Čtyřicet nejlepších zahraničních alb roku 2013 (3-1) + čtenářská anketa

20.02.2014 11:10 - Redakce | foto: facebook interpreta

Přinesl rok 2013 přemíru kvalitních desek, nebo naopak třel po hudební stránce bídu s nouzí? Redaktoři musicserveru vybrali svých čtyřicet nejoblíbenějších zahraničních nahrávek, s jejichž poslechem rozhodně nešlápnete vedle. Finišujeme se stupni vítězů a také s výsledky čtenářské ankety.
Žádný žebříček nemůže obsahovat vše, co by si jednotliví redaktoři přáli. A co teprve čtenáři! Než začnete dštít síru nad tím, že je nějaká deska v žebříčku moc vysoko / nízko / není v ní vůbec, vezměte na vědomí, že se jedná jen o zprůměrovaný přehled vkusu redakce musicserveru. Redaktoři celkem navrhli 108 různých zahraničních desek, do nejlepší čtyřicítky se jich ale mohlo probojovat jen... čtyřicet.

Best Of 2013
© facebook interpreta

40 - 31 | 30 - 21 | 20 - 11 | 10 - 4 | 3 - 1 + výsledky čtenářské ankety


3. místo: Lorde - Pure Heroine


Lorde - Pure Heroine
"'Pure Heroine' je albem mimořádně rozmanitým, zábavným, nevšedním, ale především velmi inteligentním. Lorde neopakuje zažité postupy, ale naopak hledá novou, zatím příliš neprobádanou cestu popové alternativy."

-- Josef Martínek

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Posledních pár let v popu ukazuje, že posluchači jsou už čím dál více imunní na přehnaně komplikované a ducavé písničky v duchu osmdesátkového elektropopu, kterými jsou zásobováni od jara do zimy. O to více se pak prosazují interpreti jako Gotye, Lana Del Rey nebo Ellie Goulding, kteří svou hudbu skládají úplně z jiných, méně vyumělkovaných komponent. A to samé platí i o mladičké Novozélanďancee Lorde. Ostatní zpěvačky jejího věku se v drtivé většině případů nechávají vláčet tak, jak se to hodí jejich vydavatelství, trdlují do rytmu diskotékových popěvků nevalné kvality a o nějakém hudebním sdělení si nechávají jen zdát. Lorde si ale našla vlastní sound v minimalistických kompozicích, urban beatech a nelineární dynamice. Navíc se interpretka nebojí do svých písní vložit i osobní a fantazie plné zpovědi, které sedí jejímu věku, ale ukazují ji jako přemýšlivý talent beze strachu zajít i na hranu běžného rádiového vkusu. "Pure Heroine" je vynikající debut s mnoha silnými momenty s takřka neomezenou životností. A přesně takové prvky současný pop zoufale potřeboval. (Lukáš Boček)


2. místo: Daft Punk - Random Access Memories


Daft Punk - Random Access Memories
"'Random Access Memories' ale není jen snahou pozvednout současnou hudební scénu, je to 'The War Of The Worlds' naší doby, progresivní elektronika, která se nebojí znít retro a současně zároveň, elektronika skrývající v sobě filmovou epičnost i sentiment, v níž je sebevětší klišé pozvednuto na umění. Už dlouho tady nebylo tolik propracované dílo, které je radost zkoumat, vrtat se v něm a nebo se jen tak nechat bavit, protože o zábavu, o tu tady jde především."

-- Jakub Malar

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Už singl "Get Lucky" napovídal, že tohle bude z tvůrčí základny maskovaných Francouzů velký svátek pro muzikální svět. Před (ne)vtíravou kytarovou linkou zabalenou v rytmu svěžího párty funku s textem o euforii víkendové noci nešlo utéct. Její exkluzivita si našla cestu i do paměti běžného rádiového konzumenta či fanouška odlišného stylu. Podobnou stmelovací vlastnost můžeme ostatně nalézat také u celé nahrávky. Hlavní idea "Random Access Memories" totiž leží mimo všechna škatulková omezení, je to velkolepá oslava hudby v celé její šíři. V tomto konkrétním případě se jí pouze vyznává prostřednictvím taneční hudby. Megalomanství ve zvolené délce a využití otřepaných prostředků je jenom prvním dojmem z poslechu. Druhým a trvalým je už pouhé potěšení muzikantů z nahrávání, jejich úctyplná poklona předchůdcům a neobyčejný zážitek pro posluchače. A zatímco muzikantská evoluce jde většinou od organiky k syntéze, robotí ansámbl dvojice tentokrát upozadila a společně s hvězdnými hosty uprostřed nánosů třpytek, navoněného kouře a gejzírů bublinek šampaňského popadla nástroje. Výsledek je takřka dějinný - tohle album nepatří jenom do přehledů best of '13. Zcela jistě je to jeden z nejlepších počinů celé druhé dekády 21. století. (Simona Knotková)


1. místo: Justin Timberlake - The 20/20 Experience (Part 1)


Justin Timberlake - The 20/20 Experience
"'The 20/20 Experience' je komplexní, dobrodružnou, zábavnou, dotaženou a v mnoha směrech dokonalou hudební mozaikou, která se zapíše do historie. Je to album, o kterém budete přemýšlet v práci, na které se budete těšit a u kterého si budete přát, aby nikdy neskončilo."

-- Jan Trávníček

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Justin Timberlake si asi myslel, že nám bude stačit jeho sexy filmová scéna s Milou Kunis a nechal nás čekat na další desku dlouhých sedm let. Kdyby natočil špatné album, nikdo by mu těch sedm roků čekání neodpustil. Ale ono je překrásné, takže má, kluk jeden fousatá, štěstí. "The 20/20 Experience" je album protkané láskou ke zpěvákově životní lásce, manželce Jessice - i když možná budete protestovat, že ty texty jsou místy oplzlé. Nahrávka kombinuje obrovské množství stylů, od jazzu po orchestrální odbočky, ale zároveň zůstává konzistentní. Pozměněnými slovy Forresta Gumpa, tahle deska je jako bonboniéra. Každá píseň je jiná, ale přitom jsou spolu všechny v jedné krabici a všechny jsou obalené v jen těžko napodobitelném zpěvákově falzetu a charakteristických aranžích Timbalanda. A stejně jako u bonbónku, nikdy nevíte, co bude uvnitř, když si do něj kousnete. Možná to bude orientální koření "Let The Groove In", možná jahodová žvýkačka a nebo taky ochutnáte něco čarovného a získáte schopnost vidět věci na dně oceánu. A jedli jste vůbec někdy něco sladkého déle než sedm minut? Písně JT si budete chtít nechat na jazyku tak dlouho, jak to jen půjde. A nebudete se muset obávat, že vás Justinovy bonbónky přestanou bavit nebo že vás z nich něco rozbolí. I když jeden kousek by měl být ve speciálním balení. "Mirrors", jeden z největších hitů (pokud ne ten vůbec největší) loňského roku, vás prostě musí uhranout, i kdybyste se sladkému vyhýbali jako Lady Gaga normálnímu oblečení. Beatbox, fantastická kytara a nakonec i dojemné vyznání lásky "You are the love of my life," které dělá z Jessicy Biel patrně nejšťastnější manželku na světě. A z Justina Timberlakea prezidenta popu. A to si zaslouží první místo, nemyslíte? (Marta Šindlauerová)


Výsledky čtenářské ankety

Když jsme před pár týdny začali sestavovat náš redaktorský žebříček zahraničních a domácích alb, dali jsme možnost i vám, našim čtenářům, možnost vytvořit také čtenářské pořadí. Hlasování se zúčastnily dobré dvě stovky čtenářů, nominovaných bylo na sto padesát zahraničních a sedmdesát domácích nahrávek. Za došlé příspěvky vám moc všem děkujeme. A jak to všechno dopadlo? Nyní můžete sami porovnat, nakolik se váš výběr shoduje s tím naším. Tady je vaše čtenářská čtyřicítka zahraničních a dvacítka domácích nejoblíbenějších alb minulého roku:

Top 40 zahraničních alb:
  1. Lady Gaga - Artpop
  2. Queens Of The Stone Age - ...Like Clockwork
  3. David Bowie - The Next Day
  4. Justin Timberlake - The 20/20 Experience 1/2
  5. Arctic Monkeys - AM
  6. Beyoncé - Beyoncé
  7. Kanye West - Yeezus
  8. Katy Perry - Prism
  9. Paramore - Paramore
  10. Britney Spears - Britney Jean
  11. Pearl Jam - Lightning Bolt
  12. Lorde - Pure Heroine
  13. Avenged Sevenfold - Hail to the king
  14. Janelle Monáe - The Electric Lady
  15. Elton John - The Diving Board
  16. Nine Inch Nails - Hesitation Marks
  17. Dark Tranquillity - Construct
  18. Black Sabbath - 13
  19. M.I.A. - Matangi
  20. Pet Shop Boys - Electric
  21. CHVRCHES - The Bones of What You Believe
  22. The Steady Swagger - The Steady Swagger
  23. Madonna - MDNA World Tour
  24. Eminem - The Marshall Mathers LP 2
  25. How To Destroy Angels - Welcome Oblivion
  26. John Newman - Tribute
  27. Alter Bridge - Fortress
  28. London Grammar - If You Wait
  29. My Bloody Valentine - m b v
  30. One Direction - Midnight Memories
  31. Paul McCartney - New
  32. Nick Cave & The Bad Seeds - Push The Sky Away
  33. Suede - Bloodsports
  34. Deafheaven - Sunbather
  35. Arcade Fire - Reflektor
  36. Disclosure - Settle
  37. Anna Calvi - One Breath
  38. Korn - The Paradigm Shift
  39. Depeche Mode - Delta Machine
  40. Miley Cyrus - Bangerz

Top 20 domácích alb:
  1. Jana Kirschner - Moruša biela
  2. Helena Vondráčková - Touhy
  3. Miro Šmajda - mirosmajda.com
  4. Lucie Vondráčková - Oheň
  5. Mandrage - Siluety
  6. Gabriela Gunčíková - Celkem jiná
  7. Imodium - Valerie
  8. WWW - Atomová včela
  9. Vanessa - Antidotum
  10. Bratři Orffové - Šero
  11. Markéta Konvičková - Tablo(nd)
  12. Hentai Corporation - The Spectre Of Corporatism
  13. Insania - Zapal dům, poraž strom
  14. Kittchen - Radio
  15. Katarzia - Generácia Y
  16. Těla - Namále
  17. Houpací koně - Everest
  18. Bára Basiková - Belleville
  19. Traktor - ALCATRA'N'Z
  20. Vladimir 518 - Idiot



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY