© facebook interpreta Uplynulý víkend skončil hudební festival Hrady CZ a návštěvnost tohoto osmého ročníku se zapíše do historie. Zatímco vloni přišlo na festival na českých a moravských hradech čtyřicet osm tisíc návštěvníků, letos přišlo ještě o dalších deset tisíc lidí více. Celkem putovní hudební festival zaměřený na rozvoj turistiky navštívilo téměř šedesát tisíc lidí, konkrétně se jedná o 59 500 návštěvníků. Festival se představil dohromady v osmi českých a moravských regionech. Organizátoři festivalu začínají s koncem festivalu připravovat dramaturgii příštího ročníku.
Festival Hrady CZ představuje veřejnosti aktuální české kapely, které vyhrávají hudební ankety a zároveň vydávají nové desky, program okořeňují interpreti ze Slovenska. Tedy to nejlepší z české a slovenské poprockové scény - taková je základní dramaturgie festivalu, již tvoří roky Viktor Souček.
"Každoročně se snažíme dávat prostor i takovým kapelám, které nezní v rádiovém éteru, a zvát takové kapely, které u nás ještě nehrály," říká Souček, jeden z organizátorů v současné době největší hudební přehlídky v zemi.
Letos na Hradech CZ vystoupili například
Tomáš Klus,
David Koller,
Mandrage,
Monkey Business,
Mig 21,
Nightwork, ale také prvně
Visací zámek a
Buty. V méně atraktivních časech si zahráli kapely Dilated nebo
Mother's Angels, ze Slovenska přijeli tentokrát
No Name a dále na festivalu vystoupili například
Chinaski,
Ewa Farna,
Horkýže Slíže nebo
Polemic.
Organizace festivalu v prostředí osmi historických památek je náročná z technického hlediska, kdy se osmkrát staví a bourá areál, a to v často náročném terénu.
"Festival například začíná na hradě Točník, který stojí na velmi strmém kopci. Dohromady na hradech postavíme zhruba 2 000 metrů čtverečních pódií, což trvá více než 200 hodin, jde o téměř 1 600 metrů konstrukcí a použití dohromady 720 světel. V provozu jsou celé léto tak tři plné kamióny techniky," říká Jan Erle z T Servisu, který technicky zajišťuje celou akci.
Festival Hrady CZ probíhal od roku 2005 jen na českých hradech, o pět let později se rozšířil i na Moravu. Do budoucna budou tento koncept organizátoři držet a po letošní ohromné návštěvnosti se nabízí úvaha nad rozšířením areálů.
"O zahraničních interpretech zatím není reálné přemýšlet, snažíme se držet ceny vstupenek na přijatelné úrovni a zároveň si neumíme představit atraktivního interpreta z venku, který by cestoval přes léto po českých památkách," doplňuje organizátor Michal Šesták.
V předchozích letech se párkrát obměnila lokalita, k čemuž došlo pod vlivem různých technicko-organizačních důvodů, každoroční obměna míst ale není cílem organizátorů.
"Není jednoduché vybrat správnou lokalitu. Hrad musí vyhovovat prostorově, být dopravně dostupný a být v nějaké rozumné vzdálenosti od větší aglomerace," doplňuje Michal Šesták. Organizátoři se snaží zároveň vybírat zajímavé a něčím unikátní hrady, hlavními partnery pro vyjednávání na jednotlivých hradech jsou pro ně kasteláni, festival také spolupracuje s Národním památkovým ústavem. Součástí vstupného jsou prohlídky jednotlivých hradů, které návštěvníci hojně využívají.
V současné době už probíhají jednání o programu na příští rok. Z kapel, které chystají nové desky, se tak mohou například příští rok na hradech objevit kapely
Kryštof,
Monkey Business nebo
Nightwork. Úplně poprvé si možná na festivalu zahrají
Anna K.,
Miro Žbirka nebo
Mňága a Žďorp. Příští rok by neměl na Hradech CZ chybět opět ani
Tomáš Klus a festival by měl opět zavítat na tyto památky: Točník, Švihov, Kunětická Hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov.