Damien Rice - My Favourite Faded Fantasy

Znovu na vrchol s Damienem Ricem a jeho magnetem pro zamilované

Vydáno: 02.02.2015 12:00 v sekci Recenze - Adam Vrána | foto: facebook interpreta

Osm let se písničkář Damien Rice snažil vypořádat s démony, kteří ho strašili od vydání alba "9". Muzikant se přitom stáhl do ústraní natolik privátního, že když se po letech studiové nečinnosti vynořil s novinkou "My Favourite Faded Fantasy", nezřídka byl novináři častován otázkou: "Co s vámi bylo?"

10/10

Damien Rice - My Favourite Faded Fantasy

Vydáno: 03.11.2014
Celkový čas: 49:50

Skladby: My Favourite Faded Fantasy, It Takes A Lot To Know A Man, The Greatest Bastard, I Don't Want To Change You, Colour Me In, The Box, Trusty And True, Long Long Way

Vydavatel: Warner Music

Plaše vystupující, avšak neuvěřitelně přímý Damien Rice tu a tam jako odpověď používal stručný všeříkající termín self surgery, jindy šel při trpělivém vysvětlování do hloubky. Nešťastně ukončený milostný poměr s Lisou Hannigan, nejvíc odražený v titulní skladbě "My Favourite Faded Fantasy", byl jen jedním z důvodů, proč se uklidil z hudební scény stranou. Nejvíc ho dle jeho slov dráždila očekávání okolí, vyslovená i nevyřčená. "Jakmile jsem vycítil nějakou formu nátlaku, do psaní jsem se jednoduše pustit nemohl. Bylo jedno, jestli mě k činnosti tlačili lidé z vydavatelství, kapela, fanoušci anebo Lisa. Jako by mi jejich jednání přivodilo alergickou reakci, která moji potřebu tvořit zabalila do neprodyšné bubliny, takže jsem se k ní nemohl dostat," vzpomíná Rice na období po vydání veleúspěšného alba "O "

Znovunalezení jeho hudebního apetitu probíhalo téměř rituálně. Oprášit léty zašlou lásku k hudbě, kterou si v době umělecké nečinnosti kompenzoval jachtingem, musel muzikant od základu. Znovu trénoval bříška prstů tak, aby jimi byl schopen přejíždět po pražcích a ve volných chvílích sedal ke klavíru, kde jako dřív opět začal prožívat radost ze hry, z níž postupně vylezly kostry nových písniček.

Ty do celistvého hávu navlékal na Islandu za pomoci Ricka Rubina, s nímž prý první pracovní konzultaci vedl během koupele ve vyhřívaném venkovním bazénu. Rubin mu jednoznačně imponoval nejen svérázným přístupem k práci, ale i jakousi nenucenou autoritativností. "Kdykoliv jsme se měli do něčeho pustit a já se na to zrovna necítil, Rick se jen pousmál a řekl: 'Prostě to udělej.' Nebyl to rozkaz, jen popostrčení směrem, díky kterému se mi dařilo dostávat věci do pohybu. Všechny problémy a tvůrčí bloky se najednou zdály překonatelné," líčí.

Úspěšně zažehnutá kreativní jiskra probudila Riceovo písničkářské já z deliria a vydolovala z něj směsici skladeb, které svojí upřímnou niterností dokážou rozdmýchat sentiment i v leckom emocionálně vyprahlém. Ponurost z rozchodu s Lisou Hannigan je sice cítit napříč celým albem, řada fanoušků se ale shoduje, že jim "My Favourite Faded Fantasy" obstaralo ty nejkrásnější intimní chvilky se svým protějškem. Není se čemu divit - romantika nekončící písně "It Takes A Lot To Know A Man" by se dala se svými pestrými violoncellovými linkami přirovnat k bezednému moři s barevnou hladinou, zatímco podbízivý Wurlitzer v pozadí "I Don't Want To Change You" rozdmýchá vášně natolik osobního charakteru, že psát o nich by bylo lepší až po desáté večerní.

Přestože Riceův nový repertoár je křehký a skutečně silně emotivní, s fňukavou vyčítavostí nemá nic společného. V textech zpěvák často neventiluje pouze vlastní pocity, snaží se vciťovat i do emocí druhých. Schopnost milovat je tak v Riceově pojetí stejně těžko osvojitelná jako být někým milován. Vzpomíná na minulost, ve které byl on tím, kdo pomohl Lise Hannigan "roztáhnout křídla", a neopomíjí zmínit, že ona ho zas "naučila žít". Výčitky nahrazuje jakási citová rovnoprávnost. Jako by si Rice uvědomoval svůj podíl viny (nejen) na nevydařeném vztahu a teprve nyní se o něj dělí veřejně.

I díky tomu je pocit z Riceova hudebního znovuzrození ohromující. Při všem zlém, čím si prošel, v sobě znovu našel sílu jít ve svém uměleckém snažení dál. Sám tvrdí, že od začátku své kariéry je v nejvyrovnanější duševní kondici, a možná právě proto je "My Favourite Faded Fantasy" jeho nejautentičtější nahrávkou. Hudebně stejně minimalistická a úžasná jako minulá alba, obsahově ještě upřímnější. Jednoznačný vrchol písničkářova uměleckého stavu. Ten je přitom daný tou nejprostší skutečnosti: že je Damien Rice na rozdíl od minulosti ve všech ohledech konečně sám sebou.

  • ANO!!! (gonzales, 02.02.2015 12:34) Reagovat

    Už dlouho nebyla na Musicserveru recenze, se kterou bych tak z plného srdce souhlasila jako s touhle. Damienovo nové album je skutečně úžasné, já ho měla ráda vždycky, ale s touhle nahrávkou ještě víc. I Don't Want To Change You je podle mě nejupřímnější love song všech dob.

  • Damien (violetlight, 02.02.2015 15:29) Reagovat

    Myslím, že nahrávce hodně přidává to, že Damien skvěle zpívá, navíc celkem nezaměnitelným způsobem.

  • Súhlas (Filip, 02.02.2015 18:41) Reagovat

    Je to fantastický album a 10/10 je plne zaslúžené.

    • Davam iba 5,4/10 (Hannelore, 10.02.2015 23:53) Reagovat

      Desinu so dala iba raz a to nasej vrchnej sansondierke Urankovej, na ktoru toto album nema- je pekne, ale este niee dostatocne vysrale. Chce to cas

  • Fnuka se tam, fnuka... A ne, ze ne! 5/10 (Agnes, 11.02.2015 00:07) Reagovat

    Fnukani je tam na muj fkus prilis

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Silversun Pickups - Tenterhooks 8/10
Recenze: "Tenterhooks" od Silversun Pickups zní jako projížďka nočním městem Silversun Pickups nikdy nebyli kapelou, která by se to snažila nandat žánru alternativního rocku. Už od samého začátku spočívala jejich síla v soudržnosti, atmosféře a psaní písní tak nějak po svém. Sází formace na to samé... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2026 00:00 v sekci Recenze
Grandson, Vower, SaSaZu, Praha, 12.2.2026
Naživo: Energie zvítězila nad ozvučením: Grandson strhl publikum i přes technické potíže Zástupci alternativy dorazili do Fora Karlín s ambicí nabídnout večer plný naléhavých textů, moderní produkce a bezprostřední energie. Předskakující Vower i headliner Grandson předvedli intenzivní výkon, který však provázely... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2026 14:44 v sekci Naživo
Žamboši - Skrýš 8/10
Recenze: Žamboši natočili album k praskajícímu krbu a horkému čaji. "Skrýš" okouzlí křehkou krásou Jan Žamboch už roky dokazuje, že folk lze dělat nepodbízivě, inteligentně a bez klišé. Ať už se jedná o třemi Cenami Anděl oceněné nahrávky s kapelou Žamboši nebo temnější sólovky pod hlavičkou Wolf Lost In The Poem, pokaždé... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2026 08:00 v sekci Recenze
XIII. století - Nosferatu (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Na "Nosferatu" přinesli XIII. století klenot českého gothic rocku. Vinylová reedice ale výročí alba bohužel čest nedělá "Amulet", "Gotika", "Nosferatu". Tři názvy, které u milovníka domácího gotického rocku vyvolají příjemné mrazení v zádech. XIII. století na trojici desek nejen definovali sami sebe, ale hlavně převedli zmíněný žánr do českého... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2026 08:35 v sekci Recenze
Václav Noid Bárta - Tvá krev je má síla 7/10
Video: Název jako politický slogan, obsah jako vyznání: Noid se vyznává v novince "Tvá krev je má síla" Václav Noid Bárta jede na sto procent. Neuplynul ani měsíc a po "Vteřině" přichází s dalším singlem "Tvá krev je má síla". Název ve mně evokuje téměř agitku jako od SPD - zní vlastenecky a silácky. Ale naštěstí se novinka... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 13:30 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras (28.03.2023 07:33)
- Fotogalerie: Koncert Damiena Rice v obrazech (27.03.2023 10:55)
- Mistr křehkých balad Damien Rice vystoupí na dosah ruky v březnu v pražském Divadle Hybernia (13.12.2022 12:53)
- Recenze: "Hraje se nám spolu báječně," vzkazují Red Hot Chili Peppers na "Return of the Dream Canteen" a zvou do devadesátek (17.10.2022 00:00)
- Naživo: Skandujte s Damienem Rice, když umírá láska (07.08.2016 10:40)
- Video: Damien Rice se ostříhal a pak si střihl "I Don't Want To Change You" u Lettermana (20.11.2014 18:07)
- Nové desky pro 45. týden (03.11.2014 09:49)
- Video: Damien Rice je ve videu k "I Don't Want To Change You" celý mokrý a modrý (18.10.2014 10:18)
- Koncertní fotky z musicserveru jsou k vidění v kavárně v Thomayerově nemocnici (07.10.2014 14:18)
- Audio: Damien Rice se podělil o první smuténku z nové desky a je smutná (16.09.2014 18:58)

ALBUM TÝDNE 07/2026

Silversun Pickups
Tenterhooks

Silversun Pickups nikdy nebyli kapelou, která by se to snažila nandat žánru alternativního rocku. Už od samého začátku spočívala jejich síla v soudržnosti, atmosféře a psaní písní tak nějak po svém. Sází formace na to samé kouzlo i na aktuální desce "Tenterhooks"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 02.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Čt 05.03.
Florence + The Machine (UK) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna The Cure Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe