Výsledky letošních Grammy v hlavních kategoriích by se daly nazvat jako jednobarevné, to by ale jejich královnou nesměla být Billie Eilish. Osmnáctiletá zpěvačka se zeleným přelivem ve vlasech totiž ztělesňuje to nejpestřejší, co současná pop music nabízí. A její jednoznačný triumf otevírá prostor pro otázky.
Už nominační listina podchytila, že v roce 2019 se toho na hudební scéně událo nebývale hodně. Nejvíc želízek v ohni měla zpěvačka a rapperka
Lizzo, která se teprve po třicítce dočkala pronikavého úspěchu se svou třetí studiovkou (ale první pod velkým vydavatelstvím) "Cuz I Love You". Zabodovala díky provokativním textům, žánrové směsici popu, r'n'b i hip hopu a také zásluhou sebevědomé prezentace, kterou dává na odiv své korpulentní tvary.
Pozoruhodně si v posledních dvanácti měsících počínal také dvacetiletý rapper
Lil Nas X, jehož hit "Old Town Road" vydržel rekordních devatenáct týdnů na čele americké singlové hitparády. Montero Lamar Hill, jak zní jeho občanské jméno, si do něj přizval country hvězdu Billy Ray Cyruse (otce Miley) a další nadžánrová senzace byla na světě. Za revoluční lze v jinak silně maskulinním světě rapu považovat i to, že se interpret netají svou homosexuální orientací.
Letopočet 2019 nadmíru přál také
Arianě Grande, která se díky celosvětové popularitě páté řadovky "Thank U, Next" ocitla na prozatímním vrcholu kariéry. K adeptům na prestižní ocenění v hlavních kategoriích patřila i
Lana Del Rey s hudebními kritiky vychvalovanou deskou "Norman Fucking Rockwell".
© facebook interpreta Všechny ale převálcovala osmnáctiletá slečna s hororovou vizáží, která se na debutu
"When We All Fall Asleep, Where Do We Go?" vypořádává se svými fobiemi. Interpretka, která se úmyslně obléká do nadměrně velkých oděvů, aby nikdo nemohl kritizovat její postavu.
Písničky tvoří doma ve svém pokojíčku se starším bratrem a
nejlepším kámošem, jak někdy dodává, Finneasem O'Connolem. Její svět je v nich klaustrofobický, plný úzkostí a frustrací. Je to svět, ve kterém se našla spousta jejích vrstevníků, ale do kterého pro jeho nápaditost začali postupně pronikat i posluchači o něco staršího data narození.
Dave Grohl dokonce mladou umělkyni neváhal
nazvat novodobou
Nirvanou.
© Jan Kuča Jenže je současná modla teenagerů skutečně pro světovou hudbu tak výjimečným zjevem, aby
sesbírala ceny ve všech čtyřech hlavních kategoriích Grammy (a celkově pěti), což se naposledy jednomu interpretovi povedlo před devětatřiceti lety?
To nejspíš ukáže až čas. Popularita
Billie Eilish postupně rostla od roku 2015, kdy zveřejnila svou první písničku "Ocean Eyes", a v těchto dnech již dosahuje rozměrů globální hvězdy první kategorie. O tom jsme se přesvědčili i v srpnu
v pražské O2 areně - beznadějně vyprodané. Její v březnu vydaná deska ovládla albové žebříčky, singl "Bad Guy" zbořil ty singlové. Před pár týdny bylo oznámeno, že Eilish nazpívá titulní skladbu nové bondovky. A triumf na Grammy jako by znamenal už jen třešničku na dortu mohutného
hajpu kolem její osoby.
Teď na ni čeká hodně těžký úkol. Dokázat, že šílenství, které se kolem ní strhlo, není jen sezónní senzací.
Zpěvačka trpí Tourettovým syndromem, projevujícím se různými tiky, a také depresemi. Už v minulosti přiznala, že rychle nabytá sláva jí nedělá příliš dobře. V nedávno vydaném singlu "Everything I Wanted" dokonce zpívá o tom, že uvažovala o sebevraždě. Teď bude muset čelit tlaku obřích očekávání. Snad každého hudebního fanouška bude zajímat, s čím přijde na své druhé desce.
O tom, že po raketovém vzestupu obliby často následuje pád, koneckonců svědčí i
novodobá historie Grammy. Britská diva
Adele sice po triumfu s druhou deskou "21", oceněnou šesti gramofonky, dokázala své výsostné postavení udržet i se třetí řadovkou "25", na kterou nechávala fanoušky čekat skoro pět let. Ovšem její krajan
Sam Smith, jenž na udílení v roce 2015 opanoval tři ze čtyř hlavních kategorií díky prodejnímu trháku jménem "In The Lonely Hour", už si tak dobře nevedl. Také on vzápětí propůjčil svůj hlas písni do bondovky. Pro "Spectre" napsaná skladba "Writing's On The Wall" byla ale přijata rozporuplně. A Smithova druhá deska "The Thrill Of It All" se solidních prodejů dočkala už jen v jeho domovině.
Všechny čtyři hlavní kategorie naposledy ovládl Christopher Cross v roce 1981. Pokud nepatříte mezi dobové pamětníky, možná jste jméno tohoto texaského rodáka nikdy neslyšeli. Dnes osmašedesátiletý zpěvák záhy po svém průlomu s hity jako "Arthur's Theme" nebo "Sailling" vyklidil pozice a od druhé poloviny osmdesátých let tvoří mimo pozornost mas.
© Jan Kuča Dnešní doba a obrovská konkurence, kterou současné možnosti šíření nové hudby přinášejí, navíc vytváření dlouhodobých hvězd nepřeje.
Madonna se na výsluní žebříčků vyhřívala ještě v padesáti, její nástupkyně jsou často za zenitem už ve třiceti. Uchovat si stálou přízeň posluchačů se daří už jen dinosaurům rocku a metalu, jejichž fanouškovská základna je proslulá svou desítky let trvající věrností.
Billie Eilish má přesto dobré předpoklady k tomu, aby se na ni nezapomnělo. Diametrálně se totiž liší od všech hvězd popu. Jestliže mnohé dívky si už od malička přejí být jako
Beyoncé nebo
Taylor Swift, čerstvá královna Grammy ztělesňuje spíš
temnou stranu Síly. Pokud je pravda, že zpívá to, co žije, v kůži této rozpolcené teenagerky by se asi nechtěl ocitnout nikdo z nás.