Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Čtyřicet nejlepších zahraničních alb roku 2013 (10-4)

Čtyřicet nejlepších zahraničních alb roku 2013 (10-4)

Vydáno: 18.02.2014 10:30 v sekci Publicistika - Redakce | foto: facebook interpreta

Přinesl rok 2013 přemíru kvalitních desek, nebo naopak třel po hudební stránce bídu s nouzí? Redaktoři musicserveru vybrali svých čtyřicet nejoblíbenějších zahraničních nahrávek, s jejichž poslechem rozhodně nešlápnete vedle. Téměř finišujeme s pořadovými čísly 10 až 4.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Žádný žebříček nemůže obsahovat vše, co by si jednotliví redaktoři přáli. A co teprve čtenáři! Než začnete dštít síru nad tím, že je nějaká deska v žebříčku moc vysoko / nízko / není v ní vůbec, vezměte na vědomí, že se jedná jen o zprůměrovaný přehled vkusu redakce musicserveru. Redaktoři celkem navrhli 108 různých zahraničních desek, do nejlepší čtyřicítky se jich ale mohlo probojovat jen... čtyřicet.

Best Of 2013
© facebook interpreta

40 - 31 | 30 - 21 | 20 - 11 | 10 - 4 | 3 - 1 + výsledky čtenářské ankety


10. místo: Paramore - Paramore


Paramore - Paramore
"Jestli vám po výživné hodince s nahrávkou zůstanou v hlavě kromě parádních refrénů i nějaká slovní hodnocení, patrně z moře dojmů vylovíte pojmy jako chytlavost, líbivost, šťavnatost, hravost, přístupnost a podobně."

-- Jan Trávníček

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Když v roce 2010 přišli Paramore o dva členy, bratry Joshe a Zaca Farrovy, vypadalo to s dalším pokračováním skupiny bledě. Nakonec se však zbylá trojice ve složení Hayley Williams, Jeremy Davis a Taylor York semkla a všechny negativní myšlenky promítla do tvorby své čtvrté studiovky. Ta představuje hudebně úplně nové Paramore, a možná právě proto byla podle názvu kapely také pojmenována. Oproti předchozím nahrávkám překvapuje deska hlavně nečekanou hravostí, jakou nabízejí rozverné hity typu "Still Into You" nebo "Ain't It Fun" či krátké "Interlude" vložky na ukulele, celý nosič pak znovu drží pohromadě jedinečný řezavý hlas Hayley. Ten, i přes popovější vyznění alba, stále exceluje také v gradujících kytarovkách ("Part II", "Las Hope"), z nichž emoce tryskají proudem, nebo energických rockových vypalovačkách ("Now", "Anklebiters"). Paramore se vrátili dospělejší, uvolněnější a hudebně pestřejší. Právem je tak eponymní počin mnohými nazývám nejlepším albem jejich kariéry. Kromě pozitivního přijetí kritiky přinesl sedmnáctipoložkový disk skupině i jejich první vítězství v americké albové hitparádě. Čeští fanoušci pak jistě ještě teď vzpomínají na pražský koncert, který se odehrál loni v červnu v rozpálené Lucerně. (Josef Martínek)


9. místo: Biffy Clyro - Opposites


Biffy Clyro - Opposites
"Biffy Clyro navázali tam, kde skončili. Natočili hned dvě výborná alba naráz, a všem tak vzkázali, že si úspěch a slávu zaslouží víc než kdo jiný. A pokud vysokou laťku udrží i nadále, není pochyb, že se zrodila nová rocková legenda. 'Opposites' zahájilo rockový rok 2013 velkolepě."

-- Ondřej Hricko

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Rok 2013 byl pro rockovou hudbu jedním z nejsilnějších, alespoň co se týče aktuálního tisíciletí. Fanoušci i kritici se proto ani v lednu nepřestali dohadovat, zda podařenější alba vydali Arctic Monkeys, Babyshambles, Foals, Franz Ferdinand, Kings Of Leon, Nine Inch Nails, Queens Of The Stone Age, Vampire Weekend nebo třeba dnes už tancující Arcade Fire. Většině z nich ale vítr z plachet sebrali Biffy Clyro a za své téměř dokonalé dílo sklízí opravdovou bouři. Divoké a nespoutané dvojalbum "Opposites" z nich totiž zaslouženě udělalo stadionovou kapelu se vším, co k tomu patří. Výborně vystavěné písně, které se z jemné, skoro až rádiově uhlazené melodiky přelévají do vroucího a nezkrotného oceánu hlasitých kytarových riffů, přesných rytmů a okouzlujících detailů totiž dávají posluchačům na srozuměnou, že se ve skotských rukou v prosluněné Santa Monice urodilo něco mimořádného. Živelnost a až na dřeň jdoucí projev frontmana Simona Neila, který se tak snaží vyrovnat s potraty své ženy, budiž pozvánkou na jejich živočišné koncerty, za které už si tihle tři polobozi vysloužili i cenu čtenářů NME (ostatně i my jsme vám přivezli důkazy z Novarocku i z Prahy). Ale teď už vážně dost řečí - tenhle nepřehlédnutelný vryp do rockových čítanek zkrátka musíte slyšet. (Jan Trávníček)


8. místo: Nick Cave & The Bad Seeds - Push The Sky Away


Nick Cave And The Bad Seeds - Push The Sky Away
"Temnější než kdy předtím, jinak ale až nebývale klidná a silně melancholická deska, v níž neustále tepe všudypřítomné napětí (díky, Warrene!). Do takových světů se propracoval Nick Cave & The Bad Seeds v době, kdy zastavil démonické bouřliváky Grinderman. A to vše v době, kdy v kapele již není ani Blixa Bargeld (od roku 2003) a nově (protože předchozí album ještě nahrával) ani zakládající člen skupiny a kapelník Mick Harvey."

-- Honza Průša

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Zlaté žezlo a jablko za nejlepší album roku 2013 putuje do rukou Nicka Cavea a jeho souputníkům The Bad Seeds. Alespoň podle mého žebříčku. Kapela loni započala třetí dekádu existence, během níž do ní muzikanti přicházeli a odcházeli z ní v různých fázích žánrového růstu. Kytarista Hugo Race se odporoučel těsně po experimentální rockové horror-show "From Her To Eternity", na sklonku éry klavírních balad kolektiv opustil kytarista Kid Kongo Powers mávajíc na rozloučenou příchozím Martynu P. Caseymu a Conwayi Savagovi, ke kterým se o sedm let později připojil renesanční muž, démon a lyrik v jednom Warren Ellis. Tečku za tímto obdobím učinil svým odchodem paradoxně chvíli před vznikem Caveova temnějšího projektu Grinderman frontman industriální skupiny Einstürzende Neubauten Blixa Bargeld. A jako by se Cave vypořádával se ztrátou zakládajících členů Bad Seeds změnou hudebního směru, přehodil výhybku i poté, co se rozloučil s tím posledním, Mickem Harveym. A natočil jedno ze svých nejlepších alb. "Push The Sky Away" je tichá revoluce. Příběh, jehož jste součástí. Deska křehká jako čerstvě narozené dítě. Písně, v nichž se nástroje nenápadně noří do ticha, stejně jako z něj vystoupily. Možná v nich uslyšíte soul, možná rock, ale to není důležité. Děvka Bee zavede posluchače za romantizování kytary do podkrovního bytu Jubilee Street, odkud se posléze ozývá mužský křik "i'm vibrating, look at me now!", v "Higgs Boson Blues" si vyžádá plnou pozornost vypravěč Cave se svou glosou na nesmysly z Wikipedie. U závěrečné "Push the Sky Away" napětím nedýcháte. Nasloucháte odchodu The Bad Seeds a přejete si, aby to nebyla pravda. Nick Cave & The Bad Seeds jsou totiž příliš geniální na to, aby je hudební scéna ztratila. (Andrea Šafářová)


7. místo: MS MR - Secondhand Rapture


MS MR - Secondhand Rapture
"Pokud máte rádi zpěv Florence Welch, líbí se vám styl Lany Del Rey, akorát byste dali přednost trochu pozitivnějšímu a energičtějšímu podání, je pro vás tvorba MS MR to pravé."

-- Jaroslav Hrách

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Indie pop se silnými ženskými hlasy je hlavně doménou Británie a v podobě electropopu Severní Evropy, minulý rok však v tomto subžánru, na musicserveru velmi oblíbeném, přinesl i skvělou desku zpoza oceánu. "Secondhand Rapture" newyorské dvojky MS MR netepe v dusavém rytmu, zhusta využívá i smyčců a živých nástrojů, atmosférou a působivými vokály se však bez problémů dá zařadit k Florence Welch a podobným. Už EP "Candy Bar Creep Show" ukázalo, že se máme na co těšit, a dlouhohrající deska to jen potvrdila. Album nenabízí žánrové přemety, naopak disponuje konzistentním zvukem, který odmítá podléhat tlakům okolí a dává nahrávce jednolitý tvar. Jakkoli desce vévodí hlavně zpěv a atmosféra, neméně důležitým stavebním kamenem jsou silné písničky, které nenabízejí slabší kousek. A jejich přesvědčivost je taková, že když se do vás Lizzy Plapinger neboli MS pustí v refrénu nejlepší skladby "Think Of You" ("I still think of you and all the shit you put me through..."), máte pocit, že se jí za toho chlapa musíte omluvit sami. (Honza Balušek)


6. místo: M.I.A. - Matangi


M.I.A. - Matangi
"Je to muzika dneška, reflektuje dnešek, užívá současných trendů, kombinuje je s těmi minulými, a vytváří tak něco, co hned tak nezestárne."

-- David Věžník

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Jestli se něco Maye Arulpragasam na její poslední řadovce opravdu povedlo, tak je to spojení jejích osobních (nejen politických) názorů s jejím multikulturním cítěním. Předchozí "Maya" přece jen vyvolala rozpačité reakce a její slavný prostředníček v rámci Super Bowlu před dvěma lety a celá následná kauza kolem něj taky zrovna její kariéře nepomohl, ale na "Matangi" je M.I.A. opět na vrcholu svých tvůrčích sil. Ano, je to v podstatě divná nahrávka, ale neuvěřitelně zábavná. Celé to trochu zní, jako by se její duchovní stránka dala do souboje s jejím vnitřním rebelem, dostala nakládačku, pak se usmířili a spolu vytvořili toto dílo. Album je plné úžasných beatů a nápaditých textů, v nichž si zpěvačka dělá legraci z Lary Croft v podání Angeliny Jolie a sype hlášky jako "my blood type is no negative". Drzý, provokativní, nekonvenční, chytrý a zábavný - takhle nějak by měl vypadat pop 21. století. (Jakub Malar)


5. místo: Arctic Monkeys - AM


Arctic Monkeys - AM
"Alex Turner a spol. ještě neřekli své poslední slovo, a i když to tentokrát nebylo na jedničku s hvězdičkou, mají Arctic Monkeys stále co říct a jsem si naprosto jist, že od nich uslyšíme ještě mnoho dobrých kytarových majstrštyků."

-- Ondřej Hricko

profil interpreta | recenze | album na Spotify

Arctic Monkeys už dávno nejsou ti uřvaní sígři ze Sheffieldu. Na rozmezí dekád se tato kapela dokázala vzdát zvuku, který jí přinesl raketový vzestup, ještě než jí začal překážet. Zlomový "Humbug" asi nesedl každému, každopádně bychom teď bez něj nemohli oslavovat tento obdivuhodný počin s názvem "AM". Od typicky britského svěžího indie rocku se naplno posouváme k tučným riffům a zběsilá bubenická extempore à la "Brianstorm" jsou střídána jednoduchými beaty. Arctic Monkeys za mořem už dávno stihli nasáknout Amerikou, takže se v jejich případě nesmíme divit, když se kytarová kapela oddá takřka hiphopovým rytmům. Pocit, kterého se při poslechu desky dostává, se bude těžko přenášet na pódia. Většina písní zní neopakovatelně tajemně a ospale, i když třeba "R U Mine" nebo "Arabella" by probraly mrtvého. "AM" je komplexní dospělá nahrávka, slovy Joshe Hommea, který na ní mohl hostovat, dokonce "eally cool, sexy after-midnight record". (Martin Spurný)


4. místo: Lady Gaga - ARTPOP


Lady Gaga - ARTPOP
"'ARTPOP' lze bez okolků označit za dospělé popové album s poměrně tvrdým zvukem a rozeznatelným rukopisem nadané interpretky, která i tentokrát napsala všechny texty a melodie. Deska je konzistentní, hravá a z každé skladby čiší obrovská péče věnovaná mnoha malým detailům."

-- Lukáš Boček

profil interpreta | recenze | album na Spotify

"Můj 'ARTPOP' může být cokoliv," vysvětluje Lady Gaga v textu titulní písně kontroverzní název svého čtvrtého studiového alba. Spojení dvou zdánlivě protikladných výrazů tak nedefinuje, kde končí hranice masové zábavy a začíná umění, ale spíše spoléhá na abstraktní představivost posluchačů. Prodejní trhák se tentokrát sice nekonal, zpěvačka se však znovu na popovém poli jasně vymezila oproti konkurentkám. Na pozadí uměleckých odkazů, od renesančního malíře Botticcelliho až k současným kulturním modlám (Jeff Koons, Donatella Versace), vyniká patnáctka nových popových klenotů, v nichž se Gaga nebojí experimentovat a překvapovat nadžánrovými výlety. Album říznuté prvky rocku, tvrdého elektra, r'n'b i hip hopu nepostrádá pestrost, zároveň mu však nechybí celistvost, ani potenciální hity. Gagamánie z let minulých již sice pomalu, ale jistě odeznívá, nekonvenční diva však svou bohatou kreativitu ještě zdaleka nevyždímala a soudě podle jejího nejnovějšího počinu má stále co nabídnout a čím obohatit současnou pop music. Už ne jako matka příšerek, ale jako bohyně lásky Venuše. Své božství nám naživo předvede už 5. října v pražské O2 areně. (Josef Martínek)NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Soudnost (Deda, 18.02.2014 11:28) Reagovat

  Artpop na 4. místě s metacritics score pouze 61. V zahraničí ho řadí mezi propadáky, v Česku mezi top5 alba. :D

  • Re: Soudnost (Daniel, 18.02.2014 11:56) Reagovat

   V zahraničí ho řadí mezi propadáky? :D O tom teda nic nevím, pokud vím, tak recenze tak nějak celosvětově šli od průměru až ke chvále, co proti ní furt někteří mají? To není Justin Bieber, který toho mnoho neumí... tohle je vážně skvělá umělkyně, kterí má tolik hudebního talentu, že by jí mohl popový olymp závidět (hlavně zoěvačky). 4. místo je pro mě obrovským překvapením, jenže zkoušel jste si to album poslechnout? Ono opravdu co track, to klenot, který obsahuje přidanou hodnotu... Nevím, nějak prostě nechápu tu zášť, to označování za propadák.... a to pěkně prosím, nejsem žádný extra fanoušek, jenom jsem už dávno pochopil, že tato žena není jen bublinou, či plátkem hovězího

   • Re: Soudnost (Deda, 18.02.2014 12:11) Reagovat

    61 je silně průměrný. Beyonce má 85

    • Re: Soudnost (Daniel, 18.02.2014 13:43) Reagovat

     Beyoncé vydala bezesporu kvalitní album, jedna z mála, kterou si z vrcholového popu pustím a nechce se mi zvracet... jinak poslouchám post rock, kvalitní metal jako třeba dream theater plný nápadů doslova miluju, Florence and the Machine - jedinečný úkaz, na popovém poli... mno a nějak jsem se časem dopracoval i k Lady Gaga (v době poker face jsem si o ní nemyslel vůbec nic dobrého) Jenže pak přišla živá vystoupení, hudebně si za svým materiálem stojí sama. Jako chápu averzi k ní, jenže podle mě jde o dost kvalitní a zajímavý pop, navíc ta ženská má chtě nechtě úžasný hlas. A ač se mi třeba ARTPOP dost líbí, je na něm spousta výborných melodií atd, tak mě mrzí, že třeba nevydá demo verze... schválně - www.youtube.com/watch?v=fekIMJcTols Libí se vám to? Mě to příjde vážně skvělé...

     • Re: Soudnost (poink, 20.02.2014 22:29) Reagovat

      naprostá špička obecně v popu je Janelle Monáe. vedle ní Lady Gaga vyzní jak, mno, Lady Gaga. :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marien a Nezmaři, Nádvoří zámku Telč, 3.8.2021
Naživo: Marien a Nezmaři provedli posluchače deštivou telčskou nocí s humorem a melodikou Nabitý program Prázdnin v Telči uhání dál kvapíkovým rytmem. Úterní večer dostaly na starosti dvě (věkem rozdílné, ale stylem až tolik ne) formace. Marien i Nezmaři nabídli kvantum humoru a romanticko-melodických folkových tónů,... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2021 18:26 v sekci Naživo
0
Bára Poláková, Ledárny Braník, Praha, 4.8. 2021
Naživo: Bára Poláková si s hromadou hostů podmanila Pražskou kavárnu Středeční večer v pražských Ledárnách Braník patřil herečce a zpěvačce Báře Polákové. Ta si pro fanoušky připravila set nabitý hosty a nespoutanou energií, kterou je pověstná. Hudebnici přišli podpořit Kato, En.Dru, Eva... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2021 11:45 v sekci Naživo
2
Folkové prázdniny 2021, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 24.-31.7.2021
Naživo: Krajina Folkových prázdnin zavedla návštěvníky na místa, kde je svět v pořádku Mikýř by možná dodal to svoje ikonické: "Akorát že vůbec." Jenže ony ty letošní Folkové prázdniny byly opravdu skoro takové, jaké si je pamatujeme z doby předcovidové. Jistě, pár věcí bylo jinak, pár přibylo, pár chybělo. Tu... čtěte zde
Vydáno: 03.08.2021 17:37 v sekci Naživo
0
Nové desky 30/2021 - od Billie Eilish přes Bleachers po Prince
Nové desky 30/2021 - od Billie Eilish přes Bleachers po Prince Hlavní hvězdou týdne je s dlouho očekávanou albovou dvojkou Billie Eilish. Doplní ji další posmrtná nahrávka Prince, dále Jack Antonoff s projektem Bleachers, soulová Yola, rockoví křesťani Needtobreathe, zremixovaní Erasure,... čtěte zde
Vydáno: 03.08.2021 08:10 v sekci Novinky | Nové desky
1
Vlasta Redl a Jeho kapela, Iva Marešová a Razam, Prázdniny v Telči, 31.7. 2021
Naživo: Iva Marešová a Vlasta Redl ukázali v Telči dokonalý mix energie, muzikálnosti a humoru Koronavirová krize Prázdniny v Telči prostě nezastaví, a tak má devětatřicátý ročník za sebou už dva programové dny. Sobota byla hudebně kouzelná, o což se postarali Iva Marešová a hlavně Vlasta Redl se svými kapelami. Hrálo se... čtěte zde
Vydáno: 02.08.2021 16:07 v sekci Naživo
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Lady Gaga a Tony Bennett ohlásili dva společné koncerty v New Yorku. Pro zpěváka budou v tomto městě poslední (21.07.2021 13:57)
- Nick Cave a Warren Ellis budou v pátek rokovat o albu "Carnage" (17.06.2021 19:05)
- Lady Gaga kvůli pandemii znovu odložila turné "Chromatica Ball" (03.06.2021 16:19)
- Lady Gaga oslaví deset let alba "Born This Way" vydáním speciální edice (29.05.2021 14:17)
- Video: Lady Gaga si zazpívala s Phoebe z "Přátel" ikonickou píseň "Smelly Cat" (28.05.2021 09:52)
- Hlavní hvězdou Metronome Prague 2022 bude Nick Cave (18.05.2021 09:28)
- Biffy Clyro dokončili další album (17.05.2021 13:24)
- Vyjde pokračování desky "ARTPOP"? Lady Gaga je dojatá zájmem fanoušků (17.04.2021 11:28)
- Nick Cave nečekaně vydal vinylový singl "Grief" (14.04.2021 10:09)
- Letošní Record Store Day bude mít dva termíny, čekat můžeme raritky od St. Vincent, Lady Gaga nebo The Cure (10.04.2021 10:55)

ALBUM TÝDNE 31/2021

John Mayer
Sob Rock

Na své osmé desce "Sob Rock" se představuje třiačtyřicetiletý Američan John Mayer coby milovník hudby a estetiky osmdesátých let minulého století. Pod slupkou pohodového letního alba se ovšem ukrývá i spousta ironie a trocha hořkosti. John si se svými posluchači hraje a některé možná moc nepotěší.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 21.08.
Billy Barnan (SK) (Střecha Radost, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (Střecha Radost, Praha)
St 01.09.
Warmduscher (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Pá 10.09.
Pigeon John (US) (+XL the Band (CAN)) (Café V lese, Praha)
Ne 12.09.
The Wedding Present (UK) (Café V lese, Praha)
Ne 12.09.
Amistat (AUS) (Střecha Radost, Praha)
Ne 26.09.
Passenger (UK) (Roxy, Praha)
Čt 30.09.
Boy Pablo (CHL) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Kryštof Miley Cyrus Lady Gaga Madonna Ewa Farna Metallica Queen Billie Eilish Foo Fighters Pokáč AC/DC Imagine Dragons Vypsaná fiXa The Weeknd BTS Britney Spears Marpo Ed Sheeran Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu