shop.musicserver.cz
Ondřej Galuška - Stručný úvod do filosofie marnosti

Ondřej Galuška z Eggnoise nahrál jednu z nejosobitějších desek letošního roku

Vydáno: 15.10.2022 17:30 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: Michaela Pospíšilová

Sólovka Ondřeje Galušky se jmenuje "Stručný úvod do filosofie marnosti" a svému posluchači přináší tento nevšední vhled do našich niter ve velmi poutavé formě. Galuška stvořil fantastickou a pestrou nahrávku, která se vám sice nedá úplně zadarmo, ale o to víc si to s ní můžete užít.

9/10

Ondřej Galuška - Stručný úvod do filosofie marnosti

Vydáno: 30.9.2022
Celkový čas: 39:12

Skladby: Největší zátěž, Empedokles, Pronajatý, Vidíš slyšíš, Orientační běh, Děvčátko na řece, Napořád, Proces, Tramvaj Touha, Za jeden provaz

Vydavatel: Tranzistor

Po krásných albech kapel Eggnoise a The Odd Gifts, po skládání scénické hudby a dalších muzikantských aktivitách vydává Ondřej Galuška svou sólovku. Ta dostala jméno "Stručný úvod do filosofie marnosti" a málokdy se povede tak přesně album pojmenovat. Galuškův svět, který nám z díla přibližuje, se točí kolem marnosti, pomíjivosti, lidských selhání i nedosažitelných cílů.

Když jsem psal recenzi na čtyřku Eggnoise (která mimochodem vyšla taky 30. září, na den přesně před devíti lety), tak mi nejvíc vadila čeština, která se podle mne ke kapele nehodila. Dnes bych byl asi mírnější, spíš si myslím, že české písničky, kterými byla kolekce okořeněna, měly jiného ducha a vlastně do té nahrávky nepatřily. Byly z jiného světa. "Stručný úvod do filosofie marnosti" je vůbec první celá Galuškova deska v češtině a tentokrát to sedlo úplně dokonale.

"Svoboda je pro nás obrovské břemeno, protože my, když se svobodně rozhodneme, tak to znamená, že celou odpovědnost za to jednání neseme my sami," slyšíme v nasamplovaném recitativu úvodní písně "Největší zátěž". Ta nás do alba vtahuje neméně těžkými slovy: "My o to nestojíme, my tady nečekáme na žádný boží království. Jediný, o čem sníme, jediný, co žádáme, je o trochu míň bezpráví."

Ondřej Galuška hned od počátku nasazuje silná existenciální témata. Otvírá brány nejistoty a vstupuje do nich v prvním singlu "Orientační běh". Tam se vlastně vrátíme i k té svobodě, protože "nikdo to tu neřídí a nikdo to nediriguje", a i proto má "každý právo se ztratit".

"Stručný úvod do filosofie marnosti" se v mnoha místech obrací k různým historickým nebo literárním zdrojům. Jedna píseň je věnovaná filozofovi Empedoklovi, který do svého učení zakomponoval čtyři živly a který svůj život ukončil skokem do Etny, aby lidé uvěřili, že odešel mezi bohy. To Galuška zpracovává v mantře: "Ať projde peklem, kdo hledá ráj."

Je tu ale i propojení s Hálkovou básní "Děvčátko na řece", v níž se mísí dětská nevinnost a čistota s dospíváním a erotickou smyslností. V songu je pak citována i celá závěrečná sloka této básně ze sbírky "Tvář" z roku 1910.

A pak je tu druhý singl, Kafkou inspirovaný "Proces", v němž se Galuška spolu s Jakubem Königem zabývá samozvanými kritiky, kterým jde hlavně o to kopnout autora do slabin a uhasit v něm tvůrčí plamen. To zpěváci vyjadřují slovy: "Je to jedno, je jedno, co tě baví. Můžou to bejt holky, může to bejt psaní. Tady ti to znechutěj, na to je tu spoleh, tady ti to posouděj, všude jsi na doslech. Je to jedno, jedno, co tě baví. Voni vědí, jak si tě nastrojit, jak sluší ponížení. Tak třeba řeknou, jseš ňákej divnej."

Těch marných nejistot je tu ale plno. Jsou tu i skladby o mezilidských vztazích a o smíření se v nich nebo i mimo ně. A aby se v tom člověk mohl ještě víc rochnit, v zimě by měla vyjít i stejnojmenná kniha, která bude filozoficky zpracovávat téma marnosti a zároveň bude rozpracovávat mnoho motivů z písní na desce.

Ondřej Galuška je samozřejmě i skvělý muzikant a skladatel. "Stručný úvod do filosofie marnosti" není svým obsahem a sdělením vůbec jednoduché dílo, a proto si zasloužilo i odpovídající obarvení hudbou. A tak se tu snoubí klidný a jemný folk s až industriálním noisem, Galuška se nebojí měnit nálady i v průběhu jedné skladby. Něha tu potkává agresivitu, chytlavé melodie se probouří do hlukových elektronických stěn. A celé je to nesmírně nápadité a osvěžující. Tohle můžete poslouchat opakovaně a pořád si nacházet nové plochy, pořád si lze všímat dalších světů.

A to, jak pěkně vše do sebe zapadá a funguje, má na svědomí i řada hostů. Kromě Kittchena tu hostují James Harries, Bára Zmeková a Ondra Kopička. S Galuškou hrají jeho The Odd Gifts, nahrávku produkoval Pjoni, ale spolu s ním se na ní podíleli také Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer.

"Stručný úvod do filosofie marnosti" je fanstastická deska. Jedna z nejosobitějších, které v letošním roce v Česku vyšly. Je fascinující, jakým způsobem lze zpracovat to téma všudypřítomné marnosti. V závěrečném songu "Za jeden provaz" Ondřej Galuška glosuje náš svět tak, že "táhnem všichni za jeden provaz, jen občas opačným směrem". Po poslechu alba si člověk uvědomí, že vlastně nezbývá než se s tím smířit. A jo. To není příliš povzbudivý závěr. Ale může být osvobozující.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat?
Publicistika: Basinfirefest 2024 rozezní Spálené Poříčí. Koho určitě nevynechat? Milovníci metalové muziky, zbystřete! Již ve středu 26. června vypukne osmnáctý ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Čeká vás nabitý program plný skvělých kapel z celého světa, které rozezní areál až do... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Bára Zmeková - Napojila jsem se na příběh starého piana, stal se ze mě poustevník (11.04.2024 16:00)
- Nové desky 11/2024 - od Justina Timberlakea přes The Black Crowes po Kacey Musgraves (20.03.2024 21:00)
- Nové album Báry Zmekové "Jediný na světě" inspirovalo historické piano z roku 1892 (15.03.2024 09:39)
- Bára Zmeková vydá v polovině března novou studiovku. Podpoří ji jarním turné (07.03.2024 08:06)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (15-11) (25.01.2024 21:00)
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Fotogalerie: Jakub König poprvé představil svou novou desku "Hvězdy". A my byli u toho (28.09.2023 10:00)
- Video: Jakub König natočil k písni "Hvězdy", prvnímu singlu z debutové sólovky, skvělý epický klip (11.09.2023 15:05)
- Slyšeli jsme připravovanou desku Jakuba Königa. A je fantastická (04.07.2023 16:23)
- Naživo: Finále Metronome Prague obstaraly hity M83, Tove Lo nebo White Lies (25.06.2023 18:53)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Dario G Beyoncé Bring Me The Horizon Avril Lavigne Parkway Drive Queen Taylor Swift Billie Eilish Adam Lambert Mirai Sia The Offspring Kabát Nita Strauss mp3.com Lucie Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe