O podobných nahrávkách si na MusicServeru moc nepočtete, takže nepropásněte příležitost. Ačkoliv se do škatulky world music dá zahrnout leccos, toto je reálná záležitost. Japonská skupina Kodo ve spolupráci s Mickeym Hartem a hudebníky z dalších koutů světa rozeznívají pro většinu dosud neslyšené nástroje ve své lidové muzice na albu "Mondo Head".
8/10
Kodo - Mondo Head
Celkový čas: 52:41
Skladby: Berimbau Jam, Sange, Okesa Prayer, Wataru, Maracatú, Psychopomp, Daraijin, Oya y Ogun, Echo Bells, Kashira, Ektal
Vydavatel: Sony Music / Bonton
Nebudu nic předstírat. Nejsem expert na world music. Přesto jsem chtěl zkusit něco jiného než obvyklý rock. Můj úkol přiblížit tuhle desku mi usnadnili autoři, protože v bookletu je popsána jak historie skupiny
Kodo, samotné desky, tak i hlavní duše celého projektu - Mickeyho Harta. Ten se world music začal zabývat už při svém působení v kapele
Grateful Dead, nejdříve pasivně "pouze" hraním na různé "exotické nástroje", ale postupně se chtěl dozvědět více o kulturách, ze kterých tyto nástroje pocházejí. Postupně spolupracoval s mnoha hráči různých kultur, spolunatočil řadu desek. Kromě toho složil hudbu k několika filmům, nejznámějším je "Apokalypsa". Napsal také tři knihy o historii a mytologii hudby.
Kodo je skupina, která se soustředí na využití japonského bubnu "taiko". Za dvacet let si vydobyla uznání na celém světě, spolupořádá jeden z největších japonských festivalů world music na ostrově Sado.
Tolik suchá fakta, ale co samotná muzika? Základním nástrojem je buben, ovšem ve všech možných provedeních včetně perkusních. Okolo rytmů, ať složitých či jednoduchých (každopádně ne rockových), se obtáčí hlasy v tu japonských (vysoko posazené kolísající zvuk, něco mezi "áááá" a "óóóó"), tu latinskoamerických nebo afrických (to, čemu my nevzdělanci říkáme "šamanských"), tu zase v budhisticky orientovaných ("óm") vokálních stopách. Kromě bicích zazní samozřejmě i další nástroje, a sice různé druhy strunných, či dechových (flétna nebo harmonika). Co je v téhle muzice důležité, je myšlenka, se kterou byla tvořena. Booklet opět pomůže, takže slovy hlavního autora:
"Mondo Head znamená hlava světa, která spojuje celý svět, všechny jeho vibrace v úžasném rytmu a v užasných barvách. Doufáme, že tato hudební nabídka pomůže spojit lidstvo. Je to Gaiu, Matku Země rytmu. Celý svět vibruje, každý z nás je vibrujícím článkem. Naše kultura rytmu nyní zasahuje i ostatní. Díky tomu spolurezonujeme, chápeme navzájem své sny, radosti, problémy. Nejsme stejní, ale sdílíme stejný vzduch na stejné planetě. To, co nás spojuje, je rytmus života. Mondo Head ukazuje směr."
Těžko takovou muziku hodnotit, když nemáte srovnání. Ačkoliv to někomu může připadat jako intelektuální zábava pro pár "znalců", neškodí zkusit nahlédnout do jiných světů. Nemusíte plně souznít s duchovním rozměrem desky (myšlenka zní hezky, ale v praxi...), nicméně za zkoušku to stojí, byla to pro mě zajímavá cesta.