Věra Martinová - Dbám na to, abych se v písničkách cítila dobře

Věra Martinová - Dbám na to, abych se v písničkách cítila dobře

Vydáno: 15.04.2020 12:05 v sekci Rozhovory - Milan Menčík | foto: Miroslav Šmikmátor

Letošní rok vypadal pro Věru Martinovou tak růžově! Oslavy životního jubilea, okořeněné novou studiovou deskou po devíti letech, velkolepě pojatý křest v Divadle Hybernia, zájemců o koncerty tolik, že je musela stopnout. Kvůli koronaviru však zbylo jen album "Meritum". Přesto bylo o čem si povídat.

Co je pro vás aktuálně meritem?

Asi jako pro většinu lidí v této nelehké době: přežít a doufat, že bude líp… Třeba se stane zázrak. Zatím šiju roušky, točím živě písničky na Facebook a nenudím se.

Ještě jeden název písně mi utkvěl v paměti i s nápěvem - "Hoochi koochi já". Můžete mi ho pomoci rozklíčovat?

Hoochi koochi bylo původně lechtivé označení vyzývavého břišního tance na konci devatenáctého století, tento výraz pak pronikl do afroamerického blues. Kuba toto spojení jistě nemyslel doslovně, ale spíš obrazně. Prostě se v člověku občas probouzí něco lehounce nemravného, takzvaně s ním čerti šijou… Tak to cítím já.

Nové album jste vydala po devíti letech od předchozího. Co bylo tím odrazovým můstkem, kdy jste si řekla, že je čas udělat další desku?

Hlavním impulsem byly moje letošní kulatiny. Řekla jsem si, že když to nenatočím při této příležitosti, tak už to neudělám nikdy. Neměla jsem v sobě nějaký přetlak. Ale když pak Kuba, můj skvělý kytarista a autor, začal nosit písničky, začalo mě to zase moc bavit. Opravdu jsem si však nemohla načasovat vydání nového alba líp… Sama jsem si jej vydala i financovala, připravovali jsme slavnostní křest za účasti České televize ve vyprodané Hybernii, pracovali jsme na promo a najednou bác… a nic. Koncert v Hybernii má náhradní termín 9. června, tak uvidíme, moc tomu nevěřím… (Podle aktuálního vládního plánu budou od 8. června povoleny kulturní akce do padesáti lidí - pozn. red.)

Věra Martinová
© Miroslav Šmikmátor
Z celé desky mi přijdou nejhitovější první dvě skladby, pak se jedná spíš o album, které je třeba pozorně poslouchat. S jakým záměrem jste se pustila do práce? Jak měl podle vás výsledek znít?

Vidíte, a mně to tak nepřipadá. Celý proces vzniku se mnou sledovala třeba moje dcera, její přítel, můj přítel a těm se všechny písničky líbily už jenom z demáčů. Rozhodně si nemyslím, že by to byla nějaká velká intelektuálština. Dbám vždycky na to, abych se v písničkách cítila dobře, aby mi je posluchači věřili a abych to prostě udělala nejlépe, jak umím. Nemůžu a ani nechci se zavděčit všem. A rozhodně nekalkuluji s hitovostí. Sama mám ráda muziku, která není jen na jeden poslech, ale ve které mě pořád něco oslovuje. Prvoplánová odrhovačka dokáže po čase pěkně lézt na nervy.

Většinovým autorem nových skladeb je Jakub Juránek. Čím si vás nejvíc získal? Dokázal se dobře strefit do interpretačního cítění?

Na to už jsem v podstatě odpověděla. Kuba mě dobře zná, hrajeme spolu víc než pět let, je to citlivá duše, takže většinu písniček jsem brala na první dobrou. Jenom v minimální míře jsme se trochu přeli o pár slůvek a obratů v textech.

Věra Martinová

Věra Martinová vystudovala na brněnské státní konzervatoři obor Klasická kytara. Už v té době objížděla talentové soutěže a hrála na folkových akcích. Posléze si jí všiml slavný dirigent Gustav Brom a krátce nato začala vystupovat s countryovou dívčí kapelou Schovanky. V roce 1986 vystoupila v pořadu "Sejdeme se na výsluní" s písní "Malý dům nad skálou" a to byl zásadní zlom v kariéře. I když začala sypat hity doslova z rukávu, na debutové album "Dál jen vejdi" její příznivci museli čekat až do roku 1989. Jak to bývá v životě většiny lidí, krásné věci se střídají s těmi stinnými. Martinová nejprve přežila těžkou autonehodu, nenechala se tím však zlomit. Po čase začala znovu koncertovat a nahrávat a v roce 1993 se stala maminkou dcery Aničky. I když je nejčastěji spojována s country a folkem, rozhodně není zpěvačkou jednoho stylu. Čerstvé album "Meritum" je toho důkazem.

Jediným pěveckým hostem v songu "Řekni to dřív" je David Stypka. Proč zrovna on?

S producentem Borisem Carloffem jsme dost přemýšleli, s kým natočit tuto písničku, kterou Kuba koncipoval jako duet. Oběma se nám David jevil jako výborná volba, chtěla jsem někoho neotřelého a výjimečného. Poznala jsem ho na předávání cen Nočního proudu a jinak jsme se vlastně nepotkali. I tu skladbu jsme točili na dálku. Tak ho takhle symbolicky zdravím, doufám, že je v pořádku a že se potkáme v lepších časech. A konečně si spolu zazpíváme i živě na pódiu.

Říkáte, že se možná jedná o vaše poslední řadové album. Měla jste někdy v té devítileté pauze pocit, že budete jezdit už pouze s tím, co jste natočila dřív, jak to dnes dělá třeba Ivan Mládek s Banjo Bandem?

No, to ještě ne. Věděla jsem, že chci ještě něco nového udělat. Ale teď po tom maratonu a všech těch starostech, které s vydáním nové desky jsou, asi už nebudu mít odvahu (a ani finance) na další projekt. Maximálně sem tam nějaký singl.

Věra Martinová
© Miroslav Šmikmátor
Naposledy jsem vás viděl na festivalu Koněšínský Vendelín před dvěma lety a ta mladá sestava kolem vás celému zvuku moc prospěla. Cítíte to taky tak?

Kdybych to tak necítila, neměla bych je. Jsem ráda mezi svými dětmi, jak jim říkám. Moc mě baví, jak to šlape, a taky se mi teď po nich moc stýská.

Album mělo svůj projekt na serveru Hithit, nakonec limit o fous nevyšel. Dostalo se nahrávce přesto zvukové péče v Nashvillu, jak jste původně chtěla?

On to rozhodně nebyl fous, nevím, kde se tam ta částka objevila. Finančně jsem to tedy musela ustát, ale masterovali jsme skutečně v True East Mastering studiu v Nashvillu u Alexe McCollougha. Napsal nám k tomu: "Such a good album!" A to je teď má nejlepší odměna.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Die Alten Maschinen - Hello Goodbye! (The Very Best Of) 8/10
Recenze: Křepčí Die Alten Maschinen s "Hello Goodbye!" v křemíkovém nebi? Možná to kdysi byla idea spojená s jednorázovým projektem. Jedna z dalších tváří Moimira Papalescu. O sedmnáct let později můžete v rukách držet povedený komplet "Hello Goodbye!" téměř napěchovaný na maximální kapacitu... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 14:30 v sekci Recenze
Psí vojáci - Hořící holubi (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Jako v horečnatém snu. Psí vojáci na albu "Hořící holubi" zkoumali hranice vlastní hudby Pro jednoho kultovní dílo, pro jiného obtížně poslouchatelná experimentální věc. Pro desku kapely Psí vojáci "Hořící holubi" platí obojí. Navzdory kultovnímu statusu je tenhle počin v diskografii formace poněkud marginalizovaný.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (5-1) (26.01.2026 08:00)
- Naživo: O2 arena se díky písničkám Michala Tučného proměnila v obří stodolu (19.01.2026 18:15)
- Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem (14.01.2026 13:00)
- Rozhovory: Bandjeez a Martin Ledvina - David Stypka svou hudbou ovlivnil několik generací (20.11.2025 13:00)
- Nové desky 44/2025 - od Rosalíe přes Portugal. The Man po Davida Stypku (12.11.2025 14:00)
- Video: Dělat, jako že je, je zase o něco snazší. "Už mě nesou" oživuje Davida Stypku a láká na celé album (31.10.2025 09:00)
- David Stypka se nečekaně vrátí. Jeho poslední deska s Bandjeez ponese název "Opatruj" (26.10.2025 15:25)
- Video: "Just A Loner" Borise Carloffa přináší jeho osobní výpověď a oslavu hudby (18.09.2025 11:07)
- Rozhovory: Debbi & Boris Carloff - Naše společná deska je smutný příběh ženy v podivném vztahu (31.03.2025 12:30)
- Nové desky 10/2025 - od Stevena Wilsona přes Michala Davida po Debbi (19.03.2025 12:00)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Hraczki The Cure Ewa Farna Madonna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe