Zabelov Group - Eg

Zabelov Group našli na "Eg" nové ideály

Vydáno: 24.03.2019 09:22 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Tomáš Vlček

"Eg" je vrstevnatá nahrávka, která po svém stírá hranice mezi žánry. Ústřední dvojice Zabelov Group na ní spojuje svět akustiky s technologickým pokrokem, který formaci umožnil pevněji obepnout vlastní zvukové výrazivo. Je to propracovaná deska, která rozhodně stojí za poslech.

8/10

Zabelov Group - Eg

Vydáno: 5.10.2018
Celkový čas: 44:46

Skladby: Intro, Odvaha, Na krev, For A While, Opuštěný svět, Je vis, Lemniscate, Fairy Queen, There Is Always Somewhere Else To Go

Vydavatel: Minority Records

Předchozí "40000 km" a "Secret Session" stavěly na čisté akustice, čímž si Zabelov Group vlastně nepřímo postavili mantinely své tvorby. Roman Zabelov a Jan Šikl od roku 2012 společně otevírali jednotlivé hudební krabičky a šuplíky, ale až při natáčení alba "Eg" do studia naplno pustili současné technologické vymoženosti (začali třeba víc pracovat s pošpiněným zvukem akordeonu). Velký vliv na tento proces měla i úzká spolupráce s Matoušem Godíkem. Ve finále je "Eg" sbírkou hudebních skladeb avantgardního/future jazzu a ambientu. Jedna z kompozic se jmenuje "Odvaha". V mnohém definuje, jak komplet "Eg" vlastně vnímat.

Akustika ale stále hraje primární úlohu - pomáhá ji plnit i několik přizvaných hostů včetně Jaromíra Honzáka (kontrabas), Daniela Radanoviće (též kontrabas) anebo Petra Kalfuse (soprán saxofon a bass klarinet), kteří nahrávce dodávají další barvy. Dvojice notně využívá i lidského hlasu, ať už ve formě dalšího hudebního nástroje nebo recitativu (ke spolupráci byly přizvány Hannah Cecily, Cécile da Costa, Madeleine Walker a sopranistka Varine Mkrtchyan).

V "Opuštěném světe" se v úvodu rozeznívají i terénní nahrávky, které tomuto tajuplnému tracku dodávají atmosféru dávných časů. Roman i Jan svým způsobem pustili svou fantazii na plný výkon. Základ většiny materiálu vznikal postupným zaznamenáváním jednotlivých jam sessions, k nimž se pak postupně vraceli a upravovali je (různé formy zkreslení, modulace), fragmentovali nebo samplovali.

Do finální podoby "Eg" promluvily i zkušenosti z komponování scénické hudby pro představení "Královna víl" nebo Trnkovy "Zahrady" (v režii Pavla Knolla pro Národní divadlo). Album tak postupně odvypráví všechny příběhy, které se vryly do jednotlivých motivů. Po krátké úvodní předehře je to dvojblok sestavený ze skladeb "Odvaha" a "Na Krev", které by klidně mohly aspirovat na soundtrack k řadě dramatických chvil v naší historii, první zmíněná si pohrává až s náznaky fanfár vítězství a svou konzistencí lehce připomené bondovské soundtracky. "For A While", "Opuštěný svět" a "Je Vis" se dotýkají tématu času, hrají si s pojmy minulost a současnost do takového detailu, až nepřímo vnímáte nezastavitelné odbíjení každé hodiny a splašený tok sekundové ručičky.

Závěrečná část v podobě "Lemniscate", "Fairy Queen" a "There Is Always Somewhere Else To Go" (s krásným intrem hraným na akustickou kytaru) čerpá z fantaskního světa okolo nás. Je to jako sen, cesta do pohádky a zase zpátky. Zabelov Group se ve svém vyprávění oněch příběhů drží zavedených výrazových prostředků, souhry hry na akordeon a bicí, zároveň ale hledají nové formy. Rozhodně přitom nesázejí na to, že by za ně použité mašinky/stroje odvedly veškerou práci - v tomto ohledu našli rovnováhu mezi střídmostí a odvahou či kompromis, chcete-li.

Jako celek je "Eg" svým způsobem pro Zabelov Group novou metou. Jejich kompozice promlouvají v mnoha rovinách a nechávají posluchači prostor na to vybrat si tu svou. V hudbě již bylo vše důležité zřejmě řečeno, současnost umožňuje jen toto vše přepracovat a dodat tomu otisk vlastní originality a žánrových spojnic. V tomto ohledu dvojice Zabelov/Šikl našla tu správnou cestu. Pro sebe i pro posluchače.

  • ... (Michal, 25.03.2019 08:07) Reagovat

    Na živo to musí být pecka! Musím zajít.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zabelov Group se v novém singlu "Dive" noří do neprobádaných hudebních vod (16.05.2023 15:23)
- Minirecenze: "Madhouse Session" je živelný organismus z dílny Zabelov Group (03.01.2021 08:45)
- V rámci streamovaných koncertů projektu Místo pro pět zahrají Zabelov Group (10.12.2020 17:48)
- Zabelov Group posílají do světa živé épéčko "Madhouse Session" (25.09.2020 15:38)
- Běloruské duo Zabelov Group pokřtí svůj albový debut v pražském NoDu (21.02.2019 09:51)
- Nové desky 40/2018 - od Twenty One Pilots přes Radůzu po Mira Žbirku (09.10.2018 22:49)
- Zabelov Group završují dvouleté experimentování albem "Eg" (06.09.2018 14:12)
- Fotogalerie: Trojnásobný držitel Grammy Bill Laurance v Praze (09.04.2017 21:49)
- Naživo: Hidden Orchestra nabídli Roxy zajímavé hudební příběhy (28.11.2015 15:49)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe