.11.2020 11:17) Reagovat

          Myslím, že hlavním viníkem bude Dušan Neuwerth :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 4. týden 2026
Vítězové českých hitparád zůstávají stejní, z nejhranějšího domácího songu se těší Mirai Na vedoucích pozicích hlavních tuzemských žebříčků nedošlo k žádným změnám. Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" opět opanovala rádiový éter, nejhranější českou skladbou "Drahokamy" se pyšní Mirai. Albům dál vládne Buka s... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších
Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších Jako každý rok jsme pečlivě připravili přehled nejlepších alb předešlého roku, což opět ukázalo, že co publicista, to jiný názor. A i když jsme každý nominovali deset tuzemských a zahraničních jmen, ve výsledku se jich leckomu... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 20:30 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Hudební rok 2025 podle Dana Hájka: Fallgrapp, Terezie Kovalová, Cut Copy, Saint Etienne a mnoho dalších
Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Dana Hájka: Fallgrapp, Terezie Kovalová, Cut Copy, Saint Etienne a mnoho dalších Jak dopadly naše výroční žebříčky za rok 2025, už nejspíš víte. Loni se urodila spousta povedené muziky, a než se začneme těšit na další příval nové hudby, přicházejí na řadu redaktorské speciály, které nabízejí... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 18:30 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Nové desky 3/2026 - od Louise Tomlinsona přes Megadeth po Miku
Nové desky 3/2026 - od Louise Tomlinsona přes Megadeth po Miku Nejen tři velké hvězdy z titulku se třetí týden roku 2026 potkaly v přehledech hudebních novinek. Odlehčeného Louise Tomlinsona, metalové Megadeth a anglického Miku totiž doplnili ještě Poppy, Lucinda Williams, kvartet Martin... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
Kreator - Krushers of the World 8/10
Recenze: Thrashový bič Kreator na "Krushers of the World" stále pěkně štípe Německo bylo svého času zemí tvrdé muzice zaslíbenou. Než v devadesátkách převzala žezlo Skandinávie se svým black a death metalem, Germáni vládli. Kromě vynálezu power metalu dali světu taky specifickou odnož thrashe. A s ní i... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Jordan Haj a Emma Smetana jdou "Blíž" k českým posluchačům. V novince to zkoušejí jako folkové duo (23.01.2026 10:20)
- Audio: Tata Bojs v novém singlu mluví řečí "Třetí osoby" (03.12.2025 15:25)
- Kurde! Na Coloursy do Ostravy přijede Lorde! A taky třeba Tatáči a Sofian (30.10.2025 09:21)
- Video: Tata Bojs vzpomínají klipem "Novej člověk" na vyprodané Forum Karlín (19.08.2025 10:48)
- Naživo: Jordan Haj si nechal dvojalbum pokřtít svými holkami, Burianem a Marcellem (03.06.2025 13:30)
- Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks (05.03.2025 12:30)
- Tata Bojs mají nový materiál a plánují návrat do Fora Karlín (03.03.2025 18:12)
- Naživo: Tata Bojs dobyli Forum Karlín a spíše uvedli než pokřtili nové EP (27.02.2025 19:08)
- Fotogalerie: Tata Bojs zahráli vyprodanému Foru Karlín (26.02.2025 09:13)
- Ultrapopařův koutek: Backing tracky nahrazují muzikanty stále víc. A to mě štve (15.02.2025 08:00)

ALBUM TÝDNE 04/2026

Martin Kyšperský, Aleš Pilgr, Marek Doubrava, Petr Nikl
Chunta

V roce 2023 se frontman Květů Martin Kyšperský spojil s výtvarníkem a snílkem Petrem Niklem a vydali společnou desku s hitem "Dogátka". Teď mezi sebe přibrali ještě dlouholetého Kyšperského parťáka Aleše Pilgra a Marka Doubravu z Hm… a nahráli o dost barevnější album "Chunta".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
So 31.01.
Youth Code (US) / King Yosef (US) / Street Sects (US) (Kabinet Múz, Brno)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Madonna Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna Coldplay The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe