Sziget 7. den, Óbudai Island, Budapešť, 16.8.2016

Sziget uzavřel Hardwell, rozdivočeli ho The Last Shadow Puppets, zazářila Jess Glynne

Vydáno: 31.08.2016 13:27 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: facebook.com/Sziget

Spousta návštěvníků si nechala poslední den maďarského Szigetu ujít, že to ale byla velká chyba, následně potvrdila celá řada vystupujících. Kromě těch v titulku se bavíme také o Parkway Drive, Auroře, The Lumineers, rockerech Fidlar či zresuscitovaných Crystal Castles. A máme pro vás i Top 20 toho nej.

Live: Sziget

místo: Óbudai Island, Budapešť, Maďarsko
datum: 10.-17. srpna 2016
vystoupili: Hardwell, Jess Glynne, The Last Shadow Puppets, Crystal Castles, Bullet For My Valentine, Parkway Drive, Aurora, The Lumineers a další

Parkway Drive, Sziget Festival 2016, Budapest, 10.-17.8.2016
© Jan Kuča
Sedmý a finální den maďarského festivalu Sziget by mohl svádět k vyčerpanému válení se u jedné z hlavních scén a po týdnu nonstop akce by se za něco takového asi málokdo zlobil, jenže copak si můžete v klidu odpočinout, když všude kolem vás se děje pořád tolik úžasných věcí?

Nezáleží na tom, zda jsou vám bližší breakdowny a plamenná show metalcoristů Parkway Drive, nebo spíše preferujete severský electropop v podání mladičké Aurory, jež se s vám podělí o napínavou historku o tom, jak ráno v Budapešti snídala housku se salámem a začali po ní lézt mravenci, stále je co dělat.

Aurora, Sziget Festival 2016, Budapest, 10.-17.8.2016
© Jan Kuča
Na velké scéně si pohled na velký dav užívali The Lumineers, kteří se až s aktuálním počinem "Cleopatra" vydali na své první turné po Evropě a dle svých vlastních slov se každý večer nestačí divit, kolik jim hity "Ho Hey" a "Ophelia" přihrály fanoušků. Na pódiu byli jen čtyři, nástrojů ale měli daleko více, a tak podle potřeby střídali španělku s mandolínou, cellem, tamburínou, klavírem, bicími, kopákem a spoustou dalších věcí. Jen je škoda, že i přes výměny nástrojů a cestu mezi diváky zní skupina z desky i naživo poměrně monotónně, takže po třetině jejich pětasedmdesátiminutového setu, stavícím na country, folku a amerických tradicích, už se člověk měl potřebu začít trochu ošívat.

Po skupinovém focení s patnácti tisíci točícími se větrníky to ve stanu A38 rozjeli Fidlar. Špinavé, zkreslené kytary, řvoucí vokály a sóla hraná na kolenou sice zněly setsakramentsky zajímavě, mnoho lidí ale bohužel nepřilákali. To ale platilo pro většinu vystupujících, neboť festivalový areál se v závěrečném dni znatelně vyprázdnil.

A pocítili to i The Last Shadow Puppets, což je kapela, kterou Alex Turner, lídr Arctic Monkeys, založil se svým kamarádem, folkovým písničkářem Milesem Kanem a osm let od debutu letos na jaře vydali pokračování "Everything You've Come To Expect". Velkolepý zvuk smyčcového tělesa, několika akustických a elektrických kytar a místy až dvanácti najednou hrajících muzikantů jim dodával na důležitosti, a připomínali tak třeba vážené kapely jako Manic Street Preachers nebo Travis, ležérní pohupování se v bocích, úmyslně znuděný zpěv a válení se po scéně zase evokovalo spíše frackovitost Kasabian nebo navrátilce The Libertines. Těžko vsázet na to, zda byly obě ústřední postavy zcela střízlivé, rozhodně však dohromady odehrály vynikající a zábavné vystoupení, jehož se v České republice asi nikdy nedočkáme.

Větrník, Sziget, Budapešť, 16.8.2016
© facebook.com/Sziget
Jess Glynne je ta zpěvačka, která s Clean Bandit nazpívala megahit "Rather Be", pak to zkusila ještě jednou s "Real Love" a nakonec vydala prvotinu "I Cry When I Laugh", na níž se až podezřele přiblížila Kiesze a jejímu revivalu devadesátkového popu s taneční hudbou. Na nějaký zásadní průlom to tak nevypadalo, a, ejhle, po tak perfektním koncertu, jaký na Szigetu odehrála, je z ní kandidátka na novou Jessie J. Podobně jako ona totiž na rozdíl od Rihanny, Sii a dalších dokázala na Szigetu jedno - pořádně odzpívat to, co má. Za sebou měla místo halfplaybacku reálnou kapelu, místo velkolepé show si jen sem tam zatancovala se svými špičkovými vokalistkami a když došlo na patetické klavírní balady jako "My Love" nebo "Take Me Home", dala je s takovým přehledem, až se z toho leckomu zaleskly v očích slzy. Uznáváme, že to občas může mylně vypadat, že jsme na musicserveru proti mainstreamovým popovým zpěvačkám zaujatí, ale je to přesně naopak. I pop, jaký dělá Jess Glynne, může být fajn, ba z něj může být dokonce jeden z nejlepších letošních koncertů. Stačí ho jen podávat poctivě a nesnažit se publikum opíjet rohlíkem a barevnými cingrlátky.

A právě ty hrály jednu z hlavních rolí v takzvané End Show, čímž bývá na Szigetu myšlen poslední koncert na hlavním pódiu, který bývá doprovázen velkou ohnivou show, tisícovkami konfet, desítkami světel, laserů a stroboskopů a hlavně gigantickým ohňostrojem, dost možná největším, jaký jste kdy v životě viděli. U něčeho takového je vlastně skoro jedno, co právě hraje, Sziget ale tento slot pravidelně dává některému slavnému DJi. V minulosti si toto privilegium vyzkoušeli například Calvin Harris nebo Martin Garrix, letos to byl Hardwell. A jestliže u Davida Guetty si posluchač o čtyři dny dříve musel místy klepat na čelo, u majitele prvního místa za nejlepšího DJe planety za rok 2013 a 2014 podle časopisu DJ Mag jste se nestačili divit, jak přirozeně mu jedna skladba navazuje na druhou.

Hardwell, Sziget, Budapešť, 16.8.2016
© facebook.com/Sziget
Aktuální hity "How Deep Is Your Love", "One Dance" či "This Is What You Came For" se pod prací nizozemského rodáka snadno proplétaly s klasikami od Eurythmics, The White Stripes a dokonce i Metallicy a za více než hodinu set osmadvacetiletého autora debutu "United As We Are" neztrácel na síle. Stejně jako již postavený stan, jenž si dav přehazoval na rukou tam a zpět, doufaje, že ho tím snad zničí. Škoda jen intermezza s novým singlem "Survivors" s hostujícím Harisem, jenž sice poskakoval po stagi, jeho hlas ale byl už dávno namíchaný v setu, takže pusu otevíral naprázdno.

Brzy po skončení programu na hlavní scéně se ke konci blížil i ten ve stanu A38, kde se metaloví Bullet For My Valentine vystřídali s electro-clashovými Crystal Castles. Ti se rozhodli pokračovat i bez zpěvačky Alice Glass a i když to pro jejich příznivce byla jistě velká rána, upřímně je třeba si přiznat, že jejich tvorba nikdy o žádných vokálních kotrmelcích nebyla. Crystal Castles nejsou Nightwish. Proto když se pódium zahalilo do dýmu, v němž jste v záblescích stroboskopů neviděli víc než siluety muzikantů, bylo vlastně jedno, že do mikrofonu momentálně štěká Edith Frances.

Velká párty pochopitelně pokračovala až do ranních hodin, vzhledem k brzkému přejezdu na rakouský festival FM4 Frequency jsme si ale jistě šikovného Fedde Le Granda, Laidback Lukea či Noisii nechali ujít. Zde si ještě můžete projít naši top dvacítku nejlepších vystoupení a pochopitelně budeme rádi, když se v komentářích podělíte i o tu svou.

TOP 20 Szigetu 2016


20. Years & Years
19. Noel Gallagher's High Flying Birds
18. CHVRCHES
17. Fidlar
16. !!!
15. Hardwell
14. Kaiser Chiefs
13. Goran Bregović
12. MØ
11. Avec
10. The Last Shadow Puppets
9. John Newman
8. Bloc Party
7. Sum 41
6. Bastille
5. Naughty Boy
4. Editors

3. Jess Glynne
2. Muse
1. Tinie Tempah

To hlavní je ale asi zřejmé. Nebylo to bezchybné a i když až na Muse a Hardwella přineslo sedmero těch úplně největších hvězd spíše zklamání, tak fantastických koncertů, neuvěřitelných zážitků a vtipných historek je letos tolik, že nelze seriál reportáží z Maďarska zakončit a shrnout jinak než citací z Hardwellova singlu "Apollo", jímž svůj set uzavíral: "We are the lucky ones."


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pavel Klusák - Ženská práce 8/10
Hudba v tisku: Dvojím pohledem: Kniha "Ženská práce" Pavla Klusáka vypráví příběhy žen, bez nichž by rock a pop vypadaly jinak Dnes už se nad tím ani nepozastavíme. Popové divy ohromují velké haly, holky s kytarou bouří v klubech, rapperky přinášejí jedinečný pohled na svět, producentky dotvářejí hudební jazyk jiných. Ještě relativně nedávno to bylo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Kensington - First Rodeo 9/10
Recenze: Velkolepý comeback Kensington se vydařil. "First Rodeo" připomíná otevření balíčku chipsů První místo v nizozemské albové hitparádě a natřikrát vyprodaná hala Ziggo Dome. Vzhledem k síle comebackových singlů s novým zpěvákem Jasonem Dowdem se dalo čekat, že velkolepý návrat na scénu nebude propadák. Ostře sledovaná... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 15:00 v sekci Recenze
Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy
Nejvíc nej: Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy Belgický hudebník a producent proslul mixováním klasické a elektronické hudby. Léta s ním spolupracuje třeba videoherní společnost Ubisoft, která jeho díla použila do trailerů her jako "Assassin's Creed" nebo "Far Cry". Už 6. února... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Gufrau, Viktor Kal. - Boyband 8/10
Recenze: Gufrau a Viktor na Kal. na desce "Boyband" dokazují, že nejsou pouze one-hit wonder Po vydání songu "Navždycky blázen" všichni bedlivě vyčkávali, jestli šlo jen o štěstí jednoho hitu, nebo si Gufrau a Viktor Kal. udrží nově nabyté fanoušky. Album "Boyband" naštěstí ukazuje, že úspěch nebyla náhoda a... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 17:30 v sekci Recenze
V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak
Na okraj: V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak V posledních letech se stalo tradicí, že před konečnými nominacemi přicházejí Ceny Anděl s takzvanými shortlisty, tedy sedmičkou postupujících v každé z patnácti kategorií. Jde o první indicie možných favoritů. Z předešlých... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 10:00 v sekci Publicistika | Na okraj
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vítězové českých hitparád zůstávají stejní, z nejhranějšího domácího songu se těší Mirai (29.01.2026 08:00)
- Colours of Ostrava hlásí doplnění line-upu o LP, The Libertines či J-pop tsunami Atarashii Gakko! (28.01.2026 17:00)
- Nejvíc nej: Rok 2025 podle Kateřiny Špaček aneb deset nejlepších alternativních desek (27.01.2026 20:30)
- První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku (08.01.2026 08:00)
- Recenze: Tom Smith chce na "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light" slyšet, jak s ním rozmlouváte (05.01.2026 00:00)
- Bez "Last Christmas" nejsou Vánoce. Čtyřicetiletý hit od Wham! kraluje českému digitálnímu žebříčku (23.12.2025 19:00)
- David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter (18.12.2025 09:00)
- Nové desky 47/2025 - od Jessie J přes Kensington po Master's Hammer (03.12.2025 13:37)
- Beats for Love plní sen sobě i fanouškům - do Ostravy poprvé přijede Calvin Harris (26.11.2025 09:26)
- Nové desky 45/2025 - od Báry Polákové se Štěpánem Urbanem přes The Neighbourhood po Romana Holého (19.11.2025 14:30)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Madonna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe