Dospělejší mrknutí od (skoro) Blink 182

10.10.2002 05:00 - Ondřej Pravda | foto: facebook interpreta

Trochu se zpožděním od letního vydání v USA se i u nás příznivci Blink 182 a podobných kapel dočkali. Ne, to není překlep ve jméně, Box Car Racer jsou boční projekt dvou členů mrkajících neopunkerů. Revoluce se nekoná, ale posun od tvorby mateřské kapely ano. Jak velký, zjistíte v recenzi.
6/10

Box Car Racer - Box Car Racer

Skladby: I Feel So, All Systems Go, Watch The World, Tiny Voices, Cat Like Thief, And I, Letters To God, My First Punk Song, Sorrow, There Is, The End With You, Elevator, Instrumental
Celkový čas: 41:44
Vydavatel: Universal
U kapel, které se dají bez větších problémů zařadit do škatulky neopunk, mě nejvíc fascinuje, jak jsou schopné hrát jednu a tutéž skladbu v různých obměnách na několika albech a evidentně to jim, ani fanouškům nevadí. Proti gustu žádný dišputát, jak se hezky skoro česky říká.

Po zjištění, že za kapelou Box Car Racer stojí hlavní dvojka Blink 182 (zpěvák, kytarista Thomas DeLonge a bubeník Travis Barker) a prvním poslechu desky bych se skoro unáhlil v soudu, že není třeba nahrávat stejnou muziku pod dvěma různými názvy. Pro fanoušky Blink 182 dobrá zpráva, mohou Box Car Racer brát jako řadovku své oblíbené kapely. Není divu, autor všech skladeb DeLonge nijak zásadně nepřekvapil a napsal skladby, kterými mateřská kapela dobývá srdce a hlavy mladistvých, pro které chytlavé popěvky zdrsněné kytarami a rádoby nezávislostí tolik lahodí rozervané duši v pubertě či před ní (nic proti, neposílejte mi maily, že tomu nerozumím).

Jenže přece jen tu určité rozdíly jsou. Tím pozitivním je rockovější drsnost kytar (místy už neopunk mohou poslouchat i babičky, jak jsou kytary v pozadí), v tom dobrém smyslu tahle deska víc navazuje na ten "pravý" punk (že by vliv druhého kytaristy Davida Kennedyho z kapely Over My Dead Body?). Klavír na začátku singlu "I Feel So" tomu nenasvědčuje, ale jinak je tahle skladba vybrána dobře, střídání vybrnkávané sloky s ostrým refrénem se povedlo. I v dalších skladbách zhruba první půlky alba se častěji ozve inspirace punkem (i když Tim Armstrong z Rancid si v "Cat Like Thief" zrovna vybral dost nepunkovou) či jeho další odnoží, indie kapel typu Pixies. Je fakt, že v druhé půli alba se už podobnost s mateřskými Blink 182 (v "Elevator" hostuje zbývající člen kapely) dere do hlavy víc, "My First Punk Song" dělá "čest" svému názvu, ta měla zůstat v šuflíku, a závěrečná instumentálka pocit monotónnosti nezachrání.

Nicméně zůstalo také základní plus "originálu", tzn. chytlavé melodie, a tak dohromady s razantnějším zvukem ta deska ubíhá čile a nenásilně k závěru, že to odskočení bokem nebylo až tak zbytečné. K tomu zvuku - bicí mi přijdou pestřejší než u mateřské kapely, ostatně dle délky děkování v bookletu by se mohlo zdát, že Box Car Racer jsou hlavně Barkerův projekt. Samozřejmě že nejde o nic nového, ostatně pod taktovkou producenta Jerry Finna, specialisty na (neo)punk(pop) a podobné záležitosti lze těžko očekávat změnu kurzu. Stejně nechápu, proč by stejné skladby nemohli hrát Blink 182, zavání to až příliš neochotou narušit image vydělávající značky. Pořád ale je debut Box Car Racer docela slušná rocková deska.

P.S.: Jedna prkotina mi nejde do hlavy. Na nálepce na obalu i na stránkách kapely (graficky povedené) uvedený basista Anthony Celestino se dle bookletu na desce vůbec nepodílel, basa je uvedená u DeLongeho, ale vyskytuje se tam hráč na klávesy (které tedy nejsou moc slyšet, až na to piáno) Roger Joseph Manning Jr. Ale to je detail...


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY