Patrick Wolf - Sundark And Riverlight

Měsíc nad řekou a jiné příběhy

Vydáno: 11.02.2013 13:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Příští rok to bude rovných deset let, co se Patrick Wolf uvedl debutem "Lycanthropy", možná ten pravý moment na chvíli přibrzdit a ohlédnout se zpátky. "Sundark And Riverlight" je akustická variace nejenom singlových záseků, ale i velmi osobní selekce napříč diskografií, ve které neklame jeho neoblomný talent.

8/10

Patrick Wolf - Sundark And Riverlight

Vydáno: 15.10.2012
Celkový čas: 31:19 + 32:05
Žánr: folk, pop

Skladby: CD1 (Sundark): Wind In The Wires, Oblivion, The Libertine, Vulture, Hard Times, Bitten, Overture, Paris / CD2 (Riverlight): Together, The Magic Position, Bermondsey Street, Bluebells, Teignmouth, London, House, Wolf Song

Vydavatel: Bloody Chamber Music

Před necelými dvěma lety vyšla světlem a optimismem protkaná "Lupercalia", na kterou Patrick Wolf záhy navázal krátkým mezidílkem "Brumalia EP". Po skončení jedné koncertní štace ohlásil hned tu následující, čistě v akustickém duchu, na které připomíná podle vlastní selekce to nejlepší od svých raných, bouřlivých let po smělou současnost. Laptop a elektronické instrumenty ponechal zamknuté na půdě svého domu. "Sundark And Riverlight" je čirá akustika s mnoha pro něj typickými nástroji (housle, klavír, kytara, ukulele, apod.), střídmě rozdělená na dva celky zabalené do krásně zpracovaného digipacku s plakáty.

Samotné desce daly název fragmenty z textu písně "London" (z v úvodu zmíněné "Lycanthropy"). "Sundark" (symbolicky černý disk) je odvrácenou stranou Měsíce, ve které připomíná posmutnělé a potemnělé chvíle svých nočních můr, depresí. Prim hraje dvojice alb "Wind In The Wires" a "The Bachelor", které prezentují tu chmurnější část jeho osobnosti. Oproti tomu bílý kotouč "Riverlight" je protkán nadějí, vztahovou algebrou naznačenou na asi jeho nejpřímočařejším a nejpřístupnějším albu "Lupercalia". Návnadou na celek se stala "Overture", nesoucí se v melancholických odlescích. Vše se natáčelo v Real World Studios Petera Gabriela, který mu zapůjčil i některé instrumenty ze své rozsáhlé sbírky.

Jeho skladby jsou značně univerzální a umožňují mu si s nimi v akustickém hávu patřičně pohrát. Jeho skladatelský potenciál a to, že umí hrát na pestrou škálu nástrojů, mu totiž otevírá mnohé možnosti. Dále je obdařen citem pro detail a zaranžované variace na "Sundark And Riverlight" dokážou i překvapit nečekanými rozuzleními. V některých případech kompletně přepracoval tempo, pozměnil výrazové prvky a je znát, že nad těmito úpravami strávil nějaký ten čas.

"Together" (si pohrává se vzdálenými obrysy flamenca) nebo "Vulture" se na chvilku z ničeho nic staly baladickými kráskami, z nichž "Vulture" si vystačila jen s pianem a pošpiněnými zvukovými ruchy, dramatičnost elektronického laborování nahradily téměř hororové klavírní mezihry. "House" je ještě malebnější než v původní verzi, střídmá aranže nechá naplno vyniknout uzamknutou poutavost, podmanivost. "Bermondsey Street" je svým způsobem křehká romance, kterou podkreslují jakési mluvené protestní sekvence v cizích jazycích (jako je ruština, němčina). "The Libertine" (odkazy na folklórní rysy jí dodávají šmrnc) a "The Magic Position" jsou postaveny na vyšperkovaných partech smyčců, které je zběsile ženou dál, atd.

"Sundark And Riverlight" za měsíčního svitu uhrane svýma vlčíma očima. Patrick Wolf bez sebemenších zábran hrne své příběhy, pocity a několikrát prokáže, jak velký, uvěřitelný talent bez žánrových omezení v něm dřímá. Coby nepřehlédnutelný písničkář dokáže z minima vykřesat rozmanité atmosféry a pak už se jen zachumlat do kožešin, rozpálit krb a zaposlouchat se; jen nezapomeňte v polovině prohodit disky.

Patrick Wolf přijede "Sundark And Riverlight" představit i českým fanouškům, a to 28. února do pražského Paláce Akropolis. Ohledně koupě lístků ale příliš neotálejte, celý koncert je totiž na sezení a kapacita je omezena.

  • az ted? (toque, 15.02.2013 00:22) Reagovat

    cekal jsem recenzi uz na podzim, kdyz album vyslo. pak jsem to vzdal a ona najednou ted :) tak aspon, ze tak. a samozrejme, blizi se nam koncert...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Psí vojáci - Hořící holubi (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Jako v horečnatém snu. Psí vojáci na albu "Hořící holubi" zkoumali hranice vlastní hudby Pro jednoho kultovní dílo, pro jiného obtížně poslouchatelná experimentální věc. Pro desku kapely Psí vojáci "Hořící holubi" platí obojí. Navzdory kultovnímu statusu je tenhle počin v diskografii formace poněkud marginalizovaný.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Dana Hájka: Fallgrapp, Terezie Kovalová, Cut Copy, Saint Etienne a mnoho dalších (28.01.2026 18:30)
- Peter Gabriel chystá fyzické vydání dvou archivních živáků (20.01.2026 13:27)
- Peter Gabriel vydá koncem roku novou desku "o/i". Na každý úplněk představí jednu skladbu, první už je venku (04.01.2026 12:00)
- Nové desky 40/2025 - od Jacoba Colliera přes Vladimíra Mišíka po Khalida (15.10.2025 15:00)
- Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou (19.06.2025 10:30)
- Patrick Wolf přiveze do Prahy nové album. Inspirované je hlavně folklórem (11.02.2025 16:38)
- Patrick Wolf se vrací po třinácti letech s deskou "Crying The Neck". Na turné se zastaví i v Praze (08.02.2025 10:09)
- Zaprášenosti: Genesis - The Lamb Lies Down on Broadway: Půl století rockové opery (04.08.2024 08:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (10-1) (02.02.2024 19:00)
- Recenze: Peter Gabriel na desce "i/o" už tolik neobjevuje. Rekapituluje, ale hlavně stále baví (15.01.2024 08:00)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Hraczki Lady Gaga The Cure Madonna Ewa Farna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe