Jean Michel Jarre na "Oxygéne 3" jen vyvařuje už vyvařené kosti

24.01.2017 12:15 - Jiří V. Matýsek | foto: Sony Music

Je to už čtyřicet let, co Jean Michel Jarre natočil svůj opus "Oxygéne", desku, která se stala průlomovou pro jeho kariéru a také je jedním z nejprodávanějších čistě elektronických alb. Po dvaceti letech se k tématu vrátil poprvé a po dalších dvaceti letech, v roce 2016, svou vzdušnou trilogii uzavírá.
6/10

Jean Michel Jarre - Oxygéne 3

Skladby: Oxygéne 14, Oxygéne 15, Oxygéne 16, Oxygéne 17, Oxygéne 18, Oxygéne 19, Oxygéne 20, Continuous Mix
Vydáno: 2.12.2016
Celkový čas: 79 minut
Vydavatel: Sony Music
Roky 2015 a 2016 byly pro francouzského elektronického mága Jeana Michela Jarreho ve znamení návratu na scénu v podobě dvojice alb "Electronica 1: The Time Machine" a "Electronica 2: The Heart Of The Noise", které zdobila spolupráce s řadou hostů. Obě desky byly vlídně přijaty kritikou a fanoušky. Ale přece jen, jádro jeho tvorby - a taky toho, co chtějí fanoušci slyšet - netvoří snahy o aktuálnější výraz a spolupráci s dalšími umělci, nýbrž Jarreho pionýrská tvorba ze sedmdesátých a počátku osmdesátých let. První "Oxygéne" i jeho následovníci "Equinoxe" a "The Magnetic Fields" dodnes patří do zlatého fondu elektronické hudby a do značné míry také definovaly její podobu.

Třetí "Oxygéne" ve všech směrech navazuje na oba stejnojmenné počiny. Tentokrát se dočkáme sedmičky (opět) pouze číslovaných skladeb - čísla 14 až 20, které se s předchozí třináctkou hladce spojují. Bez zádrhelů a naprosto přirozeně navazujeme tam, kde Jarre svůj opus magnum přede dvěma dekádami opustil. Chvályhodně se vyhnul pokusům o jakoukoliv aktualizaci. "Oxygéne" zvukově pevně vězí v sedmdesátých letech a tam také zůstane. Jen těžko lze očekávat, že touto deskou přitáhne nové posluchače, možná těch pár z řad analogových entuziastů, ale ti ho už beztak znají. Naopak, cílí na ty své věrné, kteří se rádi zaposlouchají do oněch specifických retro zvuků, ve kterých ale tkví jisté nadčasové kouzlo.

Necelých čtyřicet minut hracího času je vyplněno tu pomalejšími plochami, tu svižnějšími, dusavějšími skladbami a všechny spojuje vzdušná, větrná atmosféra. Bohužel se však nekoná nic nového. I v elektronické instrumentální hudbě lze napsat hit - jak ostatně sám Jarre nejednou dokázal - a ten na "Oxygéne 3" schází. Deska doslova prošumí kolem bez jakékoliv špetky vzrušení či zaujetí.

Album v podstatě funguje, ale působí možná až trochu nuceně. Jako by Jarreho pohánělo jakési vnitřní pnutí přimknout se ještě jednou, dost možná naposledy k jeho nejslavnější desce. K té však kromě řady čísel a natažení hracího času nepřidává nic navíc. Vlastně jen vyvařuje již vyvařené kosti.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY