Munka Sostali - Die Schlager und die Meisterstücke

Výběrovce "Die Schlager und die Meisterstücke" kapely Munka Sostali podráží nohy nedotažené vydání

Vydáno: 15.03.2020 11:45 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Munka Sostali

Pětadvacet let na scéně není žádná láce. Změny sestavy, snaha držet se svého soundu, … Své by mohli vyprávět třeba takoví Munka Sostali. Psychelicko-rocková formace slaví čtvrtstoletí výběrovým albem "Die Schlager und die Meisterstücke", jakýmsi katalogem své nápadité tvorby. Jak se povedl?

8/10

Munka Sostali - Die Schlager und die Meisterstücke

Vydáno: 1.10.2019
Celkový čas: 43 minut

Skladby: Mrtvola, Autobus, Na hranici Barmy, Zamilovaný choroš, Už po tobě jdou, Pignon, Love the Love, Januar februar, Démona, Sloní flašky, Zrcadlový koule, Nic

Vydavatel: Polí5

Munka Sostali, jedna z nenápadných perliček domácí alternativní scény, je na scéně už, kdo by to byl řekl, plné čtvrtstoletí. A to je bez jakýchkoliv sporů důvodem k oslavě, byť hostí na tomto narozeninovém večírku mnoho nebude. Ale to už je osud skupin, které stojí při kraji hřiště a hrají si na něm svou vlastní hru.

Toho času čtveřice slaví formou výběrového alba pojmenovaného neskromně, ale se značným nadhledem "Die Schlager und die Meisterstücke", tedy hezky česky "šlágry a majstryštyky". Dvanáctka skladeb byla vybrána ze čtyř řadových desek, remasterovaný zvuk jim vtiskl ostřílený Ondřej Ježek. A jako taková vitrína toho, jak kapela zněla (a zní), slouží výběr dobře. A je také důkazem jednoty výrazu, který Munka Sostali udržují. Nesourodost mnohých výběrů, a tedy i jejich největší neduh, tady nehrozí. Nahrávka šlape jako kterákoliv jiná řadovka, nějakých nepatřičných stylových veletočů se nedočkáme. V tomto případě naštěstí.

Onen šramlovitý, dechy čas od času kořeněný psychdelický rock, má v sobě dost vnitřní energie, která nepotřebuje žádné sebestředně avantgardní skopičiny. Muzikanti jdou na věc přímočaře, neschází jim punkový švih, neztrácejí ale melodičnost. Výsledný tvar si tak hodně bere z novovlnných formací osmdesátých let, s jejich charakteristickým houpavým soundem.

Baví i textovým nadhledem. Ćernohumorný morytát "Mrtvola" hned na začátek, přírodovědná romance "Zamilovaný choroš" vzápětí i zdvižený prostředníček všem těm vládcům "Nic" na závěr - to jsou jen některé ze šlágrů, které se z hlavy dostávají jen těžko. Všechno v příjemně bizarním tvaru celkem jasně definovaném titulní fotografií a podáním, které nese kupředu specificky zabarvený hlas Veroniky Švábové.

Kolekci ale trochu podráží nohy samotná forma, v níž vyšla. Label Polí5 sice "Die Schlager und die Meisterstücke" vyslal do světa v podobě zvukově perfektního vinylu, což je přece jenom pořád trochu luxusní zboží, na druhou stranu trochu promarnil příležitost oslavit výročí uskupení s alespoň o něco větší grácií. Výroční bestofce totiž citelně schází booklet nebo alespoň vložený inlay. Proč tu nejsou texty, historie kapely nebo humorné historky ze zákulisí? Chtě nechtě tak výsledek působí okleštěně. Je tak velkou otázkou, jaké okolnosti k jeho vzniku vedly.

Někdy může o celkovém dojmu rozhodovat jediný papír. A tohle je bohužel přesně ten případ. Hudebně lze jen těžko vytýkat nějaké zásadní věci: Munka Sostali kolo hudebních dějin nepootočí, přesto by si zasloužili důstojnější oslavu. Obzvláště od vydavatelství formátu Polí5.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Green Monster - Mutant Farm 8/10
Recenze: Mutanti i zombíci řádí v rytmu psychobilly na "Mutant Farm" veteránů Green Monster Páté desce domácích psychobilly legend Green Monster vévodí jedovatá zelená barva, která láká na hororovou projížďku farmou mutantů. Vedle ní hrají prim dunivý kontrabas a charakteristický, kousavý vokál lídra a zároveň... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 14:30 v sekci Recenze
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Death In Rome - Angel (Karel Kryl - Cover) 7/10
Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome Death In Rome je německý hudební projekt, který si na neofolkové a alternativní scéně získal pozornost svou jedinečnou estetikou a přístupem k hudbě. Namísto vlastních skladeb se kapela zaměřuje na reinterpretace známých popových... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
Krojeny - Zlatá 8/10
Video: Písnička o břidlici, video o naději. Petr Uvira představuje projekt Krojeny skladbou "Zlatá". Pusťte si ji v premiéře Kytaristu Petra Uviru jste mohli zahlédnout v doprovodné kapele Marie Puttnerové, v řadách prakticky spících Ladě i v afrojazzových Heimat. Nyní zkušený muzikant a producent míří do sólových vod a stojí na začátku cesty se svým... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 10:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Skupina Zrní má novou desku "Široko daleko". A ta deska je fantastická (20.02.2023 16:00)
- Recenze: Ondřej Galuška z Eggnoise nahrál jednu z nejosobitějších desek letošního roku (15.10.2022 17:30)
- Recenze: Heiden se v zákoutích filozofie na desce "Země beze mě" neztratili (03.06.2019 00:00)
- Video: Studna vykopaná Iamme Candlewick se v "I Walked" plní vodou (09.01.2015 15:12)
- Na "Jiné době" Jana Buriana bude pracovat čtrnáct aranžérů a muzikantů (15.10.2014 11:09)
- Biorchestr prodává pozemky na měsící Io. Za dvě stovky (03.10.2014 12:44)
- Recenze: Cermaque na "Rodinném albu" pohřbil většinu svého vzteku pod něhou (26.03.2014 14:00)
- Fotogalerie: Neopakovatelný večer s elektřinou i bez (05.12.2013 08:34)
- Recenze: Progresivní country, která tě uhrane (02.12.2013 15:09)
- Fotogalerie: Delfíni dorazili do Prahy a pokřtili "Písničky kluka BomBarďáka" (19.06.2013 10:50)

ALBUM TÝDNE 52/2025

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Madonna Ewa Farna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe