Nejprodávanější album měla loni Adele, singl Carly Rae Jepsen

Nejprodávanější album měla loni Adele, singl Carly Rae Jepsen

Vydáno: 27.02.2013 07:56 v sekci Novinky - Lukáš Boček | foto: facebook interpreta
Adele
© PA
Už v listopadu roku 2010 jsme vás informovali, že Adele má hotovou novou desku "21". Na konci února 2013 se o tomto albu stále mluví - i to je důkaz, jak obrovských úspěchů s ním ostrovní zpěvačka zaznamenala. Ten nejnovější je opět z kategorie fenomenálních rekordů - druhý rok za sebou byla Jednadvacítka nejprodávanější nahrávkou světa. Z regálů a online obchodů zmizelo dalších 8,3 milionů kopií desky. Údaje poskytla společnost IFPI.

Obrovsky se dařilo i mladíkům z One Direction, kteří v uplynulém roce dokázali udat dohromady téměř devět milionů svých nahrávek. Skvěle se umístila i popová deska "Red" kdysi country interpretky Taylor Swift. Do pětky se vešla i Lana Del Rey s debutem "Born To Die".

Mezi singly jednoznačně zvítězila kanadská hvězdička Carly Rae Jepsen a její song "Call Me Maybe", pořídilo si ho neuvěřitelných 12,5 milionů posluchačů. V těsném závěsu za ním se umístil Gotye s Kimbrou, jejichž hit "Somebody That I Used To Know" dobyl nejednu hitparádu. Ani fenomén Psy a jeho koňský singl "Gangnam Style" nepřišel zkrátka - třetí místo s téměř deseti miliony prodaných singlů je pro (do loňska) neznámého jihokorejského rappera jistě životní úspěch.

Kromě dat o nejvýdělečnějších hudebních počinech loňského roku poskytla IFPI i statistiky související s jejich nákupem. 70 % výdělků z digitálních prodejů tvoří nákup hudby online, zatímco zbylých 30 % mají na svědomí předplatitelské hudební služby (např. Spotify), VEVO a prodej vyzváněcími melodiemi. Potěšitelný je jistě i fakt, že poprvé od roku 1999 zaznamenal hudební průmysl růst - konkrétně o 0,3 %. Příjmy v tomto odvětví činily loni 16,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 320 miliard korun.

IFPI přesto upozorňuje, že pirátství zůstává největším problémem hudebního průmyslu. Podle odhadů této organizace celá třetina všech uživatelů internetu využívá nelegálního přístupu k hudbě.

Nejprodávanější alba za rok 2012:

1. Adele - 21 (8,3 milionů kopií)
2. Taylor Swift - Red (5,2 milionů kopií)
3. One Direction - Up All Night (4,5 milionů kopií)
4. One Direction - Take Me Home (4,4 milionů kopií)
5. Lana Del Rey - Born To Die (4,4 milionů kopií)

Nejprodávanější singly za rok 2012:

1. Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe (12,5 milionů kopií)
2. Gotye - Somebody That I Used To Know (11,8 milionů kopií)
3. Psy - Gangnam Style (9,7 milionů kopií)
4. fun. - We Are Young (9,6 milionů kopií)
5. Maroon 5 - Payphone (9,1 milionů kopií)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jindra Polák - Jelen: Příběhy písní 7/10
Hudba v tisku: Za každou písní stojí příběh. Jindra Polák z Jelena nechává v knize nahlédnout do autorské dílny kapely Jindra Polák se v nové knize vrací ke všem autorským skladbám skupiny Jelen a vysvětluje, jak vznikaly. Místy píše kostrbatě, jindy překvapí silnou osobní výpovědí. Největší hodnota knihy nakonec spočívá právě v její... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2026 08:15 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Colours Of Ostrava - den čtvrtý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2026
Naživo: O Teddym Swimsovi není sporu. Jak ale chápat vystoupení Lorde na Colours of Ostrava? Poslední den Colours svedl na jedno pódium dvě výrazná mainstreamová jména - Lorde a Teddyho Swimse, obě v české koncertní premiéře. Pro většinu lidí tak právě závěr festivalu nabídl nejatraktivnější program. A se svým... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2026 11:30 v sekci Naživo
Muse - The Wow! Signal 8/10
Recenze: Muse zachytili to správné volání. Na "The Wow! Signal" se opět vracejí k sebejisté velkoleposti S britskými Muse se pojí pověst těch, kteří před zhruba dvaceti lety dokázali rocku, a obzvláště jeho umělečtějším formám, vdechnout novou svěží energii. Poslední dekádu jako by ale tohle tvůrčí vzedmutí trochu upadlo. Do... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2026 00:00 v sekci Recenze
Teddy Swims, Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2026
Naživo: Teddy Swims v Ostravě koukal, jak rychle se do českého publika zakoukal "Začínám se do vás tak trošku zakoukávat," přiznal Teddy Swims v průběhu svého prvního tuzemského koncertu a pak už ta láska proudila oběma směry. Publikum festivalu Colours of Ostrava je svou náklonností pověstné, což po Lorde... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2026 18:45 v sekci Naživo
JelenFest, Letní kino, Jihlava, 17.7.2026
Naživo: Jihlava má zvířecí partu ráda. JelenFest to potvrdil Odstartovali to Kryštof svými kempy. Následně si svůj vlastní putovní festival začaly pořádat i další kapely a letos k nim poprvé přibyl také Jelen. Dvacet zastávek tohoto open airu je jedinou možností, jak letos formaci vidět... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2026 08:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Ewa Farna sesadila sebe samotnou. "Perpetuum mobile" v digitálním žebříčku uvolnilo cestu pro "Neříkej, co má se stát" (09.07.2026 08:00)
- Yzomandias vystřídal v čele domácího albového žebříčku Ewu Farnou (02.07.2026 15:00)
- Ewa Farna si podrobila české žebříčky. Zvítězila ve všech třech hlavních částech (25.06.2026 08:00)
- Taylor Swift, Ewa Farna, PTK. Lídři českých žebříčků se nemění (17.06.2026 20:00)
- Drake zamíchal kartami v českém albovém žebříčku, rádiím vládne Taylor Swift, streamům Ewa Farna (28.05.2026 08:00)
- Top desítka v rádiích i ve streamování. Ewa Farna bere české žebříčky útokem (21.05.2026 13:00)
- Kdo sesadí Taylor Swift? V českých rádiích jí nejvíce konkurují Damiano David a Miley Cyrus (14.05.2026 08:00)
- Taylor Swift dál neohroženě vládne českým rádiím, taneční hit "Turn the Lights Off" se do top desítky dostal ve dvou verzích (07.05.2026 08:00)
- Justin Bieber ovládl v souladu s celosvětovým trendem i český digitální žebříček (30.04.2026 09:00)
- Spotify zveřejnilo žebříčky za dvacet let fungování. Vedou Taylor Swift, Bad Bunny, Ed Sheeran či The Weeknd (25.04.2026 10:33)

ALBUM TÝDNE 29/2026

Muse
The Wow! Signal

S britskými Muse se pojí pověst těch, kteří před zhruba dvaceti lety dokázali rocku, a obzvláště jeho umělečtějším formám, vdechnout novou svěží energii. Poslední dekádu jako by ale tohle tvůrčí vzedmutí trochu upadlo. Do průměru neklesli, ale nějak to nebylo ono. Změnila to letošní nahrávka "The Wow! Signal"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 24.07.
Vráťa Hošek (CZ) (Barrák Music Club, Ostrava)
Út 28.07.
Charlie Puth (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 02.08.
Judas Priest (UK) (Ostravar Arena, Ostrava)
Čt 06.08.
Pop Messe (Velodrom, Brno)
Čt 06.08.
Paolo Fresu & Omar Sosa feat. Nguyên Lê (CB/FR) (Sono Centrum, Brno)
Pá 07.08.
Marek Ztracený (CZ) (Letenská pláň, Praha)
Ne 09.08.
Nguyên Lê Saiyuki Trio (FR) (Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno)
Pá 14.08.
MISSIO (US) (Kabinet Múz, Brno)
So 15.08.
Show Me The Body (US) (Bike Jesus, Praha)
Ne 16.08.
Speed (AU) (Cargo Gallery, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Ewa Farna Beyoncé Kryštof Lady Gaga Coldplay
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe