Manic Street Preachers - This Is My Truth Tell Me Yours

Manic Street Preachers - This Is My Truth Tell Me Yours

Vydáno: 14.09.2018 10:05 v sekci Zaprášenosti - Jana Kloučková | foto: facebook interpreta

Manic Street Preachers mají na kontě již třináct alb, nicméně přesně před dvaceti lety si nastavili laťku vysoko. Dne 14. září 1998 totiž vydali pravděpodobně svou nejzásadnější desku "This Is My Truth Tell Me Yours", od které se pak jen odráželi. Pojďme si tento klenot připomenout prostřednictvím Zaprášeností.

Manic Street Preachers - This Is My Truth Tell Me Yours

Datum vydání: 14.9.1998
Producenti: Mike Hedges, Dave Eringa
Skladby: The Everlasting, If You Tolerate This Your Children Will Be Next, You Stole The Sun From My Heart, Ready For Drowning, Tsunami, My Little Empire, I'm Not Working, You're Tender And You're Tired, Born A Girl, Be Natural, Black Dog On My Shoulder, Nobody Loved You, S.Y.M.M.

Manic Street Preachers
© facebook interpreta
Manic Street Preachers se v druhé polovině 90. let ocitli v nepříjemné situaci. Kapela byla vystavena ztrátě druhého kytaristy Richeyho Jamese Edwardse. Ten 1. února 1995 bez jakéhokoliv ohlášení zmizel ze svého hotelového pokoje. Nedlouho nato bylo jeho prázdné auto nalezeno poblíž mostu Severn, místa známého pro sebevražedné konání. Jeho tělo však nikdy nebylo nalezeno, a proto tato část historie velšské formace zůstává i nadále záhadou, přestože před deseti lety byl Richey úředně prohlášen za mrtvého.

Tato událost musela členy skupiny chtě nechtě zamávat a projevila se mimo jiné na jejich tvorbě. Muzikanti přišli nejen o kamaráda, ale také o textaře, který jim nastavil určitý směr. Přechod z předešlého období k "This Is My Truth Tell Me Yours" byl výrazný. Manics změnili svou tvář, prezentovali se klidněji a jejich nahrávky získaly značný melancholický podtón.

Páté album uvedla dnes již známá skladba "If You Tolerate This Your Children Will Be Next" a dala znamení o tom, kam se bude osiřelé velšské trio nyní ubírat. Jak se obvykle ve světe hudby stává, i zde měla první ukázka pozoruhodnou historii, neboť ušla cestu od klasické b-side až k hitparádové jedničce. Tematicky čerpala z George Orwella a inspirace vzešla z období španělské občanské války, které se ve třicátých letech účastnili velšští dobrovolníci. Baskytarista Nicky Wirem prostřednictvím tklivé skladby trefně prorokoval na dlouhou dobu dopředu: "The future teaches you to be alone, the present to be afraid and cold."

Stejnou váhu jako první singl získal i následovník "The Everlasting". Zřídka se v době vydání našel jedinec, kterého se skladba ani nedotkla, a tak je "The Everlasting" doposud považována a ceněna jako jeden z klenotů v diskografii Manic Street Preachers. Pozadu však nezůstaly ani další singly, rychlá spoušť "You Stole The Sun From My Heart" a japonská "Tsunami" a v konečném výsledku nepokulhávají ani kousky nesinglové jako "Ready For Drowning", "My Little Empire" či "You're Tender And You're Tired". Pouze však singlové písně se zpravidla objevují v koncertním setlistu kapely. Při poslední návštěvě pražské Lucerny se tak rovněž stalo.

Album "This Is My Truth Tell Me Yours" má mocnou pozici v diskografii velšské formace. Manics na něm dosáhli svého uměleckého i komerčního vrcholu a čerpají z něj dodnes. Vytvořili a sjednotili zde charakteristický zvuk, podle kterého je hudební nadšenci obvykle poznají. Desce se náladou přiblížil pět let starý počin "Rewind The Film", ale přece jenom, když se ohlédneme dvacet let dozadu, uvědomíme si, že tento počin z roku 1998 zřejmě již nepřekonají.

  • nesouhlas (Anonym, 14.09.2018 10:38) Reagovat

    Dovolím si nesouhlasit. Komerčně nejúspěšnější asi jo, ale hudebně?...např. Tsunami je jak kdyby ji nahráli Take That...celá deska je dost přeslazená. Daleko lepší a zásadnější je ještě o 4 roky starší The Holy Bible, to je vrchol. A lepší a silnější alba, než zde uváděné album This Is My Truth Tell Me Yours, jsou i Gold Against The Soul, Everything Must Go ( ta je taky komerční, ale není tak přeslazená), Journal For Plague Lovers nebo výborná Futurology, z těch novějších. Ale je pravda, že kapela má jakoby dvě tváře: punkovou a popovou...já radši tu první.

    • Re: nesouhlas (Autorka, 14.09.2018 18:03) Reagovat

      Holy Bible mi osobně nesedla, přijde mi tím pádem naopak přeceňovaná. Z tvrdších desek docela nespravedlivě zapadla skvělá Gold Against The Soul (nedávno zrovna 25 let od vydání), na kterou si mnoho lidí nevzpomene.

  • Souhlas s článkem. (David, 14.09.2018 11:08) Reagovat

    K albu z roku 98 se vracím každý rok a vždy s úžasem. K žádnému jinému.

  • Nejlepší deska jakou znam. Můžu jí poslouchat... (Fanoušek Manics, 14.09.2018 11:20) Reagovat

    Nejlepší deska jakou znam. Můžu jí poslouchat neustále dokola.

  • Klasika (Barrand, 14.09.2018 13:55) Reagovat

    Ta deska je naprosto dokonalá, jedna silná skladba za druhou, prostě klasika. Měkčí zvuk skupině sluší. V neděli jsem měl možnost vidět a hlavně slyšet je naživo na BBC - Radio 2 Live in Hyde Park. Měli obrovský úspěch. Jediné co mi trochu vadilo právě zvuk, který byl naopak až moc hutný a ostrý, což i z písniček z tohoto alba dělalo chvílemi trochu jednolitý tvar.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Die Alten Maschinen - Hello Goodbye! (The Very Best Of) 8/10
Recenze: Křepčí Die Alten Maschinen s "Hello Goodbye!" v křemíkovém nebi? Možná to kdysi byla idea spojená s jednorázovým projektem. Jedna z dalších tváří Moimira Papalescu. O sedmnáct let později můžete v rukách držet povedený komplet "Hello Goodbye!" téměř napěchovaný na maximální kapacitu... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 14:30 v sekci Recenze
Psí vojáci - Hořící holubi (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Jako v horečnatém snu. Psí vojáci na albu "Hořící holubi" zkoumali hranice vlastní hudby Pro jednoho kultovní dílo, pro jiného obtížně poslouchatelná experimentální věc. Pro desku kapely Psí vojáci "Hořící holubi" platí obojí. Navzdory kultovnímu statusu je tenhle počin v diskografii formace poněkud marginalizovaný.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rok 2025 podle Kateřiny Špaček aneb deset nejlepších alternativních desek (27.01.2026 20:30)
- Metronome Prague doveze Manic Street Preachers, The Flaming Lips, ale i spoustu mladé krve (29.10.2025 11:00)
- Nové desky 6/2025 - od The Lumineers přes Lacuna Coil po Manic Street Preachers (19.02.2025 12:00)
- Video: Manic Street Preachers natočili k "Brushstrokes of Reunion" boxerský videoklip (06.02.2025 13:23)
- Video: Manic Street Preachers se ve vizualizéru k "People Ruin Paintings" ponořili do odstínů šedé (12.01.2025 11:17)
- Video: Manic Street Preachers se v "Hiding in Plain Sight" noří do polaroidových vzpomínek. Pak to ale rozjedou na pódiu (04.11.2024 15:49)
- Audio: Manic Street Preachers v singlu "Decline & Fall" sázejí na kouzlo euforické melodie (03.09.2024 13:13)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (20-11) (28.01.2022 20:00)
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Manic Street Preachers mají hotovo. Nové album vydají po prázdninách (01.06.2021 10:16)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Hraczki The Cure Ewa Farna Madonna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe