Kamelot - Babí léto

"Babí léto" je příjemné i u Kamelotu

Vydáno: 24.09.2015 09:30 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Loni oslavil frontman Kamelotu Roman Horký své jubileum vydáním retrospektivní "Platinum Collection", letos už se dostalo na řádné řadové album jeho domovské formace Kamelot. Stylově příliš nepřekvapí, ale ani nenudí. Nejen o tom je naše recenze.

6/10

Kamelot - Babí léto

Vydáno: 18.09.2015
Celkový čas: 46:25

Skladby: Babí léto, Vyznání (& Ilona Csáková), Ester, Rajské údolí (& Dalibor Janda), Lodenica, Jan Eskymo Welzl, Nad Černými Poli, Vzduchoplavec, Kavčice (& Petr Bende), Segen Gottes, Chceš to vzdát, Anděl

Vydavatel: Warner Music

Nejprve chtěl Horký pojmenovat album "Vyznání", ostatně tato nahrávka různými vyznáními doslova překypuje, ať už jimi Kamelot vzdává hold různým osobám, hrdinům, částem brněnského kraje nebo osobně Horký své ženě a synovi v písni "Anděl". A jeden z vrcholů nahrávky - duet s Ilonou Csákovou "Vyznání" - tohle slovo obsahuje přímo v názvu a je důstojným nástupcem dřívější spolupráce kapely s Csákovou "Slib". Aktuální změna názvu titulu na "Babí léto" souvisí hlavně s termínem vydání alba, které koresponduje s opravdovým babím létem, a také Horkého oblíbeností tohoto ročního období.

"Anděl" se už objevil na desce Pozdního sběru "Na trati" a není jediným songem, který byl zveřejněn již dříve. Píseň "Kavčice" vyšla jako bonus na zmiňované platinové kolekci. Je druhým z trojice duetů. Petr Bende je zpěvákem, který se s Horkým zná i díky jeho hostování na Bendeho vánočním turné. Duety mají rozdílnou kvalitu. U "Vyznání" zaujme stále sytější hlas Csákové i jeho naléhavost, u "Kavčic" je to hlavně příběh. "Rajské zahrady" spojily dohromady Horkého s Daliborem Jandou a píseň naopak patří k nejslabším článkům celé nahrávky. Slabá melodie, málo říkající text.

Album zdobí rozmanitost. Jsou zde slyšet kromě klasických stylů i nástiny šansonu ("Chceš to vzdát" s hodně depresivními slovy), jazzu ("Nad černými poli"), hudby třicátých let ("Jan Eskymo Welzl") i té klasicky trampské ("Lodenica"). U "Segen Gottes" se zase frontman jako výhradní autor hudby i textů nebojí použít nářečí i lehký vulgarismus. "Vzduchoplavec" je v melodii refrénu podobný Eagles a "New Kid In Town".

Jinak převažují pomalejší a střednětempé písně, které jsou velmi vhodné k poslechu u odpolední kávičky a k navození domácí pohody. Kamelot na své novince zůstává věrný především sám sobě, své melodičnosti, poetice a hudebním postupům. A to je dobře.

  • dotaz (R. , 24.09.2015 15:29) Reagovat

    Je nové CD Babí léto sólovkou Romana Horkého nebo dalším řadovým CD skupiny Kamelot?

    Z obalu mi vychází, že je to spíše sólovka, protože logo skupiny Kamelot je tam jen v rohu dole - asi pro ty, kteří by si třeba novou sólové CD Horkého z principu nekoupili.

    Nechápu, proč na obalech některých svých desek vypichuje své jméno a na některých ne? Stejně každý ví, že Kamelot je dnes již jen čistě jeho projekt a jeho doprovodná kapela. Takové divné zviditelňování nechápu, a je asi málo lidí, kteří ho chápou... A mně to navíc i dost vadí.

  • nic moc (Ondra, 24.09.2015 20:07) Reagovat

    CD Babí léto je profesionálně nahrané, ale nepřináší nic nového. Koupí si ho nejspíše pár fandů, ale žádný zázrak to není. Snad jen těch pár hostů tu více méně nudu oživí.

    • Re: nic moc (Pavel, 02.10.2015 13:46) Reagovat

      Titulek můžu podepsat. Jedna ze slabých řadovek Kamelotu. Zvukově taky nic moc. Nejlepší je duet s Czákovou, naopak s Daliborem Jandou je to velké šlápnutí vedle. Pro mě jediná hitovka Anděl je dobrá, ale ta je přepsána z CD Na trati. Titulka včetně klipu je dlouhá a tím pádem nuda. CD už jsem daroval dál. V mém přehrávači by se netočilo.

    • něco mých postřehů... (Miloš Šturza, 17.02.2016 12:49) Reagovat

      Když vezmete v úvahu kolik cd úž dělal Roman vlastně zcela sám,tak klobouk dolů,
      poslední cd není nijak osnivé, ale taky není žadný propadák.Je tězké tolik let udržet přízenˇ můzy.
      Předposlední cd Proti proudu se mi líbilo mnohem více i textově bylo uvolněnější a taky lepší nežli
      Mořská sůl,či Modrá planeta-už takový popik..Ale na každé z těch cd před těmito je vždy skěla věc.
      Jako mastrštyk z těch "starších"bych vypichl Zemi Antilop,tam je vše...Chodim na Kamelot od roku 96,ale poslední roky už mnohem mínˇ.Asi mi to za ty léta stačilo,navíc mi vadí ta neustálá rošada ve sestavě.Nikdy nevím na koho dalšího si budu musit zvykat příští koncert!
      Můj názor k obalu,kde je R.H. a vpravo dole malým kamelot je tento...
      Vydat cd pod svým názvem by ho poškodilo řečma i prodejně.Na druhou stranu asi chce Roman dát
      najevo,že on je Kamelot,kolik takových muzikantů-zpěváků u nás je, co výhradně sami tvoří texty i hudbu,když pominu písnickáře kvality Nohavice...A o votom to je.Takže přeji KAMELOTU ještě hodně plných sálů,nových fanoušků i inspirace doby do nových písní,což umí Roman brilantně..

  • I v padesáti může zpěvák vypadat dobře. (Petra, 24.09.2015 20:10) Reagovat

    taky by se pan Horký mohl alespoň při focení oholit, učesat a netvářit se tak kysele. Jo, a deset kilo dolů by mu taky slušelo... když už muzika za moc nestojí. I v padesáti může zpěvák vypadat dobře.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2025
Buka dál dominuje albům i digitálním singlům, Mariah Carey i Wham! už se streamy letí nahoru Beze změn na vedoucích pozicích se obešlo aktuální vydání domácích žebříčků. Alvaro Soler a Marta Santos zůstali s "Lo Que Pasó, Pasó" v čele rádií, Buka opět kraluje hitparádě alb i přehledu digitálních singlů. V tom... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Výběrovka "Děkuji (To nejlepší)" se solidně ohlíží za dosavadní kariérou Ilony Csákové (18.10.2025 08:00)
- Naživo: Stále královnou. Ilona Csáková se vyprodané Lucerně předvedla jako Paní zpěvačka (02.10.2025 13:00)
- Recenze: Víc než jen obyčejné covery. Písně Petra Nováka v podání Petra Bendeho dostaly nový život (16.09.2025 08:00)
- Ilona Csáková oslaví 40 let na scéně albovým výběrem i koncertem ve Velké Lucerně (13.09.2025 16:30)
- Nové desky 14/2025 - od Bon Iver přes Record Store Day po Epiku (16.04.2025 08:00)
- Petr Bende oživí největší hity Petra Nováka na jedinečném koncertním turné (20.02.2025 13:37)
- Video: Ilona Csáková má stále co nabídnout. V novince "Afrodiziaka" triumfuje uhrančivou interpretací (05.05.2024 17:04)
- Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices (29.11.2023 19:00)
- Audio: Petr Bende novou verzí hitu "Já budu chodit po špičkách" zve na svá dvě koncertní turné (27.09.2023 11:58)
- Naživo: Velký pátek se v MeetFactory proměnil v oslavu melodického metalu (09.04.2023 18:21)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Beyoncé Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe