Dáte si vanilkový koláč?

Vydáno: 02.05.2002 19:45 v sekci Recenze - Luboš Svoboda | foto: facebook interpreta

Diváky nepříliš dobře přijatý snový snímek "Vanilla Sky" doprovází pestrá směsice hudebních žánrů. Režisér Cameron Crowe, známý i díky své dráze hudebního publicisty, v roli producenta vytvořil soundtrack, na kterém vedle sebe postavil interprety zvučných jmen s opomíjenými i debutujícími.

7/10

Různí - Vanilla Sky (soundtrack)

Celkový čas: 73:46

Skladby: All The Right Friends - R.E.M., Everything In Its Right Place - Radiohead, Vanillla Sky - Paul McCartney, Solsbury Hill - Peter Gabriel, I Fall Apart - Julianna Gianni, Porpoise Song - The Monkees, Mondo 77 - Looper Ft Francis Macdonald, Have You Forgotten - Red House Painters, Directions - Josh Rouse, Afrika Shox - Leftfield Afrika Bambaataa, Svefn-G-Englar - Sigur Ros, Last Goodbye - Jeff Buckley, Can We Still Be Friends - Todd Rundgren, Fourth Time Around - Bob Dylan, Elevator Beat - Nancy Wilson, Sweetness Follows - R.E.M., Where Do I Begin - The Chemical Brothers

Málokterý režisér si dává tolik záležet na výběru hudby ke svým filmům jako Cameron Crowe. Po kusech jako "Singles" nebo "Almost Famous", u nichž byla hudba klíčová, přichází s remakem "Abre Los Ojos" Alejandro Amenábara nazvaným "Vanilla Sky". Jeho soundtrack je vcelku působivou sbírkou. Ke koupi lákající jména hvězd jsou zastoupena R.E.M., Paulem McCartneym, Bobem Dylanem či Radiohead. O takové Julianně Gianni jste ovšem mohli slyšet pouze v souvislosti s "Vanilkovým nebem". Píseň složená samotným režisérem a jeho ženou Nancy Wilson "I Fall Apart" je totiž pěveckým debutem herečky Cameron Diaz, která ji nazpívala pod jménem své filmové postavy. Nejstarší skladbou je Dylanova živá nahrávka, úplně čerstvé jsou "All the Right Friends" a přímo pro film napsané "Vanilla Sky" s "I Fall Apart". I žánrově je kolekce rozmanitá. Elektroniku zastoupují The Chemical Brothers, Sigur Ros, Radiohead, taneční hudbu Looper a Leftfield / Africa Bambaataa, pop a rock přichází např. v podání The Monkees, Petera Gabriela aj. A celé dohromady to funguje báječně. Zvláště ve filmu samotném, který jsem kvůli tomu shlédnul. Jen abych zjistil, jak na mě bude hudba působit v zobrazovaných situacích. Skončil před několika hodinami a stále z něj mám pocit sklíčenosti.

Desku otevírají R.E.M. řinčivou kytarovkou "All The Right Friends", která ovšem nemůže konkurovat jejich pohádkově krásné "Sweetness Follows" z "Automatic For The People" - alba ze zlaté éry této obdivuhodné skupiny. Radiohead předkládají svou hypnotickou "Everything In Its Right Place" z alba "Kid A". Klidná McCartneyho titulní "Vanilla Sky" spolu s notoricky známou "Solsbury Hill" Petera Gabriela jsou příjemným odlehčením jinak poměrně depresivní kompilace. Kromě výše zmiňované "I Fall Apart" kytaristka Nancy Wilson složila překrásnou tichou instrumentálku "Elevator Beat". Jednu z mála starších skladeb obstarali The Monkees beatlesovskou "Porpoise Song". Překvapilo mě, že jsem byl i se svým odporem k taneční hudbě bez problémů schopen překousnout Looper - "Mondo ‘77" i The Chemical Brothers - "Where Do I Begin" (ovšem asi jen díky úžasným vokálům hostující Beth Orton). "Have You Forgotten" od v podstatě neznámých Red House Painters je klidná a víceméně akustická záležitost patřící k naprosté špičce alba. Když jsem ji slyšel po probdělé noci před šestou ráno na skoro prázdném nádraží, promítal se mi díky ní uvnitř hlavy vlastní film poskládaný pouze z obrazů okolí. Byla to síla. Vysokou úroveň drží i následující šlapající "Directions" (Josh Rouse). Diskotéková "Afrika Shox" nebyla mým šálkem kávy a skoro desetiminutová "Svefn-G-Englar" (Sigur Ros) už mě po určité době svou monotónností ubíjela (ve filmu ale fungovala bezvadně), zato Jeff Buckley s "Last Goodbye" navázal na přerušenou linii výletem do Afriky. Na Rundgrenově "Can We Still Be Friends" už je poznat zub času, své kouzlo ale má. Stejně tak jediná živá nahrávka, typicky dylanovská "Fourth Time Around".

Skvělé je, že přes pestrost žánrů má výběr k německému eintopfu daleko. Nepodařilo se mi najít jednotící prvek, ale musí tam být, jinak bych z tohoto soundtracku nemohl mít tak dobrý pocit. Našel jsem u něj jedinou opravdu podstatnou chybu. A tou je jeho délka, respektive jen sedmnáct skladeb ze čtyřiceti, které ve filmu zazní. A vynechány jsou přitom mistrovské kousky jako "One Of Us" Joan Osborne, "The Healing Room" Sinead O'Connor nebo "Good Vibrations" Beach Boys. No uvidíme, je možné, že se ještě setkáme u "Vanilla Sky - OST vol.2"

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kensington - First Rodeo 9/10
Recenze: Velkolepý comeback Kensington se vydařil. "First Rodeo" připomíná otevření balíčku chipsů První místo v nizozemské albové hitparádě a natřikrát vyprodaná hala Ziggo Dome. Vzhledem k síle comebackových singlů s novým zpěvákem Jasonem Dowdem se dalo čekat, že velkolepý návrat na scénu nebude propadák. Ostře sledovaná... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 15:00 v sekci Recenze
Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy
Nejvíc nej: Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy Belgický hudebník a producent proslul mixováním klasické a elektronické hudby. Léta s ním spolupracuje třeba videoherní společnost Ubisoft, která jeho díla použila do trailerů her jako "Assassin's Creed" nebo "Far Cry". Už 6. února... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Gufrau, Viktor Kal. - Boyband 8/10
Recenze: Gufrau a Viktor na Kal. na desce "Boyband" dokazují, že nejsou pouze one-hit wonder Po vydání songu "Navždycky blázen" všichni bedlivě vyčkávali, jestli šlo jen o štěstí jednoho hitu, nebo si Gufrau a Viktor Kal. udrží nově nabyté fanoušky. Album "Boyband" naštěstí ukazuje, že úspěch nebyla náhoda a... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 17:30 v sekci Recenze
V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak
Na okraj: V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak V posledních letech se stalo tradicí, že před konečnými nominacemi přicházejí Ceny Anděl s takzvanými shortlisty, tedy sedmičkou postupujících v každé z patnácti kategorií. Jde o první indicie možných favoritů. Z předešlých... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 10:00 v sekci Publicistika | Na okraj
Blitz Union - Evolution 9/10
Recenze: Když se metal potká s osmdesátkami i budoucností. Tak zní Blitz Union na desce "Evolution" Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Co přejí muzikanti napříč žánry do Nového roku? Podívejte se na šestnáct péefek (03.01.2026 12:04)
- Radiohead se vracejí na pódia. Ještě letos odehrají dvacet koncertů po Evropě (04.09.2025 10:56)
- Radiohead nečekaně vypustili živák. Mapuje období následující po albu "Hail To The Thief" (14.08.2025 12:19)
- Zaprášenosti: Radiohead před třiceti lety vydali album "The Bends", jehož melancholie přepsala pravidla rocku (20.07.2025 08:00)
- Album plné ticha. Ed Sheeran, Annie Lennox, Kate Bush a tisícovka dalších umělců protestují proti AI (28.02.2025 17:51)
- Video: Caroline Polachek zdařilou předělávku "True Love Waits" od Radiohead představila ve francouzském muzeu (26.10.2024 09:15)
- Recenze: The Smile jsou na třetím albu "Cutouts" velkolepě hraví (07.10.2024 00:00)
- "Útok na lidskou kreativitu musí skončit," píší Billie Eilish, Pearl Jam i Robert Smith a bouří se proti AI (05.04.2024 10:48)
- Paul McCartney se po padesáti letech shledal se svou ukradenou baskytarou Höfner (18.02.2024 14:03)
- Nové desky 5/2024 - od Kateřiny Marie Tiché přes L Devine po Kirina J Callinana (07.02.2024 16:00)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure Madonna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe