Lamb - What Sound

29.12.2020 08:35 - Dan Hájek | foto: archiv interpreta

Třetí deska Lamb "What Sound" je významným milníkem v jejich kariéře. V mnoha ohledech byla předzvěstí toho, co tato dvojice natáčela v následných letech. Výrazným momentem je povedený singl "Gabriel", který i dnes dokáže zaujmout nejen fanoušky elektroniky i akustiky. Lamb tehdy v roce 2001 zkrátka krásně dospěli.

Lamb - What Sound

Datum vydání: 8.10.2001
Produkce: Lamb, Guy Sigsworth
Skladby: What Sound, One, Sweet, I Cry, Scratch Bass, Heaven, Small, Written, Gabriel, Sweetheart, Just Is/Blessing In Disguise
Umístění v hitparádách: č. 54 UK Albums Chart, č. 40 Australian Music Report, č. 16 Belgium Albums Chart, č. 2 Portugal Albums Chart

Počátek příběhu o tomto Jehňátku je téměř pohádkový. Stačily totiž pouhé tři písně, které tomuto uskupení zajistily smlouvu rovnou na šest desek (ve skutečnosti vyšly jen čtyři řadovky a plného počtu muselo duo dosáhnout pomocí dvou kompilací, ale o tom až později). Psal se rok 1995 a lidi z labelu Mercury Records do Lamb vložili velké naděje. Ty se jim vrátily hned s bezejmenným debutem. Vyšel z kraje podzimu následného roku a přinesl výrazné hity "Cotton Wool" a "Górecki".

Ty dva songy přesně vystihovaly hudební rozkročení formace mezi drum'n'bassem, trip hopem, downtempem a experimentální muzikou. Za vším stál zvukový inženýr Andy Barlow, jenž se na počátku devadesátek potuloval po nejrůznějších studiích, sbíral zkušenosti a v kapele se stal svým způsobem tahounem.

Vedle něj pak stála nepřehlédnutelně křehká a introvertní Lou Rhodes. Ta se pro změnu nechtěla stát jen další slečnou s kytarou v ruce (její maminkou je folková zpěvačka Annie Burton), a tak k sobě hledala nějakého pomocníka, až našla Andyho. Jejich vzájemná chemie funguje s přestávkami až dodnes a je patrná i na koncertech, během nichž k sobě oba chovají téměř sourozeneckou lásku. Protipóly se prostě přitahují a v případě Lamb to funguje bezváhradně.

Gabriel - What Sound
© facebook interpreta
K "What Sound" vedla cesta přes neméně úspěšné album "Fear Of Fours" (1999) a přes těhotenství Lou. Hned úvodní track "What Sound" už tehdy rezonoval zaběhlými postupy jejich tvorby, naznačil ale i nové směrování, v němž se propojovaly výraznější ornamenty smyčců a nálad s hlasem zpěvačky. (Za zmínku stojí i přepracování této skladby Tomem Middletonem. Roztančil ji výraznějším beatem, uchoval však zároveň původní naléhavost. Dodnes tak tento remix patří k nejlepším v celé diskografii formace.)

Následná "One" je rozechvělá náladovka, jež postupně graduje v lehce psychedelickém a potemnělém triphopovém oparu. Jako blesk z čistého nebe pak působí roztančená, akustikou vybalancovaná singlovka "Sweet", jež se stala překvapivým druhým singlem z tohoto alba (rádiový remix je ještě trochu elektroničtější).

"What Sound" tyto protipóly střídá častěji: z dojemné "I Cry" posluchače zpět do reality vytahuje instrumentálka "Scratch Bass", v níž Andy řádí zcela po svém. K vrcholu celé kolekce pak směřuje následující blok, který otevírá vyšperkovaná kráska "Heaven". Lamb jako by v ten moment našli i balanc mezi minimalistickým a epickým pojetím. "Small" je malý maskovací manévr před hlavním lákadlem, neoblomným a legendárním songem "Gabriel", v němž akustika vítězí a dojemně pohlíží na svět andělů okolo nás. (Na dřeň obnaženou verzi jen pro akustickou kytaru později Lou vydala i na svém singlu "The Rain", a ukázala tak, jak pečlivě tato píseň byla napsána.) "Sweetheart" a křehká ukolébavka "Just Is" tento magický zlom nikterak nebortí a nechávají jej doznít. Po několika minutách ticha se ještě vynořuje kratičká klavírní ouvertura "Blessing In Disguise", v níž Andy Barlow opět ukazuje svou klavírní virtuozitu a cit pro detail.

Na výše popsaných změnách se podepsalo i několik hostů. Mezi nimi byli kytaristé Arto Lindsay a Jimi Goodwin z Doves, (nejen) basistka Me'Shell NdegéOcello nebo Michael Franti, který se podílel na doprovodných vokálech a jejich aranžích. S několika nápady přišli i spoluproducenti několika skladeb Guy Sigsworth (jenž v té době zabodoval spoluprací s Björk na její desce "Vespertine"), neoblomný Nellee Hooper nebo Richard Dorfmeister (polovička dua Kruder & Dorfmeister). Již zmíněná "Heaven" se hned několikrát objevila v seriálu HBO "Odpočívej v pokoji", v němž excelovala herecká dvojice Peter Krause a Michael C. Hall.

Jak bylo zmíněno v úvodu, smlouva s nahrávací společností byla na šest řadovek. Ta následná "Between Darkness And Wonder" si žel vybrala tu smůlu, že po jejím vydání se Lamb na dlouhé roky odmlčeli. Připomněli se pak jen dvěma kompilacemi: nejprve to byla singlově orientovaná výběrovka "Best Kept Secrets (The Best Of 1996-2004)", která zcela vynechala rozvernou "Sweet" (Lou ji nepřekvapivě příliš nemusí) a vše pak uzavřel dvojdiskový remixový exkurz stroze pojmenovaný "Remixed". Obě sbírky vyšly s komentáři této dvojice ke každému tracku.

"What Sound" se před šesti lety dočkala speciální vinylové reedice. Část nákladu byla na krásných nebesky modrých deskách a coby bonus se objevil remix skladby "Heaven". Ten vzešel z remixérské soutěže - vítězem se tehdy stal český zástupce Ower.

Tohle album má dodnes pevné postavení v (doufejme stále se rozšiřující) diskografii Lamb a fanoušky je milováno. Duo zde změnilo své tvůrčí postupy a odkrylo rozmanitější zvukové palety, jež se staly pevnými základy jeho hudby do dnešních dnů.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY