TOPlist
shop.musicserver.cz

Endless dostali Anděla právem

Vydáno: 09.04.2002 05:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Česká metalová scéna nespí. Naopak - vznikají výborná alba. Toto důležité poselství přináší poslech nové desky "Vital #1" ostravské formace Endless, která byla mimochodem oceněna jako nejlepší hard’n’heavy interpret loňského roku, a to v novinářské sekci výročních cen Anděl 2001. A dodejme že právem, více v recenzi.

8/10

Endless - Vital #1

Celkový čas: 52:31

Skladby: Xea-Tuath-Eo, Sundown, Where Do Dreams Go When They Die?, Fragments, Dune, Vital #1, Our Friends, History, Pilgrim, In Your Palms

Vydavatel: Redblack

Česká metalová scéna nespí. Naopak - vznikají výborná alba. Toto důležité poselství přináší poslech nové desky "Vital #1" ostravské formace Endless, která byla mimochodem oceněna jako nejlepší hard’n’heavy interpret loňského roku, a to v novinářské sekci výročních cen Anděl 2001. V českých luzích a hájích bohužel mnoho neznamená, když je někdo uznávaným metalovým umělcem. Narozdíl od zahraničí jsou čeští posluchači více infiltrováni zkomercionalizovanou tvorbou prvoplánových hurá projektů, jejichž charisma vyčpěje po dvou posleších jako odložené pivo. O to chvályhodnější je nadšení, s nímž se někteří producenti a vydavatelé pouštějí do realizace "undegroundových" desek, jejichž úspěch není ani zdaleka zaručen. Endless jsou naneštěstí z těch, kteří v obchodech nemají na růžích ustláno, ale měli by mít.

Jistě neuškodí trochu si přiblížit historii skupiny - Endless vznikli roku 1994 v Ostravě. První desku, "Perihelion", vydali o pět později, přičemž v mezičase stihli jednak vyhrát v soutěži New Rock Generation, jednak několikrát pozměnit personální složení bandu. V dnešní době Endless tvoří Libor Bartusek (zpěv, kytary), Jarda Adámek (kytara), Mirek "Rybíz" Čajka (basa, toho ovšem nedávno nahradil Peťa Hutín) a Radek Šlachta (bicí). No a rok 2001 se pro soubor stal dozajista přelomovým, a to z mnoha důvodů (vydání desky a její recenze ve spoustě periodik, vítězství v Andělovi).

Přistoupit k albu "Vital #1" s chladnou hlavou a bez emocí pro mě bylo krajně obtížné, neboť všechno, co jsem o desce dříve četl, byla samá chvála a žádná hana. Po prvním odehrání jsem ale začínal tušit, že Endless si kvanta poklon nejspíš zaslouží. Po druhém a třetím přehrání jsem o tom již byl přesvědčen. Kdysi se Endless definovali jako doom metalová skupina, ale tato škatulka dávno neplatí. "Vital #1" je velice barevná a různorodá deska, která na několika místech dalece překračuje hranice heavy metalu. To si mohou Endless dovolit především díky špičkové instrumentální rovině, kdy všichni členové ovládají své nástroje s bravurou, kterou v poslední době tak často postrádám u nu-metalových ikonek. Deska začíná ostrou, trashovou "Xea-tuath-eo", pokračuje zajímavě strukturovanou skladbou "Sundown" s výtečnou melodií v refrénu, polevuje při "Fragments", což je píseň, v níž je značně cítit vliv Paradise Lost a graduje ve dvou "monstrózních" kusech - "History" a "Pilgrim".

Pro ty, kteří by si chtěli udělat detailnější obrázek o tvorbě Endless, napíši, že Bartuskův zpěv se po většinu doby pohybuje v rovinách křiklounů z rodu Maxe Cavalery, ale čas od času zabrousí i do mírnějších poloh, v nichž nezřídka evokuje Eddie Veddera nebo Nicka Holmese z Paradise Lost. Základní hudební tvar Endless je postaven na středněrychlé rytmice, jenomže tímto jednoznačná charakteristika kapely končí. Její tvorba je totiž hodně členěná a vrstvená, kdy v jeden okamžik se na vás valí zběsilá metalová jízda, aby se v zápětí vše zlomilo do klidné, instrumentální polohy, kytary jsou doprovázeny flétnou, zpěvákův řev je podepřen ženským vokálem (hostuje zde Zuzka Zamazalová ze Silent Stream Of Godless Elegy).

Lidé, kteří muzice nerozumí, nebo ještě hůře - v ní nevěří, říkají, že metal je mrtvý, že budoucnost i současnost patří elektronické scéně a podobné žvásty. Není tomu tak! Endless jsou zářným dokladem toho, že tvrdá hudba má stále co nabídnout, že i v malé České republice může vzniknout výtečná deska, která snese srovnání se zahraniční elitou.

  • Dobre, ale..... (koscj, 17.04.2002 18:29) Reagovat

    Ano je to dobry album, povedal by som aj, ze nadpriemerny, ale nemyslim si,ze by to bolo nieco originalne. Nemyslim to v zlom, ale myslim si, ze je tento album, hlane potom co vyhrali andela 2001, preceneny. Ja im uspech aj cenu prajem a som rad, ze aj taketo kapely sa dostavaju do povedomia sirsej verejnosti. Len by som chcel povedat, ze viac by si tuto cenu zasluzila, skupina INSANIA, hlavne za vacsiu originalitu.

  • HMMMMMMMM (hONZA, 19.11.2002 18:44) Reagovat

    Do radblacku jsem se zamiloval pred pul rokem a myslim ze jsem si vybrat tu spravnou cestu.Vsechny kapely tam urcite za neco stoji a myslim ze ENDLESS a SSOGE jsou nejlepsi.Nove album Endless je prostě skvělý a KRÁSNÉ fakt neni co dodat.Umělecké dílo.Krása.ENDLESS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • oprava (Honza, 19.11.2002 18:49) Reagovat

    Sorry sorry fakt hruba chyba.REDBLACK misto radblack.PS:Divili by jste se že i metalistum název Redblack nic neříká.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martina Pártlová, Forum Karlín, Praha, 11.4.2025
Naživo: Podruhé a stejně skvěle. Martina Pártlová znovu ohromila Forum Karlín Od jejího prvního koncertu ve Foru Karlín uplynuly čtyři měsíce. Premiéra sklidila takový zájem a množství superlativů, že následně přidala na stejném místě dvě dubnová vystoupení. Obě nakonec zase vyprodala. Martina... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2025 14:00 v sekci Naživo
Až mě Andělé...
Ultrapopařův koutek: Až mě Andělé... Ceny Anděl každoročně v naší hudební sociální bublině vyvolávají bouři emocí a naprosto rozdílných názorů. Většině populace jsou ovšem zcela jedno, stejně jako jinou část publika zase nezajímají třeba Sportovec roku a... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Ultrapopařův koutek
Sum 41 - Radio Silence 10/10
Video: Poslední výkřik Sum 41: Kapela, která definovala generaci, se loučí vzpomínkovým klipem k baladě "Radio Silence" Sum 41. Kapela, která nás naučila, co to znamená žít rychle, hlasitě a bez kompromisů. Kapela, se kterou jsme vyrůstali, dospívali a hledali sami sebe. A teď přichází její poslední rozloučení v podobě skladby "Radio Silence". Ale... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2025 16:00 v sekci Audio / Video | Video
The Silver Spoons - Groundbreaking Senses 7/10
Recenze: The Silver Spoons zůstali na "Groundbreaking Senses" stále nakažliví, jen už ne tolik Debut "Come and Get It" domácích The Silver Spoons byl proklatě dobrý a plný návykových melodií s líbezně hravými kytarami. O to těžší pozici si sami pánové vytvořili pro své aktuální dílo "Groundbreaking Senses", které vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2025 08:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 14. týden 2025
Albovým žebříčkem zamíchali Separ a Olympic, tím digitálním Linkin Park a díky rapperům i "Ewa Farna" V české rádiové hitparádě se na předních místech nic nezměnilo, zato albový přehled hlásí v top pětce dvě novinky: postarali se o ně rapper Separ a skupina Olympic. V žebříčku digitálních singlů odstartovali na medailových... čtěte zde
Vydáno: 10.04.2025 15:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Technická a brilantní nuda (15.05.2009 05:00)
- Špičky metalu od Redblack vystoupí společně (18.04.2005 11:41)
- Metalový label Redblack rozhazuje sítě (02.03.2005 07:45)
- Endless oslaví deset let existence (01.11.2004 19:20)
- Hudební veletrh v Praze začne už ve čtvrtek (20.09.2004 21:30)
- Hudební veletrh v Praze naláká na bohatý program (27.08.2004 12:28)
- V pátek začne Beseda v malebném prostředí Bílých Karpat (29.07.2004 11:15)
- Rozhovory: Endless - Bojujeme dál, je to otevřené (13.07.2004 05:00)
- Slováckým Tasovem budou znít básně i rytmy (21.06.2004 11:19)
- Recenze: Sultáni umění by Endless měli tleskat (27.04.2004 16:30)

ALBUM TÝDNE 14/2025

Elton John, Brandi Carlile
Who Believes In Angels?

Je skvělé vidět, jak se umělci různých generací dokážou vzájemně obohatit a povzbuzovat. Na multižánrovém klenotu "Who Believes In Angels?" se snoubí talent, radost a inspirace Eltona Johna, Brandi Carlile, Bernieho Taupina a nadšeného producenta Andrewa Watta.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)
Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Lucie Vondráčková Ed Sheeran Pink Floyd The Weeknd Linkin Park Kabát Lady Gaga Viktor Sheen Madonna Beyoncé Hugo Toxxx Queen Taylor Swift Dua Lipa Coldplay Disturbed
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím