Dvacet nejlepších domácích desek roku 2017 podle musicserveru (20-16)

22.01.2018 17:00 - Redakce | foto: facebook interpreta

Někdo říká, že dobré hudby je málo, my říkáme, že dobré hudby je hodně. A skvělé taky. Z desek, které v Česku a na Slovensku vyšly v minulém roce, hlasovalo 22 redaktorů musicserveru pro celkem 81 alb, z nichž vzešlo dvacet nejlepších. Které domácí nahrávky se umístily na pozicích 16 až 20?
zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1
zahraniční videoklipy | domácí videoklipy | objevy domácí scény


20. Cold Cold Nights - (The) Last Summer

cold cold night last summer
Trochu nenápadně přistálo na tuzemské scéně debutové album Cold Cold Nights, party kolem Jakuba Jiráska. Na "(The) Last Summer" nám nabízí pouze necelou půlhodinku, během ní však stihnou velké věci. Šest intimních skladeb, vyprávějících příběhy o lidech tápajících v dnešní době, v sobě ukrývá spoustu nápadů. Širší spektrum lidí určitě mohlo zaslechnout singl "Joie". Tato chytlavá skladba však není zdaleka jediným tahákem. Hned úvodní "Prologue" ukáže skvělé aranže, které dokáží z tichosti přejít do pořádné zvukové bouře, umocněné dechovými nástroji. Vůbec nástrojů je na albu pestrá škála, od základních kytar až po akordeon nebo zvonkohru. Přestože jde teprve o debut této pražské čtveřice, působí na něm jistě, vyzrále a přesvědčivě. (Ondřej Kocáb)


19. Nauzea Orchestra - Štěstí

Nauzea Orchestra - Štěstí
Ústecká kapela Nauzea Orchestra se přesunula do Prahy a následně vydala čtvrtou řadovku "Štěstí". Nutno podotknout, že se jedná o jejich asi nejpřístupnější desku, ač se to zpočátku nemusí příliš zdát. Šum v první minutě úvodní skladby "Nemyslím" vystřídá pozvolna gradující zvuk hutné kytary a bicích, po němž následuje ukázkový cynismus ("Nemyslím na utrpení celýho světa / nemyslím na tuhle zemi, která je prej jenom naše - až se v ní nedá dejchat..."). Hudební komplexnost skladeb však není pro tuto desku ústřední, nalezneme na ní i přímočařejší věci. Industriální hluk a dekadenci tak střídají i veselé melodie s nádechem country. Album je pestré nejenom po stránce hudební, ale i jazykové. Hlavním jazykem je sice čeština, ale dostane se i na němčinu či angličtinu. Nauzea Orchestra nahrála skvělé album, které zraje každým poslechem. (Jaroslav Hrách)


18. Jakub Ondra - Old Town Square

Jakub Ondra - Old Town Square
Když je nějaký muzikant valnou část svého času busker, dalo by se čekat, že jeho studiová deska bude obsahovat pouze písničky doprovozené na kytaru, možná na nějaký další nástroj, jen tak pro osvěžení. Debut Jakuba Ondry je ovšem plnohodnotnou kapelovou nahrávkou, u níž byste kytarové písničkaření hledali marně. A je to dobře. Pokud Jakub něco opravdu je, pak velmi nadaný skladatel, který umí napsat skvělé písničky, kterým moderní popové aranžmá, ovšem v čistě živém nástrojovém provedení, více než sluší. Je až s podivem, jak dlouho cestu ušel od svých česky zpívaných začátků pro domácí Universal (album nakonec vydal u německého labelu) či od nepříliš přesvědčivého předskakování na koncertech Lenny. "Old Town Square" je sebevědomá nahrávka talentovaného skladatele a zpěváka, který umí nahrát hity, jen si jich musí někdo všimnout. (Honza Balušek)


17. Pokáč - Vlasy

Pokáč - Vlasy
Pokáč je bohužel stále ještě nedostatečně známý, přitom jsou jeho texty na "Vlasech" nápaditější a srozumitelnější, než aktuálně předvádí jeho komerčně úspěšnější písničkářská konkurence. Není to přitom žádný zelenáč. Byl to on, kdo pomohl svému kamarádovi Voxelovi s písněmi, díky kterým ho bylo možné začít brát vážně, a byl to také on, kdo dal dohromady virální hit všech pařanů odrostlých na videohrách z devadesátek s názvem "Vymlácený entry". Honza Pokorný dokáže být ve svých písních uvěřitelně vtipný, ale umí být i vážný. Zvládá být cynický stejně jako sympaticky naivní. Lhostejný stejně jako trefně kritický. A to všechno ve správný čas. Jste-li jeho současník, těžko než jeho komentářům vypovídajícím o jedné generaci souhlasně přikyvovat. Ještě, že mu to komunita jeho přispěvovatelů na crowdfundingovém webu včas zafinancovala. Takto nadané textaře naše scéna skutečně potřebuje. (Jan Trávníček)


16. Lake Malawi - Surrounded By Light

Lake Malawi
Nad Lake Malawi bude asi vždy viset temný mrak v podobě fanoušky milovaných Charlie Straight. Snad i proto Albertovi Černému a spol. trvalo vydání debutové desky několik let. Vyplnili ho sice častým koncertováním, ípíčkem a mnoha videoklipy, i tak se ale čekání na "Surrounded By Light" zdálo být poněkud dlouhé. Výsledek nakonec možná nepřekročil očekávání, ale minimálně je naplnil. Jakkoli vystoupení kapely byly občas poněkud bez šťávy a pomalé, čtrnáct položek na desce ukazuje skupinu, která opravdu ví, jak chce znít. A i když písničky občas možná trošku splývají, i tak je mezi nimi hned několik potenciálních hitů - "Paris", "Bottom Of The Jungle" nebo krásná "Parallel Universe" jsou jen některými z nich. A je bez pochyb, že Lake Malawi jsou na domácí scéně jedineční. (Honza Balušek)


zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1
zahraniční videoklipy | domácí videoklipy | objevy domácí scény




DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY