shop.musicserver.cz
Pink Floyd - The Early Years 1967-72 Cre/ation

Pink Floyd na "The Early Years 1967-72" otevřeli archiv

Vydáno: 05.04.2017 17:15 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Pinkfloyd.com

V rámci úplného (?) vymetení hudebního archivu připravili Pink Floyd pro své skalní fanoušky řádnou porci raritních snímků. Vydali obsáhlý box všeho možného materiálu, který nazvali "Early Years 1965-1972", z něhož pak vybrali reprezentativní vzorek ve formě 2 CD, určený širšímu poli posluchačů.

10/10

Pink Floyd - The Early Years 1967-72 Cre/ation

Vydáno: 11.11.2016
Celkový čas: 57:08 + 55:33

Skladby: CD1: Arnold Layne, See Emily Play; Matilda Mother; Jugband Blues; Paintbox; Flaming; In The Beechwoods; Point Me At The Sky; Careful With That Axe, Eugene (Single Version); Embryo; Ummagumma Radio Ad; Grantchester Meadows; Cymbaline; Interstellar Overdrive; Green Is The Colour; Careful With That Axe, Eugene - BBC Session

CD2: On The Highway; Auto Scene Version 2, The Riot Scene; Looking At Map, Take Off , Embryo, Atom Heart Mother, Nothing Part 14, Childhood\'s End, Free Four, Stay

Vydavatel: Warner Music

Po loňském postupném remasteru všech řadových vinylových desek došlo i na protřídění archivu. Z rozsahu kompilace je patrné, že bylo opravdu z čeho vybírat. Floydi totiž napěchovali svůj box doslova až po víko. Ten tak obsahuje celkem 27 disků s pětadvaceti hodinami hudebního a obrazového materiálu vztahujícího se k danému období. Přiznejme si, že tento komplet není cenově dostupný úplně každému, a zřejmě i z tohoto důvodu se kapela rozhodla vypustit do světa o něco kratší verzi těchto archiválií, jen s mírnou úpravou roku v názvu "1967-1972". Právě tento výběr je předmětem recenze.

Na ploše dvou stříbrných kotoučů nalezneme 27 skladeb, z nichž už většina vyšla na různých kompilacích či řadových albech. Kdyby u tohoto zůstalo, tak by tento počin asi nebyl moc zajímavý a jeho vydání by postrádalo smysl. Jenže značka Pink Floyd si vždy zakládala na preciznosti vydaného díla. Najdete zde sice část prvních singlů či písně z prvních řadovek, všechny jsou ale perfektně zremasterované a přemíchané. Mnohdy jsou navíc v živých či jinak odlišných verzích, než je známe z klasických alb. Síla tohoto kompletu však spočívá ve faktu, že obsahuje zaznamenaný tvůrčí proces, jenž dokresluje samotný vývoj skupiny. Mnohdy tak zapadne do mozaiky jejich zásadních děl, onen pověstný poslední dílek. Ale popořadě.

První CD začíná pohledem na hravé Barrettovské období kapely. Rané singly "Arnold Layne" a "See Emily Play" prošly celkovým vyčištěním, byť je můžeme slyšet pouze v mono verzi, i tak se zdá, že tu a tam nějaká nástrojová linka vystoupila a skladby zní nověji. Nejmarkantnější změna však čeká na posluchače ve skladbě "Matilda Mother". Ta je zde představena v odlišné a řekl bych snad i lepší verzi než na albu (navíc s alternativním textem). Po zvukové stránce se nechce ani věřit, že byla nahrána téměř před padesáti lety. Podobně je na tom i Barrettova labutí píseň - "Jugband Blues", která v novém mixu vyzní snad ještě tesklivěji než na samotné desce. Ze Sydova období najdeme na kompletu ještě další tři skladby. Za zmínku však stojí hlavně "In the Beechwoods". Raritní, dosud nevydaný snímek, jenž vznikl při jamu k "A Sarceful Of Secrets" a zůstal tak jen ve fázi náčrtu.

Barrettův osud je fanouškům Pink Floyd velmi dobře znám. Po jeho odchodu nastalo pro kapelu nové, hledačské období. To pokrývá zbytek prvního a vlastně je i náplní druhého nosiče. Zde si posluchač naplno užije hudebních experimentů a získává tak povědomí o tom, jak tito rockoví architekti budovali pilíře svého budoucího úspěchu. Základní kameny jejich tvorby tehdy tvořilo čarování se zvuky nástrojů, míchání hudby s různými ruchy, ať už je to šum moře, zurčící potok, bzučící hmyz nebo zpěv ptáků. Nastupuje tu však zásadní pinkfloydovské poznávací znamení - budování jisté ambientní, sférické atmosféry - která svého posluchače postupně pohltí a přenese jej do jiné dimenze.

Skladba "Embryo" získává na tomto výběru výsadní postavení, neboť je zde představena hned ve dvou verzích. Jestliže ta první je více v duchu zasněné psychedelie, ta druhá už má blíže k rockovému drivu, plného Gilmourovy kytary, který byl pro Floydy tak typický na albech "Meddle", "The Dark side Of the Moon" či "Animals". "Embryo" je skutečně trefný název skladby. Je opravdovým zárodkem signifikantní kompozice - "Echoes", zde uvedena jako "Nothing Part 14". Zároveň se v ní objevují prvky z "Julia Dream" či "Cymbaline", ta je zde uvedena v živém provedení z BBC.

Pink Floyd své písně, resp. mnohdy jen jejich základy, předvedli nejdříve v živém provedení (často ve formě jam session). Pak, podle reakcí publika, je následně upravovali, později ve studiu nahráli a doaranžovali. To je i případ zde uvedené "Green is The Colour", netypicky spojené s "Careful With That Axe, Eugene". Obě skladby by si společně s "Embryem" zasloužily vyjít na samostatném řadovém albu, ale to už bohužel spadá do kategorie nesplnitelných přání.

Druhý disk vnáší pohled do etapy, ve které se Floydi věnovali především skládání filmové hudby, jež už tehdy skvěle korespondovala s obrazy dějícími se na plátně. Najdeme zde skici složené pro film "Zabriskie point", z nichž nejzajímavější, z důvodu vývoje, je "The Riot Scene", jejíž ústřední motiv byl později použit v "Us and Them" na mnohem slavnějším albu "The Dark Side of The Moon". Onen motiv se taktéž objevil o čtyřiačtyřicet let později, v trochu jiné variaci jako "Anisina" na "The Endless Dream". Ale to už je úplně jiná kapitola.

Osmnáctiminutová, syrová koncertní verze "Atom Heart Mother" z roku 1970, oproštěná o její symfonický, filmový kabát známý z desky, je zajímavou sondou do toho, jak v dané době zněli PF živě. Disk pak ukončuje trojice remasterovaných skladeb, tentokrát z filmu "La Vallée", která pak vyšla na "Obscured By Clouds" a byla předobrazem věcí příštích.

"Early Years 1967-1972" není rozhodně zbytečným kompilátem a prodáváním desetkrát jedné a té samé věci. Má svůj smysl. Jsou zde opravdové a neslyšené poklady mapující vývoj jedné hudební legendy. Co bych však tomuto vydání vytkl, je zařazení notoricky, byť skvostně vyčištěných singlů, které vyšly již mnohokrát a posluchačům, lačných po oficiálně nevydaném materiálu, nenabízejí mnoho nového. Chápu však, že producenti chtěli tento počin přiblížit širšímu poli posluchačů a dát jim tak na stříbrném podnosu kompletní obraz vývoje skupiny. Osobně bych místo zmíněných singlů uvítal více rarit, např. právě z Barrettovského období. A tak nezbývá než si našetřit a pořídit celý výpravný box.

Chtěl bych vyzdvihnout skvělý zvuk celého výběru. Zde studioví inženýři odvedli skutečně skvělou práci. Obyčejně, když se vymetají archivy, tak výsledná zvuková a někdy i hudební kvalita vykopávek bývá sporná a nejednou jde jen o mírně vyčištěné bootlegy. Zde tomu tak není. Živé nahrávky jsou prosty veškerých ruchů a znějí naprosto skvostně. Ač nejsem přílišným vyznavačem kompilací, tato, přes uvedené výtky, zaslouží absolutorium. Snad bude stejným způsobem zmapován archiv od roku 1973.

Pánové Roger Waters, David Gilmour, Rick Wright a Nick Mason jsou zde představeni v nákroku do svého zlatého období. Ukazuje se, jaký kus cesty museli urazit, než vydali své slavné "The Dark Side of The Moon". Z tohoto pohledu by se mohlo zdát zbytečné mapovat etapu, která bude vždy asi tak trochu ve stínu vrcholových alb, které vyšly až po roce 1972. Ale byť se jedná o období silně hledačské a experimentální, má své kouzlo a pro mnohé fanoušky skupiny zůstává nepřekonané. V parafrázi na jedno veleúspěšné album skupiny, bych recenzi uzavřel slovy, že tento úsek je takovou základní cihlou ve zdi. Je dobře, že byl tento archiv otevřen.

  • Ty jo (Jan, 05.04.2017 17:57) Reagovat

    tady se zas někdo probral ze zimního spánku.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Roxette - Crash! Boom! Bang! (reedice 2024) 8/10
Recenze: Roxette vzpomínají reedicí desky "Crash! Boom! Bang!" na doznívající zlaté časy Zatímco se pomalu chystá minimálně koncertní comeback kapely, Roxette společně s vydavatelstvím nezapomínají ani na svou minulost. V roce 2021 vyšlo po třiceti letech v reedici album "Joyride" a na konci roku 2024 došlo po té samé... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2025 08:00 v sekci Recenze
Saint Etienne - The Night 8/10
Recenze: "The Night" Saint Etienne přináší zvukomalbu intimity konce dne Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2025 00:00 v sekci Recenze
Karel Vepřek - Písně ze dvora krále Magora 9/10
Recenze: Karel Vepřek se na albu "Písně ze dvora krále Magora" dokázal obdivuhodně napojit na básně Ivana Martina Jirouse Písničkářský samorost Karel Vepřek se k tvorbě českých básníků coby podkladu pro své písně obrací docela často. V minulosti zhudebnil texty Bohuslava Reyneka (věnoval mu skvělý počin "Blázen jsem jen ve své vsi"), Jiřího... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2025 10:36 v sekci Recenze
Doechii - Denial Is a River 8/10
Video: Nová královna rapu? Doechii v řízné "Denial Is a River" ukazuje všechny své přednosti Jestli se v loňském roce rozzářila na ženském raperském nebi nějaká skutečně výrazná hvězda, pak to dost určitě byla Doechii. Tato nadějná rapperka z Tampy, která loni vypomohla i Katy Perry na jejím singlu "I'm His, He's Mine",... čtěte zde
Vydáno: 04.01.2025 08:47 v sekci Audio / Video | Video
Toad Planet - Bloudím 7/10
Recenze: Na debutu Toad Planet "Bloudím" se to podstatné skrývá v hudbě Pod hlavičkou Toad Planet se potkali dva bráchové z Ostravska, jejich kamarád a další známý z brněnské JAMU. Dlouhá léta společného hraní do šuplíku se nakonec podařilo završit stylově barevným debutem "Bloudím", který vydal... čtěte zde
Vydáno: 03.01.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zeď Pink Floyd se znovu připomíná. V Praze se uskuteční akce "The Music of The Wall - Live in Concert" (21.12.2024 09:55)
- Video: Živá verze "The Piper's Call" Davida Gilmoura spojuje hudbu i obraz pořízený napříč pěti městy (16.12.2024 08:21)
- Audio: Radikální coververze floydovské klasiky "Comfortably Numb" spojila Body Count a Davida Gilmoura (24.09.2024 12:47)
- Linkin Park zbořili český digitální žebříček, David Gilmour si podmanil ten albový (19.09.2024 11:00)
- Recenze: Sympaticky skromný David Gilmour spojuje na "Luck and Strange" písničkářský přístup s hudební nostalgií (16.09.2024 00:00)
- Nové desky 36/2024 - od Davida Gilmoura přes Paris Hilton po The Dead Daisies (11.09.2024 11:00)
- Video: David Gilmour zachycuje v klipu k singlu "Dark and Velvet Nights" prchavé okamžiky tvorby (19.08.2024 16:31)
- Hudba v tisku: Objemná publikace "Všechny písně" se noří do nejtajemnějších hlubin hudby Pink Floyd (24.07.2024 13:00)
- Video: David Gilmour přepustil hlavní roli v singlu "Between Two Points" své dceři Romany (26.06.2024 08:54)
- David Gilmour připravil nové studiové album. "Luck and Strange" vyjde v září (26.04.2024 17:59)

ALBUM TÝDNE 01/2025

Saint Etienne
The Night

Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam nechvátá, naopak nechává naplno vyznít daný okamžik. Jen nezapomeňte vždy zhasnout.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 23.02.
Cyndi Lauper (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Linkin Park Lucie Vondráčková Madonna Beyoncé Karel Gott Vypsaná fiXa Queen Viktor Sheen Kabát Mirai Pink Floyd Ed Sheeran Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe