Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Masters Of Rock, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012

Oslavy metalových kulatin

Vydáno: 16.07.2012 22:15 v sekci Naživo - Petra Hubáčková | foto: facebook interpreta

Svátek všech pravověrných rockerů a metalistů je za námi! Vizovice a tamější areál likérky Rudolfa Jelínka mají za sebou jubilejní desátý ročník festivalu Masters Of Rock. Za hlavní hvězdu platili Nightwish, kterým však směle konkurovali Within Temptation, a velkou show přivezli i naši Arakain.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Masters Of Rock

vystoupili: Nightwish, Sabaton, Within Temptation, Edguy, Thin Lizzy, Gotthard, Arch Enemy, Unisonic, Kamelot, Stratovarius, Deathstars, Korpiklaani a další
místo: Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice
datum: 12.-15. července
Fotogalerie

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Přesně tak by mohlo znít motto velkých letních festivalů, které jindy docela nevybíravě a bez ostychu vystavují své návštěvníky nabroušeným slunečním jehličkám a co nejmenšímu množství oblečení. Po nevydařeném Rock For People stihl déšť (pravda, v poněkud menší míře) také vizovický festival Masters Of Rock.

Den první, čtvrtek 12. července
Atmosféra, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Čtyřdenní formát metalového festivalu v půli července velí následující: nabalit málo oblečení a hodně peněz! Bohužel v případě letošního ročníku, který byl pro pořádající agenturu Pragokoncert vzhledem ke kulatému numeru 10 docela důležitý, jste museli do uzlíčku přidat ještě pár slušivých gumáků, neděravou pláštěnku a teplé fusekle. Ano, po tolika parných ročnících, kdy se černooděnci pařili na betonovém place a pravidelně sponzorovali areálové výčepy, se i nad Masters zatáhlo. Mrholení a lehký déšť na předpovědi ale nesměly pokazit žádnou pařbu, a tak už na Horkýže Slíže byl kotel nacpaný k prasknutí. Máničky vyměnily metalcorové Rakušáky The Sorrow za skočnou muziku a pořádná jízda mohla začít!

Kamelot, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Stejně úderně se snažili pokračovat i Kamelot. Ne, nejsou to ti folkáči z Brna... Je to americká formace, která se během posledních pár let začala těšit přízni i u českého publika. Škoda že ne dříve. Skupina totiž přijela i s novým zpěvákem, což bohužel v publiku málokdo tušil. Tím pádem na míle vzdálená interpretace kousků jako "Center Of The Universe" vůbec nikomu nevadila. Kamelot si tak užili parádní show, kterou si fanoušci budou mít možnost určitě zopakovat. Velký aplaus si koncertem vysloužili i Thin Lizzy. Vsadili na jistotu a do publika pumpovali osvědčené kousky a úplná extáze přišla s "Whiskey In The Jar". Takhle to má znít!

Within Temptation, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Při pohledu na zaplněný areál bylo jasné, že Within Temptation mají odehrát opravdu velkou show. Na zadní stěně stage vyrostla projekce, na které se kapela nechala doprovodit videoklipy a krátkými filmy, jež tematicky korespondují s poslední deskou "The Unforgiving". A konečně i Sharon den Adel, usměvavá, milá, přívětivá, skromná a neuvěřitelně charismatická dáma, zapěla z plných plic "Shot In The Dark". Jak mi kytarista Robert Westerholt řekl v jednom z rozhovorů, "i když jsou nové skladby trochu 'jiné', budou ty starší střídat bez problémů - vše záleží na tom, v jakém pořadí". Měl naprostou pravdu: Publikum skvěle reagovalo na "Angels" i "Where Is The Edge" a po skončení velkolepého představení bylo jasné jediné: Nightwish to budou mít velice těžké!

Den druhý, pátek 13. července
Freedom Call, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Po chladném večeru, kdy tamější meteostanice nenaměřily víc než dvanáct stupňů Celsia, bylo zapotřebí nezapomenout na nezbytné sibiřky a holínky, doplnit nádrže a vyrazit třeba na Visací zámek. Páni doktoři nastoupili na scénu po Vitacitech, a tak jejich úlohou bylo pod kotlem neustále přihřívat, což zvládli bez nejmenších obtíží. Jinak tomu nebylo ani u happymetalistů Freedom Call. Ti dokázali s publikem ještě navíc vtipkovat a pořádně ho rozeskákat. Dav nešetřili ani Exodus, od kterých se čekala pořádná thrashová jízda. Očekávání splnili a máničky mohly pořádně roztočit bohatě vzrostlé pačesy.

Edguy, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Unisonic předstoupili na scénu a ve vzduchu bylo cítit velké napětí. Dlouho to ale netrvalo a Michael Kiske ukázal, že je ve skvělé formě, a společně s fanoušky si začal užívat našlapanou show každým coulem. Repertoár postavený hlavně na skladbách z první (a jediné) desky stejného názvu oživily kousky z arzenálu Helloween a bezpochyby můžu říct, že takhle skvěle provedou "March Of Time" nebo "Future World" jsem už dlouho neslyšela. Není divu, že show Edguy působila oproti takové porci jiskřivého metalu jako chudý příbuzný. Tobias Sammet se ze začátku snažil dělat opičky, jenže to se publiku za chvilku omrzelo. Jeho omezený hlasový fond museli čím dál častěji vyplňovat fanoušci, které vybízel ke zpěvu. Ke konci to snad i vypadalo, že Edguy nemají co předvést: Frontman poslední kousky zbytečně protahoval tlacháním.

Den třetí, sobota 14. července
Arakain a Lucie Bílá, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Program prvního víkendového dne čítal především dvě hlavní čísla: Arakain s hostující Lucií Bílou a finské Nightwish. Ještě než ale fanoušci mohli začít nostalgicky vzpomínat s jednou z nejvýraznějších kapel tuzemské scény, roztahoval se na scéně cirkus jménem Kissin' Dynamite. "A to je chlap, nebo baba?" vyslovil jeden statný metalista otázku, která v ten moment zajímala všechny. Daleko víc než "Money, Sex & Power" v textech dvacetiletých výrostků. Ne, tuto show skutečně nešlo brát nijak vážně, ale s pořádně velkou nadsázkou. Naštěstí Arakain si z publika srandu dělat nechtěli a hned ze začátku spustili pěkně zostra. Honza Toužimský se za mikrofonem vybičoval k perfektním výkonům a publikum ho náležitě odměnilo potleskem a bouřlivým aplausem. Když se však na scéně objevila Lucie Bílá, nadšení metalistů neznalo mezí. "Takhle ti to stejně sluší nejvíc!" křičel jeden z fanoušků tak nahlas, že předčil i jásající dav. Taky frontman Arakainu vzhlížel k Lucce jako k nadpozemské bohyni. A když společně pěli "Zimní královnu", skoro se až červenal.

Stratovarius, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Řečtí Firewind dostali do rukou pořádně bublající kotel a uměli toho využít. Tak energickou show možná příliš mnoho posluchačů nečekalo, zato další Korpiklaani předvedli přesně to, co se od nich čekat dalo. Zpěvák se na scéně motal tak, že se chvíli poválel po pódiu, a kytarista během show zvládl litrovku vodky na ex. O poznání profesionálněji se k návratu před české metalové publikum postavili Stratovarius. Z nové desky "Elysium" zazněly především singlovky "Darkest Hour" a "Infernal Maze", z těch starších pak publikum smeklo při klasice "Black Diamond" nebo "Hunting High And Low". Timo Kotipelto si sice většinu písní musel transponovat o pár tónů níž, ale ani tak nemůžu jejich setu nic vytknout. Snad jen to, že co do projevu byli daleko lepší než tolik očekávaný headliner.

Nightwish, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Když se Nightwish rozloučili s Tarjou Turunen, fanoušci se rozdělili na dva proudy: jedni Anette Olzon nějak přijali, druzí jen nechápavě kroutili hlavou. A když se Fini s novou zpěvačkou předvedli Česku poprvé, hloubala jsem nad tím, jak se tato dáma do takové skupiny mohla dostat. Pokoušet se v jejím případě zpívat skladby po operní pěvkyni je holý nesmysl a nedokázala jsem (stejně jako spousta dalších) pochopit, proč Nightwish opakují stejnou chybu i letos. "I Wish I Had An Angel" a "Nemo" jsem nikdy neslyšela v horší verzi. Naštěstí kousky z "Imaginaerum" zněly dobře a bylo jasně slyšet, že byly Anette ušité přímo na míru. Jenže stejně... Při pohledu na neforemnou zpěvačku, která se naživo nedokáže prezentovat, bavit s publikem a hlavně prodat tu muziku, mi bylo docela smutno. O charisma ani nemusíme diskutovat, že. Na druhou stranu nebýt Anette, tak asi neuvidíme tak zábavné pyro efekty a projekci (které měli muzikanti při koncertu sotva polovinu z toho množství, jež běžně při vystoupení používají). A proč? Jednoduše by ji kapela nepotřebovala. To i show Deathstars působila méně teatrálně a groteskně, i když frontman švédské kapely nezapomněl ani na make-up a la Joker.

Den čtvrtý, neděle 15. července
Atmosféra, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Nedělní program máničky zřejmě ignorovaly. Podle zabalených stanů bylo jasné, že hlavní show je za námi, a na place se shromažďovalo o poznání méně návštěvníků. Ti si určitě nenechali ujít teatrální show Hell. Muzikanti z ostrovní formace vyjádřili svůj názor na křesťanské hodnoty docela jasně a samozřejmě nahlas. V každém případě dokázali publikum pobavit víc než Paul Di'Anno. Iron Maiden revival? Asi tak nějak. Naneštěstí pro zpěváka se v kotli už docela brzy srocovali fandové Tiamat. Sice předvedli show, kterou ocenili hlavně skalní fanoušci, ale i tak dokázali přimět pár ostatních zvednout hlavu od klobásky a natočeného géčka.

Atmosféra, Masters Of Rock Festival, Areál likérky Rudolfa Jelínka, Vizovice, 12.-15.7.2012
© Petra Hubáčková / musicserver.cz
Kdyby se na festivalu vyhlašovala soutěž o nejlepšího nového frontmana, vítěz by byl jednoznačný: Nic Maeder z Gotthard. Na rozdíl od Kamelot a Tommyho Karevika se Nic nemá potřebu stylizovat do svého předchůdce, ale zcela přirozeně s úsměvem dokáže publikum strhnout. Kapela zaslouží také pochvalu za výběr skladeb, mezi kterými našlo své místo pár docela starších kousků (jako třeba "Mountain Mama"), ale hlavně skladby z novinkové "Firebirth". Nemohla chybět ani vzpomínka na Stevea Leeho s půvabnou "One Life, One Soul". Všechna krása a jemnocit se jako mávnutím kouzelného proutku rozplynuly s nástupem Arch Enemy a šlachovité Angely Gossow. Ale pařilo se pořádně, to se musí nechat! Před Sabaton, poslední kapelou čtyřdenního maratonu, tak stál opravdu nelehký úkol. Tím ale nebylo odehrát nejlepší show. Museli se rozloučit s nadšeným publikem a jinak než s "Ghost Division", " 40:1" a novinkovou "Carolus Rex" to prostě nešlo. K tomu přidaly pár ohníčků a písničku o českém letci Karlu Janouškovi "Far From Fame", načež nadšený dav kapelu za obrovského potlesku vyprovodil ze scény.

Jubilejní desátý ročník festivalu Masters Of Rock je za námi. A další před námi a snad pětidenní, jak zamlžil šéfredaktor magazínu Spark Karel Blačirák při předávání peněžité výhry vítězi sčítání metalistů. Pokud by se ale festival měl skutečně o jeden den rozšířit, chtělo by to následovat kroky jiných velkých hudebních svátků (třeba právě Colours Of Ostrava, kde v Ostravě letos pařili ve stejných dnech jako my na Masters) a vyšperkovat festivalový areál. Zálohované kelímky jsou sice super, ale skutečně je stále co zlepšovat!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • PCHE (Iris, 17.07.2012 15:25) Reagovat

  WITHIN TEMPTATION BYLI 100KRÁT LEPŠÍ,NEŽ CELÍ NIGHTWISH !!!!!!!

 • Nightwish (lemralina, 17.07.2012 22:05) Reagovat

  Nesouhlasím s názorem autorky, Anette se dost posunula vpřed a její interpretace starších písní byla dle mého názoru povedená. Zvláště Come cover me a Planet hell v jejím podání zní velmi dobře. Ani Wish I had an angel nebo Nemo nijak nezaostávaly. Je to sice něco jiného, než v podání operní zpěvačky, ale posluchač, který na koncert jde s otevřenou myslí a vědomím, že Anette nezpívá operně, v tom jistě neviděl takový problém. Že by to byla hrůza jsem si nevšimla. A dodatek, že nové písně jsou odzpívané dobře, jenže stejně je smutné, jak se zpěvačka chová na podiu? Autorka je evidentně zaujatá proti nové zpěvačce, takže jakýkoliv nalezený klad musí být okamžitě vyvážen nějakým záporem. Kdo chce psa být, hůl si vždycky najde... Co se prezentace na stage týče- na Anette bylo vidět, že si koncert užívala, a to je hlavní. Když si koncert užívá kapela, pak pohodu přenesou i na publikum, což bylo znát- alespoň tedy v místech, kde jsem stála a lidé okolo byli nadšení. Co na zpěvačce bylo neforemného? Komunikace s publikem byla podle mě v pořádku- žádné zbytečné tlachání, valili jeden song za druhým, je to koncert, ne talkshow... Nu což- haters gonna hate

  • Re: Nightwish (FmF, 28.07.2012 20:11) Reagovat

   Vy to vidíte příliš zaujatě, protože jste podle toho co píšete tzv "fanatický fanoušek" který neslyší, protože prostě nechce slyšet.
   Vystoupení bylo neskutečně odcizené, nejde o to jestli Anette nekomunikovala. Ona celá skupina se chovala jako by si tam přišla odehrát svoje a rychle odešla - kdyby tam pouštěli nějaké jejich klipy, tak by to vyšlo úplně na stejno a to mi jako jejich fanouška přišlo jako kdybych je vůbec nezajímal.
   Vedle Within Temptation (a to je fakt nemusím) mi NW připadalo jako vyložená katastrofa.

 • Nightwish? Bomba! (OndwaK, 18.07.2012 18:17) Reagovat

  Souhlasíms lemralinou, na NW jsem měl to štěstí dostat se do první lajny a celý koncert a ještě několik před ním si užít naprosto naplno, nechápu proč u představení legendární pětičlenné skupiny Autorka komentuje jen Anettiny "chyby"? Budu citovat basáka skupiny, mistra Hietalu: "je dobře, že při prezentaci druhého alba už většina fanoušků přestala porovnávat Anette s Tarjou, a skutečně začala poslouchat hudbu samotnou" Bohužel pro hodně lidí tohle pořád neplatí... Co takhle Tuomasův headbanging, Marcovy naprosto úžasné a mystické úvody do některýho songů (Ghost River) nejenergičtější bubeník na světě a okouzlující malý, ale šikovný Emppu? Ne, napíšu tam, že Anett to neumí prodat... FACEPALM
  Ale v jednom máte pravdu, na moru jí to moc neslušelo... (v Praze v dubnu ale neuvěřitelně)

 • Nightwish (Frenkie, 22.07.2012 11:55) Reagovat

  Nejsem žádným skalním fanouškem Nightwish. Ale to co předvedli na MORu bylo fantastické. Z textu autorky to vypadá, jako kdyby to zpěvačka zbytku kapely nějakým způsobem kazila, což není pravda. Odzpívané i odehrané to bylo parádně. Skvělá show, hodně ohňů. Mělo to koule!
  Já si to užil, autorka šla na fest zřejmě s tím, že bude čekat na jakoukoli chybu zpěvačky a když se zjevně nenašla, tak to zaobalila slovy "hůř jsem zazpívané neslyšela" s tím, že jí to její kamarádi, zřejmě taky odpůrci této zpěvačky, odsouhlasí. Nebuďte jak důchodci, co si neustále stěžují, že dřív bylo líp...ach jo :o)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
post-hudba - Baví nás brát trendy z Billboard charts a trochu podvratně s nima pracovat
Rozhovory: post-hudba - Baví nás brát trendy z Billboard charts a trochu podvratně s nima pracovat "Jsem tady, v osobním životě jsem spokojený, ale svět kolem mě je objektivně úplně v prdeli," tak zněly úvahy při tvorbě nahrávky "Svět na konci roku nula", na které duo post-hudba reflektuje realitu pandemie. Nejen o té jsme si s... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2021 08:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Michal Prokop - Má vlast 9/10
Video: Michal Prokop představuje první skladbu z nové desky. V klipu "Má vlast" hraje Vilma Cibulková Vydání nového alba Michala Prokopa se blíží - "Mohlo by to bejt nebe..." vyjde 28. května, dlouhých devět let po předchozím počinu "Sto roků na cestě". Autora na očekávané studiovce doprovází jeho domovský Framus Five. Kolekce... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2021 10:15 v sekci Audio / Video | Video
6
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2021
Stagnace českých žebříčků pokračuje. JC Stewart a Viktor Sheen se udrželi ve vedení Už jsme si zvykli na to, že české žebříčky obvykle velkými změnami nehýří. Aktuální kolo přesto patří k těm vůbec nejméně vzrušivým za poslední dobu. V rádiích nedošlo na prvních šesti místech k žádnému progresu,... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2021 19:28 v sekci Novinky | České hitparády
4
Dan Croll - Grand Plan - Live 8/10
Minirecenze: Živá verze alba "Grand Plan" od Dana Crolla není jen záplatou Dan Croll plánoval turné k desce "Grand Plan", ale ze známých důvodů na něj zatím nedošlo. A tak natočil video "Live at Spacebomb Studios". Právě to je středobodem živého alba vydaného na apríla. Autor zde ukazuje, jak snadno jeho... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2021 08:30 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter
Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter Stylově pestrý je tento týden. Alba vydávají pop-punkoví The Offspring nebo indiepopoví London Grammar. Příznivce outlaw country potěší Eric Church, deathmetalisty Cannibal Corpse a ravery Scooter. S předělávkovými kolekcemi... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2021 16:10 v sekci Novinky | Nové desky
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Z Nightwish odchází baskytarista Marko Hietala (12.01.2021 11:26)
- Lucie Bílá nabízí koncertní podobu svého vánočního repertoáru na CD i LP (05.12.2020 15:04)
- Kupte si speciální tričko Arakainu a Sparku ke třicetiletému výročí "Thrash the Trash" (01.12.2020 16:12)
- Behemoth a Arch Enemy společně vystoupí v Praze (01.12.2020 14:47)
- Nové desky 47/2020 - od Miley Cyrus přes Tata Bojs po Garyho Barlowa (01.12.2020 08:10)
- Lucie Bílá potěší fanoušky hned třikrát: klipem, knihou a vánočním DVD (16.10.2020 13:47)
- Video: Lucie Bílá je "Hořká jako rtuť". Na klipu se podílel její syn (04.10.2020 17:41)
- Nové desky 36/2020 - od Marilyna Mansona přes Roachford po The Flaming Lips (16.09.2020 08:00)
- Video: Sabaton klipem "Devil Dogs" vzdávají hold fanouškům a jejich energii (05.07.2020 13:01)
- Video: Within Temptation v klipu k "Entertain You" vzdávají hold odlišnosti (29.05.2020 10:15)

ALBUM TÝDNE 16/2021

My Dva Trio
My Dva Trio

Václav Khýr a Jiří Šoltis už to spolu táhnou vážně dlouho. K přátelství se přidalo i společné muzicírování, které v roce 2018 dostalo podobu kapely My Dva Trio. Nyní toto společné putování dosáhlo na metu každého hudebníka, který to myslí vážně, totiž vydání debutové desky. A ta rozhodně stojí za pozornost.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Taylor Swift Viktor Sheen Selena Gomez Kings Of Leon Pink Floyd Beyoncé Metronome Prague Lady Gaga Robin Schulz Britney Spears Madonna Metallica Karel Gott Coldplay AC/DC Mirai Kryštof Nirvana Lana Del Rey
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu