Reklama

Top 10: Karel Gott, jak ho asi neznáte

02.07.2013 08:00 - Milan Menčík

Když se řekne Karel Gott, každý si představí naši největší star zpívající popové kantilény v perfektně střiženém obleku. Ale Mistr umí být i vtipný a občas i ujetý. Zatím nevíme, co čekat od jeho vystoupení na Rock For People, ale některé nečekané kousky jeho kariéry jsme pro vás shromáždili v dnešním článku.
Karel Gott
© drbej.cz
Lidé, kteří si zakládají na své perfektní image, mohou po čase působit unyle, nudně, ba někdy i směšně. Karel Gott byl vždycky za šarmantního elegána, svoji auru ale neváhal často shodit a tím se znovu přiblížit obyčejným lidem. Za všechny příklady jmenujme miniroličku ve filmu "Dědictví aneb kurvahošigutntag", kde si zahrál sám sebe, mnoho skečů v zábavných večerních pořadech například s Felixem Holzmannem nebo Karlem Šípem a v neposlední řadě i řadu nečekaných hudebních spoluprací. Jako především popový zpěvák nahlédl do světa rokenrolu, rocku, jazzu, swingu, country i dechovky. Vybrali jsme pro vás deset kousků, které ukázaly jeho jinou tvář.

10. místo: Dál za obzor (+ Olga Lounová)

Karel Gott
Náš mnohokrát Zlatý slavík je známý také tím, že často pomáhá mladým, začínajícím a nadějným zpěvákům. Díky Olze Lounové a jejímu propojení s Kouzelníkem Žitem si navíc možná zajistil i přízeň vyšších sil na další období. Ono není nikdy od věci mít svoji kariéru posichrovanou i u těchto mocností.


9. místo: Rot Und Schwarz

Karel Gott
Německo je pro Gotta země zaslíbená. Umělec se netají svou láskou k rocku, ale jelikož v dobách komunistických neměl tento styl u nás na růžích ustláno, dovolil si přezpívat hit Rolling Stones "Paint It Black" pouze v němčině. Ale jak! Namíchal do toho lidovou muziku, housle a chyběl už snad jen cimbál. Píseň "Rot Und Schwarz" vyšla v roce 1969 na desce "In Einer Welt Für Uns Zwei".


8. místo: Včelka Mája

Karel Gott
"Včelka Mája" je možná nejkratší popový hit všech dob. Píseň napsaná Karlem Svobodou (a otextovaná do češtiny Zdeňkem Rytířem) bourala žebříčky popularity v německy mluvících zemích a samozřejmě také u nás. Jistě i vás v létě občas píchne Mája či její kamarád Vilík nebo omylem rozšlápnete na trávníku Hopa...


7. místo: Tři znova

Karel Gott
Zlatý slavík dokáže dělat druhým radost nejen zpěvem, ale třeba i pouhou účastí na nějakém projektu či prostě legraci. Leoš Mareš byl na letošních narozeninách obdarován partou kamarádů videoklipem na životopisně přetextovaný vlastní hit "Tři slova". A malou roli si v něm zahrál i Gott. Ruku na srdce, kdo by nechtěl, aby tento pán nosil na sobě triko s nápisem, že právě toho dotyčného má rád?


6. místo: Lady Carneval (verze Wanastowích vjecý)

Karel Gott
Wanastowi Vjecy na své výběrové dvojCD zařadili i několik coververzí a jednou z nich byla i předělávka Gottova hitu, se kterým ohromil Rio De Janeiro. "Lady Carneval" provází animovaný klip, kterým se samozřejmě Gottova postava táhne jako červená nit, a na závěr písně pomohl tuto skladbu vygradovat i sám zpěvák hlasově, včetně neodmyslitelného dodatku: "Chlapci, je to tam!"


5. místo: Fantom opery (+ Eva Urbanová)

Karel Gott
Konec legrace, Mistr dokáže i pořádně zvážnět a přitvrdit. V roce 2010 byl na turné s operní pěvkyní Evou Urbanovou, která se netají svojí láskou k tvrdé muzice. Společně na koncertní šňůře zpívali třeba i písně od Queen, tady si ale podali "Fantoma opery" v pěkně přitvrzené verzi.


4. místo: Für Immer Jung (ft. Bushido)

Karel Gott
Rázem se dostáváme na úplně jinou stranu barikády. Karel Gott si vypůjčil do svého repertoáru od kapely Alphaville hit "Forever Young". V češtině nese tato skladba název "Být stále mlád", v němčině "Für Immer Jung". Gott je u našich západních sousedů mimořádně populární, daří se tam i německému gangsta-rapperovi Bushidovi, a jelikož jeho matka je velkou Gottovou fanynkou, spolupráce těchto dvou tak odlišných světů dostala konkrétní obrysy a v roce 2009 byla dotažena dokonce. Jenom škoda, že si Gott v klipu neoblékl kalhoty se širokými nohavicemi, nedal čepici kšiltem dozadu a nezačal posílat všechny k šípku.


3. místo: Jez (+ Banjo Band Ivana Mládka)

Karel Gott
Ivan Mládek patří v našich luzích a hájích k nejoriginálnějším a zároveň nejvtipnějším interpretům a se svým Banjo Bandem brázdí stejně jako Gott pódia už desítky let. Proto není divu, když si v roce 1979 velký hit "Jez" zazpívali společně přímo v sále velké Lucerny. A při kloktání vody se Gott ani nezakuckal.


2. místo: Zdvořilý Woody

Karel Gott
V roce 1963 přijal Gott angažmá v divadle Semafor a Jiří Šlitr se jmenovcem Suchým mu napsali nejenom písně typu "Oči má sněhem zaváté", ale i tuto úleťárnu. Mistr jako jódlující kovboj ve vůbec prvním československém videoklipu, který začíná dialogem mezi dvěma voly "Hele vole, to je Woody, vole," je nedodolatelný. Takže milé krávy, jedna, dvě, tři a šup, pojďte plnit kontigent JZD.


1. místo: Škoda lásky (+ Marcela Holanová)

Karel Gott
U Vejvodova hitu "Škoda lásky" je možno spatřit důkaz, že ani dechovka není Gottovi cizí. S Marcelou Holanovou tentokrát zavolal "Čau, lásko" svým milostným baladám a společně se dali do této polky. Při Gottových tanečních schopnostech by bylo zajímavé sledovat, jak by se popral i s tímto tancem samotným.


I z výše uvedených důvodů je patrné, že se během vystoupení Karla Gotta na Rock For People, které se odehraje ve čtvrtek 4. července, můžeme dočkat nejednoho překvapení.


Reklama

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • ... (effect18, 02.07.2013 10:34) Reagovat

    Je mi jasné, že článek jenom vybírá některé mistrovy ,,úlety," ale při pohledu na titulek se mi vybavilo jeho mihnutí se v klipu H.P.T.N. od PSH.

Reklama

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY