shop.musicserver.cz

V Akropoli se šlo až ke kořenům

Vydáno: 28.05.2002 19:00 v sekci Naživo - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Nedělní odpoledne a večer patřily v žižkovském Paláci Akropolis metalové hudbě. Stalo se tak 26. května, kdy pod pražský vysílač zavítali stájoví koně vydavatelství Redblack v čele s klasiky Root, ale zahráli i Endless, Calathea, Insania a Silent Stream Of Godless Elegy. Více v naší reportáži doplněné o fotografie.

Redblack Tour - Calathea
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Zastávka Redblack Tour v Praze byla podobná malému festiválku, neboť se během ní na pódiu vystřídalo hned pět skupin. To byl mimo jiné důvod, proč akce začínala již po páté hodině (pochopitelně, končit se muselo tradičně do dvaadvacáté hodiny). Jako první přišla na řadu Calathea - vcelku málo známá doom metalová skupina. Jádro jejich čtyřicetiminutového setu tvořily skladby z jejich desky "Wish Thinking", avšak publikum se dočkalo i několika nových písní (např. "Lies"). Calathea doplatila na skutečnost, že nastupovala jako číslo jedna, tedy cca v pět, kdy v Akropoli ještě ani zdaleka nebylo tolik lidí, kolik jich přihlíželo finálnímu vystoupení Root. Nicméně i tak se Calathea předvedli ve více než slušném světle.

Redblack Tour - Endless
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Co by to bylo za Redblack turné, kdyby na něm nehráli Endless - ostravští "kovaři", ověnčení Andělem za rok 2001. Ti navázali v mžiku na Calatheu (vskutku, prodleva mezi Calatheou a Endless činila maximálně deset minut) a ve čtvrt na sedm spustili úvodní píseň "Sundown". Tři čtvrtě hodinu, která byla Endless vyhrazena, vyplnili Ostravané především kousky z poslední desky "Vital #1", včetně pecek jako "History" nebo "Where Do Dreams Go When They Die?". Došlo sice i na ukázky z "Perhilionu", ale těch bylo takříkajíc poskrovnu.

Redblack Tour - Insania
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Poněkud překvapujícím dramaturgickým tahem pro mne bylo zařazení Insanie jakožto třetí vystoupivší kapely. Měl jsem dojem, že Insania si za dobu své existence vybudovala velice slušnou pozici, takže jsem ji dopředu jaksi automaticky pasoval na tahouna číslo 2, hned po Root. Organizátoři ovšem byli jiného názoru, a tak brněnští punk-coreoví intelektuálové přikvačili před návštěvníky něco málo před půl osmou. Tomu, kdo byl nadšen jejich poslední deskou "Trans-Mystic Anarchy", zaplesalo při první písničce srdce - stejně jako na albu se i v Akropoli začínalo s "Hell Know Who We Are". V průběhu svého setu Insania probruslila celou svojí kariérou, tudíž se fanoušci dočkali nejen nejnovějších vypalovaček "Rouhání je pro nás evergreen" či "Vražda ve staré hvězdárně", nýbrž také již dávno známých jako "Máj", "Kometa je klíč" nebo "Pray On My Side".

Redblack Tour - Silent Stream Of Godless Elegy
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Jestliže první trojice hrajících skupin - Calathea, Endless a Insania, se mohla spolehnout na poměrně solidní zvuk, v němž měly vokály zhruba stejné místo jako kytary a rytmika, aniž by se navzájem přeřvávaly, předposlední účastnící večera, Silent Stream Of Godless Elegy (SSOGE), už na tom byli o poznání hůře. Těžko říct, proč si zvukař vybral svou slabší chvilku zrovna ve finiši při koncertu jednoho z držitelů ceny Gramy (té české), ale bylo tomu tak. SSOGE jsou nadmíru zajímavý doom metalový soubor, jehož bujaře rozvětvená struktura je již sama o sobě nápovědou, že se nejedná o obyčejný hospodský metal, ale o více méně art-metalový projekt (ačkoli v doom metalu není užití neobvyklých nástrojů nikterak nenormální). Škoda jen, že během jejich setu častokrát nebylo slyšet zpěv (chropot) pro příliš zvednuté kytarové riffy apod.

Redblack Tour - Root
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Že Root vystoupí až jako poslední, o tom nemohlo být pochyb. Vždyť to jsou oni, kdo již několik let platí za legendu české heavymetalové scény, jejíž desky se neprodávají zdaleka jen v Čechách a na Moravě. Root si také jako jediní (že by hvězdné manýry?) dali při nástupu na pódium na čas. Ale publiku se poté odvděčili živelnou show (jak je jejich zvykem). Nechyběly římské svíce, chrlení ohně, "pekelně černé desky s pentagramem na podstavci s kravskou lebkou" a spousta hodně tvrdé muziky. Big Boss předvedl svůj jedinečný vokální rozsah v plné parádě, a to jak při skladbách z aktuální desky "Black Seal", tak při věcech z "Book" a starších alb. Root také jako jediní mohli po koncertě říct, že jejich hudbě se dostalo nejvřelejší odezvy zpod pódia. Jenže...

Redblack Tour - Root (výzdoba pódia)
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
...ne, že by předcházející skupiny hrály hůře než Bossovi pekelníci. Opět se projevil nešvar Paláce Akropolis - tím, že se veškerá produkce musí skončit do deseti, je zaděláno na rozvláčné návštěvníky, kteří se začnou dostávat do varu v momentě, kdy bude koncert končit. A přesně tak tomu bylo v neděli. Když Root odcházeli, měl jsem pocit, že celá akce by se mohla zopakovat ještě jednou a takoví Endless by se setkali s rozhodně větším a bujařejším přijetím.

Redblack Tour
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Ačkoli se tedy v průběhu šňůrky koncertíků metalových kapel v Akropoli vyskytlo několik vad na kráse (zvuk, alespoň z počátku velice vlažné publikum), večer nakonec proběhl bez zásadnějších problémů a dalo by se říci, že neskončil zle. Nejednalo se sice o bůhvíjak výjimečnou show (žádné přídavky, vše pečlivě nacvičeno a připraveno), ale ti, kteří ten večer přišli do Paláce, aby si poslechli českou heavymetalovou špičku, dostali, oč žádali (a zač si zaplatili).

Redblack Tour, Palác Akropolis, Praha, 26.5.2002

Další fotografie z koncertu:

Redblack Tour - Calathea
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Redblack Tour - Endless
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Redblack Tour - Endless
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Redblack Tour - Insania
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Redblack Tour - Silent Stream Of Godless Elegy
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Redblack Tour - Root
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Redblack Tour - Root
© Luboš Kreč / MusicServer.cz

NÁZORY
  • ROOT rulez! (R. Anděl, 01.06.2002 00:49) Reagovat

    Nezbývá mi než souhlasit. Akce to byla výtečná, profesionálně odvedená. Zvukař si sice během celé produkce vybral i slabší chvilky, ale v celku nemůžu nic namítat. Jenom mě (a myslím, že jsem nebyl sám) vytočilo, že když už jsem se začínal pořádně bavit, Big Boss sebral svou knihu kouzel z podstavce a celá ta nádhera skončila. Osobně jsem od toho čekal víc, ale proti nařízení holt nezmůže nic ani sám ROOTAN. Ave Satanas.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 20. týden 2024
Vítěznou Taylor Swift v českém albovém žebříčku stíhá Travis Scott, uspěl i výběr z Eurovize Nejhranější skladbou v českých rádiích zůstává "Lose Control" od Teddyho Swimse, tou nejstreamovanější se stále pyšní Artemas zásluhou "I Like The Way You Kiss Me". Albům počtvrté kraluje Taylor Swift, dotírá na ni ale Travis... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2024 17:30 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 20/2024 - od Billie Eilish přes Slashe po Zayna
Nové desky 20/2024 - od Billie Eilish přes Slashe po Zayna Tento týden vás čeká příval hudebních novinek, kterému vévodí zejména Billie Eilish a její britský kolega Zyan se stylově netradiční nahrávkou. Doprovází je Cage The Elephant, matador Slash, Ani DiFranco, sólovka Beth Gibbons z... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2024 11:00 v sekci Novinky | Nové desky
Znouzectnost - The End...? 7/10
Recenze: "Temnota je na vzestupu." Znouzectnost na albu "The End...?" předvídá konec Plzeňská Znouzectnost je takovou domácí klubovou jistotou, na kterou se dá spolehnout. Tentokrát o sobě ale nedala vědět celých deset let a fanoušci si její originální punk mohli užívat pouze na koncertech. S novou porcí hudby... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2024 17:00 v sekci Recenze
The Valentines - Vždycky se v hloubi duše najde nějaký černý místo, který vyškrábne trochu múzy
Rozhovory: The Valentines - Vždycky se v hloubi duše najde nějaký černý místo, který vyškrábne trochu múzy Královéhradecká parta The Valentines přišla po řadě singlů s debutovým albem "You All Look Beautiful When You Dance". Slyšet na něm můžeme kytary, synťáky, ale také indie i moderní pop s osmdesátkovými zvuky. Výsledek svádí k... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Billie Eilish - Hit Me Hard And Soft 9/10
Recenze: Billie Eilish na "Hit Me Hard And Soft" (opět) definuje sama sebe. Výsledkem je její nejlepší album Už ve dvaadvaceti letech se její polička prohýbá pod tíhou Grammy, Oscarů a mnoha dalších prestižních ocenění. Vstupenky na koncert v Praze, který se uskuteční za více než rok, fanoušci vykoupili za pár minut. Nyní Billie Eilish... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Silent Stream of Godless Elegy na "Jiné" obnažili svou působivou tvorbu na akustické kosti (30.03.2024 08:00)
- Frontman Insanie Poly se pouští do dark-country projektu Poly Noir (22.03.2024 17:51)
- Režisér "Dobré ráno, Brno!" je členem Insania kultu (11.01.2024 10:19)
- Recenze: Ravenoir přinášejí "Cultus Inferi", nejkompaktnější album své dosavadní kariéry (13.12.2023 14:30)
- Video: Akustičtí Silent Stream Of Godless Elegy se vracejí v černobílém klipu "Pod Babíma horama" (04.12.2023 12:34)
- Insania vydává klip plný násilí "Jedeme peklo" (18.09.2023 15:52)
- Tak tohle Insania pos*ala! (07.09.2023 17:28)
- Insania vyhrála Anděla a vydá v reedici minulou desku (18.04.2023 13:02)
- Představuje se nové české vydavatelství Smile Music Records (02.12.2022 11:03)
- Rány i pásky, Insania pod kuratelou (z)boží (11.10.2022 12:10)

ALBUM TÝDNE 21/2024

Billie Eilish
Hit Me Hard And Soft

Už ve dvaadvaceti letech se její polička prohýbá pod tíhou Grammy, Oscarů a mnoha dalších prestižních ocenění. Vstupenky na koncert v Praze, který se uskuteční za více než rok, fanoušci vykoupili za pár minut. Nyní Billie Eilish vyslala do světa své třetí album "Hit Me Hard And Soft".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)
Po 10.06.
Machine Head (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Adele Queen Sia Taylor Swift Kabát Dua Lipa Bono Rush Mirai mp3.com Imagine Dragons Beyoncé Billie Eilish AC/DC Lady Gaga Liam Gallagher
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu