TOPlist
shop.musicserver.cz
Greynbownes - Grey Rainbow From Bones

Když Led Zeppelin potkají stoner rock: Greynbownes

Vydáno: 23.05.2018 11:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: facebook interpreta

Přiznejme si to - stoner/sludge metal je dneska v kurzu. Žánrových kapel je spousta, ale jen pár je dostatečně jiných na to, aby byly něčím zapamatovatelné. Greynbownes z Olomouce takoví jsou. Jejich debut "Grey Rainbow From Bones" umně míchá hutné riffy s dobře použitým dědictvím minulosti.

8/10

Greynbownes - Grey Rainbow From Bones

Vydáno: 23.2.2018
Celkový čas: 45:31

Skladby: Boat of fools, Madness, What is at stake, Across the bones, Seasons, Death of autumn leaves, B 612, Sitting on the top, Weight of sky

Vydavatel: Self-released

Možná je to jenom zdání, ale v poslední době je o Moravě, alespoň tedy v oblasti tvrdé muziky, nějak vice slyšet. Blues For The Redsun z Holešova si za předkapelu berou zahraniční interpreti, na albový debut brněnskych Nikander se čekalo s velkým napětím a své řeknou určitě i olomoučtí Greynbownes, rovněž debutanti. Mluví se o nich o poznání méně, to však v žádném připadě neznamená, že je to správně.

Naopak. Album "Grey Rainbow From Bones" je totiž velmi vyzrálým hudebním monolitem, který si tu a tam vyzobává prvky aktuálně moderní a přidává k nim to, co už je dlouhodobě prověřené, ale trochu mimo hlavní proud zájmu. Greynbownes jsou sice primárně sludge/stoner metal, ale hned výkop alba v podobě "Boat of Fools" dovede tuhle žánrovou představu báječně narušit. Skladba totiž slyšitelně dýše ohlasem Led Zeppelin a jejich značně specifickým, kovově tvrdým uchopením blues rocku. Blues tepe v krvi všech devíti skladeb, někdy je výraznější ("Death of Autumn Leaves", "Sitting on the Top"), jindy je spíše jen pocitem či náladou, takovým bublajícím spodním proudem.

Při své hutnosti - basa drtí kosti i z nahrávky - zůstávají Greynbownes až vzletně melodičtí a na svůj žánr i poměrně svižní. Tuhé, hutné pasáže se hladce prolínají s těmi atmosférickými. Posledně jmenované mají nejvýraznější ve střední, převážně instrumentální části alba. Když se rozezní zašpiněné, nízko posazené kytary a vrčící basa ve velkolepě se vršící "Seasons", třesou se okenní tabulky. Základem hudby Greynbownes je - a to i v oněch atmosférou nasycených pasážích, které by jiní muzikanti možná prioritně řešili přes dronové plochy - riff. Valivý, úderný, natlakovaný energií, hrozící výbuchem. Takoví o něco rychlejší a méně doomovější Dopelord, dere se na mysl. Nejsou tolik bahnití a zároveň psychedeličtí. Naopak, bluesový základ dává jejich hudbě zemitost. Jsou jako kombajn, který si prosekává svou vlastní cestu hudebním polem. Jindy zase dají vzpomenout na zasněné esoteriky My Sleeping Karma ("B 612"), v delších skladbách mají stejnou vzácnou schopnost unést posluchače na kosmický trip.

"Grey Rainbow From Bones" osobně chápu jako instrumentální album. A to i přesto, že vokálů je zde nemálo. Kapela sama si je však dobře vědoma, že její síla tkví v hradbě kytar, basy a bicích. Zpěv Lukáše Slavíka, který dovede být poměrně křehký, ale nebojí se ani zařvat, je spíše příjemným kořením. A toto koření se s hudbou skvěle doplňuje. Nakonec ale stejně z paměti vytanou riffy či kytarové linky spíše než to, o čem a jak se zpívalo.

  • "?! (stýv, 24.05.2018 07:57) Reagovat

    Sabati před 50 lety ...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Youth Lagoon - Rarely Do I Dream 8/10
Recenze: Youth Lagoon otevírá upřímným albem "Rarely Do I Dream" náruč úplně všem Jmenuje se Trevor Powers a svoje předposlední album posluchačům představil po osmileté pauze. Řeč je o hudebníkovi, který si říká Youth Lagoon. Jeho nejnovější deska nese název "Rarely Do I Dream" a dost možná jde o... čtěte zde
Vydáno: 17.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Pokáč, Palác Akropolis, Praha, 15.3.2025
Naživo: Pokáč v Paláci Akropolis překvapil dvojkoncertem - jeden zahrál pro děti, druhý pro rodiče Kdo by v naší zemi neznal Pokáče? Dokáže zaplnit O2 arenu, nebojí se ale přijít ani s opačným konceptem - letos třeba vyjel na "Vesnice tour". A taky si odskočil do pražského Paláce Akropolis na ojedinělý dvoják. Jeden koncert... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2025 18:30 v sekci Naživo
Alan Walker, Forum Karlín, Praha, 15.3.2025
Naživo: Alan Walker do Fora Karlín nepřijel sám Narodil se v Británii jako syn skotsko-britského otce a norské matky, už ve dvou letech se ale spolu se svými dvěma sourozenci přestěhoval do Norska. Začínal jako YouTuber, pak se ale na stejné platformě začal koukat na tutoriály a dle... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2025 12:00 v sekci Naživo
Becoming Led Zeppelin 8/10
Hudba v TV: Snímek "Becoming Led Zeppelin" důkladně mapuje vzestup slavné skupiny ke slávě, hladí ale příliš po srsti a nepřekvapí Led Zeppelin, inovátoři, kteří s aristokratickou vznešeností dokázali překovat rockovou muziku do čehosi těžko nahraditelného a nesmírně inspirativního, potřebovali pouhý rok na to, aby dokázali vystřelit ke slávě. Právě na... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Avantasia - Here Be Dragons 6/10
Recenze: Avantasia na "Here Be Dragons" nabídla jen stín sebe sama Po třech letech se německý principál Tobias Sammet vrací se svou metalovou operou Avantasia. A jak je u něj zvykem, pozval si celou řadu zvučných jmen. Nechybí Bob Catley, Geoff Tate nebo Michael Kiske. Jak se jubilejní desátá řadovka... čtěte zde
Vydáno: 15.03.2025 16:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v TV: Snímek "Becoming Led Zeppelin" důkladně mapuje vzestup slavné skupiny ke slávě, hladí ale příliš po srsti a nepřekvapí (16.03.2025 08:00)
- Slavný zeppelinovský živák Jimmyho Page a The Black Crowes "Live At The Greek" vyjde v březnu v rozšířené reedici (25.02.2025 17:42)
- Raketový start Led Zeppelin přichází na plátna českých kin (22.02.2025 11:14)
- Dlouho očekávaný dokument "Becoming Led Zeppelin" zná datum premiéry. Podívejte se na trailer (12.12.2024 13:38)
- Na Brutal Assault míří na Grammy nominovaní Baroness i hvězdy osmdesátkového thrashe (09.02.2024 09:32)
- Víkend v Kabinetu MÚZ bude pořádně divoký (24.04.2023 17:35)
- Led Zeppelin Symphonic zahraje v Praze a Brně hity legendární kapely v doprovodu orchestru (02.02.2023 20:59)
- Recenze: Beth Hart vzdává poctu Led Zeppelin, k odkazu legend se ale staví až příliš opatrně (24.03.2022 08:00)
- Video: John Paul Jones z Led Zeppelin se přidal k muzikantům z celého světa. Společně nahráli klasiku "When The Levee Breaks" (27.02.2022 15:28)
- Beth Hart připravila album coververzí Led Zeppelin (19.11.2021 10:53)

ALBUM TÝDNE 11/2025

Youth Lagoon
Rarely Do I Dream

Jmenuje se Trevor Powers a svoje předposlední album posluchačům představil po osmileté pauze. Řeč je o hudebníkovi, který si říká Youth Lagoon. Jeho nejnovější deska nese název "Rarely Do I Dream" a dost možná jde o nejintimnější počin v celé muzikantově kariéře.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber ADONXS Lady Gaga Lucie Vondráčková Madonna Beyoncé Taylor Swift Queen Coldplay Viktor Sheen The Weeknd Mirai Vypsaná fiXa Pink Floyd Kabát Hugo Toxxx Gaia Mesiah
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím