shop.musicserver.cz
Ondřej Galuška - Stručný úvod do filosofie marnosti

Ondřej Galuška z Eggnoise nahrál jednu z nejosobitějších desek letošního roku

Vydáno: 15.10.2022 17:30 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: Michaela Pospíšilová

Sólovka Ondřeje Galušky se jmenuje "Stručný úvod do filosofie marnosti" a svému posluchači přináší tento nevšední vhled do našich niter ve velmi poutavé formě. Galuška stvořil fantastickou a pestrou nahrávku, která se vám sice nedá úplně zadarmo, ale o to víc si to s ní můžete užít.

9/10

Ondřej Galuška - Stručný úvod do filosofie marnosti

Vydáno: 30.9.2022
Celkový čas: 39:12

Skladby: Největší zátěž, Empedokles, Pronajatý, Vidíš slyšíš, Orientační běh, Děvčátko na řece, Napořád, Proces, Tramvaj Touha, Za jeden provaz

Vydavatel: Tranzistor

Po krásných albech kapel Eggnoise a The Odd Gifts, po skládání scénické hudby a dalších muzikantských aktivitách vydává Ondřej Galuška svou sólovku. Ta dostala jméno "Stručný úvod do filosofie marnosti" a málokdy se povede tak přesně album pojmenovat. Galuškův svět, který nám z díla přibližuje, se točí kolem marnosti, pomíjivosti, lidských selhání i nedosažitelných cílů.

Když jsem psal recenzi na čtyřku Eggnoise (která mimochodem vyšla taky 30. září, na den přesně před devíti lety), tak mi nejvíc vadila čeština, která se podle mne ke kapele nehodila. Dnes bych byl asi mírnější, spíš si myslím, že české písničky, kterými byla kolekce okořeněna, měly jiného ducha a vlastně do té nahrávky nepatřily. Byly z jiného světa. "Stručný úvod do filosofie marnosti" je vůbec první celá Galuškova deska v češtině a tentokrát to sedlo úplně dokonale.

"Svoboda je pro nás obrovské břemeno, protože my, když se svobodně rozhodneme, tak to znamená, že celou odpovědnost za to jednání neseme my sami," slyšíme v nasamplovaném recitativu úvodní písně "Největší zátěž". Ta nás do alba vtahuje neméně těžkými slovy: "My o to nestojíme, my tady nečekáme na žádný boží království. Jediný, o čem sníme, jediný, co žádáme, je o trochu míň bezpráví."

Ondřej Galuška hned od počátku nasazuje silná existenciální témata. Otvírá brány nejistoty a vstupuje do nich v prvním singlu "Orientační běh". Tam se vlastně vrátíme i k té svobodě, protože "nikdo to tu neřídí a nikdo to nediriguje", a i proto má "každý právo se ztratit".

"Stručný úvod do filosofie marnosti" se v mnoha místech obrací k různým historickým nebo literárním zdrojům. Jedna píseň je věnovaná filozofovi Empedoklovi, který do svého učení zakomponoval čtyři živly a který svůj život ukončil skokem do Etny, aby lidé uvěřili, že odešel mezi bohy. To Galuška zpracovává v mantře: "Ať projde peklem, kdo hledá ráj."

Je tu ale i propojení s Hálkovou básní "Děvčátko na řece", v níž se mísí dětská nevinnost a čistota s dospíváním a erotickou smyslností. V songu je pak citována i celá závěrečná sloka této básně ze sbírky "Tvář" z roku 1910.

A pak je tu druhý singl, Kafkou inspirovaný "Proces", v němž se Galuška spolu s Jakubem Königem zabývá samozvanými kritiky, kterým jde hlavně o to kopnout autora do slabin a uhasit v něm tvůrčí plamen. To zpěváci vyjadřují slovy: "Je to jedno, je jedno, co tě baví. Můžou to bejt holky, může to bejt psaní. Tady ti to znechutěj, na to je tu spoleh, tady ti to posouděj, všude jsi na doslech. Je to jedno, jedno, co tě baví. Voni vědí, jak si tě nastrojit, jak sluší ponížení. Tak třeba řeknou, jseš ňákej divnej."

Těch marných nejistot je tu ale plno. Jsou tu i skladby o mezilidských vztazích a o smíření se v nich nebo i mimo ně. A aby se v tom člověk mohl ještě víc rochnit, v zimě by měla vyjít i stejnojmenná kniha, která bude filozoficky zpracovávat téma marnosti a zároveň bude rozpracovávat mnoho motivů z písní na desce.

Ondřej Galuška je samozřejmě i skvělý muzikant a skladatel. "Stručný úvod do filosofie marnosti" není svým obsahem a sdělením vůbec jednoduché dílo, a proto si zasloužilo i odpovídající obarvení hudbou. A tak se tu snoubí klidný a jemný folk s až industriálním noisem, Galuška se nebojí měnit nálady i v průběhu jedné skladby. Něha tu potkává agresivitu, chytlavé melodie se probouří do hlukových elektronických stěn. A celé je to nesmírně nápadité a osvěžující. Tohle můžete poslouchat opakovaně a pořád si nacházet nové plochy, pořád si lze všímat dalších světů.

A to, jak pěkně vše do sebe zapadá a funguje, má na svědomí i řada hostů. Kromě Kittchena tu hostují James Harries, Bára Zmeková a Ondra Kopička. S Galuškou hrají jeho The Odd Gifts, nahrávku produkoval Pjoni, ale spolu s ním se na ní podíleli také Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer.

"Stručný úvod do filosofie marnosti" je fanstastická deska. Jedna z nejosobitějších, které v letošním roce v Česku vyšly. Je fascinující, jakým způsobem lze zpracovat to téma všudypřítomné marnosti. V závěrečném songu "Za jeden provaz" Ondřej Galuška glosuje náš svět tak, že "táhnem všichni za jeden provaz, jen občas opačným směrem". Po poslechu alba si člověk uvědomí, že vlastně nezbývá než se s tím smířit. A jo. To není příliš povzbudivý závěr. Ale může být osvobozující.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Jakub König poprvé představil svou novou desku "Hvězdy". A my byli u toho (28.09.2023 10:00)
- Video: Jakub König natočil k písni "Hvězdy", prvnímu singlu z debutové sólovky, skvělý epický klip (11.09.2023 15:05)
- Slyšeli jsme připravovanou desku Jakuba Königa. A je fantastická (04.07.2023 16:23)
- Naživo: Finále Metronome Prague obstaraly hity M83, Tove Lo nebo White Lies (25.06.2023 18:53)
- Video: David Pomahač a Bára Zmeková spojili síly. V klipu "Všechno se nám zdá" zobrazují pomíjivost vztahů (24.04.2023 12:38)
- Naživo: James Harries přinesl do Malostranské besedy domov a skromně pokřtil novou desku (14.04.2023 18:19)
- Fotogalerie: James Harries v Malostranské besedě objektivem fotoaparátu (13.04.2023 15:02)
- Rozhovory: James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk (31.03.2023 17:40)
- Nové desky 8/2023 - od Gorillaz přes Adama Lamberta po Jamese Harriese (28.02.2023 20:15)
- Recenze: James Harries se na desce "Hiraeth" ohlíží za minulostí a teskní po domovu (27.02.2023 00:00)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay Beyoncé AC/DC Adele Ewa Farna The Cure Sia Milly Honsová Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu