Deap Vally - Femejism

Drzost a talent Deap Vally na druhé desce "Femejism" rozhodně nechybí

Vydáno: 14.10.2016 09:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

Duo z Los Angeles zaznamenalo se svým debutem "Sistrionix" z roku 2013 fenomenální úspěch. Festivaly se předháněly v nabídkách koncertů, stejně jako slavnější kapely, které chtěly Deap Vally za své předskokany. Nyní jedou turné s Red Hot Chilli Peppers a představují na něm svou druhou desku "Femejism".

8/10

Deap Vally - Femejism

Vydáno: 16.09.2016
Celkový čas: 49:43

Skladby: Royal Jelly, Julian, Gonnawanna, Little Baby Beauty Queen, Smile More, Critic, Post Funk, Two Seat Bike, Bubble Baby, Teenage Queen, Grunge Bond, Turn It Off, Heart Is An Animal

Vydavatel: Nevado

Když se sejdou dvě holky s láskou k Led Zepellin a navíc mají skladatelský a hudební talent, je zpola vyhráno. Něco podobného se stalo na předměstí obrovitého Los Angeles, kde Lindsey Troy vystupovala jako sólová umělkyně po místních klubech a Julie Edwards zase se svou kapelkou The Pity Party. Hodily řeč u piva a Deap Vally byly na světě. To se událo v roce 2011, hned o rok později začaly vystupovat na festivalech, kde zaujaly svým prvním singlem "Gonna Make My Own Money".

Nástup Deap Vally byl a stále je poměrně strmý. Za pět let fungování stihly dámy předskakovat Muse, Red Hot Chili Peppers či Wolfmother a plnit koncertní pódia jako hlavní hvězdy večera. Nabízí se tak otázka, co je na hudbě dívčího dua ze slunné Kalifornie vlastně tak lákavé. Zřejmě to samé, čím nadchli ve svých počátcích The White Stripes. Vzaly si to nejlepší z klasického rocku a blues a vtiskly jim vlastní, modernější tvář. Na bývalé manžele Whiteovy vlastně Deap Vally tak trochu navazují.

Dva nástroje, zpěv a hromada energie. Pouze tím jsou Deap Vally vybaveny na své druhé nahrávce "Femejsm". V podstatě pokračují ve stopách svého debutu, od kterého se zvukově nikterak nevzdálily. "Sistrionix" bylo natolik zdařilé dílo, že minimální progrese vůbec nevadí, ba naopak potěší hudební návaznost a další téměř padesátiminutová porce toho nejkvalitnějšího rocku.

Novinka "Femejism" je netradiční svým rozložením skladeb. Zatímco první polovina je fádnější a nabízí i několik hlušších míst, ta druhá je doslova strhující. Vyjma úvodní, psychózní "Royal Jelly" má nahrávka rozpačitější nájezd. Triu písní "Julian", "Gonnawanna", "Little Baby Beauty Queen" chybí výraznější nápad a ačkoliv je drží nad vodou pilíř v podobě dravosti a entuziazmu, nemají žádnou nadhodnotu.

Dost ale bylo kritiky. "Femejism" je pořádná porce dobré hudby a nabízí celou škálu kvalitních rockových hitů. Kromě tradičních garážovek s podkreslenými kytarami a lehce provokativním vokálem zaujmou i pomalejší, ale stylovou baladou "Turn It Off" či tanečnější poctou zmiňovaným The White Stripes v písni "Post Funk", jedné z nejlepších skladeb alba. Výtečná je i punkově přidrzlá "Smile More". Úplně je z ní cítit duch Sida Viciouse s křivým úšklebkem na tváři. Punková modla by jim zřejmě schválila i píseň "Critic" - takovou radostnou zprávou pro hudební publicisty, kde zpívají něco o tom, že za klávesnicí píšou hovna. Opravdu milé holky.

Deap Vally vysoce nasazenou laťku debutu sice nepřekonaly, ale ani ji neshodily. Pánové jim snad jen odpustí feminističtější texty, které se linou jako tenká nitka celou deskou. Měli by. "Femejism" je kolekcí, která i díky delší stopáži nabídne mnoho k objevování. Pro fanoušky takových The Black Keys či Royal Blood je to nezbytnost.

  • Naštěstí neumím tak dobře (hynekhynek, 17.10.2016 14:50) Reagovat

    anglicky,aby mě to pohoršovalo.
    Holky to dělají hezky.
    A v reále nakonec ty feministky většinou vyměknou.
    Tady bych,ale nechal přitvrzeno.HH

  • "Pánové jim snad jen odpustí feminističtějš... (Anonym, 30.10.2016 16:15) Reagovat

    "Pánové jim snad jen odpustí feminističtější texty..." to jako vážně?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera Po minulém hvězdném týdnu jako by se do hudebních novinek vrátil vánoční čas. Budou vám tedy muset stačit psychrockeři Kula Shaker, chameleon Labrinth, indie rockeři Cast, punk-rockoví Buzzcocks, americký rapper Don Toliver nebo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Pavel Klusák - Ženská práce 8/10
Hudba v tisku: Dvojím pohledem: Kniha "Ženská práce" Pavla Klusáka vypráví příběhy žen, bez nichž by rock a pop vypadaly jinak Dnes už se nad tím ani nepozastavíme. Popové divy ohromují velké haly, holky s kytarou bouří v klubech, rapperky přinášejí jedinečný pohled na svět, producentky dotvářejí hudební jazyk jiných. Ještě relativně nedávno to bylo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Kensington - First Rodeo 9/10
Recenze: Velkolepý comeback Kensington se vydařil. "First Rodeo" připomíná otevření balíčku chipsů První místo v nizozemské albové hitparádě a natřikrát vyprodaná hala Ziggo Dome. Vzhledem k síle comebackových singlů s novým zpěvákem Jasonem Dowdem se dalo čekat, že velkolepý návrat na scénu nebude propadák. Ostře sledovaná... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Do Rokenrolové síně slávy vstoupí The White Stripes, Cyndi Lauper nebo OutKast. Ceremoniál můžete sledovat na Disney+ (08.11.2025 15:37)
- Recenze: Květinám The Black Keys schází na albu "No Rain, No Flowers" životodárný déšť (06.09.2025 08:00)
- Nové desky 31/2025 - od mgk přes Jonas Brothers po The Black Keys (13.08.2025 12:00)
- Video: Muse se vracejí s explozivní synthrockovou peckou "Unravelling" (25.06.2025 09:23)
- Hudba v TV: Snímek "Becoming Led Zeppelin" důkladně mapuje vzestup slavné skupiny ke slávě, hladí ale příliš po srsti a nepřekvapí (16.03.2025 08:00)
- Slavný zeppelinovský živák Jimmyho Page a The Black Crowes "Live At The Greek" vyjde v březnu v rozšířené reedici (25.02.2025 17:42)
- Raketový start Led Zeppelin přichází na plátna českých kin (22.02.2025 11:14)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (40-31) (19.01.2025 08:00)
- Dlouho očekávaný dokument "Becoming Led Zeppelin" zná datum premiéry. Podívejte se na trailer (12.12.2024 13:38)
- Video: The Black Keys koncipovali klip ke "Stay In Your Grave" jako béčkový horor, hostuje v něm Alice Cooper (28.10.2024 08:05)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Lady Gaga Beyoncé Madonna Ewa Farna The Cure Hraczki
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe