Lucerna Music Bar pokračuje se svým letním programem přesunutým na pražské Výstaviště a v úterní, teplý červencový večer se do jeho hledáčku dostal Jan Pokorný alias věhlasný písničkář Pokáč. Ten poměrně zaplněné prostranství zaujal svou hrou na kytaru a ukulele a především svým darem z nejdražších. Darem slova.
Live: Pokáč
místo: Výstaviště, Praha
datum: 21. července 2020
setlist: Co z tebe bude, Farmář Tonda, V lese, Probuzení, Zejtra je taky den, Hrdinský čin, Když je hokej, Nešahej na mě, Vlasy, Alzák, Kouření je hnusný zvyk, Nedělám nic, ale dělám to dobře, Jaro, Rád chodím na poštu, Aromatické léto, Mám doma kočku, Lovesongy, Hořkosladká komedie, Láska na vsi, Stereotypy, Matfyzák na disku, Úplně levej, 26, Padá hvězda
Fotogalerie
© Marie Trávníčková Zdá se to jako včera, co
Pokáč ještě zpovzdálí nenápadně asistoval tehdy slavnějšímu
Voxelovi, tu a tam se objevil na jeho koncertě nebo ho v textu zmínil nějaký osvícenější hudební publicista. Kopřivnický kolega tak díky jeho textům vešel ve známost a začal být vidět stále víc. A ono už to bude skoro dekáda.
Pokorný mezitím opatrně testoval půdu, na svůj debut "Vlasy" vybral peníze pomocí crowdfundingové kampaně a virálním hitem "Vymlácený entry" si začal budovat svou vlastní pozici na scéně. A dočkal se. Češi na dobré textaře vždycky slyšeli a humor postavený z velké části na mužské lenosti, generační výpovědi, popkulturních odkazech, ale tu a tam i na hlubších sděleních, se silou masivního sdílení na sociálních sítích dostal i k těm, kteří po nové hudbě vyloženě neprahnou. Netrvalo dlouho a dnes je z dávných kamarádů viditelně slavnější někdejší outsider. Přejme mu to, rozhodně si to zaslouží - úspěch si poctivě odpracoval.
© Marie Trávníčková Jeho koncert na pražském Výstavišti nebyl, upřímně řečeno, vyloženě výjimečný, a pokud už jste Pokáče někdy naživo viděli, máte docela dobrou představu, co se tam odehrávalo. Byl ale rozhodně moc příjemný, hlavnímu protagonistovi to v rámci jeho hlasových možností dobře zpívalo a tu a tam přihodil i nějaký ten situační vtípek mezi skladbami. Třeba že se nás tam sešlo až moc, a tak do příště zvýší vstupné.
Ze setlistu vypsaného výše by zasloužila vypíchnout hned druhá skladba "Farmář Tonda", což je v podstatě zakamuflovaná kritika Penamu a příbuzných firem z Babišova impéria. Možná to tak vůbec není, ale minimálně to lze mezi řádky vyčíst. Dnes už bohužel pejorativní označení sluníčkář by si Pokáč patrně vysloužil za trefnou skladbu "Stereotypy" a pochvalu si zaslouží určitě i duet s nepřítomnou
Annou Slováčkovou s názvem "I když jsme plešatý", který pojednává o rakovině. Tolik k těm vážnějším tématům.
© Marie Trávníčková Z té veselé části bychom mohli jmenovat a cenit skoro každou druhou, od "Matfyzáka na disku" přes "Mám doma kočku" až třeba po titulní "Vlasy" zahrané jen na ukulele. I když má posluchač muzikantovu tvorbu naposlouchanou a třeba pro něj i tu a tam utrousil nějaký ten hlas v nějaké hudební anketě, může ho naživo kolikrát překvapit, kolik už tenhle písničkář těch hitů na svém kontě má. A pokud ji naopak moc nezná, užije si jej o to víc, neb spoustu těch fórů uslyší vůbec poprvé.
Nejsilnějším zážitkem večera ale určitě byla improvizovaná spolupráce s Jitkou, dobrovolnicí z publika, která si přišla zazpívat duet "Lovesongy". A bylo to přesně jako v těch talentových soutěžích. Po rozpačitém představení nic neočekávate, a prásk - hlas jako zvon a brada spadla k zemi. Nádhera. Být tam
Jaro Slávik, už mačká zlaté tlačítko a slibuje nahrávací smlouvu. Zaslouženě nejdelší potlesk večera, kvalita se pozná.
A to vlastně platí i pro Pokáče. Málokdo by jeho vystoupení na Výstavišti tituloval nejlepším koncertem svého života, ale to se od něj ani nečeká. Sympatické chování, přiměřený smysl pro humor a dobře strávená hodinka a půl ale ano. A to všechno jsme taky dostali. Díky.