Americká dvojice Visible Cloaks se nebojí experimentovat. Kombinuje elektronickou hudbu s popem a výrazně se nechala ovlivnit i japonským ambientem. Výsledkem je druhá deska "Reassemblage", kterou nám muzikanti společně s poutavými vizuály přijeli představit do pražského klubu MeetFactory.
Live: Visible Cloaks
místo: MeetFactory, Praha
datum: 1. června 2017
support: Misty Picture
© facebook.com/MeetFactory @ Filip Kůstka Dvojice z Portlandu, Spencer Doran a Ryan Carlile, společně tvoří kapelu
Visible Cloaks, jež našla zalíbení v netradiční elektronické hudbě, která míchá popový přístup s japonským ambientem a navazuje na vaporwave společně s neo-klasikou. Hudba sama o sobě by však nemohla fungovat bez působivých vizuálů, které prožitek z poslechu umocňují.
Visible Cloaks svou nevšední tvorbu představili naživo nejprve v Brně a následně v Praze ve smíchovském prostoru MeetFactory.
Vzhledem k poměrně nízké účasti se koncert odehrával ve foyer, a nesl se tak v příjemně komorní atmosféře. Visible Cloaks po desáté hodině zahájili svůj set skládající se převážně ze skladeb z jejich druhé studiové nahrávky "Reassemblage", která vyšla letos v únoru.
© facebook.com/MeetFactory @ Filip Kůstka Dvojice umělců rozzářila místnost pestrobarevnými projekcemi a za pomoci minimalistických zvuků křehkého ambientu, jenž je pro jejich tvorbu charakteristický, poslala publikum na dlouhou spirituální cestu. Syntetické zvuky krásně dokreslovala hra na arménskou dřevěnou flétnu, jejíž jemné tóny působily jako balzám na duši. Vizuály byly stejně důležité jako hudba a prohlubovaly zážitek z celého vystoupení. Visible Cloaks si pro nás připravili vytříbený výběr originálních nápadů, jako byly animované barevné vektorové obrazce či různé 3D modely s netradičními texturami.
© facebook.com/MeetFactory @ Filip Kůstka Takže ve výsledku - vizuály byly pěkné a originální, nicméně poslouchat tu hudbu déle jak hodinu, myslím, že bych z ní měl akorát tak pěkný bolehlav. I přesto však příjemný meditativní výlet v podání amerických Visible Cloaks stál za to.
Před samotným vystoupením jsme mohli naživo slyšet a vidět
Misty Picture, což je český projekt Barbory Polcerové (Enchanted Lands) a Wilma Dehaena z pražského kolektivu Genot Centre. Umělci v něm kombinují virtuální MIDI tóny s renderovanými samply. Hudebně to bylo takové ploché. Vykrystalizovaný ambient se chvílemi topil v monotónnosti a scházela mu ta správná dynamika a pestrost. I zde však musím pochválit zajímavou projekci, která byla na rozdíl od
Visible Cloaks víc plastická a uhlazenější.