Michal Pavlíček - Pošli to tam!

Michal Pavlíček to tam poslal a povedlo se!

Vydáno: 15.04.2019 12:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Roman Černý

Příznivci snadno rozpoznatelného rukopisu Michala Pavlíčka si museli na jeho nové autorské album počkat dlouhých devět let. Dočkali se letos v březnu, kdy po několika odkladech vyšla nahrávka s názvem "Pošli to tam!". Stálo to čekání za to? Odpověď zní: Jednoznačně!

9/10

Michal Pavlíček - Pošli to tam!

Vydáno: 22.3.2019
Celkový čas: 67:00

Skladby: Dunění, Anděl, Zhurta, Časy jsou zlý, Modrý pták, Babalu, Ve znamení Jayi, Pošli to tam!, Ztracenej čas, Jseš tak romantická, Rajský trauermarš. Odcházení, Červánky, Jen ten kdo zabloudí, najde cestu, Bioelektrik, Na druhém břehu

Vydavatel: Warner Music

Oznámení, že se u Michala Pavlíčka, jednoho ze členů triumvirátu velikánů tuzemské kytary (těmi dalšími jsou Luboš Andršt a dnes bohužel už nežijící Radim Hladík) něco chystá, je vždy přijato s velkým nadšením. A očekávání provází napětí. Jedni čekají na novou desku Stromboli, případně Pražského výběru, druzí by zase rádi dostali něco z jeho nevysychající studnice nápadů, postavené na fusion sessions s Čombebandem. Nový počin "Pošli to tam!" přináší uspokojení pro všechny tábory posluchačů. Je to jakýsi výlet od klidných zasněných krajin přes hory po následnou jízdu dolů po dravé řece do údolí.

Na první poslech může nahrávka, kvůli zmíněným proměnám nálad a míchaní věcí instrumentálních se zpívanými, působit mírně roztříštěným dojmem. Ale po opakovaném protáčení disku mají jednotlivé tracky tendenci se více semknout. Tím pojítkem je mistrovská kytara, jejíž zvuk na sebe Pavlíček skládá v několika nádherně čitelných vrstvách. Z těch vystupují sóla, místy plačící, zasněná, dravá, místy šílící, ale vždy obsahující jasný rukopis tohoto muzikanta. Ten (na rozdíl od většiny mistrů šestistrunných nástrojů) zbytečně neexhibuje. Při zpívaných písních se velmi účelně přizpůsobuje celku, a když vyšívá v instrumentálních kusech, je to pokaždé v únosné a poslouchatelné míře.

Jasnou definicí všech šestnácti novinkových písní (nebo, chcete-li, kompozic) jsou jasné a fungující melodie. Úvod obstarává až sabbathovsky valící se riff "Dunění", a ač z tohoto kusu čiší temné nálady, připomíná rockové podhoubí, kde často vznikala a dosud vznikají netušená a pozoruhodná díla. Z jakéhosi sklepení se vydáváme ven, a to rovnou nad oblaka. "Anděl" je typickou autorovou zasněnou věcí, která by mohla běžet jako podklad k dokumentárním filmům. Stačí zavřít oči a obraz se dostaví sám. Podobně je to i u jednoho z vrcholů alba u skladby "Modrý pták". Takto podobně se střídají nálady po celou dobu. Jednou jsou klidné a zasněné, podruhé dravější. Vždy však s jasně daným konceptem a citem pro kompozici

Nelze opomenout zpívané věci, které možná zpočátku mohou rušit, ve skutečnosti ale celek odlehčují. Song "Časy jsou zlý", který vokálem doprovodila Milly Honsová, Pavlíčkům nový hudební objev, je řádná hardrocková jízda. Druhou písní s hlasem této zpěvačky je "Ztracenej čas". Ta pro svoji náladu může připomínat právě Stromboli. Úlet "Babalu" Moniky Načevy vyvolá úsměv na rtech - vzdáleně může připomenout výběrovské období.

Nelze nezmínit ani stejnojmennou píseň z filmu "Odcházení", kterou s Načevou zpívá Vlastimil Třešňák. I proto na obalu z dílny Stefana Milkova najdeme přiznaný jasný odkaz v podobě červeného srdce. A vzpomíná se i na období alba "Sociální síť" v podobě spolupráce s Richardem Müllerem ("Jen ten kdo zabloudí, najde cestu"). A takto podrobně se lze rozepsat o každé z jednotlivých položek kolekce. Lze zaslechnout jak ambient, tak burácení, včetně středověké nálady.

K tomu, aby byl poslech dokonalý, musí být na nahrávce přítomná i druhá věc, a to skvělý zvuk. A toho se na "Pošli to tam!" dosáhnout rozhodně podařilo. Je hutný, ale zároveň čitelný. Jsou zde velmi dobře rozeznatelné veškeré nástroje. Všudypřítomné prolínající se kytary kontrastují s baskytarou Martina "Maťa" Ivana. Zároveň lze obdivovat hru Miloše Meiera, která je sice mírně upozaděná, ale vždy ve prospěch celku. Nelze nezmínit ani atmosféry kouzlené klávesami Michala Nejtka. Celé toto seskupení šlape jako dobře namazaný stroj.

Jak bylo napsáno v úvodu, každý si tady přijde na své. Deska ve své podstatě nemá slabého místa. Co na tom, že ony perly navlečené na šňůře jsou každá jiné velikosti a jiné barvy, když do kupy tvoří úžasný a skvostný šperk.

Pokud vůbec lze hodnotit Pavlíčkovu sólovou tvorbu, pak jedině v superlativech. A toto album si superlativ zaslouží. Tak propracované dílo se v našich luzích a hájích často neslyší. V muzikantském žargonu se říká "Pošli to tam!", aby to daný muzikant zahrál/zmáčkl v daný okamžik s vervou svojí vlastní. Jak to nejlépe umí. V tomto případě stálo čekání za to. Michal Pavlíček to tam opravdu poslal s odhodláním sobě vlastním. K pomyslné desítce schází jen maličko, ale ve srovnání s ostatní tuzemskou tvorbou je možno pomýšlet na metu nejvyšší .

  • 9/10 Michal Pavlíček - Pošli to tam! (Tony, 15.04.2019 12:18) Reagovat

    Je to jeho zatím nejlepší album a opravdu se krásně poslouchá.

  • Pecka (Pavel, 15.04.2019 14:24) Reagovat

    Dělal jsem něco na kompu a hodil si to ze Spotify jako podkres....jako kulisu a tím si splnil povinnost si to poslechnout aspoň jen tak na půl ucha. No musím uznat, že od první skladby jsem se na práci vůbec nemoh soustředit páč ta muzika je vskutku luxusní. Nečekal jsem to.

  • Valím do obchodu pro cd!... (Radek, 15.04.2019 14:53) Reagovat

    Valím do obchodu pro cd!

  • Pecka (Josef Zítka, 16.04.2019 06:34) Reagovat

    To album je skvělé.

  • ! (stýv, 16.04.2019 12:10) Reagovat

    Jak jsem byl zklamán z nového Cd Stromboli, tak tady ...je to naopak , ...líbí se mi to ! Stáhl jsem si to , poslechl ..a koupím si CD !!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Alibaba - Furt stejný 8/10
Recenze: Swingující blues-folk olomouckých Alibaba možná zůstává "Furt stejný", ale furt stejně skvělý a svůj Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Green Monster - Mutant Farm 8/10
Recenze: Mutanti i zombíci řádí v rytmu psychobilly na "Mutant Farm" veteránů Green Monster Páté desce domácích psychobilly legend Green Monster vévodí jedovatá zelená barva, která láká na hororovou projížďku farmou mutantů. Vedle ní hrají prim dunivý kontrabas a charakteristický, kousavý vokál lídra a zároveň... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 14:30 v sekci Recenze
Dream of the Sun - What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice 7/10
Recenze: Dream of the Sun zatím ohledávají terén, s "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" ale debutují slibně Prvotina "What God Had Taken Once, He Can Always Take Twice" představuje pražské Dream of the Sun v okamžiku prvního velkého kroku. Cestu si k němu vybudovali pečlivě a očekávání nastavili poměrně vysoko. Jak to celé dopadlo a proč... čtěte zde
Vydáno: 28.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Death In Rome - Angel (Karel Kryl - Cover) 7/10
Video: "Anděl" Karla Kryla v angličtině? Poslechněte si coververzi od německých Death In Rome Death In Rome je německý hudební projekt, který si na neofolkové a alternativní scéně získal pozornost svou jedinečnou estetikou a přístupem k hudbě. Namísto vlastních skladeb se kapela zaměřuje na reinterpretace známých popových... čtěte zde
Vydáno: 27.12.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Sedm tisíc lidí, dvacet dva hitů a jedna jistota. Lucie uzavřela turné k oslavě 40 let v Plzni (20.12.2025 16:30)
- Členové poslední sestavy kapely Blue Effect oživí legendární "Novou syntézu". Rok 2026 přinese speciální turné, film a knihu k oslavě života Radima Hladíka (19.12.2025 14:49)
- Naživo: Hity, skvělá show i spousta hostů - Lucie oslavila 40 let i ve vyprodané O2 areně (10.12.2025 10:00)
- Naživo: Hosté, emoce a srdce z papíru: Lucie oslavila v Brně 40 let ve velkém stylu (30.11.2025 17:45)
- Michal Pavlíček oslaví v lednu sedmdesátiny v O2 universu dvěma koncerty s odlišnou sestavou hostů (27.09.2025 15:24)
- Štěrkovna Open Music letos nabídne gospelového Richarda Müllera nebo O5 a Radeček s orchestrem (07.07.2025 11:41)
- Fotogalerie: Festival Slunovrat opět po roce rozzářil Opavu (26.06.2025 12:00)
- Naživo: Metronome Prague toho ve svém prvním dni mnoho nenavařil. Nejvíc lákal koncert Michala Prokopa (20.06.2025 16:31)
- Video: Pan Lynx šeptá: "Kdo se bojí, musí do lesa." Přes rameno mu přitom nakukují Michael Kocáb a Michal Pavlíček (06.02.2025 16:30)
- Richard Müller vydává album "Duety". Starší písně doplnil dvěma novinkami (14.11.2024 16:12)

ALBUM TÝDNE 52/2025

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe