shop.musicserver.cz
Michael Kocáb - Abstract

Michael Kocáb stvořil "Abstract" - koláž z nudy, elektroniky, nové vlny a podivných hostovaček

Vydáno: 16.12.2016 10:45 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: se svolením Michaela Kocába

Ještě předtím, než vypukl megalomanský projekt Pražského výběru v O2 areně, přichystal Michael Kocáb svou novou sólovou desku "Abstract", kterou připravoval dlouhých deset let. Ta má být vyvrcholením jeho hudební kariéry a cílená hlavně na posluchače budoucnosti. Jak se komplikované dílo povedlo?

2/10

Michael Kocáb - Abstract

Vydáno: 04.11.2016
Celkový čas: 58:46

Skladby: Jako havran, Ruppert to vychytá, Já batohům nerozumím, Zvěřinec 518, Tatínku, co je to chaos?, Jan Hus, No tak mi to do kebule nandej, On Time, Mr. Paulicek!, Klement Gottwald

Vydavatel: Warner Music

Michael Kocáb má ve své sólové dráze již dva zářezy. První a zároveň nejznámější album "Povídali, že mu hráli" vyšlo již v roce 1988, kde tehdy Kocáb prezentoval stále ještě moderní novou vlnu. Poměrně progresivní dílo však postupem času přišlo o své ostré hrany a dnes působí lehce omšele. Ani druhý elektronický pokus "Za kyslík" nedopadl nijak slavně. Možná i proto se Kocáb rozhodl světu znovu ukázat, že stále má co mluvit do moderní hudby. Výsledkem jeho snažení má být novinka "Abstract", kterou sám považuje za komplikované nadčasové dílo, které současné publikum nedocení a je určeno jen pro úzký okruh posluchačstva.

Pravda, trochu snobský přístup. Ale budiž. Jeho poslední mezinárodní projekt "Aftershocks" se i díky renomovaným hudebníkům povedl a Kocáb se tu po letech znovu projevil jako zdatný skladatel. Rozpačitěji byl přijat jeho předchozí pokus oživit tehdy rozhádaný Pražský výběr, vystupující pod názvem Pražský výběr II. Album "Vymlácený rockový palice" nebylo sice vyloženým fiaskem, ale ani dílem hodným jména původního Výběru.

Srovnáme-li "Abstract" s jeho poslední tvorbou, je více než patrné, nakolik se hudebník a bývalý politik hudebně hledá. Je evidentní, že jeho záliba tkví v experimentální hudbě, ale místo moderního zvuku, po kterém tolik touží, stále více a více zabředává do své typické novovlnné škatulky. Namísto futuristického přesahu nalezneme spíš úsměvné pokusy o něj. Celé dílo totiž působí jako naivní vize budoucnosti. Takové retro sci-fi ve stylu "jak asi zní hudba v roce 2050". Současnou hudbu však "Abstract" rozhodně nereflektuje, natož experimentální, elektronickou či progresivní scénu.

Nejlépe nahrávku vystihuje název jedné z jejích skladeb "Tatínku, co je to chaos?". Odpověď se nabízí. Jednotlivé písně totiž nemají moc jasnou strukturu a Kocáb míchá styly tak zvláštně, že z nich bere spíš to nejhorší než nejlepší. Funky "Ruppert to vychytá" s Matějem Ruppertem za mikrofonem je totálně bez energie a celá píseň působí jako hromada balastu. Hiphopová "Zvěřinec 518" s hostujícím Vladimirem 518 má zřejmě reflektovat moderní scénu, leč skladba působí omšele, jak z devadesátých let, kdy u nás hip hop nabíral na popularitě. Podobné to je i s elektronickou podivností "On Time, Mr. Paulicek!". I jeden její poslech je příliš a těžko se k ní bude posluchač znovu vracet. Závěrečná "Klement Gottwald" zase zarazí nevtipným dialogem Kocába s neslavným prezidentem.

Nejzajímavěji z celé desky vyznívá úvodní "Jako havran", kde tatínkovi pomohla jeho nejstarší dcera Natalie Kocab. Její specifický, ocelově chladný zpěv se nakonec do podivné hudby Kocába hodí nejlépe. Takřka jediný zajímavější moment desky však utlumí zvláštně vložené útržky z výběrovských písní.

O tom, že je (byl) Michael Kocáb významný tuzemský hudebník, není pochyb. Pražský výběr patří k tomu nejzásadnějšímu, co se na tuzemské scéně kdy odehrálo a Kocáb na tom má svůj podíl. Na rozdíl od Michala Pavlíčka, který i po Výběru dokázal vytvořil mnoho zajímavých hudebních děl, počínaje Stromboli, BSP až po spolupráci s Monikou Načevou, se však Kocáb hudebně příliš neposunul. Zřejmě i proto se tolik angažuje v pokračování Pražského výběru. Zbytek kapely dle různých reakcí o to zas až tolik nestojí. Novinka "Abstract" je ale hudební omyl, který se jen těžko hodnotí a je zoufale nezajímavý a neaktuální.

  • tak to si nemyslím (Petr , 16.12.2016 11:39) Reagovat

    pochybuju, že by někdy v budoucnu (za dvacet let) někdo mladý ocenil toto album. Toto album zapadne a za pár let si na něj vůbec nikdo nevzpomene, tím míň nějací mladí. Ti rozhodně nebudou mít za idola nějakýho starýho páprdu, poslouchat budou současnou muziku a mladé interprety. Kocábe, sorry.

  • .. (jarecek, 16.12.2016 12:50) Reagovat

    hehe

  • Musel jsem si to poslechnout... (ms, 16.12.2016 13:10) Reagovat

    ...a je to vážně hroznej shit.

    • Re: Musel jsem si to poslechnout... (Pedrous, 16.12.2016 13:23) Reagovat

      Opravdu SHIT, znásilnění hned několika stylů které Kocáb necítí (Elektonika...) , BTW u funky mě to překvapilo, i to už se mu odcizilo.

  • fiasko (Pavel , 16.12.2016 13:50) Reagovat

    já měl kdysi Kocába rád. Jeho album "Povídali, že mu hráli" jsem miloval, "Za kyslík" taky nepovažuju za blbou desku, ale Abstract se opravdu nepovedl. Mám za to, že Kocáb už totálně ztratil soudnost a je zaseknutej hudebně i vkusem někde pořád v 80-90. letech. Koho dneska zajímá jeho fiktivní rozhovor s Klementem Gottwaldem? A komu to přijde vtipné? Tak to akorád jemu. Ale hlavně je ta hudba fakt o ničem. Souhlasím, že jen 1. skladba (Jako havran) je poslouchatelná. Jinak je to totální paskvil a fiasko. Ale nebojte se, že by se tato kritika Kocába nějak dotkla. On bude do smrti přesvědčený o tom, jak geniální dílo stvořil. Jenomže genialitu musí v muzice najít posluchači, ne sám svéhlavý autor :-D :-D :-D Ale tak třeba dostane Kocáb ještě rozum. I když pochybuju.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Soul Retrieval 9/10
Recenze: Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip hledají na "Soul Retrieval" duši. Tu svou ale nikdy neztratili Jaké to je ztratit duši a pokusit se ji zase získat zpět - tedy alespoň v tom rituálním slova smyslu? Tuto otázku si na říjnovém albu kladou domácí mnohotvární neo-psychedelici Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. Na své páté... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2025 10:00 v sekci Recenze
50m Znak - Nadechnout se 8/10
Recenze: 50m Znak debutují deskou "Nadechnout se". Naděje tu vítězí nad temnými myšlenkami Punk, který nezapře své hardcoreové kořeny, ale zároveň neseká a nekope kolem sebe, naopak se obrací do nitra? I takový, jakkoliv to nebývá zrovna běžné, se může občas urodit. Touto cestou se vydala formace 50m Znak, v níž se... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2024 09:23 v sekci Recenze
Aleš Brichta - Výlet do bájí (3CD) 8/10
Recenze: "Výlet do bájí" Aleše Brichty je zpěvákovým doposud nejlepším výběrem Tak nějak potichu a mimo světla ramp oslavil letos své půlkulatiny Aleš Brichta. Dřív zásadní osobnost domácí rockové scény dostala od vydavatelství Supraphon lehce opožděný dárek v podobě pokračování trojalbové "Zlaté... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2024 15:00 v sekci Recenze
Jesus Christ Superstar, O2 arena, Praha, 28.11.2024
Naživo: "Jesus Christ Superstar" je tak výjimečný, že ho nezabije ani nabubřelé popové pozlátko Kamil Střihavka, Bára Basiková a Dan Bárta tvořili ústřední trojici nejlegendárnější verze muzikálu "Jesus Christ Superstar", který se od roku 1994 hrál v Divadle Spirála. Myslím, že už nikdo nedoufal, že "Ježíše" v této... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2024 17:00 v sekci Naživo
Ravenoir - Nocturne 7/10
Recenze: Ravenoir ve svém doomovém lese "Nocturne" místy trochu bloudí Studiový projekt Aleše "Aleshe AD" Dostála, bývalého kytaristy Root, s názvem Ravenoir si zřejmě potrpí na přesný časový rozvrh. Rok se s rokem sešel a opět, příhodně v dušičkovém čase, vyšel jeho další počin. Na do modra... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2024 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Monkey Business - Máme co říct, chtěli jsme se podělit o naše názory na svět (01.10.2024 15:00)
- Fotogalerie: Pražský výběr naplnil ostravský Barrák k prasknutí (27.09.2024 10:21)
- Naživo: Pražský výběr v Ledárnách Braník ukázal, že hraje bez ambicí. Radost dělá hlavně pamětníkům (14.08.2024 15:33)
- Recenze: Znovu vydané "Rány" Zuzany Michnové a Michala Pavlíčka dávají rockovou tvář folkové lyrice (06.08.2024 08:40)
- Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague (21.06.2024 15:20)
- Kultovní album Zuzany Michnové a Michala Pavlíčka "Rány" vychází v remasterované verzi na vinylu i CD (16.04.2024 16:55)
- Jazzrockový klenot "Zrnko písku" superskupiny Bohemia vychází v reedici (23.03.2024 16:35)
- Recenze: Reedice eponymní desky Big Heads nabízí malíře s kytarou Michala Pavlíčka ve skvělé formě a s prvotřídním zvukem (15.12.2023 17:00)
- Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého (02.10.2023 17:30)
- Brněnský festival BATCH má kompletní program, zahraje i Lenny či Vladimir 518 (29.09.2023 11:58)

ALBUM TÝDNE 00/2025

Načeva
Jdem temným dnem

Pro Načevu je nezařaditelnost stavem bytí. Už od devadesátých let platí za jednu z nejvýraznějších osobností domácí alternativy a o relevanci nepřichází ani v novém tisíciletí. S letošní deskou "Jdem temným dnem" se podruhé, po albu "Zdivočelí koně", obrátila směrem k textům perzekuovaných básníků.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 23.02.
Cyndi Lauper (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Ewa Farna Linkin Park Lady Gaga Coldplay Lucie Vondráčková Mirai Madonna Karel Gott Kabát Viktor Sheen Queen Beyoncé Vypsaná fiXa Ed Sheeran Pink Floyd Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe