shop.musicserver.cz
Sziget festival, Den 5, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019

Post Malone nepěkně korunoval houpavý pátý den Szigetu

Vydáno: 12.08.2019 13:34 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Tentokrát se tančilo primárně v rytmu hip-hopu, funku a reggae. Kromě veleúspěšného rappera, který během posledních dvou let vystřelil raketově nahoru, se v Budapešti představili i Parcels, Cosha, Sophie Hunger nebo Protoje & The Indiggnation. Vrátili se také Years & Years nebo Jungle.

Live: Sziget - Den pátý

místo: Óbudai Island, Budapešť, Maďarsko
datum: 11. srpna 2019
vystoupili: Post Malone, Years & Years, Jungle, Parcels, Cosha, Sophie Hunger, IAMDDB, Protoje & The Indiggnation a spousta dalších
setlist Post Malone: Too Young, Over Now, Better Now, No Option, Goodbyes, Sugar Wraith, Candy Paint, Wow., Psycho, Paranoid, I Fall Apart, Stay, Go Flex, White Iverson, Sunflower, Rockstar, Congratulations
Fotogalerie z pátého dne

Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
Pozvání od Mura Masy z předchozího dne zafungovalo - jeho spolupracovnice Cosha měla u Volt stage ve čtyři hodiny odpoledne už solidně plno. Kdybychom chtěli být zlí, řekneme, že s muzikou puštěnou z playbacku a dvěma tanečnicemi bez jakékoliv kapely v pozadí vypadala jako nějaká bývalá, dávno opuštěná členka Sugababes. Jenže ono to bylo trochu jinak. Muzikanti chyběli asi spíš proto, že si je začínající zpěvačka s nepravidelnými kšefty ještě nemůže dovolit, a ambice stát se známou zpěvačkou se nedaly přehlédnout.

Z letních, popových písní, s nimiž jí pomáhal i exčlen Vampire Weekend, nemohla chybět "What If I Go?", kterou si oproti předchozímu dni střihla ve zpomalené, ale o to kouzelnější verzi, v níž ukázala, že zlato v hrdle jí nechybí. S kolegyněmi předvedla na všechny skladby secvičenou choreografii, v níž nechyběl prostor pro twerkování. Nebylo to ale nic necudného, více šlo o sportovní tanec ve stylu "Koukněte, co všechno dokážu". Moc pěkné. Kamarádka NAO, která zpěvačce dříve vystupující pod jménem Bonzai pomáhá ke slávě, musí být pyšná.

Na hlavním pódiu mezitím končil Tyla Yaweh. S DJem za zády dal v kousku odkazujícím na Michaela Jacksona regulérní moonwalk, pak lidem hodil svůj nátělník a v úplném závěru se s nimi zaskočil pozdravit do prvních řad. To už se ale na scénu chystala dvojice Dakota & Nadia. Ještě jsme vám totiž neřekli, že Sziget letos zrušil většinu hromadných párty před headlinery, při nichž si tisíce lidí v minulých letech házeli balóny, mávali vlajkami, řehtali řehtačkami nebo po sobě házeli barvami. Přišel tak o marketingově přitažlivé fotky, na druhou stranu ale alespoň drobně pomohl přestat zamořovat svět plasty.

Ne všechno je samozřejmě pryč - třeba na Martinu Garrixovi se pořád rozdávaly blikající tubusy. Pod společným jmenovatelem Love Revolution ale letos bylo vidět mnohem pestřejší program. Došlo třeba na řečníky hájící lidská práva nebo právě na zmiňovanou švýcarskou dvojici, která se v asi pětiminutovém představení zaměřila na problematiku domácího násilí. Oba umělci to ztvárnili pomocí emotivního tance, s nímž už se v minulosti umístili na stříbrné příčce v soutěži Francie má talent a jejich násilně působící souhra těl uměla dojmout.

PROTOJE & The Indiggnation, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
Poté, co je na scéně vystřídali HONNE, kteří byli nejsilnější vždy, když k sobě přizvali zpěvačku vystupující pod jménem BEKA, se program Love Revolution vrátil ještě jednou. Tentokrát tisíce lidí mávalo látkovými duhovými vlaječkami na podporu rovnosti pohlaví, vzájemné tolerance a respektu k LGBT+ komunitě, k čemuž jim dvojice způli oblečených artistů točících se v kruhu udělala pěkné představení, jež zakončila polibkem. Příhodně tak zahřála pódium následujícím synth-popařům Years & Years, jejichž zpěvák Olly Alexander se svou orientací vůbec netají a ke coming outu povzbuzuje i ostatní. Jeho zpěv je ale dlouhodobě plný afektu a teatrálních pěveckých manýr, vydali jsme se proto prozkoumat, co se děje jinde.

Ve stanu A38 tou dobou probíhala jakýsi sešlost fanoušků reggae, dubu a jamajské hudby obecně. Její příznivci mají na Szigetu svou vlastní stage, kde můžou s hudbou s důrazem na druhou dobu strávit klidně celý týden. Jak IAMDDB mířící spíše k hip-hopu, tak Protoje & The Indiggnation ale už jsou tak velcí, že by se jejich fanoušci k drobné scéně nevešli. Zejména druzí jmenovaní stáli za pozornost, koneckonců jejich poslední deska byla nominována na Grammy za Reggae album roku. Není se co divit, v typicky houpavém rytmu si našli cestu, jak do své hudby propašovat i kytarové sólo nebo soulovou pěveckou exhibici.

Sophie Hunger, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
S dvacetiminutovým zpožděním zahrála na vedlejší Europe stagei písničkářka Sophie Hunger. Křehkým skladbám to ale více sluší v intimnějším prostoru, a tak jsme se po fun factu, že její příjmení pochází právě z Maďarska, neboť její předci se právě odtud vydali do švýcarských Alp, kde se zamilovali a zůstali tam, vydali zpátky na Main stage.

"Nenechte se zmást tím divokým tetováním na obličeji, je to zlatíčko," prohlásil před třemi dny na adresu Post Maloneho Eric Wilson, basák Sublime With Rome, který s ním vystoupil jako člen jeho doprovodné kapely na akci Cutting Room. Možná měl pravdu, rapper v Budapešti vzorně děkoval po každé písničce a po koncertě se ještě zdravil s prvními řadami. Co je to ale vlastně za člověka a proč je tak populární? Tomu jsme se kromě hitparádových úspěchů na musicserveru ještě moc nevěnovali, tak si krátce připomeneme, co mu ke slávě pomohlo.

Post Malone, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
Začínal jako kytarista se zálibou v emu a hardcoru, bavili ho My Chemical Romance. Po tom, co ho na konkurzu odmítli do svých řad přijmout metalcoroví Crown The Empire, se ale rozhodl zaměřit se více na hip-hop. Přestěhoval se do L.A. ke kamarádovi, který byl herní streamer a který ho zasvětil do toho, jak se na internetu buduje jméno. Netrvalo dlouho a jeho hitu "White Iverson" si všimli Wiz Khalifa, Mac Miller i Earl Sweatshirt. Pak už to šlo rychle - Kylie Jenner si ho pozvala na oslavu svých osmnáctin, kde se seznámil s Kanye Westem, který ho přizval do tracku "Fade" pro album "The Life Of Pablo", to vedlo k předskakování Justinu Bieberovi na americkém turné a druhý studiový počin "Beerbongs & Bentleys" už začal bourat streamovací rekordy. A než se nadál, hrál Post Malone na posledních Grammy dohromady s Red Hot Chili Peppers. Má ale čtyřiadvacetiletý zpěvák, rapper a producent vlastně co říct? To už je jiná otázka.

Když si totiž přeložíte byť jen jedinou věc z jeho megaúspěšné druhé studiovky, záhy dojdete k tomu, že už jste tu desku vlastně slyšeli celou. Celé album totiž má jen jedinou myšlenku: "Ach, jaký já jsem chudák, že mám tolik peněz a celý den akorát střídám chlast, holky a návykové látky." To je vše, co se vám snaží sdělit. Všechny ostatní položky na nahrávce už jsou jen variace na stejné téma. Vychloubačné litování sebe sama je alespoň zabaleno do nosných melodických refrénů, které jsou dostatečně chytlavé na to, aby se Post Malone obešel bez popových zpěvaček, které mu je zatraktivní. Budiž mu to přičteno k dobru, "Better Now", "Candy Paint", "Psycho", "Rockstar" nebo ze "Spider-Man: Paralelní světy" pocházející "Sunflower" jsou (až na ty texty) dobré kusy, z nichž se zaslouženě staly hity.

Post Malone, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
Naživo to ale fungovalo jen částečně. Hlavní problémy byly dva. Zaprvé byl na pódiu rapper zcela sám a drobně upravenou hudbu mu pouštěl nějaký technik v pozadí. Melodie a beaty tak byly spolu s celými zpívanými refrény puštěny jen z notebooku a on dával živě buď jen samotné sloky nebo k těm refrénům tu a tam přizvukoval.

Zadruhé se ukázalo, že ačkoliv na deskách zpívá, musí tam jeho vokál projít mnoha filtry a modulátory, než bude znít tak, jak ho znáte z rádia. On totiž zpívat vůbec neumí. Jeho hlas zněl, jako kdyby noc předtím pařil až do rána - byl vykřičený, skřehotavý a asi i díky cigaretám, které si na pódiu v Budapešti neodpustil, i dost zesláblý. Bylo tak docela zvláštní sledovat, jak se po každé druhé písničce musí vydýchat a napít, jako by právě doběhl maraton. Přitom jediné, co dělal, bylo pochodování sem a tam s občasnou snahou o prožitek s padnutím na kolena. S jedinou výjimkou - to když v baladě "Stay" vzpomněl na své kořeny a dal ji sám jen s akustickou kytarou, kterou pak v "Rockstar" teatrálně zničil.

Post Malone, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
Davu lidí, kteří opět zcela zaplnili prostor pod pódiem, to bylo jedno, ti byli rádi, že vidí aktuální rapovou megastar, které jsou k vidění v Evropě tak vzácně, a slyší známé hity doplněné o drobnou pyrotechniku s ohýnky a občasným probliknutím jinak vypnuté zadní projekce. Stejně jako fakt, že koncert skončil o dvacet minut dříve, než dle programu měl, byť v porovnání s předchozími štacemi zazněly všechny skladby, které měly, a to i včetně ukázek z chystané třetí řadovky, která vyjde v září. Samo o sobě to tedy byl první a s největší pravděpodobností i jediný headliner, který letos zklamal, a do srovnání s Macklemorem se raději nepouštějme, protože by Post Malone dopadl přímo žalostně.

Dřívější konec měl alespoň pozitivum v tom, že jsme stihli poslední třetinu výborných Parcels, kterým hlasitě aplaudoval plný stan. Jejich indiepopové skladby a sedmdesátková image se nebojí si tu a tam čichnout k funkovému groovu a ten je pak úžasným kořením jejich už tak roztančené muziky.

Jungle, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 11.8.2019
© Marie Trávníčková
Vzdálení a přitom svým způsobem tak blízcí byli i jejich následovníci Jungle, kteří měli ve stanu rovněž plno. Pro ně platí, že když jste je viděli jednou, jako byste je viděli pokaždé, protože jejich koncerty jsou jako přes kopírák stále stejné. Nutno ale dodat, že stále dobré, protože ten unikátní sound čtveřice spojených falzetů a velké lásky k funku funguje nejen v největších hitech "Time" či "Busy Earnin'". Chystané třetí album by už ale konečně mělo opustit zavedené pořádky a trochu experimentovat - ať už se žánry nebo s častějším sólováním jen jednoho ze zpěváků. Ať je trochu barevnější, jinak se na tu hlavní scénu Szigetu ani do třetice nepodívají.

Šestý den se na největší pódium vrátí Florence + The Machine, doplní ji Catfish And The Bottlemen, Tom Odell, Superorganism, Boy Pablo, Big Thief, Coheed And Cambria, Maribou State, Carnival Youth, Leoniden nebo reprezentanti CZ/SK scény I Love You Honey Bunny a Celeste Buckingham a King Shaolin.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou
Rozhovory: Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou Rožnovské hudební podhoubí vydalo již nejeden výrazný projekt převážně z punkového či alternativního ranku. Patří k nim i Chorobopop, za kterým stojí Daniel Stibor zvaný Ctib. S tříčlennou kapelou jsme si povídali zejména o... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kolektivní halucinace - Horníci 8/10
Video: V novém klipu Kolektivní halucinace odhalují "Horníci" své tváře Na jaře tohoto roku vydala formace Kolektivní halucinace své čtvrté studiové album "Nejistota" a nyní z něj v premiéře představuje syrový videoklip "Horníci". Jedná se o první skladbu z desky, která dostala vizuální podobu.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Cooper, enteria arena, Pardubice, 17.6.2024
Naživo: Groteskní imaginárium doktora Alice Coopera okouzlilo Pardubice energií i přehlídkou hitů Pokud bychom měli vypíchnout tu nejpodstatnější věc, kterou Alice Cooper dal světu, jednalo by se o jeho jedinečné propojení rockové muziky a hororového divadla. Položil základy, na kterých svoje spektákly staví mnozí další.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 15:30 v sekci Naživo
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Years & Years jsou minulostí. Olly Alexander už bude vystupovat jen pod svým jménem (30.05.2024 18:09)
- Video: Post Malone se v "I Had Some Help" pustil do country (11.05.2024 15:41)
- Recenze: Taylor Swift na desce "The Tortured Poets Department" otevírá dveře pouze pozvaným, ostatní nechává tápat ve foyer (27.04.2024 08:00)
- Video: Taylor Swift chce v novince "Fortnight" vraždit. Doprovodný klip opět i režírovala (25.04.2024 08:42)
- Taylor Swift vydá v dubnu novou desku, zazpívá na ní i Post Malone a Florence (06.02.2024 12:56)
- Naživo: Finále Mad Cool Festivalu obstarali Red Hot Chili Peppers, mile překvapili The Rose, nemile naopak mizerná dvojice M.I.A. a Ava Max (27.08.2023 13:58)
- Endless Summer ovládli tuzemská rádia, Calin a Viktor Sheen opět kralují albům (24.08.2023 17:30)
- Post Malone stanul na čele rádiového žebříčku, The Weeknd po koncertě v Praze uspěl v albech (17.08.2023 16:22)
- Nové desky 32/2023 - od Liama Gallaghera přes The Hives po Suzi Quatro s KT Tunstall (16.08.2023 22:00)
- Nové desky 30/2023 - od Post Malona přes Echosmith po Carly Rae Jepsen (02.08.2023 20:30)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Avril Lavigne Sia Beyoncé Taylor Swift Rush The Offspring Bono Kabát Mirai Queen Lucie Vondráčková Billie Eilish Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe