TOPlist
shop.musicserver.cz
Mark Lanegan - Straight Songs of Sorrow

Album "Straight Songs of Sorrow" Marka Lanegana je velmi osobní a rozhodně ne přímočaré

Vydáno: 11.05.2020 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: facebook interpreta

Neuplynulo ani půl roku a Mark Lanegan vydává další album. Od posledního "Somebody‘s Knocking" je ledacos jinak, přesto tak krátký odstup mezi nahrávkami vyvolává několik otazníků. Tím nejpodstatnějším je, má-li Lanegan dost materiálu na to, aby novou desku "Straight Songs of Sorrow" utáhl. Kupodivu má.

9/10

Mark Lanegan - Straight Songs of Sorrow

Vydáno: 8.5.2020
Celkový čas: 60 minut

Skladby: I Wouldn't Want To Say, Apple From A Tree, The Game of Love, Ketamine, Bleed All Over, Churchbells, Ghosts, Internal Hourglass Discussion, Stockholm City Blues, Skeleton Key, Daylight In The Nocturnal House, Ballad Of Dying Rover, Hanging On (For Drc), Burying Ground, At Zero Bellow, Eden Lost and Found

Vydavatel: Heavenly Recordings

Ono to vlastně až tak s podivem není. Předchozí, do modra stylizovaná kolekce byla už z podstaty standardní řadovkou, kterou plnila slušná řádka songů s hitovým potenciálem. Byla dostatečně přístupná - a to v mnoha případech už na první dobrou -, ale zároveň se nezpronevěřovala sama sobě co do ústupu směrem k primitivnosti a vyprázdněnosti. Novinku charakterizuje všudypřítomná černá barva a také fakt, že je to v podstatě sólový počin. Na jednoduchém přebalu tak najdeme jen zpěvákovo jméno, bez doplňujícího Band. Liší se i kontext. "Straight Songs of Sorrow" totiž vychází ve stejné době jako autobiografická knížka Marka Lanegana "Sing Backwards And Weep" a obě se k sobě mohou mít podobně jako film a jeho soundtrack. A stejně jako u dobrých filmů a jejich hudebního doprovodu i tady platí, že hudba obstojí samostatně, působí vlastní energií, vlastním výrazem. I tady máme tu čest se dvěma díly, která se ke své vlastní existenci nepotřebují.

Nicméně vědomí, že před sebou máme jakousi hudební autobiografii, posouvá vnímání alba samotného. Už to není jen řada tu více, tu méně samostatných songů. Celkem se vine jakési vnitřní pojítko a jasně patrná je i silnější vazba hudby na osobnost zpěváka, respektive autora. Forma samotná nedává posluchači téměř nic zadarmo. Nemohu se zbavit asociace na poslední desku Nicka Cavea "Ghosteen". I ta je silně autobiografická, byť více pracuje s básnickým obrazem, i ta klade na posluchače značné nároky.

Prim totiž hrají slova. Slova, slova, slova. Tu postavená na abstraktních elektronických plochách a jemně tepajícím beatu, tu na rozostřených kytarách, jinde zase dostávající podobu křehké akustické balady. Ale ony chytlavé kusy z předchozích studiovek s jasně určenými melodickými refrény a v podstatě jasnou písňovou strukturou aby člověk pohledal. I trojice uveřejněných rádiových singlů nedává prakticky nic zadarmo. Přesto se poslech téhle desky přerušuje velmi těžko. Ačkoliv nepřekvapí variabilností - naopak, zvukově je velice sevřená a až na drobnosti (například housle v "At Zero Bellow") nenabízí příliš prostoru pro výstřelky.

Lanegan byl vždycky doma v temnotě a černotě ("Black is my color, black is my name," zpívá ostatně v "Harvest Home" na albu "Phantom Radio") a tady se k motivu černoty vlastní duše vrací hned v první skladbě "I Wouldn't Want To Say". A oblíbený motiv dotahuje mnohem dál než kdy dřív. Tady totiž nejsou všichni ti vnitřní démoni jen básnickou licencí, vyprávěním lyrického subjektu. Tohle je přímý souboj tváří v tvář, sebevymítání temnoty z vlastní duše. Žal, ztráty, odchody, rozchody, chyby, smrt - všechno jsou to ošemetná, uměním stokrát, ba tisíckrát převařená témata, která mohou lehce sklouznout ke kýči a vyprázdněnému gestu. I přes štědrou stopáž se to Laneganovi ani jednou nestalo a navíc, po té působivé temné záplavě dokáže skončit skutečně v katarzi, posmutněle, ale přesto nadějeplně.

Ve vší temnotě je vždycky trocha světla - to je poselství, které by mohlo, pravda, zavánět poněkud ohraným klišé. Tady do celku zapadá naprosto organicky, stejně jako duet zpěváka s manželkou Shelley Brian, i jistý patos, který k Laneganovu vypravěčství patří odjakživa. Mark Lanegan byl vždycky jedním z těch velkých rockových vypravěčů. Tady tuto roli ve své podstatě na nové desce završuje, dotahuje. Tím, že vypráví příběh nejcitlivější, nejbolestivější - ten svůj. Až se jen obtížně zbavuji pocitu, že se Lanegan loučí. Pokud ano a pokud tohle má být konec - jakkoliv doufám, že to tak není -, je to konec na vrcholu v podobě emočně vypjatého díla, nápaditého, temného i syrového. Má však bohužel tu smůlu, že vyžaduje poměrně výrazné napojení od posluchače. "Straight Songs of Sorrow" dokážou docela snadno odradit - ať už svou temnou náladou nebo obroušenou hudební formou. Trpělivost se ale vyplácí a tady to platí bezezbytku.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Grey256 - V mý hlavě 8/10
Recenze: Grey256 i na albu "V mý hlavě" ukazuje všem mladým rockerům záda Před rokem se Grey256 vykašlal na rap a natočil skvělou rockovou desku "Tentokrát". Na novince "V mý hlavě" v kytarové cestě pokračuje, jen všechny své dovednosti ještě o trošku zlepšil. Výsledkem je opět povedená jízda s mnoha... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Eloi Youssef & Kamerata Zuid, De Doelen, Rotterdam, Nizozemsko, 26.3.2025
Naživo: Takový koncert nikde jinde neuvidíte. Eloi Youssef z Kensington si v Rotterdamu zazpíval s orchestrem Indie rockeři Kensington odstartovali novou fázi své kariéry, na níž se už jejich původní zpěvák Eloi Youssef nepodílí. A protože nikdo vlastně pořádně neví, co dělá a co chystá, vydali jsme se do Nizozemska po jeho stopách a... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 18:30 v sekci Naživo
Evanescence - Afterlife (lyric video) 8/10
Audio: Evanescence se vrhli na anime. Pro seriál "Devil May Cry" nahráli song "Afterlife" Krátce před premiérou animovaného seriálu "Devil May Cry", který pro příznivce stejnojmenné herní série připravil Netflix, se kapela Evanescence vytáhla s novým singlem "Afterlife". Atmosférická a elektrizující skladba je přímo... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 11:36 v sekci Audio / Video | Audio
Camouflage, Barrák Music Club, Ostrava, 28.3.2025
Naživo: Synthpopoví Camouflage se v Ostravě ukázali jako výborná živá kapela Německá skupina Camouflage vyjela na turné k neuvěřitelnému čtyřicátému výročí existence. Retrospektivní show postavená na největších hitech pod názvem "Rewind To The Future And Goodbye" se odehrála i v ostravském klubu Barrák.... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 19:30 v sekci Naživo
Anastacia, O2 universum, Praha, 28.3.2025
Naživo: Anastacia oslavila v O2 universu pětadvacet let na scéně a ohromila svým hlasem Anastacia už se na scéně nějaký ten rok pohybuje. Může se to zdát neuvěřitelné, ale od vydání jejího debutu "Not That Kind" uplynulo rovné čtvrtstoletí. Současné turné nazvala po své prvotině spíše symbolicky - zazněla z ní... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 11:57 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Ke dvacetiletému výročí alba "Bubblegum" Marka Lanegana vyjde jeho rozšířená edice (19.07.2024 09:41)
- Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři (10.12.2023 09:00)
- Vychází autobiografie Marka Lanegana "Zpívej pozpátku a plač" (21.09.2023 09:22)
- Kytara Kurta Cobaina se vydražila za 600 tisíc dolarů. Vlastnil ji Mark Lanegan (23.05.2023 09:32)
- Zemřel Mark Lanegan (22.02.2022 21:36)
- Audio: Nová interpretace Mobyho "The Lonely Night" je opravdovým hudebním skvostem (18.04.2021 09:06)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (10-1) (02.02.2021 09:20)
- Recenze: Mark Lanegan svěřil své album do péče darkwaveovým IEYARA. Výsledkem je temná cesta neonovým městem (04.09.2020 11:45)
- Nové desky 18/2020 - od Marka Lanegana přes Butche Walkera po Hayley Williams (13.05.2020 05:35)
- Mark Lanegan nachystal na květen novou desku (25.03.2020 14:49)

ALBUM TÝDNE 13/2025

Grey256
V mý hlavě

Před rokem se Grey256 vykašlal na rap a natočil skvělou rockovou desku "Tentokrát". Na novince "V mý hlavě" v kytarové cestě pokračuje, jen všechny své dovednosti ještě o trošku zlepšil. Výsledkem je opět povedená jízda s mnoha hudebními překvapeními.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Disturbed Viktor Sheen Beyoncé Lady Gaga Pink Floyd Madonna The Weeknd Lucie Vondráčková Coldplay Taylor Swift Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Linkin Park Dua Lipa Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím