Terence Trent D'Arby zářil v závěru osmdesátých let, pak jeho hvězdička postupně pohasínala. Pokus o comeback po skoro šesti letech od posledního alba "Vibrator" (1995) se jmenuje "Wildcard", které nahrál pod polopseudonymem Sananda Maitreya, více v naší dnešní recenzi.
4/10
Terence Trent D'Arby - Sananda Maitreya's Wildcard
Celkový čas: 68:10
Skladby: O Divina, Designated Fool, My Dark Places, The Inner Scream, SRR-636, Drivin' Me Crazy, Suga Free, Shalom, Ev'rythang, Love Can You Hear Me?, Sweetness, Reflecting, Be Willing, Goodbye Diane, ...And They Will Never Know, Sayin' About You, Shadows, Benediction: Sugar Ray
Vydavatel: Universal
Terence Trent D'Arby se narodil (15.3.1962) v newyorském Manhattanu, jako voják se dostal do Německa, kde si zahrál v jedné funkové skupině. Své první demo natočil v roce 1987 v Londýně. Jeho velké hity přišly záhy, jmenovitě "If You Let Me Stay", "Wishing Well" a "Sign Your Name", všechny se posléze objevily na debutovém albu "Introducing The Hardline According To Terence Trent D'Arby" (1987). Druhá deska "Neither Fish Nor Flesh" (1989) nepřinesla výraznější hit. Třetí opus "Symphnony Or Damn" (1993) obsahoval duet s populární divou Des're, který se jmenoval "Delicate". Na dlouho posledním albem Trence Trent D'Arbyho byla nahrávka "Vibrator" (1995). Novinka "Wildcard" byla natočena již v roce 1998, trvalo však tři roky, než se našel vydavatel, který by desku vydal. Nahrávka byla remasterována a Terence si zvolil pseudonym Sananda Maitreya, tak se jmenuje i jeho malý label.
Zpěvák, který začínal s funkem a popem, později přešel k rockovějšímu pojetí písní a nebál se připustit si k tělu i prvky soulu. "Wildcard" je směsicí všeho dohromady. D'Arby se autorsky podílel na všech osmnácti skladbách, ke kterým nahrál i převážnou většinu nástrojů, a sám si nahrávku i spoluprodukoval. Pokud znáte trochu tvorbu tohoto pána, věřte, že na vás nečeká nic nového. Terence má zvláštní hlas, dokáže střídat výšky s hlubokým chraplákem. Hudebně je toto album mixem mnoha stylů, které si sám autor již dříve osahal. Název nahrávky "Wildcard" je dosti zavádějící, spíše na vás čekají poklidné a volně plynoucí skladby.
Divokých věcí je na albu pomálu, jednou z vyjímek je povedená "The Inner Scream". V textech jsou schovány narážky, ve kterých se Terence naváží do svých kolegů. Příkladem může být píseň s velmi prapodivným názvem "SRR-636", kde Terence zpívá o tom, že je více sexy než
Lenny Kravitz, že tancuje na ulicích jako
David Bowie s Mickem Jaggerem atd. Chybkou krásy tohoto alba je to, že povedenou skladbu střídá vyloženě slabá, i když povedené převažují a v náloži osmnácti nových skladeb se ty horší dobře schovají. Jednou z perliček je "Suga Free", která je trochu hozena do r'n'b a doplněná o vysamplované vokály, kde Terence děkuje za inspiraci Mozartovi. Mezi další velmi povedené písně patří "Designated Fool" nebo "Ev'rythang".
"Wildcard" Terence Trenta D'Arbyho je pohodové album, které je mírně vlezlé a nepustí vás při poslechu. Vadou je zařazení nepovedených věcí, kdyby se vyřadily, mohlo vzniknout povedenější album, takto je to zbytečně dlouhé a občas i dost nudné.