Jack White - Lazaretto

Dobří holubi se vracejí do Lazaretta

Vydáno: 17.06.2014 17:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Je-li vládnoucím (diskutovaným a nekorunovaným) králem popu Justin Timberlake, kdo je králem rocku? Může to být Jack White? A může být také zároveň šedou eminencí a dvorním šaškem? Při poslechu jeho druhé sólové desky "Lazaretto" vám to nepřijde vůbec od věci.

9/10

Jack White - Lazaretto

Vydáno: 09.06.2014
Celkový čas: 39:47

Skladby: Three Women, Lazaretto, Temporary Ground, Would You Fight For My Love?, High Ball Stepper, Just One Drink, Alone In My Home, Entitlement, That Black Bat Licorice, I Think I Found The Culprit, Want And Able

Vydavatel: Globus International

Kdosi nedávno označil Jacka Whitea za hudebního Willyho Wonku. Toto přirovnání se mi velmi líbí, nejen vzhledem k vtipné narážce na neortodoxní vzhled obou postav, jejich bledou pleť a podivný účes. Stejně jako je bizarní Továrna na čokoládu, je bizarní i Whiteova tvorba a z toho mála, co víme, zřejmě také soukromí umělce. Charakteristika šílenec, nicméně génius se projevuje v celé kráse na albu "Lazaretto".

To naznačila už ochutnávka v podobě vysokooktanové instrumentálky "High Ball Stepper", při níž museli pookřát milovníci boosterovaných kytar a řezavých riffů. Anebo informace, že texty vycházejí z prací, které Jack napsal jako náctiletý mladík, a nyní je našlo jeho nynější já při úklidu někde na půdě. Z mnoha písní "Lazaretta" na nás vykukuje něco dráždivě podivného a ne úplně normálního. Ale ta vyšinutost je hrozně přitažlivá - "That Black Bat Licorice" je ukázkovým příkladem se svým bláznivým textem a stejně ulítlou muzikou.

Ačkoliv i na druhém sólovém albu White samozřejmě vychází z blues a hard rocku, rafinovaně do klasických postupů vkládá rafinované prvky pro potěchu svou i posluchače. "Three Women" je blues obohacené o kvantum vyhrávek, jež jsou variacemi už tak výživného riffu - ale proč opakovat jeden motiv stejně dokola, když se to dá udělat dvaceti různými způsoby? Dále White záškodnickým způsobem vhodí granát do skladby přesně ve chvíli, kdy máte pocit, že jste ji právě prokoukli - tu vpadne nečekané sólo na housle, tam zase do tvrdých kytar zakomponuje něco až dětinsky roztomilého.

Samozřejmě střídá lehkost dřevního country ("Temporary Ground" a hostující Lillie Mae Rische) s dramatem antických rozměrů ("Would You Fight For My Love?") a přímočarým garážovým rockem ("Just One Drink"). A pokud máte rádi Stouny v nejlepší formě na začátku sedmdesátek, neměli byste přeslechnout skvělou dvojici písní "Alone In My Home" a "Entitlement", které vskutku silně připomenou náladu "Sticky Fingers" nebo "Exile On Main Street".

Pan Analog začal na "Lazarettu" pracovat už na turné po albu "Blunderbuss" a ani na následovníkovi své výtečné prvotiny nezůstal nic dlužen svému talentu. Jack White je možná trošku vyšinutý a jeho lazaret je ústavem pro lidi, kteří jsou poněkud mešuge, ale jeho podivné kouzlo funguje jako perfektní životabudič.

  • Nadčasový umelec ... (Mia, 19.06.2014 17:41) Reagovat

    Nadčasový umelec

  • Lazaretto (Dennis, 30.07.2014 13:50) Reagovat

    Tento album sa oplatí počúvať jedine z LP, ktoré je svojim vyhotovením priam unikátne :)
    Najmä začiatok prvej pesničky na druhej strane, ktorá ma dve verzie :D

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kraftwerk, Stadthalle, Chemnitz, Německo, 6.12.2025
Naživo: Kraftwerk v Chemnitzu dokázali, že jejich elektronická estetika neztrácí nic ze své nadčasovosti Kraftwerk na své nekonečné tour, nyní s přívlastkem "Multimedia", prezentují svůj průkopnický přístup k elektronice. Zároveň potvrzují, že jejich tvůrčí odkaz je stále hmatatelný v několika sférách muziky. Ukázala to i... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Jack White si do videoklipu "Archbishop Harold Holmes" pozval manického kazatele Johna C. Reillyho (03.07.2025 10:51)
- Audio: Singl "You Got Me Searching" je povedeným dovětkem k albu "No Name" Jacka Whitea (24.11.2024 11:42)
- Recenze: Jack White se na svém bezejmenném albu vrací zpět do stínu garáže a vtahuje posluchače do hry (05.08.2024 00:00)
- Jack White tajně vydal nové album a teď vyzývá fanoušky, aby ho šířili dál zadarmo (27.07.2024 10:34)
- Video: The Whites Stripes se v klipu "Black Math" noří do světa elektronických součástek (24.04.2023 15:54)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (20-11) (26.01.2023 20:30)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- The White Stripes oslaví dvacet let alba "Elephant" reedicí s novým mixem (10.01.2023 10:58)
- Skutečné jméno komiksového záporáka Jokera zní Jack White. Hudebník neskrývá údiv (15.09.2022 13:04)
- Recenze: Druhé letošní album Jacka Whitea je jemné a rozverné (01.08.2022 00:00)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Prince Vladimír Mišík Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe